Δύσκολα τα πράγματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7

    Δύσκολα τα πράγματα...

    Γειά σας,
    θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου,δεν ειναι αναγκη να υπάρξει λύση σε αυτό,απλά εχω ανάγκη να τα πω κάπου γιατι κουράστηκα να τα κρατάω.
    Τα έχω με ενα αγόρι εδώ και 2,5 χρόνια,είμαστε συνομήλικοι,21 και οι δύο,για το λόγο οτι δεν μένουμε κοντά οταν πάω σπίτι του κάθομαι κάποιες μέρες.Ντρέπομαι με αυτό που θα πω (δε φτάνει που με βάζει σπιτι του τοσο καιρο,εχω και παραπάπονα,αλλα τέλοσπάντων), έχω κουραστεί που μένουμε με τους δικούς του.Ζεί με τη μάνα του και 2 μικρά αδέρφια (15 και 8 χρονων).Λογω του οτι η μανα του δουλευει οποτε παω σπιτι του καθομαστε και προσεχουμε το μικρο καποιες ωρες,οκ μεχρι εδω, το πιο κουραστικο ειναι οταν ερχονται οι φιλοι του και γεμιζει το σπιτι παιδια και φασαρια.Πολλες φορες κοιμουνται τα παιδια στο σπιτι και την επομενη το σπιτι ειναι χαλια οποτε την επομενη καθομαστε και καθαριζουμε (κανεις δεν μου ειπε να κατσω να συμμαζεψω,αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω το αγορι μου και τη μανα του να κανουν δουλιες).Ο πιο μεγαλος του αδερφος συνηθως λυπει απο το σπιτι και δεν πολυβοηθαει την κατασταση,συνεχως μαλωνουνε και νιωθω ασχημα με αυτο.Στο σπιτι ποτε δεν μενουμε οι 2 μας (στα 2,5 χρονια που τα εχουμε ειναι μετρημενες στα δαχτυλα οι φορες που μειναμε οι 2 μας για λιγες ωρες),ιδιαιτερα τωρα που δουλευει και αυτος τα πρωινα.Με τη μανα του εχουμε ουδετερες σχεσεις,αλλα το αγορι μου εχει πει οτι ειναι ικανοποιημενη με τη συμπεριφορα μου απεναντι σε αυτην και τα παιδια,με τα αδερφια του τα παμε καλα,αλλα εγω ανεκαθεν δεν τα πηγαινα καλα με τα μικρα παιδια οποτε καταλαβαινετε πως νιωθω οταν το σπιτι μετατρεπεται σε παιδοτοπο.Δε θελω αυτα που νιωθω να τα πω στο αγορι μου,δε θελω σε καμια περιπτωση να τον φερω σε δυσκολη θεση γιατι ξερω οτι και αυτος δυσκολευεται με ολα αυτα.Θα ηθελα πολυ να εχουμε το χωρο μας,ησυχια,να μην ξυπναμε το Σαββατο 8 η ωρα απο τις τσιριδες ουτε να ειμαστε υποχρεωμενοι στις 11 το βραδυ να μην βγαζουμε αχνα για να μην ξυπνισει καποιος.Σε λιγες μερες θα φυγω,να παω για τις σπουδες μου,αρκετα μακρια απο αυτον,θα ηθελα να περασουμε ομορφα αυτες τις μερες,αλλα αποφευγω τωρα πια να πηγαινω σπιτι του γιατι εχω κουραστει.Στην αρχη εκανα υπομονη και ειχα την ελπιδα οτι θα αλλαζαν τα πραγματα,αλλα απο οτι βλεπω σφιγγουν πιο πολυ.Εχω συνειδιτοποιησει οτι δεν θα μπορει ουτε φετος,αλλα ουτε και του χρονου να φυγει απο το σπιτι (του ειχα προτινει να ερθει εκει που σπουδαζω,να εβρισκε και αυτος εκει καμια σχολη που του αρεσει κτλ)αλλα μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα.Τον αγαπαω πολυ και τα παμε υπεροχα...αλλα δεν ξερω αν θα αντεξω αλλη μια χρονια την αποσταση και μετα τις λιγες φορες που βρισκομαστε παλι τα ιδια.Καταλαβαινω απολυτα οτι βεβαια θα βαλει πανω απο ολα την οικογενια του,και εγω εξαλου το ιδιο θα εκανα,αλλα πραγματικα και εγω τον αγαπαω πολυ και τον χρειαζομαι :( Δεν θελω σε καμια περιπτωση να χωρισουμε,ισως να παιρνουσα καλυτερα με καποιον που θα εμενε εκει που σπουδαζω και θα ειχε το σπιτι του,αλλα δεν θελω ουτε μπορω να σκεφτω τον εαυτο μου με αλλον αντρα.Η μοναδικη λυση που μενει ειναι υπομονη και θελιση,το ξερω οτι οσο και να θελω ειναι δυσκολα τα πραγματα για την ωρα...δεν ηθελα να τα πω σε καποιον κοντινο μου,αποφασισα να τα μοιραστω μαζι σας ανωνυμα!Ειχα αναγκη επιτελους να τα βγαλω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    σιγα μανταμ 21 χρονων και βρηκεσ τον αντρα τησ ζωησ σου δακρυσαμε αοπ τη συγκινηση
    σιγα τρεχουνε τα δακρυα ποταμι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Εχεις δικιο σ αυτα που λες αλλα πρεπει να λαβεις υποψη οτι εισαστε και οι 2 πολυ μικροι και δεν ειναι δυνατο ενα παιδι στα 21 να εχει δικο του σπιτι. Ειναι λογικο λοιπον αφου πας στο οικογενειακο του σπιτι εκει να επικρατει φασαρια, να ειναι κι αλλοι κλπ. Γιατι δεν ερχοταν αυτος στο δικο σου μηπως ηταν πιο ησυχια?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    elis Δεν νομιζω οτι σου πεφτει λογος στο πως νιωθω,δεν ξερεις τι εχω περασει με αυτο το ατομο ουτε ποσο εχουμε δεθει μεσα απο καποιες καταστασεις.Αν δεν τον αγαπουσα θα την ειχα κανει απο την αρχη,αλλα για να τα εχω μαζι του 2,5 χρονια με αποσταση δε σου λεει κατι ε;Γνωριζομαστε με αυτον απο την 1η λυκειου και τον ξερω οπως και με ξερει πολυ καλα,νιωθω παρα πολλα
    Last edited by Berrie; 05-10-2015 at 14:56.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    kerasi χαιρομαι που καταλαβαινεις!Το ξερω οτι ειμαστε μικροι και δεν γινεται να εχει δικο του σπιτι βεβαια,του ειχα προτινει να ερχοταν εκει που σπουδαζω να βρει και αυτος καμια σχολη της επιλογης του ή καμια δουλια (θα ειχε πιο πολλες ευκαιριες στην πολη παρα στην επαρχια και ειναι αληθεια αυτο),αλλα τα πραγματα ειναι δυσκολα γιατι ως μεγαλος γιος πρεπει να στηριξει την οικογενια του.Μενω και εγω για την ωρα με τους γονεις μου,εχει ερθει μερικες φορες αλλα επειδη δεν οδηγει πρεπει να μενει σπιτι μου και δεν ξερω πως νιωθουν για αυτο οι γονεις μου για αυτο το αποφευγουμε.Ισως του πω την αλλη βδομαδα να ερθει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ναι καταλαβα τι γινεται. Εσυ θα φυγεις για σπουδες σε αλλη πολη ή εκει που μενεις τωρα?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    Σε αλλη πολη,αρκετα μακρια :/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν πειραζει, θα το παλεψεις. Εγω ημουνα πολυ αρνητικος παλιοτερα για τα εξ αποστασεως αλλα ειδα στην πραξη οτι σε καποιες περιπτωσεις γινεται. Ποσο μαλλον σε σενα που η σχεση σας μετραει καποια χρονια και υπαρχει υποβαθρο. Θα μιλατε στο σκαιπ ή στο κινητο το βραδυ και οποτε αλλοτε γινεται και αλλωστε με τη σχολη θα σου περναει η μερα, δε θα το καταλαβεις. Τα ιδια κι αυτος με το προγραμμα του. Οποτε μπορει ας ερθει στο φοιτητικο σου σπιτι κ οποτε ερχεσαι εσυ σε διακοπες, σκ κλπ βρισκοσαστε.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    Γεια και παλι,και συγνωμη που αργησα να απαντησω!Ημουν αρρωστη αυτες τις μερες.
    Πιστευω οτι αν υπαρχει θεληση και απο τις δυο μεριες βεβαιως και μπορει να υπαρξει σχεση εξ αποστασεως.Με το αγορι μου το παιρναμε αυτο συχνα λογω των σπουδων μου και δουλειας,που αυτο το καλοκαιρι βλεπομασταν 2-3 φορες τη βδομαδα.Ξερω οτι θα κανει οτι μπορει για να ερχεται να με βλεπει,θα προσπαθω και εγω να πηγαινω οταν προκυπτει κατι και δεν εχουμε μαθημα.Θα ειναι δυσκολο και κουραστικο και για τους 2 μας αλλα πιστευω οτι θα τα καταφερουμε :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tι επαθες μπερυ? κρυολογημα?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Berrie View Post
    Σε αλλη πολη,αρκετα μακρια :/
    μιλαω απο προσωπικη εμπειρια!!! με τον φιλο μου ημασταν μαζι απο το 1 ετος δικο μου 4 δικο του!! μετα απο 2 χρονια σχεσης επρεπε να φυγει για εξωτερικο, πρακτικη!! το θελαμε και οι δυο και το παλεψαμε...δυσκολη φαση πολυ δεν λεω αλλα παρ ολα αυτα τα καταφεραμε!! καπακι απο τον γυρισμο του ξενοικιαζει απο την φοιτιτικη μας πολη καιπλεον ερχεται σε καθε εξεταστικη του... και παλι το παλεψαμε και μας βγηκε σε καλο!!! και υστερα απο αυτο, φευγει φανταρικο.... και παλι βγηκαμε κερδισμενοι!! δυσκολες στιγμες πολυ... ομως υπηρχε θεληση και ορεξη και πανω απ ολα ΑΓΑΠΗ και ετσι ειπαμε πως θα το παλεψουμε και οπου βγει!!

    η εξ αποστασεως σχεση ειναι πολυ δυσκολη και θελει γερο στομαχι διοτι οι μικροπαρεξηγησεις μπορουν να γινουν μεγαλοπαρεξηγησεις γιατι δεν υπαρχει ουσιωδη επικοινωνια με τον αλλον οπως οταν τον εχεις μπροστα σου και καταλαβαινεις τι ακριβως θελει να πει... επισης υπαρχουν και οι "πειρασμοι"!! και απο την δικη σου την μερια μιας και φευγεις για φοιτητρια και απο την δικη του μιας και θα μεινει μονος του!! ωστοσο αν θελει ο ενας τον αλλον κλεινετε τ αυτια σας σ αυτες τις "σειρηνες" και αναρωτιεστε αν αξιζει να χαλασω μια ομορφη σχεση για μια στιγμη αδυναμιας???!!! αναλογως την απαντηση που θα δωσεις στο ερωτημα θα πραξεις!!
    ωστοσο αν εχεις αποφασισει συνειδητα οτι θα το παλεψετε τα παντα ξεπερνιουνται!!!!!

    keep going!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μπερι, εχεις απολυτο δικιο με την κατασταση στο σπιτι του, απλα δεν εχει νοημα να συγκρινεις την ζωη εκει με την ζωη σε δικο σας χωρο (που σαφως καμια σχεση δεν θα εχει), γιατι εκει εισαι φιλοξενουμενη, οχι συγκατοικος..

    η λυση ειναι να αποφευγεις να πηγαινεις πολυ εκει , γιατι ειναι τσαμπα φθορα για μια ερωτικη σχεση να περνας τις ωρες σου με καθαρισμα και φροντιδα των μικρων αδερφων του.. ουτε παντρεμενοι με παιδια να εισασταν..
    αν ειναι απαραιτητο να βρισκεστε σε καποιο πατρικο, ας ειναι στο δικο σου, που δεν εχει τετοια σκηνικα, αλλα το καλυτερο θα ηταν ενας δικος σας χωρος.

    συμφωνω μαζι σου οτι θα ηταν τελεια να ερθει μαζι σου ειτε για σπουδες ειτε για δουλεια, αλλα αφου δεν θελει/μπορει, δεν μπορεις να πιεσεις.

    εφοσον ειστε και οι δυο τοσο ενθερμοι για τον δεσμο σας, δεν υπαρχει λογος να χωρισετε για τα προβληματα αυτα.
    παλεψτε το με την αποσταση και με δικες του πολυημερες επισκεψεις κι αν εξακολουθησει η χαρα και για τους δυο, το ξαναβλεπετε αργοτερα, μετα τις σπουδες, να βρειτε τροπους να μεινετε επιτελους καπου μαζι.
    αν δεν κρατησει τοσο πολυ, ας εχει τουλαχιστον μια φυσιολογικη φθορα κι ας τελειωσει. δεν υπαρχει λογος για κατι βιαιο εφοσον θελετε κι οι δυο τοσο πολυ να ειστε μαζι.
    Last edited by Remedy; 08-10-2015 at 14:33.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    υπαρχουν και τα ξενοδοχεια.. με 20 - 30ευρω ..δηλαδη 10- 15 ε στον καθενα σας...λιγοτερο αποσο θα χαλουσατε για να βγητε για ποτο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    kerasi πονολαιμο και πυρετο

    violeta92 ειμαι σιγουρη οτι μετα απο ολα αυτα θα βγουμε κερδισμενοι! :) Θα το παλεψουμε και οι 2 και ας ειναι δυσκολο.Ως φοιτητρια εχουν υπαρξει και ωραιοι που με εχουν φλερταρει ,αλλα παντα σκεφτομουν ποσο ωραια σχεση εχω και οτι δεν θελω να την χαλασω για μια βλακια.

    Remedy χαχα στα λογια μου ερχεσαι!Εχω νιωσει μερικες φορες λες και ειμαι "παντρεμενη με παιδια" :Ρ .Θα ερθει αυριο σπιτι μου και το Σαββατο φευγω.Θα ηταν υπεροχα αν ερχοταν!

    rea δε μας ειχε περασει αυτο απο το μυαλο :p καλο θα ηταν καμια φορα να πηγαιναμε εκει παντως

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Περαστικα. Να σε ρωτησω κατι αλλο που παρατηρησα, με τον πατερα του φιλου σου τι γινεται? κατι πρεπει να παιζει νομιζω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όλα του γάμου δύσκολα!
    By Moly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2014, 18:35
  2. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 03:43
  3. περναω δυσκολα
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2010, 22:44
  4. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 06:08
  5. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 18:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •