προτασεις για βιβλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    προτασεις για βιβλια

    το λεει ο τιτλος , περιμενω τις προτασεις σας για αξιολογα βιβλια, οχι ψυχολογιας γτ μου τη δινουνε, προτιμω μυθιστορηματα ισως κ φιλοσοφικα η θρησκευτικα βιβλια, ισως να με ενδιεφερε κ καποιο αφηγημα σχετικα με τη ψυχωση η την καταθλιψη μιας κ ειμαι ασθενης, τι πρωτοτυπο ε? τεσπα περιμενω προτασεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει" του Παολο Κοελιο ειναι αρκετα καλο και ευκολοδιαβαστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    https://en.wikipedia.org/wiki/I_Neve...Garden_(novel)

    I never promised you a Rose Garden.

    Αυτο δεν το εχω διαβασει αλλα πρεπει να ειναι παρα πολυ καλο , εχω αγορασει απο το Amazon καπου την αγγλικη εκδοση , δεν εχω συνηθισει ομως να διαβαζω μυθιστορηματα στα Αγγλικα. Δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει στα Ελληνικα ... μαλλον οχι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει" του Παολο Κοελιο ειναι αρκετα καλο και ευκολοδιαβαστο.
    αυτο το ψαξα στη βιβλιοθηκη κ ηταν νοικιασμενο, αντι αυτου πηρα το ο διαβολος κ η δεσποινιδα Πριμ, δεν το χω πιασει ακομα, διαβαζω ενα αλλο τωρα ημερολογιο μιας εβραιας κοπελας απο τα στρατοπεδα συγκεντρωσης(helen berr)
    o κοελο καλος ειναι κ μα ρεσει αλλα απο ελληνικα δεν εχεις τιποτα να προτεινεις? εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο καζαντζακη κ δεν μου χει κανει κλικ κανας αλλος ελληνας ακομα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι , δεν εχω διαβασει πολλα ελληνικα ... αλλα αν θες ξενη βιβλιογραφια εχω διαβασει χιλιαδες. Απο τοτε που βγηκαν οι ευρυζωνικες συνδεσεις στο ιντερνετ , εχω κοψει να διαβαζω ιδιαιτερα και προτιμω να διαβαζω απο δω και απο κει διαφορα στο νετ.

    Μου αρεσουν κυριως φαντασιας , επιστημονικης φαντασιας κλπ.

    Αν και τωρα που "ωριμασα" με ενδιαφερουν και αλλα πραγματα και θελω να διαβασω http://www.printa-roes.gr/h18.html πχ αυτο του Ντοστογιεφσκι . Αλλα μαλλον θα μεινει στο ΘΑ .... γιατι δεν εχω χρονο για ολα , παροτι ανεργος...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σουλ διαβασε το μεταξυ συρμου και αποβαθρας. ελληνικο και καλογραμμενο
    Last edited by εσωτερική_σήψη; 30-09-2015 at 16:08. Reason: ορθογραφικο

  7. #7
    favvel
    Guest
    εγώ διαβάζω τώρα το"Η σχολή των θεών"του Stefano Elio D'Anna..
    το είχα διαβάσει και παλιά αλλά δεν το θυμόμουν κι έτσι το ξανάρχισα..
    το έχω φτάσει κάπου στη μέση..διαβάζεται πολύ εύκολα..
    είναι βιβλίο αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης..
    προσωπικά με εκφράζει απόλυτα γιατί τα ίδια που με απασχολούν κι εμένα τα ίδια διαπραγματεύεται και το βιβλίο..
    το μυαλό μου παίρνει αέρα κάθε φορά που το διαβάζω γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το να ζήσει κανείς χωρίς ανάγκες δεν είναι κάτι ακατόρθωτο..

    Παράλληλα έχω ξεκινήσει και το "Inferno" του Dan Brown..
    αυτό είναι καθαρά μυθιστόρημα και σου κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον όπως οι σειρές στην τηλεόραση..
    (άσχετα που εγώ το παράτησα προς το παρόν γιατί βαριόμουν να διαβάσω..)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οχι , δεν εχω διαβασει πολλα ελληνικα ... αλλα αν θες ξενη βιβλιογραφια εχω διαβασει χιλιαδες. Απο τοτε που βγηκαν οι ευρυζωνικες συνδεσεις στο ιντερνετ , εχω κοψει να διαβαζω ιδιαιτερα και προτιμω να διαβαζω απο δω και απο κει διαφορα στο νετ.

    Μου αρεσουν κυριως φαντασιας , επιστημονικης φαντασιας κλπ.

    Αν και τωρα που "ωριμασα" με ενδιαφερουν και αλλα πραγματα και θελω να διαβασω http://www.printa-roes.gr/h18.html πχ αυτο του Ντοστογιεφσκι . Αλλα μαλλον θα μεινει στο ΘΑ .... γιατι δεν εχω χρονο για ολα , παροτι ανεργος...
    ω πρεπει να δωσεις μια σοβαρη ευκαιρια στον Ντοστογιευφσκι... σε συμβουλευω να βρεις χρόνο για την αφεντια του και ειμαι σιγουρη οτι θα συμφωνησεις μαζι μου απο την πρωτη σελιδα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    αυτο το ψαξα στη βιβλιοθηκη κ ηταν νοικιασμενο, αντι αυτου πηρα το ο διαβολος κ η δεσποινιδα Πριμ, δεν το χω πιασει ακομα, διαβαζω ενα αλλο τωρα ημερολογιο μιας εβραιας κοπελας απο τα στρατοπεδα συγκεντρωσης(helen berr)
    o κοελο καλος ειναι κ μα ρεσει αλλα απο ελληνικα δεν εχεις τιποτα να προτεινεις? εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο καζαντζακη κ δεν μου χει κανει κλικ κανας αλλος ελληνας ακομα
    μετα τον καζαντζακη που να πας?... μπορεις να πας παπαδιαμάντη . επεισης ριξε μια ματια στον ναγκιμ μαχφουζ δεν ειναι ελληνας αλλα ειναι σπουδαιος συγγραφεας!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ο κόσμος της Σοφίας ειναι ενα πολυ καλο βιβλίο για όσους ενδιαφεροντε για την ιστορία της φιλοσοφίας, ευκολοδιάβαστο και πολυ προσιτο σε εμας τους ασχετους.
    το πορτραιτο του Ντοριαν Γκρευ για οποιον θελει να θαυμασει το υπέροχο πνευμα του οσκαρ ουαιλντ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ο κόσμος της Σοφίας ειναι ενα πολυ καλο βιβλίο για όσους ενδιαφεροντε για την ιστορία της φιλοσοφίας, ευκολοδιάβαστο και πολυ προσιτο σε εμας τους ασχετους.
    το πορτραιτο του Ντοριαν Γκρευ για οποιον θελει να θαυμασει το υπέροχο πνευμα του οσκαρ ουαιλντ
    Toν κόσμο της Σοφίας το έχω και κάποια στιγμή θέλω να το διαβάσω.Το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρευ είναι πολύ καλό.

    Εγώ προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία,το ''1984'' του George Orwell.Είναι δυστοπία και πιθανόν προφητικό.Ίσως το έχεις ακούσει και πιθανόν να το διάβασες.Επίσης η ''Φάρμα των ζώων'' από τον ίδιο είναι ευκολοδιάβαστο,σύντομο και με ωραίο μήνυμα.
    Από κάτι πιο φιλοσοφημένο προτείνω το βιβλίο ''Σιντάρτα'' του Herman Hesse και από τον ίδιο το βιβλίο ''Ο Λύκος της στέπας''
    Το βιβλίο ''Εγκλημα και τιμωρία'' του Fyodor Dostoevsky είναι πιστεύω αριστούργημα από την άποψη ότι ψυχογραφεί πολύ ωραία τον ήρωα...ίσως οι ψυχολογικές μεταπτώσεις του όμως σε κουράσουν.
    Το ''Εκατό χρόνια μοναξιάς'' του Gabriel Garcia Marquez προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.Φοβερή γραφή!!
    Από θρησκευτικό (αν δεν είσαι φανατίλα χριστιανή) το ''Κατά Ιησούν Ευαγγέλιον'' του Jose Saramago,o οποίος είναι άθεος κ έγραψε την δική του εκδοχή της ζωής του Χριστού...το βρήκα πολύ καλό αλλά ο συγκεκριμένος συγγραφέας έχει έναν δικό του τρόπο γραφής με λιγοστά σημεία στίξης.Πχ όταν ξεκινά ο διάλογος δεν τον χωρίζει αλλά είναι όλα σε μια γραμμή και χωρίζεται με κόμμα και για να καταλάβεις την αλλαγή προσώπου ξεκινά με κεφαλαίο.
    Last edited by serios; 01-10-2015 at 01:21.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Herman Hesse Ο λύκος της Στέπας και απο τον ιδιο Το παιχνίδι με τις χάντρες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    +1 για Herman Hesse. Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του....

    Και ένα ακόμα...

    from zero to one by Peter Thiel

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας, serios το εγκλημα κ τιμωρια το χω πιασει αλλα δεν το τελειωσα ποτε, πολυ κουραστικο με το αλκοολικο παραληρημα του αλλουνου ασε να λειπει. τα αλλα θα τα κοιταξω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    ''12 ιστορίες που ονειρεύονται να γίνουν παραμύθια'' Πέτρος Κουμπλής

    Το έχω διαβάσει 3 φορές όπως και το
    ''Η θεία δίκη '' του ίδιου συγγραφέα το οποίο είναι και το πρώτο του βιβλίο.

    Ωραία και τα δοκιμασμένα αλλά ωραία να διαβάζεις και έναν καινούριο συγγραφέα με όρεξη και αγάπη για αυτό που κάνει.
    Μυθιστορηματα και τα 2

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προτάσεις βιβλίων για το πένθος
    By giota.arg in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 26-05-2015, 16:57
  2. προτάσεις για βιβλία
    By 66psy in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2014, 21:14
  3. βιβλίο-προτάσεις?
    By αν? in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 49
    Last Post: 26-03-2011, 12:41
  4. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  5. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •