αντικαταθλιπτικα και αυξηση βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    αντικαταθλιπτικα και αυξηση βαρους

    Hello παιδια,

    Φανταζομαι θα εχει συζητηθει και στο παρελθον,αλλα δε βρηκα κατι..
    Υπαρχουν παρομοιες εμπειριες?

    Προσωπικα εδω και 3 χρονια σε αγωγη,(2 ζολοτριν και 1 effexor)τον τελευταιο χρονο πηρα καμια 10αρια για πλακα.
    Δε ξερω αν ειναι εντονη επιθυμια πεινας,μαλλον αυτο θεωρω αλλα θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες σας.
    Το καλο ειναι πως ειμαι αρκετα ψηλος και δε φαινονται,και πως θα τα κοψω σε λιγο.
    αλλα και παλι,ειναι κατι που με απασχολησε...

    σας ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Φίλε συνήθως τα SSRIs αυξάνουν την όρεξη και το σωματικό βάρος.
    Μου κάνει όμως εντύπωση που παίρνεις 2 SSRIs TAYTOXΡΟΝΑ.
    Αυτό απαγορεύεται συνήθως διοτί αυξάνονται οι πιθανότητες πρόκλησης σεροτονινικού συνδρόμου.
    Είναι εύκολο να μου πεις τα Mg των φαρμάκων που παίρνεις?
    Το περίεργο με την περίπτωση σου είναι πως το Zoloft που παίρνεις(Zolotrin=γενόσημο),είν αι από τα λίγα SSRIs που μειώνουν την όρεξη!
    Χρησιμοποιείται και για την νευρογενή βουλιμία μάλιστα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    το εφεξορ δεν ειναι σσρι και εχω μια γνωστη που πηρε 15 κιλα με ζολοφτ

  4. #4
    Εμενα η σερτραλίνη δεν μου εφερε πολυ ορεξη. Η Κυρία Μιρταζαπίνη ακορεστη ! Αλλα αν ειναι να διαλεξω αναμεσα σε καταθλιψη versus ορεξη-επιβολη διατροφης- επιλεγω τον αυτο ελεγχο παρα την καταθλιψη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Επιβεβαιώνω την Constantly Curius!Eγώ παίρνω μιρταζαπίνη και όπως θα γνωρίζετε,μεταμορφώνεσαι σε Eating Machine.
    Παρόλα αυτά,επειδή ήμουν αδύνατος μου έκατσε καλά.
    Το Effexor είναι SNRI αλλά φαρμακοτεχνικά είναι παρόμοιο με τα SSRIs.
    SNRI+SSRI δύσκολα συνδυάζονται.Εκτός κι αν παίρνει μικρές δόσεις.
    Συνήθως η Βενλαφαξίνη συνδυάζεται με Μιρταζαπίνη που ανήκει στα NaSSA.Είναι και το μοναδικό φάρμακο της κατηγορίας αυτής.Αλλά παχαίνεις αρκετά.
    Η σερτραλίνη είναι φάρμακο που συνήθως δεν μεταβάλλει το σωματικό βάρος αλλά ο καθένας έχει διαφορετική αντίδραση στο κάθε φάρμακο.
    Επίσης χορηγείται σε ασθενείς που πάσχουν από νευρογενή βουλιμία καθώς μειώνει τις βουλιμικές κρίσεις και την υπερφαγία.
    Γενικά προτιμάται η χορήγηση της σε υπέρβαρους ασθενείς.Αλλά πάντα υπάρχει ένα 10%-20% που ανήκουν στις εξαιρέσεις.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15605617

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με Σταυρο , η μιρταζαπινη ( ρεμερον ) ειναι οτι χειροτερο , τρως ολημερις , αλλα ειναι τετρακυκλικο αντι/κο , συνδυαζεται με ssri s . Το zoloft , οταν τοπαιρνα πμουκοβε την ορεξη , και το εφεξορ , που ειναι ssrni ( kai νοραδρεναλικο ) δεν ανοιγει την ορεξη , αυτο παιρνω τωρα . Μπορεις να συνδυασεις δυο ssris , η ενα ssri με ssrni , αν παιρνεις χαμηλες δοσεις απο το καθενα , αλλα το θεωρω λαθος γιατι δεν ξερεις ποιο κανει τι .
    Οσα ssri η ssrni εχω δοκιμασει , κανενα δεν μου ανοιξε την ορεξη , και εχω δοκιμασει πολλα !!

  7. #7
    Εγω ακομη δεν χω καταλαβει αν το ρεμερον ειναι για μεγαλυτερη ντοπα για την καταθλιψη ή αγχολυτικο. Το εχω μειωσει εδω και 3 μηνες απο 30 σε 15mg και νιωθω πολυ καλυτερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ρεμερον δρα πολυ πανω στο αγχος , πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο . Οτιδηποτε δρα καταλυτικα πανω στο αγχος , ανοιγει και την ορεξη , εχω παρατηρησει .

  9. #9
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το ρεμερον δρα πολυ πανω στο αγχος , πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο . Οτιδηποτε δρα καταλυτικα πανω στο αγχος , ανοιγει και την ορεξη , εχω παρατηρησει .
    Παρολαυτα ο ντοκτορ μου χε πει πως το κυριοτερο χαπι μου ειναι το πρωινο ... η σερτραλινη. :cool:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Παρολαυτα ο ντοκτορ μου χε πει πως το κυριοτερο χαπι μου ειναι το πρωινο ... η σερτραλινη. :cool:


    Αν αυτο σου ' παει ' καλυτερα .............δεν σημαινει οτι το ρεμερον ειναι το καλυτερο , δεν υπαρχει καλυτερο .

    Παντα η κτθλψη συνοδευεται απο αγχος . Λογω εσωτερικων συγκρουσεων .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @παιδια οταν ακομη νομιζαν πως εχω καταθλιψη (ψυχωσικη) μου διναν εφεξορ και ρεμερον ναι οντως το ρεμερον παχαινει αλλα με το εφεξορ δεν πηρα κιλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Effexor+Remeron είναι η αποτελεσματικότερη συνδυαστική φαρμακοθεραπεία για την κατάθλιψη και το άγχος.
    Σε πάμπολλές έρευνες έχει κερδίσει την πρώτη θέση.Αν ο ασθενης έχει αυπνίες και δεν είναι και υπέρβαρος,είναι η πρώτη επιλογή.
    Αλλά έχει κάποιες περενέργειες το Efffexor.Εμένα μου θόλωνε την όραση πχ.Αυτή ήταν η κυριότερη παρενέργεια.
    Tώρα που παίρvω Remeron ναι μεν μου έχει μειώσει το άγχος αλλά από διάθεση ελάχιστα πράγματα.Με έχει Flat όλη την μέρα.Το παίρνω για αυπνίες κυρίως...
    Πάντως έρχεται η ώρα που θα ξαναπάρω SSRI ή SNRI...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    εγω για την αγχωδη διαταραχη που εχω παιρνω λαντοζ σεντρακ. φυσικα μια βδομαδα τωρα. η ορεξη στα πατωματα. δεν εχω ουτε για πλακα. δεν εχω ακομα ξεκαθαρισει αν ειναι απο το αγχος ή από την αρχή της αγωγής αλλα κιλα χανω.

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ
    By apofasismeni in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 06-07-2020, 23:22
  2. Σολιαν και αυξηση βαρους-ορεξης
    By Soulfly in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2015, 01:36
  3. ψυχοτροπικα & αυξηση βαρους
    By arthur85 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-12-2012, 13:43
  4. Invega Depakene Aloperidin και αυξηση βαρους
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 17:21
  5. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •