Συχνοουρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    32

    Συχνοουρια

    Λοιπόν είμαι νέα σε αυτό το φόρουμ..3 μηνες τωρα αντιμετωπίζω το πρόβλημα της συχνοουρίας που με έχει περιορίσει σχεδόν από κάθε δραστηριότητα..είμαι 15 χρονών και πριν περίπου 3μισι μήνες έκανα σεξ με ένα αγόρι μεγαλύτερο από εμένα χωρίς όμως να πάρω προφυλάξεις..δεν ήταν η πρώτη μου φορά αλλα όλες τις προηγούμενες δεν παρέλυπτα τν προφύλαξη..έπειτα από λιγες μέρες, στο γυμναστήριο ένιωσα μια ξαφνική έπειξη για ούρηση ενώ μόλις είχα πάει, δεν έδωσα βέβαια πολύ σημασία γιατί δεν ήταν τόσο έντονη οπότε προσπάθησα να την αγνοήσω..είχα επίσης αυξημένα υγρά και έντονο πόνο στη κύστη μου αλλα παρόλα αυτά συνέχισα να κάνω πολύ έντονη προπόνηση..πήγα στη γυναικολόγο η οποία μου συνέστησε κολπίκά υπόθετα για 6 μέρες και γρήγορα ο πόνος εξασθένησε..τα υγρά συνεχίστηκαν για πολύ καιρό και αναγκαζόμουν να φορώ συνεχως σερβιετακια στη προπόνηση( είχαν μια σκούρα καφε απόχρωση η οποία αργότερα έγινε κιτρινοπράσινη θα έλεγα). έκανα τεστ παπ και όλα καλά,βγήκε καθαρό. ακολούθησαν καλλιέργειες ούρων οι οποίες έβγαζαν το e.coli, οπότε αυτό προκαλούσε τη συχνοουρία. Άργησα βέβαια αρκετά να εξετασθώ επειδή ήταν και περίοδος εξετάσεων. Μετά από ένα μήνα με τη συχνοουρία να με έχει τρελάνει επανέλειψα τις εξετάσεις (2 φορές) οι οποίες δεν έδειχναν κανένο μικρόβιο..έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού στν οποία έδειξε καθαρά όμως όταν τν επανέλαβα εντόπισε μικροοργανισμούς που όμως δεν πιστεύω να οφείλονται στη συχνοουρία..και τώρα φτάνουμε εδώ..δύο μήνες αργότερα με καθημερινή συχνοουρία..η καλλιέργεια ουρων στείρα η γενική φανερώνει πολλά πυοσφαίρια και ελάχιστο αίμα στα ούρα..δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό και αν αυτο την προκαλει...όταν δοκίμαζα όμως να βάλω δάχτυλο μόνη μου δεν με άφηνε ο πόνος..τωρα όμως εδώ και καμια βδομαδα τέτοιος πόνος δεν υπάρχει..η διείσδυση δεν είναι επώδυνη...είμαι σε απόγνωση...εδώ και 3 μηνες υποφέρω..είχα ένα τέλειο σώμα, μυς γυμναζόμουν κάθε μέρα (κροσφιτ) και τώρα έχω καταρεύσει..αν πάω στη προπόνηση δεν θα τα καταφέρω γιατί η ενόχληση με οδηγεί στην τουαλέτα συνεχώς..δεν μπορώ να το ελέγξω..δεν προπονούμε καθόλου πια και κλαίω κάθε μέρα για αυτό..χθες που ένιωθα καλύτερα δοκίμασα να πάω..όλα καλά έμοιαζαν, την στιγμή όμως που σήκωσα τα ketllebel ένιωσα αμέσως αυτν τν έπειξη (σκέφτηκα ότι ίσως είναι επειδή άσκησα πίεση και σφίχτηκαν οι μυς στν περιοχή)..όπως και να έχει μετά από λίγο η αίσθηση έπαψε να είναι τόσο έντονη αλλά υπήρχε..από εκείνη τν στιγμή ενώ συνήθως ουρώ κανονικη ποσότητα έως λίγο μειωμένη τώρα έχω σταγόνες, και πρέπει να πιεστώ για να τελειώσουν..νερό έπινα ελαχιστο ενώ εδω και ένα μηνα το έχω αυξήσει, πίνω δλδ 1μισι με 2 λίτρα αλλά ξέρω ότι δεν ευθύνεται αυτο(!) θυμάμαι πως πριν καιρό ξυπνούσα το πρωί με πολλά ούρα μέσα μου ενώ τις τελευταίες βδομάδες (ιδιως σμρ) ξυπνάω με μα μικρή αίσθηση..δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει βελτίωση..στο σχολείο μπορεί να πάω έως και 3 φορές ενώ παλιότερα δεν πήγαινα ποτέ( μπορεί έπειτα από μια επίσκεψη σε 20 λεπτα να πρέπει να ξαναπάω) όταν γυρνάω σπίτι είμαι καλύτερα και το απόγευμα δεν είναι τόσο έντονο ενώ το βράδυ με τρελαίνει (εκτώς από τις τελευταίες μέρες)..σας παρακαλώ αν είχατε μια παρόμοια εμπειρία βοηθήστε με..είμαι σε απόγνωση..θέλω να επιστρέψω στη φόρμα μου, να γίνω ξανα αθλητική, κλαίω για αυτό το λόγο..δεν έχω ιδιαίτερα άγχος όμως φοβάμαι μήπως δεν αντιμετωπιστεί ποτέ..πιστεύω πως ευθύνεται στο σεξ όμως αυτό δεν είναι απόλυτα σίγουρο..ίσως τραυματίστηκα και αυτό με ερεθίζει με αποτέλεσμα να έχω το αίσθημα της συχνοουρίας..δεν θέλω σε καμία περίπτωση να είναι διάμεση κυστίτιδα η οτιδήποτε χρόνιο..θέλω να γίνω καλά..μου έλειψαν οι προπονήσεις μου, η ένταση που υπήρχε, μου έλειψαν ακόμη οι φορές που έφτανα σε σημείο να παραλύσει το σώμα μου από τη κούραση, μου έλειψαν οι φορές που ξυπνούσα με ένα γλυκό πιάσιμο στο σώμα μου, μου έλειψαν όλα..σας παρακαλώ, αν γνωρίζεται οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει στη κατάσταση μου, μιλήστε μου. Δεν θέλω πια να τυραννιέ με έτσι, δεν θέλω να χάσω τα όνειρα και τις ελπίδες που είχα να γίνω στο μέλλον προπονήτρια..:(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μηπως μετα τις 1-2 επισκεψεις στον γυναικολογο, εγκατελειψες τους γιατρους και προσπαθεις να κανεις διαγνωσεις μονη σου?
    η παρουσια αιματος ειναι πολυ ανησυχητικη. πρεπει να πας οπωσδηποτε σε γιατρο και να κοιταξεις ουρολοιμωξεις και κυριως νεφρα, η οτιδηποτε αλλο σου υποδειξει αυτος.
    δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωση, αλλα το θεμα σου ειναι καθαρα ιατρικο, δεν ειναι ψυχολογικο.
    μην φοβασαι τον γιατρο. εκει θα βρεις την λυση και θα δεις οτι αδικα καθυστερουσες.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    32
    οχι, δεν εγκατέλειψα το γιατρό αλλά λόγο σχολείου έχω αρκετό καιρό να τον επισκεφτώ, ο ίδιος όμως δείχνει πολύ μπερδεμένος και γενικά έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και δυσκολεύονται να βρουν την αιτία..είδε τα νεφρά μου και μου είπε ότι είναι εντάξει..ουρολοίμωξη σίγουρα δεν έχω..απο βδομάδα θα πάω σε έναν καλύτερο..φοβάμαι..3 μήνες κάνω υπομονή θέλω να τελειώσει..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    32
    επίσης να προσθέσω κάτι για το οποίο ντρέπομαι λιγάκι αλλά έχω διαβάσει σε καποιες σελίδες στο ιντερνετ ότι ο αυνανισμός μπορεί να προκαλέσει συχνοουρια όταν γίνεται συχνά μέσα στη βδομαδα.....πιστεύεται εσείς κάτι τέτοιο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1 View Post
    οχι, δεν εγκατέλειψα το γιατρό αλλά λόγο σχολείου έχω αρκετό καιρό να τον επισκεφτώ, ο ίδιος όμως δείχνει πολύ μπερδεμένος και γενικά έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και δυσκολεύονται να βρουν την αιτία..είδε τα νεφρά μου και μου είπε ότι είναι εντάξει..ουρολοίμωξη σίγουρα δεν έχω..απο βδομάδα θα πάω σε έναν καλύτερο..φοβάμαι..3 μήνες κάνω υπομονή θέλω να τελειώσει..
    το σχολειο η οι δουλειες, δεν ειναι καμια δικαιολογια για ενα προβλημα υγειας, που μαλιστα σε ενοχλει τοσο εντονα και το ξερεις καλα.
    οταν "εχεις αρκετο καιρο να τον επισκεφθεις" ενω εχεις τοσο εντονα συμπτωματα, το εχεις παραμελησει το θεμα.
    πρεπει να πας ΑΜΕΣΑ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1 View Post
    επίσης να προσθέσω κάτι για το οποίο ντρέπομαι λιγάκι αλλά έχω διαβάσει σε καποιες σελίδες στο ιντερνετ ότι ο αυνανισμός μπορεί να προκαλέσει συχνοουρια όταν γίνεται συχνά μέσα στη βδομαδα.....πιστεύεται εσείς κάτι τέτοιο;
    αυτο θα το συζητησεις με τον γυναικολογο, χωρις ντροπες και φοβο, μην βασιζεσαι σε οτι διαβαζεις στο διαδικτυο γιατι θα παραπλανηθεις.
    ειτε ειναι μολυνση, ειτε "μηχανικη" βλαβη, ειναι απαραδεκτα συμπτωματα, πολυ εντονα δηλαδη. πρεπει να πας στον γιατρο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    32
    εγώ θέλω να πάω όμως οι γονεις μου μου λένε κανε υπομονή και μαλιστα επειδή η γυναικολογος μου μου είχε πει ότι δεν βλέπει να έχω κάτι, επιμείναν και οι γονείς μου πως δεν πρέπει να το βάζω στην ιδέα μου, θα περάσει..πως όμως να αγνοήσω όταν η πίεση είναι τόσο έντονη που με οδηγεί σύντομα στη τουαλέτα;; νιώθω σαν να έχω χαλάσει,η συχνοουρία με μετέτρεψε σε άχρηστη, δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικα. Γνωρίζω όμως ότι έτσι και μπλέξεις με αυτά δεν βρίσκεις την άκρη καθόλου εύκολα :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1 View Post
    εγώ θέλω να πάω όμως οι γονεις μου μου λένε κανε υπομονή και μαλιστα επειδή η γυναικολογος μου μου είχε πει ότι δεν βλέπει να έχω κάτι, επιμείναν και οι γονείς μου πως δεν πρέπει να το βάζω στην ιδέα μου, θα περάσει..πως όμως να αγνοήσω όταν η πίεση είναι τόσο έντονη που με οδηγεί σύντομα στη τουαλέτα;; νιώθω σαν να έχω χαλάσει,η συχνοουρία με μετέτρεψε σε άχρηστη, δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικα. Γνωρίζω όμως ότι έτσι και μπλέξεις με αυτά δεν βρίσκεις την άκρη καθόλου εύκολα :(
    μα ποια συχνουρια? εδω ειπες για παρουσια αιματος και πυοσφαιρια.
    αυτο δεν μπορει να ειναι ουτε ψυχολογικο, ουτε στο μυαλο σου.
    οι γονεις σου ειναι μια χαρα για γονεις, αλλα οχι για γιατροι.
    πρεπει να πατε στον γιατρο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    32
    δλδ τι μπορεί να υποδηλώνουν το αίμα και τα πυοσφαίρια;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anastasia1 View Post
    δλδ τι μπορεί να υποδηλώνουν το αίμα και τα πυοσφαίρια;
    θα σου πει ο γιατρος.
    δεν υποδηλωνει με τπτ οτι ειναι η ιδεα σου κι οτι πρεπει να κανεις υπομονη, παντως.
    πρεπει να πας στον γιατρο.
    αντε πηγαινε απο βδομαδα.

  11. #11
    Πολύ άσχημο αυτό που λες και μου φαίνεται αρκετά σοβαρό.

    Εμένα ένας γνωστός είχε ενοχλήσεις ακράτειας ούρων συνέχεια το 2009, και τον ξαναπιάσανε πρόσφατα. Επίσης, στους λήπτες ουσιών από τρελάδικα λένε ότι εμφανίζεται "επίσχεση ούρων", αλλά μπορεί και να είναι και ψέμα, γιατί σε αυτόν τον γνωστό μου εμφανίζονται όλα τα συμπτώματα από ό,τι έπαιρνε ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΑ, μαζί με πολλές βλάβες πριν και άλλα μετά, γενικά πολύ βαριές σωματικές βλάβες που δεν εξηγούνται παρά με έναν τρόπο.

    Κρίμα που είχες αυτό το πρόβλημα, δε βλέπω να έτρεξες και πολύ, μια επίσκεψη στον γιατρό, καμιά ειδική διαγνωστική εξέταση και ένα διάστημα θεραπεία θα σε απάλλασε. Τίποτα δεν είναι τόσο σοβαρό, στα χέρια των ειδικών. :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    2
    Τελικά βρήκες λύση? Γιατί περναω το ίδιο πράγμα δυστυχώς

Similar Threads

  1. εχει παθει κανεις αισθημα ατελους κενωσης ουρων/συχνοουρια?
    By Giorgos27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 04-06-2018, 04:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •