Είναι άρρωστη και με παρενοχλεί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130

    Είναι άρρωστη και με παρενοχλεί

    Γεια σε όλους. Θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας, μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, συμβουλή, οτιδήποτε. Ενάμιση χρόνο πριν ήρθε μια κοπέλα στη δουλειά και μας σύστησαν. Συμπαθής μου φάνηκε, σαν πρώην φρικιό, λίγο βασανισμένη, και μιλήσαμε δυο τρεις φορές, όταν περνούσε κάτω από τη δουλειά και με έβρισκε να καπνίζω. Λίγο καιρό μετά βρήκε το τηλέφωνό μου από τη δουλειά και μου ζήτησε να βγούμε να μιλήσουμε. Δεν είχα καμία τέτοια διάθεση, τη ρώτησα τι θέλει να μου πει και μου απάντησε ότι της αρέσω. Αμέσως της ξέκοψα ότι την ευχαριστώ και πως με κολακεύει το ενδιαφέρον αλλά έχω σχέση. Έκτοτε μου στέλνει μηνύματα συνέχεια (αν πάρει τηλ. δεν το σηκώνω). Μέρα, νύχτα, έρχεται και τη στήνει κάτω από τη δουλειά, την αποφεύγω πάντα και της λέω τα ίδια. Πριν λίγες μέρες ανακάλυψε το σπίτι μου, της μάνας μου για την ακρίβεια, εκείνη τη διεύθυνση δίνω για αλληλογραφία κ.λπ., προφανώς ρώτησε κάποιον για τον όροφο που μένω και ανέβηκε πάνω και άφησε λουλούδια κι ένα σημείωμα. Τα πήρα στο κρανίο και την πήρα τηλέφωνο, σε έντονο ύφος της είπα ότι δεν μου αρέσει, ότι έχει γίνει πολύ ενοχλητική και να με αφήσει ήσυχο κι εκείνη έλεγε κάτι κουλαμάρες ότι της στέλνω μηνύματα μέσω των μέσων μαζικής ενημέρωσης, ότι τη στήνω κάτω από το σπίτι της και την παρακολουθώ και τέτοια και της είπα ότι αν συνεχίσει θα πάω στην αστυνομία. Έκτοτε μου στέλνει έξαλλα μηνύματα και με βρίζει. Ρώτησα έναν γνωστό μου ψυχίατρο στο Δαφνί και μου είπε ότι υπάρχει μια τέτοια πάθηση τέλος πάντων, ότι πιθανότατα είναι σχιζοφρενής και με έχει βάλει στο παραλήρημά της. Μου συνέστησε να απευθυνθώ σε κάποιο πρόσωπο από το περιβάλλον της, που δεν ξέρω κανέναν, ή να κάνω καταγγελία στην αστυνομία. Μου είπε να ζητήσω διάγνωση από ψυχίατρο και θα την βάλουν μέσα ακούσια "να πάρει τα φάρμακά της και να γίνει καλύτερα῾ Δεν μπορώ να το κάνω αυτό ρε παιδιά, αλλά πώς να αντιδράσω; Μου είπε, επίσης, ότι αν δεν κάνω κάτι, αυτό θα συνεχιστεί για χρόνια, στην καλύτερη περίπτωση θα γίνεται όλο και πιο ενοχλητική και στη χειρότερη επιθετική..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    αν εχει τοσο σοβαρο προβλημα, ειναι απιθανο να μενει μονη της.
    βρες απο την δουλεια σας τα στοιχεια των δικων της και μιλησε τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όμως. Στην περίπτωση μου, όσο έλεγα μην με ενοχλείς, γινόταν το αντίστροφο. Το μόνο που ψιλοέπιασε, ήταν να σταματήσω να μιλώ. Επέτρεπα να κάνει ό,τι κάνει ώσπου βαρέθηκε και με άφησε τελικά στην ησυχία μου. Νομίζω, πως η σημασία παραμένει σημασία ακόμα και αν είσαι επιθετικός ή αρνητικός. Δίνεις feedback δηλαδή. Κακώς έπαιρνες τηλέφωνο επειδή τα πήρες στο κρανίο κ.τ.λ.. :) Αυτά από εμένα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Επίσης, πως γίνεται να μην ξέρεις κανέναν δικό της, ενώ σε σύστησαν; :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Πω πω....εμπλεξες τωρα. Βασικα θα σου πω και εγω το ιδιο αφου δεν ξερεις καποιο ατομο απο το περιβαλλον της το καλυτερο θα ειναι να κανεις καταγγελια. Φαντασου πως εχει κανει ολα αυτα ενω την εχεις απορριψει τοσες φορες και γνωριζει πολλα για εσενα οπως το τηλεφωνο σου, την δουλεια σου, το σπιτι της μαμας σου, φαντασου οτι τωρα μπορει να βρει και το δικο σου σπιτι και ποιος σου λεει πως αυτη η κοπελα δεν μπορει να γινει επικινδυνη?? Και ποιος σου λεει τι σκεφτεται?? Μπορει ακομα να σκεφτει πως σε επηρεαζει η μαμα σου και να της κανει κακο, για ποιο λογο να βαζεις σε κινδυνο την ζωη σου και την ζωη της οικογενειας σου??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Ερχόταν και μιλούσε με τη θυρωρό εδώ στη δουλειά και μας σύστησε η θυρωρός.. Στο μεταξύ, με την κοπέλα μου δουλεύουμε στην ίδια δουλειά, διακριτικοί είμαστε, λίγοι ξέρουν για εμάς, αλλά μας έχει δει κάτι φορές που ερχόμασταν μαζί κι έλεγε στη θυρωρό ότι θα την πιάσει να της μιλήσει.. Τέλος πάντων, το γεγονός ότι έμαθε το σπίτι και ίσως χοντράδες του τύπου να βαράει κουδούνια και τέτοια με αποτέλεσμα να τρομάξει η μάνα μου, με θορύβησε πολύ και θα πάω στην αστυνομία να ζητήσω μια συμβουλή.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα επανέλθω για να σας πω τι θα μου πουν στην αστυνομία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Ξέχασα να πω ότι δεν δουλεύουμε μαζί, περαστική είναι, καθόμουνα εγώ κάτω και κάπνιζα και κάπως έτσι..

  8. #8
    Μα σκεψου λιγο τι μπορει να παθετε... Για να κανεις κατι τετοιο σε τετοιον βαθμο παει να πει οτι κατι δεν παει καλα με εσενα(σε αυτη τη περιπτωση η κοπελα)... Εγω πιστευω πως μπορει να γινει επικινδυνη και να εχετε δραματα μετα. Μιλα στην αστυνομια γρηγορα η ρωτα τη θυρωρο για πληροφοριες(για την οικογενεια της, αν εχει κατι ψυχολογικο κλπ.).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Γεια και πάλι. Μόλις γύρισα από το τμήμα όπου παρεμπιπτόντως ήταν μια οικογένεια, ζευγάρι, κόρη και γιος, για εισαγγελική παραγγελία για τον γιο ο οποίος πήγε να πηδήξει από το μπαλκόνι.. Στο δικό μου θέμα, μου συνέστησαν να πάω στον εισαγγελέα για να την πάρουν διά της βίας για εξέταση στο ψυχιατρείο.. Ένας μπάτσος, μάλιστα, μου λέει "θα ησυχάσεις, μπορεί να την κρατήσουν καιρό".. Δεν ξέρω, δεν το σηκώνει η συνείδησή μου να κάνω τέτοιο πράγμα.. Θα το αφήσω το θέμα ως έχει και αν αισθανθώ πραγματικό και χειροπιαστό κίνδυνο ίσως να το κάνω.. Δεν ξέρω τι να πω, έτσι από το πουθενά..

  10. #10
    Ισως την βοηθησεις και την κοπελα... ισως δεν περνει τα φαρμακα της και χρειαζεται βοηθεια παντως ετσι οπως το λες και εμενα για σχιζοφρενεια μου κανει δηλαδη ενω μπορει να ειναι λειτουργικη σε διαφορα θεματα της εχει κολλησει οτι την γουσταρεις και για αυτο δεν σε αφηνει ησυχο και πιστεψε με ισως ειναι διατεθειμενη να τα κανει ολα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ
    ΓΤ ΚΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ
    ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΤΕΛΕΝΕΙ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ
    ΑΛΛΑ ΓΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΗΝ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΞΕΡΑ ΓΤ ΑΥΤΗ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Χαχαχα, έλα ρε φίλε, μη με τρομάζεις..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Η... τρομάρα πήγαινε για τον φίλο χτπ.. elis, ποτέ δεν πίστεψα ότι έχει να κάνει με την ομορφιά μου.. έτυχε να είμαι εγώ.. αυτά που λες της τα έχω εξηγήσει πολλές φορές, δεν καταλαβαίνει..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    ΤΙ ΜΗ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΩ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΖΩ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΜΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΛΑ ΑΜΑ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΩΣΗΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Έλις, το "μην με τρομάζεις" απευθυνόταν στον χτπ..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. είμαι άρρωστη ή όχι?
    By simonsimon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2013, 00:48
  2. Ξαναγυρίζω στα παλία... Είμαι άρρωστη???
    By lacrimae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-08-2012, 10:36
  3. Φοβάμαι ότι είμαι βαριά άρρωστη και δεν δίνουν σημασία...
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2012, 14:27
  4. Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-2010, 14:51
  5. άρρωστη αγάπη
    By ευα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 01-05-2007, 03:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •