Ποιος είναι ο ορισμός του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549

    Ποιος είναι ο ορισμός του

    κοινωνικά απροσάρμοστου -ης ?

  2. #2
    Κοινωνικα( δηλαδη αντικειμενικα) και σε εκαστοτε πλαισια καποιος/α που δεν ανταποκρινεται στους κανονες.

    Για παραδειγμα, σε μια υπηρεσια πας να πληρωσεις τον λογαριασμο, δεν στεκεσαι στην ουρα αλλά μπορει να εχεις παρει μαζι σου καρεκλακι τραπεζακι και να τρως. Οι αλλοι θα φριξουν με το θεαμα και θα πεταξουν την ατακα "δε πας καλα" ανθρωπε μου.

    Στην εκκλησια, πας φορωντας κατι -κοινωνικα ασεμνο- και την ωρα της λειτουργιας ακους δυνατα μουσικη απο το mp3 σου.


    Ειναι μεγαλη κουβεντα το τι ειναι και δεν ειναι αλλά αν το εξειδικευσεις μπορεις να οριοθετησεις οτι εννοουν - τον ανθρωπο που δεν συμμορφωνεται με τους κανονες που υφιστανται οι υπολοιποι.

    Γνωμη μου, ειδικος δεν ειμαι.:rolleyes:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    :cool: xxeexexexe

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Να ορισουμε καταρχην το ποια ειναι η εννοια του "κοινωνικου" ανθρωπου και μετα να ορισουμε το αντιθετο, του κοινωνικα απροσαρμοστου....Γιατι αν θεωρουνται κοινωνικα τα ρομποτ που βλεπω συνηθως που μιλανε με κομμενες φρασεις για να γλυτωσουν σαλιο(τεσπα, οκ, μπαι) τις οποιες τις λενε λες και βαζουν αυτοματο πιλοτο, που ειναι ολην την ωρα με τα μπλιμπλικια στο χερι αναποστατο κομματι της ζωης τους, με τους φραπεδες και την αδιαφορια για ο,τι σχεδον συμβαινει γυρω τους(εκτος αν μιλαμε για καθισιο και ποδοσφαιρο), τοτε εγω τι παραπανω να πω, αντε γεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Να ορισουμε καταρχην το ποια ειναι η εννοια του "κοινωνικου" ανθρωπου και μετα να ορισουμε το αντιθετο, του κοινωνικα απροσαρμοστου....Γιατι αν θεωρουνται κοινωνικα τα ρομποτ που βλεπω συνηθως που μιλανε με κομμενες φρασεις για να γλυτωσουν σαλιο(τεσπα, οκ, μπαι) τις οποιες τις λενε λες και βαζουν αυτοματο πιλοτο, που ειναι ολην την ωρα με τα μπλιμπλικια στο χερι αναποστατο κομματι της ζωης τους, με τους φραπεδες και την αδιαφορια για ο,τι σχεδον συμβαινει γυρω τους(εκτος αν μιλαμε για καθισιο και ποδοσφαιρο), τοτε εγω τι παραπανω να πω, αντε γεια...
    Διακρίνω μια βαρεμάρα ....που με κάνει να βαριέμαι ...

  6. #6
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Να ορισουμε καταρχην το ποια ειναι η εννοια του "κοινωνικου" ανθρωπου και μετα να ορισουμε το αντιθετο, του κοινωνικα απροσαρμοστου....Γιατι αν θεωρουνται κοινωνικα τα ρομποτ που βλεπω συνηθως που μιλανε με κομμενες φρασεις για να γλυτωσουν σαλιο(τεσπα, οκ, μπαι) τις οποιες τις λενε λες και βαζουν αυτοματο πιλοτο, που ειναι ολην την ωρα με τα μπλιμπλικια στο χερι αναποστατο κομματι της ζωης τους, με τους φραπεδες και την αδιαφορια για ο,τι σχεδον συμβαινει γυρω τους(εκτος αν μιλαμε για καθισιο και ποδοσφαιρο), τοτε εγω τι παραπανω να πω, αντε γεια...
    Το κοινωνικά από την φράση κοινωνικά απροσάρμοστος δεν αναφέρεται σε κοινωνικά άτομα αλλά στην κοινωνία και κοινωνικά απροσάρμοστος είναι αυτός που δεν προσαρμόζεται στους κανόνες τις κοινωνίας.
    Χελώνα λεξικό δεν έχεις σπίτι σου? Πολλές απορίες λεξιλογικές έχεις... επίσης υπάρχουν και ανάλογα φόρουμ που μπορείς να εντρυφήσεις στο απο που βγαίνει η φραση πότε πρωτοχρησιμοποιήθηκε κτλ κτλ
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Το κοινωνικά από την φράση κοινωνικά απροσάρμοστος δεν αναφέρεται σε κοινωνικά άτομα αλλά στην κοινωνία και κοινωνικά απροσάρμοστος είναι αυτός που δεν προσαρμόζεται στους κανόνες τις κοινωνίας.
    Χελώνα λεξικό δεν έχεις σπίτι σου? Πολλές απορίες λεξιλογικές έχεις... επίσης υπάρχουν και ανάλογα φόρουμ που μπορείς να εντρυφήσεις στο απο που βγαίνει η φραση πότε πρωτοχρησιμοποιήθηκε κτλ κτλ
    Το λεξικό κοινωνιολογικών όρων είναι δίτομο και κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ ( δώρα δέχομαι ) ... έχω μόνο του Μπαμπινιώτη δεν μου κάνει ..:D Αν έβρισκα ένα τέτοιο Forum που δεν βρίσκω ... που θα μ έχανες που θα μ έβρισκες εκεί θα ήμουν ;) Sorry αν σας κούρασα με τις απορίες μου .. :))
    Last edited by turtle; 13-10-2015 at 19:43.
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  8. #8
    Κι εγώ χελώνα είμαι κολλημένη με την γλώσσα και ειδικά με τις ετυμολογίες των λέξεων. Και μου την σπάει που αφήνουμε να μας καταστρέφουν την γλώσσα μας ή μάλλον που αφηνόμαστε και την καταστρέφουμε, σε ποιους δεν ξέρω, αλλά βλέπω πως τα τελευταια χρόνια με ευκολία δεχόμαστε τις αλλαγές που μας πλασάρουν.
    Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να σου γράψω εδώ το άλλο φόρουμ παρόλο που είναι γλωσσολογικό δηλαδή άσχετο με το θέμα αυτου εδώ στου έχω στείλει μήνυμα.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Κι εγώ χελώνα είμαι κολλημένη με την γλώσσα και ειδικά με τις ετυμολογίες των λέξεων. Και μου την σπάει που αφήνουμε να μας καταστρέφουν την γλώσσα μας ή μάλλον που αφηνόμαστε και την καταστρέφουμε, σε ποιους δεν ξέρω, αλλά βλέπω πως τα τελευταια χρόνια με ευκολία δεχόμαστε τις αλλαγές που μας πλασάρουν.
    Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να σου γράψω εδώ το άλλο φόρουμ παρόλο που είναι γλωσσολογικό δηλαδή άσχετο με το θέμα αυτου εδώ στου έχω στείλει μήνυμα.
    Οhhh θεσπέσια ;) Σ ευχαριστώ πάρα πολύ !!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  10. #10
    Ο ορισμός του κοινωνικά απροσάρμοστου είναι : ΑΚΟΙΝΩΝΗΤΟΣ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Και ποιον θεωρούμαι ακοινώνητο ακριβώς ?
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #12
    ακοινώνητος είναι ο αντικοινωνικός και δεν έχει καμία σχέση
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #13
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    ακοινώνητος είναι ο αντικοινωνικός και δεν έχει καμία σχέση
    Αντικοινωνικός είναι κάποιος που αποφεύγει τις κοινωνικές συναναστροφές και δεν νιώθει άνετα να εκφραστεί και να λειτουργήσει σε μιά παρέα ή γενικά με τους ανθρώπους. Πάει η έννοια περισσότερο στο ντροπαλός, κλειστός, μοναχικός.
    Ακοινώνητος, έχει αυτή την σημασία αλλά επιπλέον σημαίνει και τον άνθρωπο που δεν ξέρει να φερθεί, δεν έχει καλούς τρόπους συμπεριφοράς, είναι άξεστος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Αντικοινωνικός είναι κάποιος που αποφεύγει τις κοινωνικές συναναστροφές και δεν νιώθει άνετα να εκφραστεί και να λειτουργήσει σε μιά παρέα ή γενικά με τους ανθρώπους. Πάει η έννοια περισσότερο στο ντροπαλός, κλειστός, μοναχικός.
    Ακοινώνητος, έχει αυτή την σημασία αλλά επιπλέον σημαίνει και τον άνθρωπο που δεν ξέρει να φερθεί, δεν έχει καλούς τρόπους συμπεριφοράς, είναι άξεστος.

    Ο αντικοινωνικός είναι σοβαρή περίπτωση γιατί είναι συνήθως εναντίον της κοινωνίας ή μελών της με τον ένα ή τον άλλο τρόπο .
    Ντοπαλός είναι αυτός που νοιώθει άβολα στις κοινωνικές συναατροφές και δυσκολεύεται στην αλληλεπίδραση λόγω του ότι είναι συνεσταλμένος .
    Ακοινωνητος οκ μπορεί να πει κάποιος και τον αγενή .
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Similar Threads

  1. Ποιος είναι ο ορισμός της ψύχωσης και του ψυχωτικού;
    By Instant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-12-2011, 04:43
  2. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 10:15
  3. ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟΣ: Ποιος είναι τελικά ο ορισμός του;
    By Nat in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 11
    Last Post: 17-03-2009, 21:12
  4. Ποιός είναι ψυχολόγος??
    By GreenPeyote in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 22-09-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •