Καινούργια φοβία - κόλλησα λύσσα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 127
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    Καινούργια φοβία - κόλλησα λύσσα;;;

    που λέτε εγω καλοι μου ανθρωποι ναι ειμαι νοσοφοβική. Μεχρι τώρα ομως δεν ήμουν υποχόνδρια ουτε με τις πληγες ούτε με τα ζώα τίποτα. Πριν δυο βδομαδες λοιπον εκει που ταιζα τα γνωστα γατιδακια της γειτονιας (μετά τις μεγαλες βροχες) σκαει μυτη ενας ταλαιπωρος γατος, αρρωστος με κλειστή μύτη, αδύνατος να μου τριβεται και να ζηταει φαγητο...προσπαθησα να του δωσω λιγακι αλλα δυστυχως ο ερμος δεν μπορουσε να το μυρισει και αποφασισα οτι μιας που εδειχνε ήρεμος καλο θα ήταν να τον παω στον κτηνιατρο. Στην προσπαθεια μου να τον σβερκωσω νομιζω ότι με γρατζουνισε (ή με δαγκωσε) παντως οχι βαθια αλλα αρκετα για να τρεξει αιμα στον αντιχειρα. Το χειροτερο ειναι οτι μου ξεφυγε τελικα και δεν τον ξαναειδα εκτοτε....
    απο τότε δηλαδη εδω και 15 μερες περιπου εχω παθει κολλημα οτι μπορει να ειχε λυσσα και να με κολλησε. τι πηρα το κεελπνο, τι πηγα στο νοσοκομειο, τιποτα
    εχει παθει κανενας τετοιο κολλημα; γιατι οτι μου συμβαινει, πονοκεφαλος, καταρροη κλπ το αποδιδω εκει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα ειχες λυσσα , θασουνα πεθαμενη εδω και μερες .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δεν ειναι σιγουρο λεει οτι στον ανθρωπο αργει να δειξει απο μερες μεχρι 8 εβδομαδες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ταχεις ψαξει βλεπω !!!! οντως θελει κανα μηνα , για να σε καθησυχασω τοπα !! αμα εχεις τετοιο κολλημα , γιατι δεν κανεις εναν αντιλυσσικο ορο να σου φυγει η ιδεα ? εχω πεσει καμμια 7-8 φορες με την μοτοσυκλεττα ( οταν επινα ) , κανονικα επρεπε να κανω αντιτετανικο ορο καθε φορα , αφου τριβομουν στην ασφαλτο , αλλα το μυαλο μου δεν παει στο κακο , και δεν εκανα ποτε , και ναμαι , εδω , ζωντανος !!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δεν κανουν αντιλυσσικα εμβολια αν δεν υπαρχει κρουσμα στην περιοχή (και φυσικα στην κυψελη δεν υπαρχει) να φανταστείς ουτε τα νοσοκομεια εχουν στην αθηνα γιατι είναι και αρκετα βαρια και αρκετα ακριβα ως θεραπεια. επισης η συμπεριφορα του ζωου αν και αρρωστο δεν φαινεται λυσσυποπτη αφου δεν μου επιτεθηκε αντιθετως ο ερμος να αμυνθει πηγε..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Καλημέρα! φαντασου αφου δεν κανουν καν θεραπεια στα νοσοκομεια ποσο απιθανο ειναι να κολλησες κατι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    μωρε δικιο εχεις εδω οι κτηνιατροι ολοι που ρωτησα και δεν εχουν κανει καν αντιλυσσικο...αλλα αντε βρε λογικη μεσα στον πανικο του μυαλου μου.βρηκε τωρα ασθενεια να ασχολείται. ναι μα και στη θεσσαλονικη που ειχαν στις γυρω περιοχες κρουσματα παλι δυσκολα κανουν την αγωγη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    αρα κατι αλλο σε απασχολει κατα βαθος και ξεσπας εκει! κατα τα αλλα πως ησουν; πριν το συμβαν;

  9. #9
    Γεια σου fleur!! Και συγχαρητηρια που βοηθας τα ζωακια.. ειναι πολυ καλο αυτο!! Εχω και εγω αυτο το προβλημα που περιγραφεις(γενικα με την νοσοφοβια) ενω παλια ταιζα και χαιδευα οποιο αδεσποτο και να εβλεπα, πλεον φοβαμαι και να ερχονται κοντα μου λογο αυτης της φοβιας... Αυτο που εχω να σου πω ειναι, πως στα πολλα χρονια που εκανα αυτη την δουλεια δεν επαθα τιποτα(και ας με εχουν γρατζουνισει 100 γατια... το μονο που εμεθα ηταν οτι ειχα αλλεγια στις γατες(λογο καποιον μολυνσεων πανω στο δερμα). Αρα πιστευω πως αυτο που σκεφτεσαι ειναι καπως αδυνατο... χαλαρωσε!!

  10. #10
    Ναι , μου εχει συμβει και αυτη η φαντασια , επισης με γατο , δεν εκανα τιποτα απλα κοιταξα αμα εχει κρουσμα λυσας στην περιοχη μου και προσπαθησα να το ξεχασω αφου με ταλαιπωρησε το μυαλλο για πολλεεςςςςς μερες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αχ βρε Σοφακι. αγχωμενη οπως παντα ήμουν εχεις δικιο προφανως αλλά εκεινη την ωρα ξεφευγω πραγματικά. σου λεω εχω ξεσηκωσει ολον τον κρατικο μηχανισμο. Υπουργεία Κεελπνο, κτηνιατρους τα παντα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by χτπ View Post
    Γεια σου fleur!! Και συγχαρητηρια που βοηθας τα ζωακια.. ειναι πολυ καλο αυτο!! Εχω και εγω αυτο το προβλημα που περιγραφεις(γενικα με την νοσοφοβια) ενω παλια ταιζα και χαιδευα οποιο αδεσποτο και να εβλεπα, πλεον φοβαμαι και να ερχονται κοντα μου λογο αυτης της φοβιας... Αυτο που εχω να σου πω ειναι, πως στα πολλα χρονια που εκανα αυτη την δουλεια δεν επαθα τιποτα(και ας με εχουν γρατζουνισει 100 γατια... το μονο που εμεθα ηταν οτι ειχα αλλεγια στις γατες(λογο καποιον μολυνσεων πανω στο δερμα). Αρα πιστευω πως αυτο που σκεφτεσαι ειναι καπως αδυνατο... χαλαρωσε!!
    Δεν θα σταματησω να βοηθάω τα ζωακια. στεναχωρήθηκα ειλικρινα που δεν καταφερα να τον πιασω τον καημενο γιατι φυσικα καπου θα κατεληξε αφου δεν μπορουσε να μυρισει και κατα συνεπεια να φαει....αλλα δεν μπορεις να φανταστεις κολλημα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by viki38 View Post
    Ναι , μου εχει συμβει και αυτη η φαντασια , επισης με γατο , δεν εκανα τιποτα απλα κοιταξα αμα εχει κρουσμα λυσας στην περιοχη μου και προσπαθησα να το ξεχασω αφου με ταλαιπωρησε το μυαλλο για πολλεεςςςςς μερες
    ελπιζω να μου περασει και μενα γιατι παρα ΟΛΩΝ τις διαβεβαιωσεις νομιζω ωρες ωρες οτι μου στριβει και δεν ξερουν τι λενε. ισως φταιει που προσφατα ξεκινησα και θεραπεια με λαντοζ και μου κανει εξτρα αγχος γιατι δεν με εχει πιασει ακομη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    εμενα δεν μου μοιαζει με φοβια, αλλα με αληθινο κινδυνο το να σε γρατσουνισει αδεσποτο ανεμβολιαστο ζωο και να τρεξει αιμα.
    δεν ειναι μονο η λυσσα, υπαρχουν πολλες μολυνσεις που θα μπορουσαν να συμβουν.
    απευθυνθηκες σε κτηνιατρο να ρωτησεις τι μετρα μπορεις να παρεις?
    αν και, τετοιου ειδους μετρα, εχουν κυριως νοημα μολις συμβει η αμυχη, δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει τοσες μερες μετα.
    ρωτα, ομως.
    εγω θα ρωτουσα και δεν ειμαι φοβικη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    πιστεψε με, επειδη εχω ενασχοληση με τα αδεσποτα ειναι φοβια γιατι παρα τις διαβεβαιωσεις κρατικων φορεων, νοσοκομειων γιατρων κτηνιατρων λοιμωξιολογων εδω και 12 μερες συνεχιζομαι και ψαχνομαι. εκανα ότι μπορουσα αντιτετανικο ορο και αντιβιωση για 6 μερες για αλλες μολυνσεις αλλα για την λυσσα δεν ενδεικνυται η περιοχη της αττικης να γινονται εμβολια απο τη στιγμή που το τελευταιο επιβεβαιωμενο κρουσμα ήταν στα τρικαλα τον απριλη του 2014.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2011, 15:17
  2. Κόλλησα με τον καθηγητή μου
    By asimenia22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2011, 01:44
  3. ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2010, 10:56
  4. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ
    By LIGHTST0RM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-08-2010, 09:42
  5. ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-01-2010, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •