Χρονικές στιγμές των σκληρών σκέψεων - ένταση συναισθημάτων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330

    Χρονικές στιγμές των σκληρών σκέψεων - ένταση συναισθημάτων

    Γειά σας,
    Θέλω να σας ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό.
    Σκέψεις σκληρές όπως αυτές που θα οδηγούσαν σε έντονη δυσφορία, σε αδιέξοδο, συναισθήματα ήττας και δε ξέρω και γώ τι άλλο, καταλαβαίνετε τι εννοώ… ίσως πολλοί από σας, έχετε καθ’ όλη τη διάρκεια της μέρας. Αν κάποιος σας ρωτούσε, μπορείτε να προσδιορίσετε χρονικά, πότε κατά τη διάρκεια της μέρας υπάρχει μεγαλύτερη ένταση (ποσότητα και ποιότητα) αυτών των σκέψεων, σε σχέση με άλλες στιγμές? θα εστιάζατε εσείς σε συγκεκριμένες ώρες ή όχι?

    Σε εμένα για παράδειγμα, σπανίως αλλά μου έχει συμβεί κατά τη διάρκεια της νύχτας και συγκεκριμένα λίγο πριν με πάρει ο ύπνος στο κρεβάτι, να κάνω πολύ ζόρικες σκέψεις και μετά καπάκια έρχεται (ή μου φαίνεται τουλάχιστον) ένα πλάκωμα στο στέρνο. Παλιότερα με κάτι μικρής έντασης ιδεοληψίες (ανύπαρκτου βαθμού) περί ασθενειών του ‘μήπως έχω’? όλες τη νύχτα λίγο πριν αποκοιμηθώ ερχόντουσαν.
    Και το επόμενο πρωί όλα κομπλέ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και εμενα τοτε μου ερχοντε, τη νυχτα, εχω φτασει στο σημειο να μην θελω να κοιμηθω το βραδυ...αυτη η ησυχία.. σε κανει να ακους την σκεψη σου χωρις αντιπερισπασμους. και ειναι και συναισθηματα αγχωτικα και μπερδεμενα μεσα σε όλες αυτες τις σκεψεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλημέρα παιδια. Σε μένα συμβαίνει το ακριβως ανάποδο. Το πρωι οπως τώρα είμαι χάλια, προς το μεσημερι ακόμα περναω μια κριση πανικου σχεδον αλλα ειμαι στη δουλεια και πιεζομαι να μην το δειξω. απο το βραδυ και υστερα ολα καλυτερα. του στυλ "επιβιωσα" και σήμερα. βεβαια εγω εχω νοσοφοβια και αγχωδη διαταραχη. και καθε πρωι μετραω θερμοκρασια πιεση βλεπω για συμπτώματα τετοια...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    καλημέρα παιδια. Σε μένα συμβαίνει το ακριβως ανάποδο. Το πρωι οπως τώρα είμαι χάλια, προς το μεσημερι ακόμα περναω μια κριση πανικου σχεδον αλλα ειμαι στη δουλεια και πιεζομαι να μην το δειξω. απο το βραδυ και υστερα ολα καλυτερα. του στυλ "επιβιωσα" και σήμερα. βεβαια εγω εχω νοσοφοβια και αγχωδη διαταραχη. και καθε πρωι μετραω θερμοκρασια πιεση βλεπω για συμπτώματα τετοια...
    καλημερα fleur!.. καλη δυναμη και υπομονη ...

  5. #5
    Εμφανίζονται βασικα εκεινες τις στιγμες που είμαστε σε αδράνεια, κυρίως όταν είμαστε μόνοι. Η αδρανεια (ήτοι το να μην έχω τιποτα απολύτως να κάνω κι απλα να κάθομαι και να σκέφτομαι) προσκαλεί τις σκέψεις αυτες. Η εσωτερική παρατηρηση, ως μέθοδος της ψυχολογίας, όπως ξαναπαμε εδω πολλές φορες, βοηθάει. Έχεις κανει ψυχοθεραπεια?
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by rea View Post
    καλημερα fleur!.. καλη δυναμη και υπομονη ...
    καλη μέρα Ρέα. Εσύ πως πας; προσπαθω ακόμη να με πιασει το χαπι. τωρα ειμαι δουλεια και σκεφτομαι οτι με ποναει το δαχτυλο που με δαγκωσε η γατα (που μπορει και να ποναει μπορει και οχι αλλα εχω εκει το νου μου συνεχεια γιατι διαβασα οτι ειναι ενα απο τα συμπτωματα) καλη δυναμη σε όλους μας..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εμφανίζονται βασικα εκεινες τις στιγμες που είμαστε σε αδράνεια, κυρίως όταν είμαστε μόνοι. Η αδρανεια (ήτοι το να μην έχω τιποτα απολύτως να κάνω κι απλα να κάθομαι και να σκέφτομαι) προσκαλεί τις σκέψεις αυτες. Η εσωτερική παρατηρηση, ως μέθοδος της ψυχολογίας, όπως ξαναπαμε εδω πολλές φορες, βοηθάει. Έχεις κανει ψυχοθεραπεια?
    Συμφωνώ σε αυτό αλλα εμενα κολλαει το μυαλο μου και καθηλώνεται και κατα τη διαρκεια της ημερας. αφουγκραζομαι συμπτώματα συνεχεια αναλογα τι νομιζω οτι εχω...εχω κανει ψυχοθεραπεια. βοηθησε πολυ αλλα δεν ειχα χρηματα μετα γιατι εμεινα ανεργη. σημερα ξαναρχιζω μια καινουργια μεθοδο που λεγεται νευροαναδραση.ειδομεν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Ναι Fleur εισαι σαφής. Λες πως κυρίως κατα τη διάρκεια της μέρας ταλαιπωριέσαι περισότερο απο αυτες τις σκέψεις.
    Εγώ πάλι, σαν τη Ρεα, όπως το περιγράφει περίπου, κατα τη διάρκεια της νύχτας. Πιο συγκεκριμένα λίγο πριν αποκοιμηθώ. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
    Αυτο με την αδράνεια που λες Γιάννη ναι μάλλον παίζει. Σαν να δουλεύει το μυαλο στο ρελαντί και η λογική να ειναι εκτεθιμένη ή περιορισμένη... δε ξέρω ενα περίεργο πράγμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    παιδια το βραδυ εγω μετα απο τοση υπερδιεγερση του εγκεφαλου ολη τη μερα πεφτω νεκρη απο τις 11. βεβαια ξυπναω 6 με ταχυκαρδιες ..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    καλη μέρα Ρέα. Εσύ πως πας; προσπαθω ακόμη να με πιασει το χαπι. τωρα ειμαι δουλεια και σκεφτομαι οτι με ποναει το δαχτυλο που με δαγκωσε η γατα (που μπορει και να ποναει μπορει και οχι αλλα εχω εκει το νου μου συνεχεια γιατι διαβασα οτι ειναι ενα απο τα συμπτωματα) καλη δυναμη σε όλους μας..
    κ εγω στα μαυρα...στα πολυ μαυρα ειμαι..παααρα πολυ μαυρα ... !!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by rea View Post
    κ εγω στα μαυρα...στα πολυ μαυρα ειμαι..παααρα πολυ μαυρα ... !!!!!
    κανεις κατι; θελω να πω αγωγη ή ψυχοθεραπεια; εγω νομιζω οτι ειναι και η εναλλαγη του καιρου. μου χε πει ενας νευρολογος καποτε οτι ανοιξη και φθινοπωρο ειναι οι πιο δυσκολες επoχες για τα ψυχολογικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    θα θέλα να κάνω κάτι να σας φτιάξω τη διάθεση αλλά δεν ειμαι σίγουρος για τον τρόπο.
    Να χορέψω ενα τσιφτετέλι σι να να-ι για βρουμ σι να να-ι να να γελάσει και το ποικιλόχρωμο ρίφι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    elis, αν διαβάζεις, ριξε ρε μούρη μια πενιά με μπόλικη ανατολή να καούν τα κάρβουνα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙhttps://www.youtube.com/watch?v=LuMc3wW9Z68
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗhttps://www.youtube.com/watch?v=xue-5usaj0k
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κανναβη προδρομος των σκληρων?
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 20-09-2015, 18:38
  2. ΈΝΤΑΣΉ ΆΠΩ ΤΟ ΑΝΓΧΟΣ
    By Βαλεντίνη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2010, 16:28
  3. Ενταση-μαχαιρια-αγχος-σκεψεις
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2010, 12:44
  4. Ένταση, άγχος αυπνία
    By oldman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2009, 17:07
  5. Επιμονή, πάθος, εμμονή, ένταση.
    By weird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 211
    Last Post: 29-11-2008, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •