Έκθεση και ΓΣΘ. Τι ασκήσεις - εργασίες σας έβαζαν?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330

    Έκθεση και ΓΣΘ. Τι ασκήσεις - εργασίες σας έβαζαν?

    Στην δική σας περίπτωση, πως ήταν η έκθεση? Ο ειδικός σας έβαζε εργασία για το σπίτι? Τι μορφή είχε? Τι είδους εργασία?

    Στη δική μου περίπτωση έπαιρνε μια λέξη που με αφορούσε ή με χαρακτήριζε.
    Πχ. αγάπη. Και με ρώταγε να της πώ μια λέξη απο το κάθε γράμμα. 2 απο Α, 1 απο Γ και παει λέγοντας. Οτι λέξεις ήθελα.
    Ρηματα, ουσιαστικά, επιθετα, βρισίδια, όλα.
    Μετα με αυτες τις λέξεις μου έλεγε "γράψε μια ιστορια". Μια φανταστικη ιστορία και συμπεριέλαβε αυτες τις 5 λέξεις. Οτι ιστορία θές. Ελεύθερο θέμα. Αυτο ηταν εργασια για το σπίτι.
    Το πήγαινα την επόμενη βδομάδα και το διάβαζε εκείνη να το ακούμε και οι δυο.
    Την ώρα που το διάβαζε σταματούσε σε ξεκάρφωτα σημεία (για κεινη οχι ξεκάρφωτα προφανως) και μου έκανε ερωτήσεις απο την πραγματική μου ζωή.
    Σου συμβαίνει αυτό? Σου συμβαίνει εκείνο? Και άλλα τέτοια. Και εγω απαντούσα όπως καταλάβαινα. Κατι σαν η ιστορία που έγραφα να είχε αλληγορικά μηνύματα και τα συσχέτιζε με χαρακτηριστικά της ζωής μου την εκάστοτε περίοδο.

    Άλλες πάλι φορές, με ρώταγε διάφορα κοινωνικο-υπαρξιακά που αφορούσαν εμένα και τη συμπεριφορά μου. Και εγώ έπρεπε να πω τη γνώμη μου γραφοντας τη στο χαρτί
    και να τη φέρω την επόμενη βδομάδα. Της έλεγα, μα μπορεί να λέω και βλακείες, δε ξέρω αν αυτο συνεβαινε για αυτό το λόγο. Δυσκολευόμουν λίγο και της το λεγα.
    Άργησα λίγο αλλά οταν τελειωσα την θεραπεία, καταλαβα γιατι δυσκολευόμουν. Μου το λεγε άλλωστε αλλά με άλλο τρόπο. ''Μην ανησυχείς, δε θα σε βαθμολογήσω!'' Είχε πλάκα.
    Αυτά.

    Εμπειρία στην Γνωσιακή - Συμπεριφορική συμπεριλαμβανομένης και της έκθεσης, κανείς?
    Last edited by 1984muzzy; 07-10-2015 at 00:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Εμενα η ασκηση ηταν απλη.Οτι κι αν γινοταν κι κριση πανικου να παθαινα δεν θα απανταγα στις ιδεοληψιες μου.Αυτο σε συνδιασμο με μερικες ανασες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Muzzy για ποιο λογο σου εκανε αυτη την ασκηση? Ανακαλυψς-- κερδισες κατι απο αυτη?
    Ρωταω γτ εχω ατομο με το ιδιο προβλημα και προσπαθω να μαθω οσο γινεται περισσοτερα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Muzzy για ποιο λογο σου εκανε αυτη την ασκηση? Ανακαλυψς-- κερδισες κατι απο αυτη?
    Ρωταω γτ εχω ατομο με το ιδιο προβλημα και προσπαθω να μαθω οσο γινεται περισσοτερα
    Οι ιδεοψυχαναγκαστικοί εχουν συνήθως ή σχεδόν πάντα, ζωή δομημένη με κουτιά.
    Κουτιά με συγκεκριμένη δομή από την οποία δύσκολα παρεκκλίνουν. Δεν θέλουν άλλους να παρεμβαίνουν σε αυτά τα καλά δομημένα από τους ίδιους κουτιά. Όταν λέω κουτιά εννοώ τον προγραμματισμό που έχουν κάνει, τις κινήσεις που θα κάνουν όταν θα έρθει η τάδε ώρα κλπ κλπ. Οτιδήποτε τους το αλλάξει μπορεί να τους ξενίσει ή να τους στεναχωρήσει και έκτοτε να το αποφεύγουν. Αν είναι άνθρωπος αυτός ο οποίος παρενέβη (άθελά του), μπορεί και να τον αντιπαθήσουν. Αυτά ως πολύ γενικά. Δεν ξέρω αν αφορούν όλους, αλλά σίγουρα ένα ευρύ φάσμα.

    Τώρα όπως το καταλαβαίνω εγώ το τι έκανε αυτή με την ιστορία.
    Με έβαζε σε κουτί που δημιουργούσε αυτή. Εγώ βέβαια με το να πρέπει να φτιάξω μια ιστορία συμπεριλαμβάνοντας συγκεκριμένες λέξεις, εγώ ένιωθα εγκλωβισμένος καθώς ένιωθα ότι περιορίζομαι. Ήταν πολύ ψυχαναγκαστική διαδικασία για μένα και δεν την είχα δημιουργήσει εγώ. Από εκεί που η επιλογή των λέξεων και οι μετατροπές αυτών (ρημα σε επιθετο κλπ) ήταν ελεύθερη κατάσταση, το να βάλω ψυχαναγκαστικά 10 πχ λέξεις σε μια Α4 δεν μου ήταν και οτι πιο ευχάριστο. Εννοείται ότι ήταν δυνατό, αλλά όχι και το καλύτερο.
    Σε κάποιον που δεν είναι Ιδεοψυχ. Μπορεί να ήταν κάτι απλό. ΑΝ ΚΑΙ μετά από ένα σημείο, επέλεγα πολύ εύκολες λέξεις γιατι διαφορετικά τα πράγματα ζόριζαν περισσότερο.

    Στην ερώτησή σου..
    Ποτέ δεν πήρα σαφείς απαντήσεις ή αν θέλεις χαωνόμουν από τις πολλές πληροφορίες και δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο. Εγώ πιστεύω πως το ότι με έβαζε σε ένα στενό ψυχαναγκαστικό κελί, με έκανε κατά κάποιο τρόπο να αντιπαθώ την ψυχαναγκαστική συμπεριφορά. Μπορεί να κάνω και λάθος, δε ξέρω. Πέρασε μέσα με μου όμως αυτό. Ειμαι βέβαιος. Επίσης με βοήθησε στο απρόοπτο (αυτό που δεν έχει προβλέψει) που επιμελώς ένας ιδεοψυχαναγκαστικός θα επιδίωκε να αποφύγει. Καμία πίστη στον παράγοντα τύχη. No surprises! Σ αυτό με το απρόοπτο πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα σε σχέση με το πώς η εργασία για το σπίτι έκανε δουλειά. Τίποτα όμως. Μη με ρωτήσεις. Αυτό μ το πε αυτή στην τελευταία συνεδρία.

    Αυτά που κατάλαβα 100% από αυτή την ιστορία είναι 1) Οι λέξεις που επέλεγα δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαίες. Το πιστεύω πραγματικά ότι ερχόντουσαν ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από το ασυνείδητο. Ούτε καν υποσυνείδητο πιστεύω. 2) Το να παίρνουμε που και που χαρτί και μολύβι και να γράφουμε τις σκέψεις μας ή όπως εδώ να φτιάχνουμε ιστορίες και μετά να τις διαβάζουμε στον εαυτό μας είναι ψυχοθεραπευτικό κατά κάποιο τρόπο. Ακόμα καλύτερα να μας τις διαβάζουν άλλοι, ΟΧΙ εμείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Η έκφραση που λέμε καμιά φορά μεταξύ μας ''Ακούς τι λές"? "βλέπεις τι γράφεις"? έχει μεγάλη βάση.
    Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά δεν ειναι καθόλου. ....Συναίσθημα..... Μεγάλη υπόθεση.

    Λίγο διαφορετικό αυτό αλλά πόσες φορές μας συμβαίνει κ αυτό!?. Κάτσε και γράψε μια ιστορία και αφού την τελειώσεις φυλαξέ την και μη την ξαναδιαβάσεις
    για κανα 6μηνο. Διαβασε την ξανά μετά απο τοσο καιρό και το πρώτο που θα χρειαστείς ειναι γόμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by aggelos11 View Post
    Εμενα η ασκηση ηταν απλη.Οτι κι αν γινοταν κι κριση πανικου να παθαινα δεν θα απανταγα στις ιδεοληψιες μου.Αυτο σε συνδιασμο με μερικες ανασες.
    Δεν σου έβαζε τιποτα για το σπίτι κάτι ε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Πωπω εγω φοβαμε ν γραψω τι σκεφτομαι.. ...νομιζω πως αν το βρει κανενας και το διαβασει θα μ κανει επιπληξη για τα παντα απο τα ορθογραφικα μεχρι τις σκεψεις μου.....εσενα σ ηταν δυσκολο να γραφεις απο πριν? Μετα απο αυτο γραφεις πιο ευκολα? ( με καλυψες σχετικα με την ιδψ δεν ξερω αλλα μου φενεται απιστευτα μυστηριωδης αυτη η μορφη ισως γιατι ποτε δεν μπορεις να καταλαβεις ενα ατομο 100% γιαυτο μου αρεσει να μαθαινω περισσοτερα σχετικα)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Πωπω εγω φοβαμε ν γραψω τι σκεφτομαι.. ...νομιζω πως αν το βρει κανενας και το διαβασει θα μ κανει επιπληξη για τα παντα απο τα ορθογραφικα μεχρι τις σκεψεις μου.....εσενα σ ηταν δυσκολο να γραφεις απο πριν? Μετα απο αυτο γραφεις πιο ευκολα? ( με καλυψες σχετικα με την ιδψ δεν ξερω αλλα μου φενεται απιστευτα μυστηριωδης αυτη η μορφη ισως γιατι ποτε δεν μπορεις να καταλαβεις ενα ατομο 100% γιαυτο μου αρεσει να μαθαινω περισσοτερα σχετικα)
    Χμ.. Με αυτό που λές, μου δίνεις μια πάσα να σ πω και κάτι άλλο. Εγώ ως ΙΔΕΟ, δε μου ήταν καθόλου έυκολη η γενικότερη διαδικασία του να με "διαβάζει".
    Μάλλον το αντίθετο με εξυπηρετεί. Το να παρατήρω εγώ τον άλλο και όχι αυτός εμένα. Αυτό δεν γίνεται τυχαία. Σχετίζεται με τον έλεγχο. Οπότε δυσκολευόμουν διπλά.
    Ένιωθα απογυμνωμένος κατα κάποιο τρόπο.

    Όμως εφόσον φτάσαμε που φτάσαμε μέχρι εκεί (στο δωματιο εκείνο για ψυχοθεραπεία), πρέπει να αφήσουμε τις ντροπές (το λέω γενικά για όλους αυτο) και όσο για αυτό που λες
    περί επίπληξης, για ενα πράγμα σε διαβεβαιώ. Αν σου γινόταν ποτέ επίπληξη απο ειδικό, ο ειδικός αποκλείεται να ειναι καλός! Αποκλείεται να ειναι εκεί για καλό. Και το παιδί σου να του πείς οτι σκέφτεσαι να βιάσεις, επίπληξη δε θα σου κάνει. Θα το συζητήσει, και αν χρειαστεί θα δράσει. Αλλά οχι με αυτο τον τρόπο. Τα μαλώματα δε χωράνε σ αυτη τη συζήτηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    κι εμένα, το μόνο που μου λένε είναι να αδιαφορώ για τις ιδεοληψίες μου και να συνεχίζω. Επίσης, να έχω δραστηριότητες και να έχω επαφή με ανθρώπους. Η μόνη άσκηση που είχα, ήταν να σημειώσω τις ιδεοληψίες μου σε χαρτί. :ρ Και άλλη μια, να πω τις ιδεοληψίες μου φωναχτά. Τις βλασφημίες όμως δεν μπόρεσα να της πω. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Σε σχέση με τα γραψίματα, η αλήθεια ειναι οτι ποτέ δεν είχα ασχοληθει στο παρελθόν, εκτός απο ενα ημερολόγιο σκέψεων πριν 10 χρόνα.
    περίπου 10 σελίδες. Αυτο.
    Επηρεασμένος όμως απο τις συνεδρίες έγραψα 2 ιστορίες (εκτός εργασιων δηλαδή), κατα τη διάρκεια των συνεδριών.
    Έκτοτε, γράφω κάτι μόνο οταν ειμαι σκατά ψυχολογικά. Αυτο εχω παρατηρήσει.
    Αυτο όμως δε σημαινει οτι γράφω απαισιοδοξα.
    Last edited by 1984muzzy; 07-10-2015 at 00:23.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Χμ.. Με αυτό που λές, μου δίνεις μια πάσα να σ πω και κάτι άλλο. Εγώ ως ΙΔΕΟ, δε μου ήταν καθόλου έυκολη η γενικότερη διαδικασία του να με "διαβάζει".
    Μάλλον το αντίθετο με εξυπηρετεί. Το να παρατήρω εγώ τον άλλο και όχι αυτός εμένα. Αυτό δεν γίνεται τυχαία. Σχετίζεται με τον έλεγχο. Οπότε δυσκολευόμουν διπλά.
    Ένιωθα απογυμνωμένος κατα κάποιο τρόπο.

    Όμως εφόσον φτάσαμε που φτάσαμε μέχρι εκεί (στο δωματιο εκείνο για ψυχοθεραπεία), πρέπει να αφήσουμε τις ντροπές (το λέω γενικά για όλους αυτο) και όσο για αυτό που λες
    περί επίπληξης, για ενα πράγμα σε διαβεβαιώ. Αν σου γινόταν ποτέ επίπληξη απο ειδικό, ο ειδικός αποκλείεται να ειναι καλός! Αποκλείεται να ειναι εκεί για καλό. Και το παιδί σου να του πείς οτι σκέφτεσαι να βιάσεις, επίπληξη δε θα σου κάνει. Θα το συζητήσει, και αν χρειαστεί θα δράσει. Αλλά οχι με αυτο τον τρόπο. Τα μαλώματα δε χωράνε σ αυτη τη συζήτηση.
    Εγω μια φορα πηγα σε ψυχολογο δεν ξανα πηγα ενιωσα οτι ημουν το χειροτερο πλασμα στη γη......ιστοριες?!!!! Τι ειδούς ιστοριες? Εμενα μ αρεσει πολυ να διαβαζω ιστοριες ειδικα απο ανθρωπους που βλεπουν διάφορετικα την ζωη ....αν θελεισεις ποτε μπορεις να μου τις στειλεις να τις διαβασω ...
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Similar Threads

  1. Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 70
    Last Post: 04-02-2024, 17:18
  2. Ασκήσεις χαλάρωσης,αναπνοών,τεχνικέ ς κατά του αγχους..Βοηθάνε?
    By manos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-10-2014, 02:15
  3. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-12-2011, 13:03
  4. Ανθοκομικη εκθεση Κηφισιάσ
    By Adzik in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 30-04-2008, 11:06
  5. Εκθεση Βιβλίου..
    By harrys in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-2006, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •