Αμφιβολία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44

    Αμφιβολία...

    Γεια σας
    ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζεται αν μια μέτρια κατάθλιψη μπορεί να εξελιχθεί σε πολύ χειρότερη με τα φάρμακα;
    Τουλάχιστον αυτό νιώθω ότι μου συνέβη.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Γεια σου αν είσαι στις αρχές της θεραπείας μπορεί οι παρενεργιες να σε έκαναν χειρότερα......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μια μετρια κτθλψη , δεν μπορει να χειροτερεψει με τα φαρμακα , παντα αντικαταθλιπτικα , μονο τις πρωτες 2 βδομαδες χορηγησης τους ισως , αλλα δεν ειναι απολυτο οτι θα βελτιωθει με φαρμακο , ειναι μεχρι να πετυχεις ποιο σου ' παει ' . που μπορει να εξελιθχει σε μια χρονοβορα διαδικασια , διοτι πρεπει να δωσεις στο καθε αντκ / κο 6-8 βδομαδες να δεις αν δουλευει σε σενα . Μπορει να χειροτερεψει ομως , ασχετως φαρμακων , αν τα περιμενεις ολα απο το φαρμακο , και δεν κανεις κατι και η ιδια για να βελτιωσεις την κατασταση , πχ να μην μενις αδρανης . Ουδεις ομως μπορει να προβλεψει την εξελιξη μιας κτθλψης , διοτι ποτε δυο κτθλψεις δεν ειναι ομοιες .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    σε μια μετρια καταθλιψη γιατι να πάρεις χαπια?... δεν το κρινω αλιμονο ...αλλα προσπαθω να καταλάβω τι εννοεις με την εννοια μετρια καταθλιψη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν κόψεις τα φάρμακα απότομα ίσως έχεις μια χειρότερη υποτροπή αν αυτό συνέβη!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Την αναφέρω ως μέτρια, γιατί έτσι μου φαίνεται τώρα που δεν θέλω να κάνω τίποτε. Ότι τέλειωσαν τα πάντα. Νομίζω ότι ήμουν καλύτερα.
    Ναι είχα κάνει μια διακοπή φαρμάκων κι απο τότε χειροτέρεψα. Πίστεψα ότι μου έκαναν κακό τα χάπια κι ακόμη το πιστεύω.
    Επίσης, δεν κάνω καμία προσπάθεια να ανέβω. Το μόνο που θέλω είναι να κοιμάμαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν κάνει να κόβουμε τα ψυχοφάρμακα μαχαίρι αλλά μόνο με την συμβουλή ενός έμπειρου γιατρού.Προφανώς είχες υποτροπή και τώρα ίσως είχες κ αύξηση της δόσης του φαρμάκου που έχει σαν παρενέργεια την υπνηλία.Με τον καιρό και προσπαθώντας κ συ κάνοντας μικρά βήματα θα βελτιώνεσαι.Αλλά προσοχή άλλη φορά με τα φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν δεν θελεις χαπια, μπορεις να πας σε καποιον ΑΛΛΟ ψυχίατρο-ψυχολογο και να συζητησεις μαζι του την κατασταση...πες του οτι δεν θελεις χαπια και απο εκει θα σου εξηγησει εκεινος καλυτερα τι συμβαινει και πως να το αντιμετωπίσεις...μην το αμελήσεις αλλο ...τωρα που ειναι αρχη αντιμετωπίζεται πιο ευκολα...σου μιλάω εκ πειρας!! καλη δυναμη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αν δεν θελεις χαπια, μπορεις να πας σε καποιον ΑΛΛΟ ψυχίατρο-ψυχολογο και να συζητησεις μαζι του την κατασταση...πες του οτι δεν θελεις χαπια και απο εκει θα σου εξηγησει εκεινος καλυτερα τι συμβαινει και πως να το αντιμετωπίσεις...μην το αμελήσεις αλλο ...τωρα που ειναι αρχη αντιμετωπίζεται πιο ευκολα...σου μιλάω εκ πειρας!! καλη δυναμη
    Ρέα γεια σου,
    δυστυχώς επειδή μένω σε νησί είναι δύσκολο να πάω σε κάποιον άλλον ψυχίατρο γιατί απλά δεν υπάρχει. Μπορώ βέβαια να πάω στην Αθήνα, αλλά επειδή η κατάστασή μου τώρα δεν είναι η καλύτερη δεν μπορώ να ταξιδέψω. Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και όταν συνέλθω λίγο να επισκεφθώ ψυχίατρο/ομοιοπαθητικό. Φοβάμαι βέβαια τις υποτροπές που έζησα - μια πρόσφατα έπειτα απο τη διακοπή των φαρμάκων. Το διάστημα πάντως δεν είναι λίγο. Έχω ξεκινήσει απο τον Μάιο με τα φάρμακα και τώρα αισθάνομαι πολύ χειρότερα απο τότε που ξεκίνησα, για αυτό κιόλας αισθάνομαι ότι φταίνε τα φάρμακα και άνοιξα αυτό το άρθρο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by vicky12 View Post
    Ρέα γεια σου,
    δυστυχώς επειδή μένω σε νησί είναι δύσκολο να πάω σε κάποιον άλλον ψυχίατρο γιατί απλά δεν υπάρχει. Μπορώ βέβαια να πάω στην Αθήνα, αλλά επειδή η κατάστασή μου τώρα δεν είναι η καλύτερη δεν μπορώ να ταξιδέψω. Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και όταν συνέλθω λίγο να επισκεφθώ ψυχίατρο/ομοιοπαθητικό. Φοβάμαι βέβαια τις υποτροπές που έζησα - μια πρόσφατα έπειτα απο τη διακοπή των φαρμάκων. Το διάστημα πάντως δεν είναι λίγο. Έχω ξεκινήσει απο τον Μάιο με τα φάρμακα και τώρα αισθάνομαι πολύ χειρότερα απο τότε που ξεκίνησα, για αυτό κιόλας αισθάνομαι ότι φταίνε τα φάρμακα και άνοιξα αυτό το άρθρο.
    Κατά την άποψή μου να μιλήσεις με το γιατρό σου άμεσα. Νομίζω ότι θα' πρεπε με την φαρμακευτική αγωγή να έχεις πλέον δει αποτελέσματα, έστω και αμυδρά, αν και στους 4 μήνες τα φάρμακα λογικά έχουν αναπτύξει πλήρως τη δράση τους. Μήπως χρειάζεται να στα αλλάξει ή να σου αυξήσει τη δοσολογία?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by spr1980 View Post
    Κατά την άποψή μου να μιλήσεις με το γιατρό σου άμεσα. Νομίζω ότι θα' πρεπε με την φαρμακευτική αγωγή να έχεις πλέον δει αποτελέσματα, έστω και αμυδρά, αν και στους 4 μήνες τα φάρμακα λογικά έχουν αναπτύξει πλήρως τη δράση τους. Μήπως χρειάζεται να στα αλλάξει ή να σου αυξήσει τη δοσολογία?
    Άλλαξα θεραπεία απο τότε που ξεκίνησα. Αρχικά είχα λάβει μια αντικαταθλιπτική θεραπεία, η οποία ωστόσο μου προκάλεσε κρίσεις άγχους, έκανα διακοπή φαρμάκων κι έτσι είμαι σε μια πιο ισχυρή τώρα που μετράει σχεδόν 2 μήνες. Οι κρίσεις άγχους πέρασαν, ωστόσο είμαι σε χειρότερη ψυχολογική κατάσταση απο τότε που πρωτοξεκίνησα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    κανε λιγη υπομονη κ δες πως θα παει, τα ομοιοπαθητικα τα δοκιμασα κ γω και πιο πολυ δραση placebo εχουν θα λεγα , δεν θα σου τα συστηνα ιδιετερα αν βιωνεις εντονα συμπτωματα, αλλαξε φαρμακα αν δεις οτι δεν σε πιασανε τα προηγουμενα κ κανε οσο μπορεις υγιεινη ζωη, οτι μπουστ δινεις στον εαυτο σου τοσο καλυτερα ειναι, λενε τα παιδια για γυμναστικη , εμενα δε με βοηθαει πολυ αλλα μπορεις να το δοκιμασεις αν εχεις το κουραγιο, επισης εμενα καλο μου κανει κ ο νες καφες με τονωνει κ δεν καθομαι σε ενα κρεββατι ολη μερα, καλη συνεχεια σου ευχομαι κ περαστικα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by vicky12 View Post
    Ρέα γεια σου,
    δυστυχώς επειδή μένω σε νησί είναι δύσκολο να πάω σε κάποιον άλλον ψυχίατρο γιατί απλά δεν υπάρχει. Μπορώ βέβαια να πάω στην Αθήνα, αλλά επειδή η κατάστασή μου τώρα δεν είναι η καλύτερη δεν μπορώ να ταξιδέψω. Σκέφτομαι να κάνω υπομονή και όταν συνέλθω λίγο να επισκεφθώ ψυχίατρο/ομοιοπαθητικό. Φοβάμαι βέβαια τις υποτροπές που έζησα - μια πρόσφατα έπειτα απο τη διακοπή των φαρμάκων. Το διάστημα πάντως δεν είναι λίγο. Έχω ξεκινήσει απο τον Μάιο με τα φάρμακα και τώρα αισθάνομαι πολύ χειρότερα απο τότε που ξεκίνησα, για αυτό κιόλας αισθάνομαι ότι φταίνε τα φάρμακα και άνοιξα αυτό το άρθρο.
    υπάρχουν στη μεση και οι διακοπές φαρμακων, οποτε μπορει να ευθυνεται και αυτο, εχεις περασει καποια προσφατη απογοήτευση ή εχεις μπλεξει τα φαρμακα με αλκοολ ή αλλες ουσίες?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Όχι Ρέα δεν πίνω αλκοολ, ούτε καμία άλλη ουσία. Πιθανότερο να πείραξε η διακοπή φαρμάκων, τα οποία ωστόσο μου είχαν προκαλέσει κρίσεις πανικού, κάτι το οποίο δεν είχα. Αποτέλεσμα τώρα να παίρνω τρια διαφορετικά φάρμακα και να νιώθω σαν ζόμπι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    κανε λιγη υπομονη κ δες πως θα παει, τα ομοιοπαθητικα τα δοκιμασα κ γω και πιο πολυ δραση placebo εχουν θα λεγα , δεν θα σου τα συστηνα ιδιετερα αν βιωνεις εντονα συμπτωματα, αλλαξε φαρμακα αν δεις οτι δεν σε πιασανε τα προηγουμενα κ κανε οσο μπορεις υγιεινη ζωη, οτι μπουστ δινεις στον εαυτο σου τοσο καλυτερα ειναι, λενε τα παιδια για γυμναστικη , εμενα δε με βοηθαει πολυ αλλα μπορεις να το δοκιμασεις αν εχεις το κουραγιο, επισης εμενα καλο μου κανει κ ο νες καφες με τονωνει κ δεν καθομαι σε ενα κρεββατι ολη μερα, καλη συνεχεια σου ευχομαι κ περαστικα
    Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι αυτή την εμπειρία σου απο την ομοιοπαθητική. Η υγιεινή ζωή ξέρω ότι βοηθάει, αλλά προσωρινά δεν την κάνω, θα το προσπαθήσω όμως.
    Καλή συνέχεια και σε σένα εύχομαι.

Similar Threads

  1. Αμφιβολια για την επιλογη ψυχολογιας.
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 26-06-2013, 18:06
  2. αμφιβολία, δυσκολία στις αποφάσεις και ΙΨΔ
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 16-03-2011, 08:35
  3. Προσοχή! Το διαδύκτιο είναι ανθρώπινο έργο με σενάριο την αμφιβολία
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 168
    Last Post: 18-10-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •