Φάρμακα για μια ζωή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Φάρμακα για μια ζωή;

    Τελικά μετά απο τόσο χρόνια ακόμα έχω αυτη την απορία.. τα φάρμακα θα τα παίρνουμε για μια ζωή βρε παιδια;
    Ο γιατρός μου δεν μου έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση, μου λέει θα δούμε πως θα πάει.. αν και δεν τον πίεσα
    και επειδή καταλαβαίνω τον εαυτό μου έχω την εντύπωση οτι θα τα παίρνω για πάντα. Για παράδειγμα, κόβω τα φάρμακα για τον ύπνο (σταδιακά πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού) το πρόβλημα επανερχετε απο την πρωτη μέρα... μειώνω τη σερτραλίνη σε δόση συντήρησης και νιώθω άμεσα την διαφορά.
    Δεν έχω πρόβλημα να τα παίρνω για μια ζωή, απλά το έχω απορία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Πάνο πόσα χρόνια παίρνεις φάρμακα? Κι εγώ έχω κάνει πολλές υποτροπές δυστυχώς κι έχω πιει φάρμακα για χρόνια κι έχω διερωτηθεί ότι κι εσύ....

  3. #3
    2-3 χρόνια περίπου για αγχώδη διαταραχή, διαταραχή ύπνου και κατάθλιψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για αγχωδη διαταραχη και κτθλψη , οχι , ενα 90 % των κτθλψεων θεραπευεται καποια στιγμη , και οι ΓΑΔ , κατι διπολικες , σχιζο και τοσο σοβαρες ασθενειες μπορει να χρειστει να τα παιρνουν ισοβιως .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    παραλληλα με τα χαπια κανεις καποια πιο βαθια δουλεια με τον εαυτο σου? ψυχοθεραπεια ?

  6. #6
    @Macgyver υπόψιν όμως ότι κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή είχα απο πολυ μικρός, δεν δημιουργήθηκε απο κάποιο συμβάν. Στη συνέχεια άρχισα να έχω θέμα με τον ύπνο για περίπου 7 χρόνια μέχρι που αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο.
    @rea ψυχανάλυση μια φορά το τρίμηνο αλλά όχι κάτι σπουδαίο.. του λέω πως πάει πάνω κάτω η ζωή μου, μου γράφει τα φάρμακα και φεύγω.
    Δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω, ψυχοθεραπεία κάνω και μόνος μου και σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά καλά πλέον.

    Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τη χημεία του εγκεφάλου άρα τα φάρμακα δεν μπορούν να επιδιορθώσουν κάτι μόνιμα, όσο τα παίρνω είμαι ΟΚ. Αν κατεβάσω την δόση πέφτει και η απόδοση μου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Εγώ βλέπω τα χάπια κατι σαν τις βοηθητικες ροδες του πρωτου μου ποδηλατου... ναι μεν βοηθαει στην ισορροπία...αλλα μεχρι εκει...καποια στιγμη θα πρεπει να απαλαγω απο αυτο το ποδήλατο και να πάρω ενα μεγαλύτερο... στην αρχη θα πρεπει και σε αυτο να ισορροπω μονη μου και μαλλον θα πέσω αρκετες φορες ...αλλα μετα θα μπορω να τρεξω με όλη μου την ψυχη.. οπως εκανα καποτε πεταλι-πεταλι-πεταλι και μετα τιποτα ...χωρις χερια...

  8. #8
    Εγώ πάλι τα βλέπω σαν τις ρόδες του ποδηλάτου.. χωρίς αυτές δεν πάω ούτε βήμα χαχα. Τελοσπάντων, θα δω πως θα πάει και αυτός ο μήνας, είναι ευκαιρία να δοκιμάσω τον εαυτό μου αφού θα πέσουν πολλεεες δουλειές. Αν τις διαχειριστώ δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα θα συνεχίσω τη δόση συντήρησης.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πολυ καλη ιδεα! καλη τυχη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    @Macgyver υπόψιν όμως ότι κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή είχα απο πολυ μικρός, δεν δημιουργήθηκε απο κάποιο συμβάν. Στη συνέχεια άρχισα να έχω θέμα με τον ύπνο για περίπου 7 χρόνια μέχρι που αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο.μου.


    Αγαπητε Πανο , αυτο ισως ειναι ενδογενης κτθλψη , ισως οχι , δεν γνωριζω ομως πολλα γι αυτην , αναφερομαι σε εξωγενη κτθλψη ( αυτην εχω ) , αλλα γνωριζω δυο μελη , που εχουν απο μικροι κτθλψη , και το ενα μελος τα καταφερνει χωρις φαρμακα , το αλλο , το παλευει με φαρμακα και πολυ ψυχικο σθενος , και πιστευω οτι θα τα καταφερει στο τελος .

Similar Threads

  1. Φαρμακα....
    By KaterinaKostas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-05-2011, 01:24
  2. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 02:29
  3. Φάρμακα για μία ζωή;
    By arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2010, 01:56
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2008, 04:34
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 23:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •