Πρώην στον ίδιο εργασιακό χώρο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17

    Πρώην στον ίδιο εργασιακό χώρο.

    Η φίλη μου, με την οποία είμαι μαζί 6 χρόνια ( τα πηγαίνουμε άψογα), όταν ήταν να εργασθώ σε συγκεκριμένο χώρο, μου είπε να το αποφύγω λόγω του ότι εκεί εργάζεται κάποιος με τον οποίο είχε σχέση για διάστημα μερικών ημερών, πριν τη γνωρίσω. Λόγω του ότι η εργασία μου είναι τέτοια, ώστε να είμαστε ένας σχετικά κλειστός κύκλος, ήδη τον είχα γνωρίσει. Πρόκειται για παντρεμένο άτομο με παιδιά (όταν η φίλη μου τον γνώρισε το ίδιο ίσχυε). Πραγματικά δε με ενδιαφέρει το παρελθόν, αν είχε σχέσεις, φυσιολογικό άλλωστε, αλλά με χαλάει πολύ ότι πήγε με παντρεμένο με παιδιά. Τι νόημα έχει η σχέση με παντρεμένο, δεν έχει μέλλον, απλά υποτιμάς και εξευτελίζεις τον εαυτό σου. Δεν την κρίνω, όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη, αλλά δεν μπορώ να το εκλογικεύσω. Συνεχώς η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι που#$@να, νοιώθω απέχθεια , παρ` όλο που είναι εξαιρετικό άτομο. Γι` αυτό και προσποιούμαι, προσπαθώ να το ξεπεράσω, χωρίς να το έχω καταφέρει. Και επειδή η πόλη που ζω είναι σχετικά μικρή, είμαι αναγκασμένος πολλές φορές να τον συναντώ στο δρόμο. Όταν η φίλη μου μού λέει να βγούμε , βρίσκω δικαιολογίες και μένουμε σπίτι, γιατί δεν θέλω να τύχει να βρεθούμε στον ίδιο χώρο. Να επισημάνω ότι λόγω δουλειάς συχνά βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο με το συγκεκριμένο τύπο και πραγματικά υποφέρω, σκεφτόμενος το τι έκανε η φίλη μου. Είμαι στο παρά πέντε να την εγκαταλείψω, αν και είναι εξαιρετικό άτομο.. Αν μπορείτε ,πείτε μου καμιά γνώμη, πώς να το διαχειριστώ. Και μην ξεχνάτε, άλλο να το συζητάς και άλλο να το βιώνεις.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    να αποφυγεις την εργασια για ποιο λογο επειδη ειχε σχεση καποτε με καποιον πριν απο σενα?κατι σου κρυβει μην τα ειχε και παραλληλα φιλε και απλα δεν θελει να το κουβεντιασετε οι δυο σας οταν μοιραια ισως γινετε φιλαρακια μπορει να ειναι και μεγαλυτερη ******* απο αυτο που νομιζεις παντως κακως που σου μιλησε η δικια σου γιατι πυροδοτησε αντιδρασεις παντως οντως φιλε και εμενα ******* θα ηταν η πρωτη λεξη με παντρεμενο με δυο παιδια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17
    Φίλε, όχι, σίγουρα δεν τα είχε παράλληλα, έγινε πριν γνωριστούμε, αλλά το παντρεμένος με χάλασε. Αν δε μου το έλεγε θα μπορούσε να βγαίνουμε και όλοι μαζί ως συνάδελφοι, χωρίς ξέρω τίποτα. Τουλάχιστο αυτό δεν το άφησε να γίνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    με προβληματιζει που σε απετρεψε να πας για δουλεια στον ιδιο εργασιακο χωρο..οσο για το γιατι νοιωθεις ασχημα αφου δεν βγαινετε παρεακι και δεν τον βλεπεις δεν βλεπω το λογο να χαλιεσαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aforce View Post
    Φίλε, όχι, σίγουρα δεν τα είχε παράλληλα, έγινε πριν γνωριστούμε, αλλά το παντρεμένος με χάλασε. Αν δε μου το έλεγε θα μπορούσε να βγαίνουμε και όλοι μαζί ως συνάδελφοι, χωρίς ξέρω τίποτα. Τουλάχιστο αυτό δεν το άφησε να γίνει.
    αν ηταν φιλικη σου φιλη και οχι κοπελα σου θα σε επηρρεαζε το ιδιο? θα σταματουσες να την κανεις παρεα γιατι θα την θεωρουσες ενα ανηθικο ατομο, η θα το ξεπερνουσες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    πιστευω οτι ειναι ατυχες το παραδειγμα αλλο φιλη αλλο κοπελα τον φιλο θα τον κρινεις με μεγαλυτερη επιεικια αν και ενδεχωμενος να επεφτε στα ματια μου εκεινη την στιγμη ειναι διαφορετικες οι σχεσεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17
    Το θέμα είναι ότι πώς θα αισθανθείς όταν είσαι κάπου έξω μαζί της και στο διπλανό τραπέζι ο λεγάμενος με τη γυναίκα του και τα παιδιά του και να έχετε γνωριστεί κιόλας (λόγω επαγγέλματος)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aforce View Post
    Το θέμα είναι ότι πώς θα αισθανθείς όταν είσαι κάπου έξω μαζί της και στο διπλανό τραπέζι ο λεγάμενος με τη γυναίκα του και τα παιδιά του και να έχετε γνωριστεί κιόλας (λόγω επαγγέλματος)
    οκ, παρακαμπτω την ερωτηση μου, αν και ειχε αλλο λογο, οχι αυτο που απαντα ο μαν.
    η ιδια θεωρει οτι εκανε κατι ανηθικο, η απλα κατι που δεν της "βγηκε", δεν προχωρησε, καθως ο αλλος ηταν παντρεμενος ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17
    Τελικά είναι να μη σου τύχει. Άλλο να το κουβεντιάζεις θεωρητικά και άλλο να σου συμβεί.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17
    Ήταν 5 χρόνια χωρισμένη και είχε ανάγκη για sex. Βέβαια της είπα πως υπάρχουν ελεύθεροι άντρες που θα μπορούσε να έχει γνωρίσει. Η απάντησή της ήταν πως έκανε λάθος, ήταν σε μια περίοδο που είχε χαμηλή αυτοεκτίμηση. Δεν ξέρω , δεν θέλω να είμαι αυστηρός κριτής, το θέμα είναι ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που την βλέπω, έχει πέσει πολύ στα μάτια μου. Μπορεί να είμαι εγώ λάθος αλλά έτσι αισθάνομαι. Και όσο να σκέφτομαι ότι μέχρι τώρα είχαμε υπέροχη σχέση και επικοινωνία και ότι δεν αξίζω να πετάξω τόσα χρόνια γι` αυτό, δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. Με έχει παγώσει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εσυ εχεις παει ποτε με δεσμευμενη γυναικα? θα το επετρεπες στο εαυτο σου υπο καποιες συνθηκες, εστω και περιστασιακα?
    αν ο τυπος ηταν δεσμευμενος αλλα δεν ειχε παιδια, θα ειχε καποια διαφορα για την δυσκολια που περνας?
    αν ο τυπος ηταν ελευθερος αλλα ειχε μια περιστασιακη γνωριμια λιγων ημερων με την κοπελα σου, θα ενοιωθες ασχημα να ειστε στο ιδιο γραφειο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    ηρεμησε φιλε μου δεν ειναι αναγκη να ανυσηχεις για πραγματα που μπορει και να μην συμβουν μην πας στο διπλα τραπεζι και αν ερθει αυτος κανε το κοροιδο θα το πιασει το νοημα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    17
    Όλα αυτά τα ερωτήματα τα θέτω κι εγώ συνεχώς, αλλά άλλο να είσαι απ` έξω. Πίστευα πώς είμαι πολύ πιο προοδευτικός, ανοιχτόμυαλος, αλλά τώρα που το βιώνω έφαγα κόλλημα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου, πώς θα το αντιμετωπίζατε, θα χωρίζατε ή όχι; ( Με χάλασε το παντρεμένος, με παραπέμπει σε πουτανιά. Δε θα με πείραζε το ελεύθερος, όλοι είχαμε σχέσεις)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    μεγαλο δικιο σε αυτο που λεει ο remedy απλα δυστυχως βρισκομαστε σε μια ανδροκρατουμενη κοινωνια που δεν υπαρχει ο ορος πουτανος αλλα ******* και επειδη εχω μια τετοια σχεση οχι δεν θεωρω την γυναικα ******* απλα οτι κατι παει λαθος στο γαμο της μετα απο τοσα χρονια στο κατω κατω αν το δουμε ψυχραιμα λογικα δεν πρεπει να κατηγορουμε την κοπελα σου που εκανε σχεση μαζι του λογικα της την επεσε και ενεδωσε αυτουνου λοιπον ο γαμος πηγαινε λαθος η φιλη σου τις αναγκες της ηθελε να καλυψει το θεωρω φτηνο και βρωμικο να προσπαθει μετα να θελει να τον χωρησει απο γυναικα και παιδια αν δεν το εκανε δωσε μια αφεση αμαρτιων κανεις δεν ειναι αλανθαστος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by aforce View Post
    Όλα αυτά τα ερωτήματα τα θέτω κι εγώ συνεχώς, αλλά άλλο να είσαι απ` έξω. Πίστευα πώς είμαι πολύ πιο προοδευτικός, ανοιχτόμυαλος, αλλά τώρα που το βιώνω έφαγα κόλλημα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου, πώς θα το αντιμετωπίζατε, θα χωρίζατε ή όχι; ( Με χάλασε το παντρεμένος, με παραπέμπει σε πουτανιά. Δε θα με πείραζε το ελεύθερος, όλοι είχαμε σχέσεις)
    αιρονμαν, δεν ειμαι ο ρεμεντης, ειμαι η ρεμεντι :p

    σου βαζω ερωτηματα σχετικα με αυτα που θα εβαζα και στον εαυτο μου στην θεση σου, για να καταλαβεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι αυτο που σε ενοχλει.
    ειναι η ηθικη της τοποθετηση στα πραγματα? ειναι η ζημια που πηγε να κανει στην γυναικα του καισ την οικογενεια του?
    ειναι η σκεψη οτι πηδιοταν με τον διπλανο σου, που προσπαθεις να καλυψεις με διαφορα ηθικα διληματα? η μηπως ειναι η σκεψη οτι δεν μπορεις να της εχεις εμπιστοσυνη για το μελλον της σχεσης σας κι οτι εφοοσν ειναι ελαστικη στο να παει με παντρεμενο, πιθανα να κερατωνει κι εσενα, κλπ????

    πρεπει να ξεκαθαρισεις τι ακριβως σε κλονιζει, για να αποφασισεις αν ειναι αξεπεραστο η οχι.
    αλλο ενα αξεπεραστο θεμα αρχων, κι αλλο ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ εγωισμος.
    ξεκαθαρισε τα και ξανασκεψου τα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νέος στον χώρο
    By alex12 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 04-09-2014, 01:21
  2. Προβλήματα στον εργασιακό χώρο που με οδηγούν στην καταθλιψη μάλον
    By anemona in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 01-09-2014, 14:18
  3. 21 χρονών και ανάπηρος μέσα στον ίδιο μου τον εαυτό
    By Aps_mustang in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 04-06-2014, 06:13
  4. Replies: 14
    Last Post: 01-12-2011, 00:14
  5. προβληματα στον χωρο εργασιας...
    By nama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2010, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •