Αγχος Αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8

    Αγχος Αγχος

    Γεια σας ειμαι ο γιαννης 19 χρονων εχω γραφτει σε μια σχολη και οπου να ναι θα ξεκινησω και δουλεια ολα αυτα με εχουν φερει σε μεγαλο αγχος..Παντα ημουν πολυ αγχωδης τυπος και εδω και 2 χρονια αντιμετωπιζω καποια προβληματα με το αγχος μου
    Τις τελευταιες 3 βδομαδες ομως δεν ειμαι χαρουμενος σκεφτομαι μονο το αγχος και δεν μπορω να χαρω τιποτα,εχω φτασει σε σημειο να αναρωτιεμαι αν συνεχισω ετσι πως θα τα καφερω στην ζωη μου και επισης σκεφτομαι ακομα και να παρατησω την σχολη αλλα ξερω οτι ειναι λογω του αγχους μου
    Υ.Γ μιλαω με ψυχολογο εδω και 1 χρονο περιπου η αληθεια ειναι οτι με εχει βοηθησει αρκετα με τις συμβουλες που μου εχει δωσει,το δυσκολοτερο ομως ειναι οτι δεν εκλογικευω τις σκεψεις μου με σκοπο να φοβαμαι τι θα συμβει..Θα ηθελα καποιες συμβουλες εκ των προτερων ευχαριστω

  2. #2
    Γεια σου Γιαννη! εγω πιστευω πως ειναι λογο του οτι σου επεσαν ολα μεζεμενα και μπορω να καταλαβω το αγχος σου(γενικα και εγω οταν εχω να κανω πολλα πραγματα κρασαρω)αυτο που με εχει βοηθησει λιγο σε αυτο ειναι να σκεφτομαι οτι αυτο που κανω ειναι κατι που να με βοηθησει στην ζωη μου, δηλαδη οταν επρεπε να διαβασω σκεφτομουν οτι ολα αυτα ειναι καποιες καλες γνωσεις και ειναι αρκετα ενδιαφεροντα, οταν πρεπει να δουλεψω σκεφτομαι οτι χρειαζομαι τα λεφτα για καποια πραγματα(ο καθενας τα δικα του) και πολυ σημαντικο ειναι η ανταμοιβη δηλαδη ενα δωρακι που κανω στο εαυτο μου οταν καταφερνω να κανω αυτα που επρεπε(οτι σαρεσει,οχι απαραιτητα υλικα αγαθα) και αυτο με βοηθαει να προσπαθω... απλα χαλαρωσε εισαι πολυ νεος και εχεις ολη την ζωη μπροστα σου... σκεψου πως μπορεις να κανεις τα παντα και εσυ σκεφτεσαι να τα παρατησεις???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες αγχος δηλ, τι νιωθεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Ναι οντως μου επεσαν ολα μαζεμενα και απο εκει που ημουν πιο ανετος στην ζωη ξαφνικα απεκτησα ευθυνες σε ευχαριστω πολυ παντως

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Με πιανει ενας κομπος στον λαιμο οπου δεν μπορω να μιλησω επισης δεν μπορω να με ακουμπανε ειδικα στην περιοχη του λαιμου διοτι εχω τασεις για εμετο,επισης καποιες φορες με χτυπαει στο στομαχι και ποναω(αυτες οι 2 περιπτωσεις που σου ειπα ειναι το αποκορυφωμα ας πουμε του αγχους μου)
    Το αγχος που εχω στο σπιτι π.χ ειναι πιο πολυ ανησυχια σκεφτομαι συνεχεια οτι εχω να παω σχολη,δουλεια και δεν μπορω να επικεντρωθω καπου αλλου
    Τελος η σχολη και η δουλεια που εχω επιλεξει ειναι κομμωτικη(ανδρικο) οποτε ολα αυτα παιζουν ρολο στον λαιμο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σ αρεσει η κομμωτικη ή πας ετσι?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Μαρεσει,αλλα το προβλημα ειναι οτι μου αρεσει μονο το ανδρικο και εχω αναγκαστει να μαθαινω και το γυναικειο και ισως ειναι ενας λογος που με επιβαρυνει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by giannis96 View Post
    Μαρεσει,αλλα το προβλημα ειναι οτι μου αρεσει μονο το ανδρικο και εχω αναγκαστει να μαθαινω και το γυναικειο και ισως ειναι ενας λογος που με επιβαρυνει
    φίλε γιαννη είσαι 19 χρονών και έχεις βγάλει την απόλαυση αποτην ζωή σου!... για εναν καλό κομμωτη το γυναικείο χτένισμα είναι ενας καμβας για να εκφρασουν τις δημιουργείες τους... εφόσον αγαπάς την κομμωτική κάντην να γίνει η δική σου τέχνη και εκφράσου με αυτήν. Μπράβο που εργάζεσαι θα σε βοηθησει πολύ αυτό και πιστευω πως αν πραγματικα δωθεις σε αυτό που σπουδάζεις και αριστευσεις, σιγουρα θα νιώσεις πολυ καλυτερα. Χρειάζεσαι έναν στόχο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    υπαρχουν τυποι ανθρωπων που αρεσκονται στο να εχουν φορτωμενο προγραμμα ειδαλλως βαριουνται. και ανθρωποι που δεν μπορουν τις πολλες υποχρεωσεις και δραστηριοτητες γιατι πιεζονται και δυσανασχετουν..

    αν ανηκεις στην δευτερη κατηγορια δυστυχως θα σου ειναι καπως δυσαρεστο ολο αυτο, αλλα αν βρεις τροπους χαλαρωσης μπορεις να μετριασεις πιστευω την πιεση. και δεν αναφερομαι σε τεχνικες χαλαρωσης. αναφερομαι σε χρονο ελευθερο για ξεκουραση και ηρεμια. προσωπικα επειδη κι εγω ανηκω σε αυτη την κατηγορια, οταν τυχαινει να εχω επιβαρυμενο προγραμμα αρπαζω καθε ευκαιρια για χαλαρωση μολις μου δοθει.
    Τωρα το παθολογικο αγχος είναι ακομη ενας επιβαρυντικος παραγοντας. Ως προς αυτο πιστευω το ξερεις ηδη πρεπει να δουλεψεις τις σκεψεις σου και να υιοθετησεις μια πιο χαλαρη σταση ζωης!

    Και απο την εμπειρια μου θα σου πω πως αν δεν νιωθεις ακομη ετοιμος να υπερφορτωθεις, μην το κανεις, γιατι θα σου γυρισει μπουμερανγκ. πανω απο ολα πρεπει να βρεις την εσωτερικη σου ισορροπια και μετα ολα τα υπολοιπα.. αλλιως θα κλαταρεις κι εντελει δεν θα μπορεις να ευχαριστηθεις τις μερες σου
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Ευχαριστω πολυ παιδια

Similar Threads

  1. Αγχος
    By Jackie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 27-06-2015, 18:44
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  3. Αγχος
    By alex123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-06-2013, 18:50
  4. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 09:50
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •