προτασεις για βιβλια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Toν κόσμο της Σοφίας το έχω και κάποια στιγμή θέλω να το διαβάσω.Το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρευ είναι πολύ καλό.

    Εγώ προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία,το ''1984'' του George Orwell.Είναι δυστοπία και πιθανόν προφητικό.Ίσως το έχεις ακούσει και πιθανόν να το διάβασες.Επίσης η ''Φάρμα των ζώων'' από τον ίδιο είναι ευκολοδιάβαστο,σύντομο και με ωραίο μήνυμα.
    Από κάτι πιο φιλοσοφημένο προτείνω το βιβλίο ''Σιντάρτα'' του Herman Hesse και από τον ίδιο το βιβλίο ''Ο Λύκος της στέπας''
    Το βιβλίο ''Εγκλημα και τιμωρία'' του Fyodor Dostoevsky είναι πιστεύω αριστούργημα από την άποψη ότι ψυχογραφεί πολύ ωραία τον ήρωα...ίσως οι ψυχολογικές μεταπτώσεις του όμως σε κουράσουν.
    Το ''Εκατό χρόνια μοναξιάς'' του Gabriel Garcia Marquez προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.Φοβερή γραφή!!
    Από θρησκευτικό (αν δεν είσαι φανατίλα χριστιανή) το ''Κατά Ιησούν Ευαγγέλιον'' του Jose Saramago,o οποίος είναι άθεος κ έγραψε την δική του εκδοχή της ζωής του Χριστού...το βρήκα πολύ καλό αλλά ο συγκεκριμένος συγγραφέας έχει έναν δικό του τρόπο γραφής με λιγοστά σημεία στίξης.Πχ όταν ξεκινά ο διάλογος δεν τον χωρίζει αλλά είναι όλα σε μια γραμμή και χωρίζεται με κόμμα και για να καταλάβεις την αλλαγή προσώπου ξεκινά με κεφαλαίο.
    το εγκλημα και τιμωρία, ειχα ακουσει, διδασκεται στα πανεπηστημια ψυχολογίας, εκει πια ο ντοστογιευσκι αποδυκνυει περιτρανα την αυθεντια του στο να περιγραφει την ανθρωπινη ψυχολογια καλυτερα και απο αυτον που την ζει!
    τα 100 χρονια μοναξιας τα ΛΑΤΡΕΨΑ!! .. ( Βεβαια ευτυχώς ειχε το γεννεολογικο δεντρο μπροστα, γιατι με τα ονοματα ειχα απιστευτη δυσκολια)... δοκιμασες Ιζαμπελ αλιεντε? παιζει και εκεινη πολυ με το μεταφυσικο και ειναι πολυ καλη!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Herman Hesse Ο λύκος της Στέπας και απο τον ιδιο Το παιχνίδι με τις χάντρες.
    cc μου δοκιμασε μια τζουρα απο Χεμινγουει..ειμαι σιγουρη οτι θα τον ερωτευθεις!!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας, serios το εγκλημα κ τιμωρια το χω πιασει αλλα δεν το τελειωσα ποτε, πολυ κουραστικο με το αλκοολικο παραληρημα του αλλουνου ασε να λειπει. τα αλλα θα τα κοιταξω
    απο ζιλμπερ Ζινουε, εχεις δοκιμασει? τα εχω διαβασει σχεδον ολα του!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έγκλημα και τιμωρία, αριστούργημα, συμφωνώ.

    Γουστάρω James Ellroy πχ Μαύρη Ντάλια και American Tabloid.

    Philip Kerr Η τριλογία του Βερολίνου

    Ο παίκτης του Ντοστογιέφσκι, αξεπέραστο.

    Το σμήνος, του Φρανκ Σετσινγκ (αν γουστάρεις λιγάκι Ε.Φ.)

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    εγώ διαβάζω τώρα το"Η σχολή των θεών"του Stefano Elio D'Anna..
    το είχα διαβάσει και παλιά αλλά δεν το θυμόμουν κι έτσι το ξανάρχισα..
    το έχω φτάσει κάπου στη μέση..διαβάζεται πολύ εύκολα..
    είναι βιβλίο αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης..
    προσωπικά με εκφράζει απόλυτα γιατί τα ίδια που με απασχολούν κι εμένα τα ίδια διαπραγματεύεται και το βιβλίο..
    το μυαλό μου παίρνει αέρα κάθε φορά που το διαβάζω γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το να ζήσει κανείς χωρίς ανάγκες δεν είναι κάτι ακατόρθωτο..

    Παράλληλα έχω ξεκινήσει και το "Inferno" του Dan Brown..
    αυτό είναι καθαρά μυθιστόρημα και σου κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον όπως οι σειρές στην τηλεόραση..
    (άσχετα που εγώ το παράτησα προς το παρόν γιατί βαριόμουν να διαβάσω..)
    το εκρεμες του φουκω!..Ο Dan Brawν ειναι απλη απομιμηση ... απολαυσε ουμπέρτο εκω και θα καταλαβεις τι εννοω ;)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by rea View Post
    δοκιμασες Ιζαμπελ αλιεντε? παιζει και εκεινη πολυ με το μεταφυσικο και ειναι πολυ καλη!
    Διάβασα μέχρι στιγμής τo βιβλίο Paula που είναι αυτοβιογραφικό και μιλά για την αρρώστια της κόρης της....μου άρεσε πολύ!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by rea View Post
    το εκρεμες του φουκω!..Ο Dan Brawν ειναι απλη απομιμηση ... απολαυσε ουμπέρτο εκω και θα καταλαβεις τι εννοω ;)
    Ωραίος ο Ουμπέρτο Έκο αλλά το εκκρεμές του Φουκώ δεν μου άρεσε.Μου φάνηκε ότι έκανε επίδειξη εγκυκλοπαιδικών γνώσεων.Το θεωρώ πολύ δύσκολο βιβλίο.
    Μου έμεναν 150 σελίδες περίπου για να το τελειώσω και το παράτησα.Το βαρέθηκα η αλήθεια είναι γιατί έκοβε τα καλύτερα σημεία της δράσης και η πλοκή ήταν λίγο μπερδεμένη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    μπραβο αγαπητο μελος Soulfly που ανοιξες το θέμα !!! ήδη εχω αρχισει να θελω να αγορασω καποια απο αυτα ..!!

  9. #24
    favvel
    Guest
    Quote Originally Posted by rea View Post
    το εκρεμες του φουκω!..Ο Dan Brawν ειναι απλη απομιμηση ... απολαυσε ουμπέρτο εκω και θα καταλαβεις τι εννοω ;)
    το αστείο είναι ότι διαβάζω και ουμπέρτο έκο παράλληλα..ξεκίνησα το "όνομα του ρόδου"..
    επειδή αναφέρεται στο μεσαίωνα και έχει να κάνει με μοναστήρια και μοναχούς και μυστηριώδη εγκλήματα,μπορώ να πω μου άρεσε..
    αλλά και αυτό το παράτησα για να ξεκινήσω το "inferno" που είναι πιο ανάλαφρο..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη εχω παρα πολλα βιβλια πανω στην ανθρωπινη φυση , οχι μυθιστορηματα ( δεν διαβαζω μυθιστορηματα , ποτε ) , και 4-5 βιβλια αυτοβοηθειας για κτθλψη , για κτθλψη θεωρω τα καλυτερα , ' ο μυθος της ψυχικης νοσου ' Πατηρ Φιλοθεου Φαρου ( δεν ειναι παπαδιστικο , μεχει βοηθησει πολυ , εχει μια διαφορετικη προσεγγιση ) , ' θεραπευοντας την κτθλψη ' εκδ. Θυμαρι , harold Bloomfield (ψυχιατρος ) , ' ξεπερνωντας την κτθλψη ' ( αυτο ειναι 500 σελ. ) paul Gilbert , εκδ. Ελληνικα Γραμματα . Τα αλλα , περι ανθρωπινης φυσης και συμπεριφορας , ειναι καμμια 60αρια , που δεν ξερω ποιο να πρωτοαναφερω , ειναι απλα γραμμενα , κατανοητα , οχι τυπου Φρουντ και Γιουνγκ , που δεν καταλαβαινεις τιποτα , ειναι και ευχαριστα , με αποφθεγματα τα περισσοτερα στο πλαι .

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    το αστείο είναι ότι διαβάζω και ουμπέρτο έκο παράλληλα..ξεκίνησα το "όνομα του ρόδου"..
    επειδή αναφέρεται στο μεσαίωνα και έχει να κάνει με μοναστήρια και μοναχούς και μυστηριώδη εγκλήματα,μπορώ να πω μου άρεσε..
    αλλά και αυτό το παράτησα για να ξεκινήσω το "inferno" που είναι πιο ανάλαφρο..
    χαχαχα...οκ κοιτα και εγω ειμαι φαν brown.. απλα πιστευω οτι ειναι καλυτερος ο εκω, αυτες οι ιστοριες με τους Ναιτες και ολες αυτες οι ερευνες που εχει κανει , με συνεπέρνουν γιατι ειναι κατα μεγαλο ποσοστο αληθινες. ειχα πάει στο παλατι των Ναιτων στη ροδο ας πουμε... δηλαδη σου δινει την ατμοσφαιρα του μεσαιωνα καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλον... τωρα οκ ο μπραουν πιστευω οτι ειναι βιβλιο ταξιδιου. εχεις δοκιμασει ροζαμουντ πιλτσερ?... αν θες κατι να σε ηρεμει και να σε ταξιδευει σε αγγλικα εξοχικα τοπια... σου μεταδιδει γαληνη και γλυκα...αλλα μεχρι εκει.
    οσο για το ονομα του ροδου υπάρχει και η ταινια...εκπληκτικη δουλεια! και ο σων...αχ ο Σων....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ντιπακ Τσοπρα , καταπληκτικος !

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    the walk του ritsard paul evans !!!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Αυτο που σου προτεινε ο keep walking διαβασε, η βερονικα αποφασιζει να πεθανει, μπορεις να το διαβασεις online χωρις να το αγορασεις εδω

    https://www.scribd.com/doc/218623985...9D%CE%95%CE%99

    εχει και αλλα δωρεαν βιβλια εδω, μπορει να σου βγαλει προτεινομενα και αλλα στο ιδιο στυλ, για να μπορεις να το διαβασεις η να το κατεβασεις πρεπει να κανεις δωρεαν εγγραφη.

  15. #30
    favvel
    Guest
    έχω να σας προτείνω ένα βιβλίο που δεν το'χω διαβάσει ακόμα αλλά πιστεύω πως θα αξίζει πραγματικά..
    Λέγεται :"το φως των λέξεων" και συγγραφέας του είναι ο Μιχάλη Δέλτα,ο γνωστός μουσικός..
    Τον άκουσα χθες στην εκπομπή της Έλενας Αρώνη και με συγκίνησαν αυτά που έλεγε..
    Με συγκίνησε που είναι τόσο συνειδητοποιημένος και μου θύμισε τον εαυτό μου πριν 10 χρόνια όταν επίσης είχα συνειδητοποιήσει κι εγώ πολλές αλήθειες..τις οποίες τις ξέχασα όμως και γύρισα στη βολή μου..

    Το βιβλίο απ'ό,τι κατάλαβα είναι ένα βιβλίο αυτογνωσίας..Είναι ένα βιβλίο για όποιον θέλει να αντιμετωπίσει την αλήθεια κατάματα και να προχωρήσει σε αλλαγές στον τρόπο σκέψης του και στον τρόπο ζωής του..
    Στην εκπομπή ο μουσικός είπε πως έχει ενηλικιωθεί συναισθηματικά ύστερα από πολύ αγώνα και προσωπική προσπάθεια με τη βοήθεια διετούς ψυχοθεραπείας που έκανε..
    Είπε ακόμη κάτι που με άγγιξε..Ότι οι νέοι μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον αποστειρωμένο,υπερπροστατ� �υμένοι,δεν αφήνονται ελεύθεροι να δοκιμάσουν όλες τις γεύσεις της ζωής,να πληγωθούν και να σηκωθούν πάλι..Κι έχουν καταντήσει πνευματικά ανάπηροι αφού τους παρέχονται τα πάντα έτοιμα στο χέρι..
    Είπε πως ο ίδιος έχει έρθει σε επαφή με το εσωτερικό του παιδί,έχει γίνει ένα με αυτό,έχει γίνει ένα με το Θεό του..Ο Θεός είναι η ζωή..Πληγωνόμαστε αλλά την ίδια στιγμή αγαπάμε τη ζωή..Ο Θεός μας πληγώνει αλλά μας αγαπάει την ίδια στιγμή..
    Είπε ότι μεγαλώνουμε,μας μεγαλώνουν μάλλον,με φόβο,με πρέπει και μη..
    Πρέπει να'μαστε σωστοί κι ευγενικοί με τον κόσμο..Δεν πρέπει να πληγώνουμε τους άλλους..Ψέμα!!
    Λέμε ψέματα κάθε στιγμή στον εαυτό μας..Ζούμε για να μας αποδεχτεί μια κοινωνία που δεκάρα δε δίνει για μας..
    Ο καθένας ζει για τον εαυτό του..

    Δεν τα έλεγε ακριβώς έτσι..Εγώ έτσι τα κατάλαβα..
    Τον ζηλεύω..Μου θύμισε τον εαυτό μου όπως είπα..Γιατί κάποτε είχα κάνει πολλά βήματα και είχε φτάσει πολύ κοντά στην αλήθεια μου..
    Όλα έγιναν λάθος όμως..Παίρνω πολλά χρόνια φάρμακα..Πλέον είμαι ήρεμη και έχω ξεχάσει για ποιο λόγο πρέπει να παλέψω..
    Για ποιο λόγο πρέπει να ζω..Το μόνο που μου'χει μείνει είναι η επιθυμία να πεθάνω..
    Είπε και πως έχει βρει το λόγο που αξίζει να ζει..Πως έχει βρει το δικό του νόημα της ζωής..Γι'αυτό τον ζηλεύω τόσο..
    Εκείνος βγήκε νικητής απ'την εσωτερική αναζήτηση κι εγώ χαμένη..Εγώ πήρα τα φάρμακά μου και συνέχισα να ζω στο ίδιο περιβάλλον σα να μην έχει συμβεί τίποτα..Όλα ξεχάστηκαν..Όλα αυτά που ένιωσα όλη η αναστάτωση που έφερα στο περιβάλλον μου ήταν μάταιη..
    Πήρα φάρμακα και απλά σκεπάστηκε..Και ξεχάστηκαν όλα τα όνειρα και οι επιθυμίες..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Προτάσεις βιβλίων για το πένθος
    By giota.arg in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 26-05-2015, 16:57
  2. προτάσεις για βιβλία
    By 66psy in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2014, 21:14
  3. βιβλίο-προτάσεις?
    By αν? in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 49
    Last Post: 26-03-2011, 12:41
  4. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  5. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •