προτασεις για βιβλια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    το χω κι εγω αυτο το βιβλιο και δυσκολευομαι πολυ να το διαβασω δεν μπορω να καταλαβω και πολυ την πλοκη.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    για τη σχολη των θεων προπσαθουσα να απαντησω με παραθεση και εχει παθει κοκομπλοκο το συστημα
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εγώ διαβάζω τώρα το"Η σχολή των θεών"του Stefano Elio D'Anna..
    το είχα διαβάσει και παλιά αλλά δεν το θυμόμουν κι έτσι το ξανάρχισα..
    το έχω φτάσει κάπου στη μέση..διαβάζεται πολύ εύκολα..
    είναι βιβλίο αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης..
    προσωπικά με εκφράζει απόλυτα γιατί τα ίδια που με απασχολούν κι εμένα τα ίδια διαπραγματεύεται και το βιβλίο..
    το μυαλό μου παίρνει αέρα κάθε φορά που το διαβάζω γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το να ζήσει κανείς χωρίς ανάγκες δεν είναι κάτι ακατόρθωτο..
    κι εγω το χω αυτο το βιβλιο αλλα δυσκολευομουν να το διαβασω δεν μπορουσα να καταλαβω την πλοκη ( επιτελους τα καταφερα με το quote)
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    κι εγω το χω αυτο το βιβλιο αλλα δυσκολευομουν να το διαβασω δεν μπορουσα να καταλαβω την πλοκη ( επιτελους τα καταφερα με το quote)
    Καλά το παράγγειλα όταν είδα το θέμα, επειδή είπε η favvel ότι την εκφράζει....σήμερα θα πήγαινα να το πάρω, αλλά με πρόλαβες! :p

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Καλά το παράγγειλα όταν είδα το θέμα, επειδή είπε η favvel ότι την εκφράζει....σήμερα θα πήγαινα να το πάρω, αλλά με πρόλαβες! :p
    νταξει μωρε παρτο μπορει εγω να χω το θεμα και να μην το πιανω...
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #36
    favvel
    Guest
    τελικά για να μη σας παρασύρω..πήγα και είδα από κοντά πώς είναι το βιβλίο "το φως των λέξεων" και απογοητεύτηκα..
    απ' ό,τι κατάλαβα,απ'το λίγο που το ξεφύλλισα,περιέχει κείμενα αυτοτελή σε στυλ ποιήματος μέσα απ'τα οποία ο συγγραφέας εκφράζει με ιδιαίτερο τρόπο εμπειρίες απ'τη ζωή του..εγώ περίμενα ότι θα έκανε καμιά ψυχολογική και φιλοσοφική ανάλυση της ανθρώπινης ύπαρξης αλλά ήμουν πολύ αισιόδοξη για έναν μουσικό που απλά έκανε κάποια βήματα αυτογνωσίας,τα οποία πολύ ωραία περιέγραψε μπροστά στο φακό στην εκπομπή που είδα αλλά που καμία σχέση δεν έχουν με αυτό που περίμενα να αποτυπώνεται στο βιβλίο..

    εννοείται πως πρέπει να ελέγχετε τα βιβλία που προτείνουμε εδώ μέσα πριν τα αγοράσετε..

    η σχολή των θεών απ'την άλλη είναι δημοφιλές βιβλίο..προσωπικά δεν έδωσα σημασία τόσο στην πλοκή όσο στα μηνύματα που περνάει ο Dreamer..Πρόκειται για ένα υπεράνθρωπο,έτσι θα τον χαρακτήριζα,ο οποίος έχει ιδρύσει μια σχολή,η οποία απευθύνεται σε επιχειρηματίες που θέλουν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους,που θέλουν να αγγίξουν το τέλειο..Πρέπει πρώτα όμως να ξεριζώσουν το φόβο από μέσα τους..Πρέπει να κάνουν μια εσωτερική μεταμόρφωση..Χωρίς φόβο δεν υπάρχει θάνατος..
    Όλο κάτι τέτοια λέει που με συνεπαίρνουν και με γεμίζουν ελπίδες ότι μπορεί να υπάρχει και άλλος δρόμος απ'το συνηθισμένο..
    Αλλά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω καταλάβει πως αυτά που λέει παίζει να είναι παραμύθια για να κάνουμε όμορφα όνειρα τα βράδια..

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    σκέφτομαι να παραγγειλω το ''αγνωστη προιστορια των ελληνων (10000-2000π.χ.)''

    το εχει διαβασει κανεις? αν το εχει διαβασει κανεις πως του φανηκε? βασιζετε μονο σε αρχαια κειμενα ή και σε συγχρονες ανακαλύψεις?

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει είναι και θέμα γούστου η αλήθεια είναι....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    η σχολή των θεών απ'την άλλη είναι δημοφιλές βιβλίο..προσωπικά δεν έδωσα σημασία τόσο στην πλοκή όσο στα μηνύματα που περνάει ο Dreamer..Πρόκειται για ένα υπεράνθρωπο,έτσι θα τον χαρακτήριζα,ο οποίος έχει ιδρύσει μια σχολή,η οποία απευθύνεται σε επιχειρηματίες που θέλουν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους,που θέλουν να αγγίξουν το τέλειο..Πρέπει πρώτα όμως να ξεριζώσουν το φόβο από μέσα τους..Πρέπει να κάνουν μια εσωτερική μεταμόρφωση..Χωρίς φόβο δεν υπάρχει θάνατος..
    Όλο κάτι τέτοια λέει που με συνεπαίρνουν και με γεμίζουν ελπίδες ότι μπορεί να υπάρχει και άλλος δρόμος απ'το συνηθισμένο..
    Αλλά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω καταλάβει πως αυτά που λέει παίζει να είναι παραμύθια για να κάνουμε όμορφα όνειρα τα βράδια..
    δεν εχεις κι αδικο εμενα το ολο νοημα του μου θυμισε το μυστικο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εντάξει είναι και θέμα γούστου η αλήθεια είναι....
    μην ακουτε την cube ειναι χαζη χαχααχ

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    μην ακουτε την cube ειναι χαζη χαχααχ
    Έκλασε κανείς? :P

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Έκλασε κανείς? :P
    χαχααχ να τη και η πορδη πεταχτηκε παλι...
    μαλλον εσυ εκλασες γτ μυριζει πολυ

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    χαχααχ να τη και η πορδη πεταχτηκε παλι...
    μαλλον εσυ εκλασες γτ μυριζει πολυ
    Πες αεροπλάνο :P

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Πες αεροπλάνο :P
    στα μουτρα σου σε κλανω :p

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574

    Έριχ Φρομ: Ο φόβος μπροστά στην ελευθερία

    Έριχ Φρομ: Ο φόβος μπροστά στην ελευθερία
    Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου
    Θέλουν πραγματικά την ελευθερία οι σύγχρονοι άνθρωποι ή μήπως νιώθουν φόβο μπροστά της;
    Και είναι αυτό το δέος που προκαλεί η ελευθερία η αιτία που γνωρίζουν τέτοια επιτυχία στον 20ό αιώνα οι ολοκληρωτικές τάσεις αυτής ή της άλλης μορφής; Την αρρώστια αυτή του καιρού μας, που εκφράζεται με τη δουλική υποταγή στην εξουσία εξετάζει στο εξαίρετο αυτό έργο ο Φρομ, εφαρμόζοντας την ψυχαναλυτική μέθοδο. Η άνοδος της Δημοκρατίας, μολονότι απελευθέρωσε τον άνθρωπο, δημιούργησε παράλληλα μια κοινωνία όπου ο άνθρωπος αισθάνεται απομονωμένος από τους συνανθρώπους του, όπου οι σχέσεις έχουν χάσει τον προσωπικό τους χαρακτήρα και όπου η αβεβαιότητα και η ανασφάλεια έχουν υποκαταστήσει τους παλαιότερους κοινωνικούς δεσμούς. Κατά την άποψη του Φρομ, αυτή η αίσθηση μοναξιάς ωθεί τους ανθρώπους να υποτάσσονται σ’ έναν πανίσχυρο οργανισμό ή στο κράτος.
    Last edited by Aeon; 28-03-2020 at 20:55.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Προτάσεις βιβλίων για το πένθος
    By giota.arg in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 26-05-2015, 16:57
  2. προτάσεις για βιβλία
    By 66psy in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2014, 21:14
  3. βιβλίο-προτάσεις?
    By αν? in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 49
    Last Post: 26-03-2011, 12:41
  4. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  5. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •