Μακροχρόνια σχέση, μπερδεμένος και ανησυχίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12

    Μακροχρόνια σχέση, μπερδεμένος και ανησυχίες

    Καλησπέρα σε όλους είμαι 25 χρονών και από τα 17 μου βρίσκομαι σε μια σχέση με την ίδια κοπέλα. Έτυχε να σπουδάζουμε και στην ίδια πόλη οπότε αυτό βοήθησε πολύ στο να διατηρηθεί η σχέση μας. Γενικά θα χαρακτήριζα τη σχέση μας πολύ γεμάτη και καθόλου πιεστική. Κάνουμε πολλά διαφορετικά πράγματα μαζί, την αγαπάω με προσέχη και την προσέχω ενώ να τονίσω ότι δεν συγκατοικούμε για την ώρα τουλάχιστον ωστόσο μένουμε μέσα στην εβδομάδα 3-4 μέρες μαζί στο σπίτι της.

    Τελευταία όμως έχω αναπτύξει κάποιες ανησυχίες κυρίως ως προς εμένα. Φοβάμαι ή βασικά δεν θέλω ακόμα την συγκατοίκηση. Μου αρέσει αυτό που έχουμε να πηγαίνω να κοιμόμαστε μαζί να κάθομαι σπίτι της κτλ ωστόσο επουδενί δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου να συγκατοικεί με την οποιαδήποτε, είναι κάτι που με αγχώνει και με πιέζει πραγματικά.
    Αγαπάω και νοιάζομαι για την κοπέλα μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της, περνάμε καλά και στη σεξουαλική μας ζωή ωστόσο μου αρέσει αυτό που ζω τώρα, δεν θέλω δεσμεύσεις μα καμία όμως.

    Τις τελευταίς μέρες είμαι αγχωμένος και μπερδέμενος για ακόμα ένα λόγο. Μια φίλη του κολλητού μου, που την ξέρω χρόνια, θα έλεγε κανείς ότι ήρθαμε κάπως κοντά. Υπήρξαν ματιές, όχι όμως περίεργα λογάκια κτλ. Ωστόσο μου έχει γίνει κάτι σαν έμμονη ιδέα κάποιες μέρες που περάσαμε μαζί,κάποιες στιγμές που είχαμε, κάποιες ματιές με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Με καμία δεν έχω έρθει τόσο κοντά όσο με εκείνη, αυτή έφυγε τώρα βρίσκεται σε άλλη πόλη πολύ μακρία ωστόοσ αυτό που έζησα ξαναλέω με μπέρδεψε για το τι θέλω στη ζωή μου.

    Είναι απλά κάτι το φυσιολογικό μετά από τόσα χρόνια μακροχρόνια σχέσης να υπάρξει και άλλος ένας άνθρωπος στη ζωή σου που θα ενδιαφερθείς κάπως για αυτόν ή σημαίνει κάτι άλλο, ότι κάπου φτάνει το τέλος με την τωρινή μου σχέση...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως σκέφτεσαι το μέλλον; Δεν εννοώ αύριο ή σε ένα χρόνο, αλλά σε 5 ή σε 10 χρόνια ας πούμε... Οραματίζεσαι να είσαι μαζί με την κοπέλα σου, να συζείτε, ίσως να φιάξετε οικογένεια ή δεν το σκέφτεσαι καθόλου; Ή ίσως είναι κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού σου αλλά χωρίς να σε προβληματίζει ιδιαίτερα; Η κοπέλα τι σκέφτεται;

    Όταν είναι μια σχέση μακροχρόνια κάπου σκέφτεσαι και στο μέλλον πως θα είναι τα πράγματα. Αν τα όνειρά σου συμπίπτουν με της κοπέλας είναι θετικό δείγμα. Αν άλλα θες εσύ κι άλλα αυτή, προφανώς δεν είναι καλό σημάδι. Αν δεν το σκέφτεσαι καθόλου, μπορεί να είναι κάτι αρνητικό, μπορεί και όχι, καθώς δεν σε πήραν και τα χρόνια...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Ναι βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού μου το μακρινό μέλλον και ναι με την ίδια κοπέλα καθώς στα μάτια μου φαντάζει τέλεια.
    Ωστόσο πραγματικά αν και ποτέ δεν θα την απατούσα, γοητεύομαι από γυναίκες που δείχνουν ενδιαφέρον για εμένα πολύ εύκολα. Όπως με την συγκεκριμένη που αναφέρω και είναι ένα πολύ εντυπωσιακό κορίτσι...
    Δεν με πειράζει αν μάθω ότι αύριο θα βρει κάποιον, ειλικρινά καθόλου, ωστόσο να που την σκέφτομαι τι να πώ.. δε ξέρω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    ...
    Αγαπάω και νοιάζομαι για την κοπέλα μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της, περνάμε καλά και στη σεξουαλική μας ζωή ωστόσο μου αρέσει αυτό που ζω τώρα, δεν θέλω δεσμεύσεις μα καμία όμως.

    Τις τελευταίς μέρες είμαι αγχωμένος και μπερδέμενος για ακόμα ένα λόγο. Μια φίλη του κολλητού μου, που την ξέρω χρόνια, θα έλεγε κανείς ότι ήρθαμε κάπως κοντά. Υπήρξαν ματιές, όχι όμως περίεργα λογάκια κτλ. Ωστόσο μου έχει γίνει κάτι σαν έμμονη ιδέα κάποιες μέρες που περάσαμε μαζί,κάποιες στιγμές που είχαμε, κάποιες ματιές με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Με καμία δεν έχω έρθει τόσο κοντά όσο με εκείνη, αυτή έφυγε τώρα βρίσκεται σε άλλη πόλη πολύ μακρία ωστόοσ αυτό που έζησα ξαναλέω με μπέρδεψε για το τι θέλω στη ζωή μου.

    Είναι απλά κάτι το φυσιολογικό μετά από τόσα χρόνια μακροχρόνια σχέσης να υπάρξει και άλλος ένας άνθρωπος στη ζωή σου που θα ενδιαφερθείς κάπως για αυτόν ή σημαίνει κάτι άλλο, ότι κάπου φτάνει το τέλος με την τωρινή μου σχέση...
    εισαι με μια κοπελα απο εφηβος, εχουν περασει ηδη 8 χρονια μαζι της χωρις να εχεις αλλες εμπειριες μαλλον, ενω δεν θελεις να δεσμευθεις, και βλεπεις οτι νοιωθεις ελξη για αλλες κοπελες.
    απλα σου τελειωνει το ερωτικο με την κοπελα σου, θελεις κι αλλες ερωτικες εμπειριες και δεν θελεις προς το παρον να ξεβολευτεις απο την συνηθεια της σχεσης σου μαζι της.
    αν ησουν σιγουρος για την επιλογη σου και για τον ερωτα σου, μια χαρα θα ηθελες και συμβιωση και δεσμευση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Ίσως να έχεις δίκιο τι να πω...

    Δηλαδή είναι τόσο αφύσικο να νιώθεις έλξη για άλλες κοπέλες, ενώ είσαι σε σχέση, δεν λέω συναισθηματικά, θα το χαρακτήριζα περισσότερο ενθουσιασμό... Δεν ρωτάω ειρωνικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι το πως την σκέφτεσαι ακριβώς. Δηλαδή εάν μιλήσεις με έναν όμορφο ή ενδιαφέρον άνθρωπο ή δεις μία όμορφη κοπέλα στον δρόμο και σκέφτεσαι μετά ένα περιστατικό ή την εικόνα του, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Μάλλον δείγμα είναι ότι έχεις ρουτινιάσει είναι και μόλις δεις κάτι διαφορετικό ή κάνεις μια ενδιαφέρουσα συζήτηση ή γνωρίζεις έναν άνθρωπο που έχετε καλή επικοινωνία σου κάνει εντύπωση. Ξυπνητήρι ότι έχεις μπουχτίσει γενικότερα με τα ίδια και τα ίδια και καιρός να πάρεις την κοπέλα σου να κάνετε και τίποτα διαφορετικό να ανανεώσετε την σχέση σας λίγο.

    Αν όμως σκέφτεσαι συνεχώς αυτόν τον άλλο άνθρωπο και κάνεις όλη την ώρα σενάρια στο μυαλό σου για το τι κάνει τώρα ή τον φαντάζεσαι ερωτικά π.χ. , εκεί υπάρχει πρόβλημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    Ίσως να έχεις δίκιο τι να πω...

    Δηλαδή είναι τόσο αφύσικο να νιώθεις έλξη για άλλες κοπέλες, ενώ είσαι σε σχέση, δεν λέω συναισθηματικά, θα το χαρακτήριζα περισσότερο ενθουσιασμό... Δεν ρωτάω ειρωνικά
    καθολου αφυσικο δεν ειναι.
    πολυ φυσικο κι αναμενομενο.
    ειδικα αν δεν εχεις πολλες εμπειριες.
    το θεμα ειναι να εισαι ειλικρινης με την κοπελα σου και να μην κανεις πραγματα πισω απο την πλατη της.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Sonia Θέτοντας ως βάση συζήτησης την ίδια κοπέλα που αναφέρω παραπάνω, δεν την σκέφτομαι σεξουαλικά, ούτε με νοιάζει τι κάνει και με ποιον. Απλώς είχαμε κάποιες όμορφες στιγμές που περάσαμε μαζί κάτι το οποίο με γοήτευσε και κρίνοντας από το ενδιαφέρον που μου έδειξε ίσως γοητεύτικα παραπάνω από το φυσιολογικό.

    Remedy Δεν έχω κάνει πότε τίποτα πίσω από την πλάτη της κοπέλας μου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    Sonia Θέτοντας ως βάση συζήτησης την ίδια κοπέλα που αναφέρω παραπάνω, δεν την σκέφτομαι σεξουαλικά, ούτε με νοιάζει τι κάνει και με ποιον. Απλώς είχαμε κάποιες όμορφες στιγμές που περάσαμε μαζί κάτι το οποίο με γοήτευσε και κρίνοντας από το ενδιαφέρον που μου έδειξε ίσως γοητεύτικα παραπάνω από το φυσιολογικό.

    Remedy Δεν έχω κάνει πότε τίποτα πίσω από την πλάτη της κοπέλας μου..
    δλδ της εχεις πει οτι γνωρισες μια πολυ γοητευτικη κοπελα και δεν προχωρησατε σε τπτ απολυτως ερωτικο, ανταλλαξατε ομως περιεργες ματιες και την σκεφτεσαι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Μπορεί απλά να σου έχει τελειώσει ή να είναι σχεδόν τελειωμένο. Δεν θέλεις παραπάνω δεσμεύσεις και ευθύνες για αυτό δεν θες και συγκατοίκηση. Υπάρχει βόλεμα στο πατρικό και έχεις συνηθίσει με αυτόν το τρόπο. Δεν είναι κατακριτέο, είσαι μικρός ακόμα και μπορείς να γνωρίσεις και άλλο άτομο μελλοντικά και να σου βγουν πιο δεσμευτικά κριτήρια. Είσαι σε μια φάση απλώς που δεν είσαι έτοιμος αλλά σου προτείνω να είσαι μαζί της ευθύς. Τίποτα και κανείς δεν μας ανήκει, παρά μόνο ο εαυτός μας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    12
    Δεν είναι λίγο υπερβολή αυτό για να κάθομαι να το αναλύω? Δηλαδή σε μια παρέα αν ανταλλάξεις ματιές ή εκεί που περπατάς στον δρόμο κοιτάξεις κάποιον,δεν μπορεί απλά να σε εντυπωσιάζει η ομορφιά του χωρίς να κρύβονται συναισθήματα από πίσω.

    Όπως είπα οι σκέψεις που κάνω περι της κοπέλας αυτής είναι κυρίως λόγω του ενδιαφέρον που έδειξε για εμένα και όχι συναισθήματα...άλλωστε και ξέρει ότι έχω κοπέλα δεν τις το έχω κρύψει με για "δόλιο" σκοπό

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    Δεν είναι λίγο υπερβολή αυτό για να κάθομαι να το αναλύω? Δηλαδή σε μια παρέα αν ανταλλάξεις ματιές ή εκεί που περπατάς στον δρόμο κοιτάξεις κάποιον,δεν μπορεί απλά να σε εντυπωσιάζει η ομορφιά του χωρίς να κρύβονται συναισθήματα από πίσω.

    Όπως είπα οι σκέψεις που κάνω περι της κοπέλας αυτής είναι κυρίως λόγω του ενδιαφέρον που έδειξε για εμένα και όχι συναισθήματα...άλλωστε και ξέρει ότι έχω κοπέλα δεν τις το έχω κρύψει με για "δόλιο" σκοπό
    αν ηταν απλες ματιες, δεν θα το συζητουσες.
    ηταν "ματιες" που τις σκεφτηκες παραπανω, που σε προβληματισαν που τις σκεφτοσουν και μετα, που σε εβαλαν σε προβληματισμο μηπως κατι θελεις απο εκεινη την κοπελα....

    ναι ειναι υπερβολη να καθεσαι να αναλυεις καθε ματια που ανταλλαξες, αλλα με τετοιους προβληματισμους ξεκινανε και τα παραπανω απο "ματιες"..
    το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δεν νοιωθεις σε διαθεση να δεσμευθεις , να συμβιωσεις και ηδη σκεφτεσαι αλλες κοπελες...
    αν ησουν "εκει", το μονο που θαθελες θα ηταν να ζειτε μαζι.
    ψαχνεσαι αγαπητε κι ας μην το εχεις καταλαβει πληρως ακομα..

    καλα κανει και ξερει οτι εχεις κοπελα, αλλα πρωτον, μπορει να μην την ενδιαφερει αν εχεις κοπελα, και δευτερον μπορει να μην σε θελει ακριβως επειδη εχεις κοπελα, αλλα να την θελεις εσυ...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Michael21gr View Post
    Δεν είναι λίγο υπερβολή αυτό για να κάθομαι να το αναλύω? Δηλαδή σε μια παρέα αν ανταλλάξεις ματιές ή εκεί που περπατάς στον δρόμο κοιτάξεις κάποιον,δεν μπορεί απλά να σε εντυπωσιάζει η ομορφιά του χωρίς να κρύβονται συναισθήματα από πίσω.

    Όπως είπα οι σκέψεις που κάνω περι της κοπέλας αυτής είναι κυρίως λόγω του ενδιαφέρον που έδειξε για εμένα και όχι συναισθήματα...άλλωστε και ξέρει ότι έχω κοπέλα δεν τις το έχω κρύψει με για "δόλιο" σκοπό
    Άμα δεν υπήρχε κάποια έλξη μεταξύ σας δεν θα καθόσουν Να αναλύεις τις ματιές και δεν θα της είχατε ανταλλάξει κιόλας. Θέλεις και άλλες εμπειρίες και για αυτό μάλλον ενθουσιάζεσαι εύκολα. Επίσης επειδή είσαι Τόσα χρόνια με την κοπέλα σου έχεις βαρεθεί και θες να είσαι και με άλλες κοπέλες, για αυτό και δεν θες να δεσμευτείς με τη συγκεκριμένη, παρόλο που τη θεωρείς την ιδανική κοπέλα.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ολεσ ιδιεσ ειναι αδερφε και μην κουνιεσαι και πολυ γτ ο γαμοσ ειναι παγιδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. μακροχρόνια σχέση ή ενθουσιασμός
    By katerinaki17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 14-09-2017, 09:55
  2. Χωρισμός από μακροχρόνια σχέση
    By Aggelikh26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2015, 01:42
  3. Χωρισμος μετα απο μακροχρονια σχεση.
    By pngts in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 08-11-2015, 17:11
  4. Έλλειψη ερωτικής διάθεσης σε μακροχρόνια σχέση
    By Wolfcry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 16:25
  5. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •