Τι εννοούμε όταν λέμε ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549

    Τι εννοούμε όταν λέμε ..

    συναισθηματική αναπηρία ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ
    ΕΓΩ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΕΙΡΗ ΚΕΝΙΛΑ
    ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΝΙΩΘΩ ΑΔΕΙΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει μια τέτοια κατάσταση...αν και την κρυφοθαυμάζω ... να μπορείς να ακούς ασπούμε ειδήσεις ατάραχος είναι ένα θέμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΟΤΑΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ
    ΓΤ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Είναι δύσκολο και για τους άλλος όταν αντιμετωπίζουν έναν άνθρωπο ψυγείο όμως ...τώρα ότι φοβάσαι με το παραμικρό χμμμ...μπορεί να έχει σχέση μ αυτό .. να καταλήξει κάποιος να αποκαλεί τον εαυτό του συναισθηματικά ανάπηρο ..Μπορεί να είναι βέβαια και ανακουφιστικό να αδειάζεις από συναισθήματα ...και να λειτουργεί η λογική και η αντικειμενική κρίση ρολόι ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ
    ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Αν δείς ασπούμε να συμβαίνει ένα τροχαίο πχ. στο δρόμο δεν θα τρομοκρατηθείς ? Αν δείς κάποιον να υποφέρει δεν θα τον συμπονέσεις ? Αν μια κοπέλα σου αρέσει και είστε μαζί δεν θα νοιώσεις ? Και ξέχασα με μια καλή ταινία δεν θα συγκινηθείς πχ. το Hatchiko..?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΟΥΜΕ ΟΠΛΥ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ
    ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΜΠΟΝΕΣΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ
    ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
    ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    ΓΤ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ
    ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ
    ΝΙΩΘΩ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΟΧΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
    ΚΙ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΙΚΑΝΟΣ
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΟΠΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Τότε δεν είσαι συναισθηματικά ανάπηρος απλώς φοβάσαι ξέρω και εγώ να εμπιστευθείς , μην σε πληγώσουν?..Και μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό σε μια επείγουσα κατάσταση να μην έμενες άπραγος .. και φυσικά τότε θα μπορούσες .. ανίκανος μπα δεν γίνετε μάλλον έχεις επαναπαυθεί ...έτσι όπως νοιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @turtle σε κάποιες ψυχιατρικές παθήσεις υπάρχει το σύμπτωμα της συναισθηματικής επιπέδωσης.Αυτό είναι που περιγράφει ο elis.Ειδικά στην ψύχωση,είναι ένα από τα αρνητικά συμπτώματα,δηλαδή κάτι που ένας φυσιολογικός έχει αλλά ο ψυχωσικός το χάνει.

    Να σου πω την εμπειρία μου.Πάσχω από ψύχωση.Στις αρχές όλα μου τα συναισθήματα ήταν αρνητικά.Ένιωθα παγωμένος και απόμακρος.Δηλαδή μια αγκαλιά δεν μπορούσα να κάνω και να είναι θερμή.Τα θετικά συναισθήματα όπως αγάπη,χαρά είχαν παραγκωνιστεί.Πίστευα πως ήμουν κακός.Η αλήθεια είναι ότι απλά έπασχα από μια νόσο που διαστρέφει την πραγματικότητα και σου κλέβει τα συναισθήματα.Για μένα ήταν από τα χειρότερα συμπτώματα η συναισθηματική επιπέδωση γιατί έχω μάθει να δίνω και ένιωθα υποδεέστερος σαν άνθρωπος,χειρότερος και από ζώο.Οπότε δεν είναι καθόλου καλό το να το έχεις.

    Τώρα συναισθηματική αναπηρία ίσως είναι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να μπουν στη θέση σου,να μη συμπονούν,να είναι κενοί ενδιαφέροντος.Νομίζω πως οι ψυχοπαθείς είναι κάπως έτσι που είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που πάσχω εγώ.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να πω πως τώρα είμαι πολύ καλύτερα κ δεν έχω πλέον συναισθηματική επιπέδωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    :) Δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ όλα αυτά ...Από όσα γράφεις τώρα φαίνεται να νοιώθεις πλέον καλά ! Με πρόλαβες και το έγραψες μετά :)

  13. #13
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @turtle σε κάποιες ψυχιατρικές παθήσεις υπάρχει το σύμπτωμα της συναισθηματικής επιπέδωσης.Αυτό είναι που περιγράφει ο elis.Ειδικά στην ψύχωση,είναι ένα από τα αρνητικά συμπτώματα,δηλαδή κάτι που ένας φυσιολογικός έχει αλλά ο ψυχωσικός το χάνει.

    Να σου πω την εμπειρία μου.Πάσχω από ψύχωση.Στις αρχές όλα μου τα συναισθήματα ήταν αρνητικά.Ένιωθα παγωμένος και απόμακρος.Δηλαδή μια αγκαλιά δεν μπορούσα να κάνω και να είναι θερμή.Τα θετικά συναισθήματα όπως αγάπη,χαρά είχαν παραγκωνιστεί.Πίστευα πως ήμουν κακός.Η αλήθεια είναι ότι απλά έπασχα από μια νόσο που διαστρέφει την πραγματικότητα και σου κλέβει τα συναισθήματα.Για μένα ήταν από τα χειρότερα συμπτώματα η συναισθηματική επιπέδωση γιατί έχω μάθει να δίνω και ένιωθα υποδεέστερος σαν άνθρωπος,χειρότερος και από ζώο.Οπότε δεν είναι καθόλου καλό το να το έχεις.

    Τώρα συναισθηματική αναπηρία ίσως είναι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να μπουν στη θέση σου,να μη συμπονούν,να είναι κενοί ενδιαφέροντος.Νομίζω πως οι ψυχοπαθείς είναι κάπως έτσι που είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που πάσχω εγώ.
    Serie, εχω μια απορία, αισθανομουν ενα κενο για 3 μηνες σε σημειο που να μην με οριζω. Με τρομαξε αυτο. Ο ντοκ το ονομασε σε συνδυασμο με αλλα συμπτωματα καταθλιψη. Απο την αλλη εχω κοντινο μου ανθρωπο με ψυχωση που ενω λεει - δε νιωθω τιποτα, δε νιωθω- στα καπακια μπορει να βγαλει μισος -ενταση - οργη αλλα αφου ξεσπασει η μανια θα ομολογησει -ναι νιωθω μισος. Κατα ποσο γειτνιαζουν εν τελει οι παθησεις ? Προσωπικα βλεπω μια μεγαλη διαφορα, εγω δεν με οριζα και εκανα shut down την αντιληψη και αντιμετωπιση του αμεσου περιβαλλοντος ενω βλεπω εκεινον να μην κανει αυτο αλλα να διεκδικει -εστω λανθασμενα - την αλλαγη που θελει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    συναισθηματική αναπηρία ?
    Νομιζω οτι συναισθηματικη αναπηρια εννοουν την ολοκληρωτικη απουσια εν-συναισθησης του Άλλου. Παρολαυτα σε καθε μορφη αναπηριας δινονται διαβαθμισεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Serie, εχω μια απορία, αισθανομουν ενα κενο για 3 μηνες σε σημειο που να μην με οριζω. Με τρομαξε αυτο. Ο ντοκ το ονομασε σε συνδυασμο με αλλα συμπτωματα καταθλιψη. Απο την αλλη εχω κοντινο μου ανθρωπο με ψυχωση που ενω λεει - δε νιωθω τιποτα, δε νιωθω- στα καπακια μπορει να βγαλει μισος -ενταση - οργη αλλα αφου ξεσπασει η μανια θα ομολογησει -ναι νιωθω μισος. Κατα ποσο γειτνιαζουν εν τελει οι παθησεις ? Προσωπικα βλεπω μια μεγαλη διαφορα, εγω δεν με οριζα και εκανα shut down την αντιληψη και αντιμετωπιση του αμεσου περιβαλλοντος ενω βλεπω εκεινον να μην κανει αυτο αλλα να διεκδικει -εστω λανθασμενα - την αλλαγη που θελει.
    Kαι εγώ αισθανόμουν ένα τεράστιο κενό.Πιστεύω κάποιες ψυχολογικές παθήσεις έχουν αντίκτυπο και στο πως βλέπουμε και ορίζουμε τον εαυτό μας και την προσωπικότητα μας.Κάτι αλλάζει μέσα μας και μας κάνει να απομακρυνόμαστε από τον εαυτό μας και τις ανάγκες μας.Τώρα το κενό που αισθάνομαι έχει να κάνει με τα θελω μου.Νιώθω ότι έμεινα στάσιμος και δεν εξελίχθηκα. Φυσικά έχω ακόμα δρόμο για να τα βρω με τον εαυτό μου.Τα πηγαίνω καλά όμως.

    Τώρα για τον φίλο σου και εγώ όταν είχα πάθει ψύχωση είχα όλα τα αρνητικά συναισθήματα.Ένιωθα μίσος και πίστευα πως είμαι κακός.Έτσι το ερμήνευα γιατί είχα αυτό το συναίσθημα κ ταυτόχρονα ήμουν αποκομμένος από τους γύρω μου.Αυτό δεν σήμαινε πως ήθελα να κάνω κακό σε κάποιον.Ούτε μύγα δεν πείραζα.Απλά κάτι είχε σπάσει μέσα μου στο πως εκφραζόταν τα συναισθήματα μου.Είχα όμως απίστευτη ανάγκη να νιώσω αγάπη και στοργή και ένιωθα χάλια που δεν μπορούσα να νιώσω.Εϊναι από τις πιο άσχημες καταστάσεις πιστεύω να μη μπορείς να νιώσεις θετικά συναισθήματα και να κουβαλάς τα αρνητικά.Ευτυχώς πλέον είμαι καλύτερα.

    Συμφωνώ πως η συναισθηματική αναπηρία έχει να κάνει με την ενσυναισθησία και ίσως έχει κλιμακώσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ;
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2013, 02:41
  2. Εχουμε κ λεμε.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 31-07-2013, 19:40
  3. Διαχωρισμός παιδιών (Αδυναμίες που λέμε)
    By nikoletta81 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-04-2012, 19:00
  4. ΠΑΕΙ ΤΟ ΧΑΣΑ ΛΕΜΕ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-01-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •