Λιθιο και παρενεργειες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391

    Λιθιο και παρενεργειες...

    Περναω τωρα τα τελειωματα της καταθλιψης και παιρνω 1ζολοφτ το πρωι και 1 ρισπερνταλ το βραδυ και μετα απο ενα συντομο χρονικο διαστημα θα παιρνω λιθιο οπως ολοι οι διπολικοι...Διαβασα ομως καπου οτι το λιθιο εχει αρνητικες επιπτωσεις στο διαβασμα ,δεν μπορεις να διαβασεις...Και η ερωτηση μου ειναι ισχυει? θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις της σχολης μου οπως πριν?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4

    Διάβασμα

    Αυτό πολύ θα ήθελα να το ξέρω κι εγώ γιατί παίρνω λίθιο και μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Λίθιο ΔΕΝ παίρνουν όλοι οι διπολικοί ούτε χρειάζεται απαραίτητα να πάρουν.Έχουν βγει και πιο σύγχρονα φάρμακα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    11
    Τι παρενέργειες έχει τό λίθιο και ποια φάρμακα μπορούν να το αντικαταστήσουν αν γνωρίζεις. Το παίρνω πολλά χρόνια και δεν αισθάνομαι να με βοηθάει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλησπέρα,

    Έστειλα u2u

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    χμ...όχι δε το στειλα...

    Ο παππούς μου είναι διπολικός.
    Πριν 20 χρόνια ακολούθησε μια αγωγή με λίθιο.
    Είναι 75 χρονών και μοιάζει 90.
    Οι μύες του στο ένα του μάτι, στο λαιμό, στα πόδια και στο πρόσωπο έχουν ατροφήσει. Ως εκ τούτου έχει δυσκολία να κάνει οποιαδήποτε κίνηση, ακόμα και να αναπνεύσει.
    Οι γιατροί λένε ότι για όλα φταίει το λίθιο που πήρε τότε.


    Όπως κάποιος ανέφερε δεν παίρνουν όλοι οι διπολικοί λίθιο.
    Στην εποχή μας υπάρχουν εναλλακτικές.
    Δεν είμαι ειδική και σε καμιά περίπτωση δε λέω να μην πάρεις λίθιο.
    Για μένα καμιά θεραπεία δεν έχει βάση χωρίς ψυχοθεραπεία.
    Καλό είναι να το ψάξεις καλά, να μιλήσεις με ειδικούς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    11

    Λίθιο

    Αν ξέρετε να μου πείτε ποια φάρμακα μπορούν να δωθούν αντί για λίθιο να το ψάξω.Εγώ το παίρνω 5 χρόνια και δεν έχω καταλαβει ακόμα ούτε να με βοηθάει ούτε παρενέργειες αλλά φοβάμαι για το μέλλον. Ξέρετε μήπως επηρεάζει τη μνήμη;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Έλειψη μνήμης απο λίθιο μέσα σε 5 χρόνια ίσως είναι λίγο υπερβολικό.Αδυναμία συγκέντρωσης υπάρχει όταν είμαστε σε στάδιο μανίας ή κατάθλιψης οπότε μπορεί να το συγχέεις με αυτό.


    Δεν χρειάζονται φάρμακα \"αντί για λίθιο\" αλλά φάρμακα για την διπολική νόσο.

    Με βάση αυτό μπορείς να λάβεις όλα τα είδη φαρμάκων που έχουν να κάνουν με την κατάθλιψη,με την μανία και κάποια με την επιληψία οπου παίρνουμε οι διπολικοί(π.χ Depakine).

    Τώρα ο συνδιασμός και η δοσολογία των παραπάνω έχει να κάνει με το στάδιο που είσαι,τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στη δική σου διπολικότητα και την ανταπόκριση του οργανισμού σου σε κάθε φάρμακο ξεχωριστά(για την ίδια περίπτωση μπορεί άλλος οργανισμός να δεχτεί καλύτερα τη μια δραστική και άλλος όχι).

    Έτσι λοιπόν είναι καθαρή εκτίμηση του γιατρού σου το τι θα σου δώσει και πως.Με το να του πας μια λίστα με φάρμακα που αφορούν την μανιοκατάθλιψη ή με το να τα βρεις εσύ δε βοηθάς τον εαυτό σου γιατί το μόνο που θα καταλάβεις είναι απο τις οδηγίες ότι απλώς έχουν ένδειξη για την ασθένεια.

    Είναι πολλά περισσότερα τα σημεία οπου ο γιατρός ξέρει.π.χ ποια αντικαταθλιπτικά έχουν πιο γρήγορη δράση αλλά και πιθανή γρηγορότερη μετάβαση στη μανία(οπότε πρέπει να αλλάξει δοσολογικό ή/και δραστική/συνδιασμό),ποιοι συνδιασμοί ενδύκνεινται και ποιοι όχι(έχει να κάνει με το μηχανισμό δράσης του εκάστοτε φαρμάκου) και πολλοί άλλοι παράμετροι.

    ...Δοκίμασε μια δεύτερη γνώμη ιατρού.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •