πολυ ασχημος χωρισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806

    πολυ ασχημος χωρισμος

    Γεια σας,ειμαι σχετικά καινούρια στο forum.Πρόκειται για ανάρτηση "σεντόνι" και θα εκτιμησω παρα πολυ τις απαντησεις οποιου εχει την υπομονή να το διαβάσει. Καμποσους μήνες πριν έμαθα οτι ο αρραβωνιαστικός μου με απατούσε. Γύρισε και μου το ειπε ο ίδιος δυο μήνες πριν το γαμο. 3 απατες μεσα στα χρονια που ειχαμε σχεση.Αλλα δεν καταλαβα πως ολα είχαν τελειώσει, κυρίως για εκείνον.Μετα ελεγε πως θα επανορθώσει κλπ αλλα εκ των υστέρων ξερω πως δεν τα εννοουσε. Εγω ήμουν κομμάτια αλλα και ανόητη.Αποφασισα να του δώσω μια ευκαιρία αν και ήθελα να αναβάλλουμε το γαμο.Ηταν η πρωτη μου σχέση από τα 17 και τον ειχα αγαπήσει.Σχεδιαζα όλη μου τη ζωη μαζι του και καθε απόφαση που έπαιρνα σε σχέση με τις σπουδές μου, τη δουλεια μου, καθε προσωπική αποφαση ειχε στο επίκεντρο της το κοινό μας μέλλον.Ήθελα να το συγχωρήσω και πιστευα οτι για να μου το ειπε ήθελε να επανορθώσει.Αμ δε.Να τον χωρίσω ήθελε ο δειλός.Γενικα παρέμενε απόμακρος και αντι να προσπαθησει με κάνει να νιωσω ασφαλης ξανα ελεγε ότι αν ηταν να το συγχωρήσω πραγματικα δεν επρεπε να το αναφέρω συνεχεια και γενικα ήταν αρκετα νευρικός αμυντικός και οταν ρωτούσα πράγματα προσπαθώντας να τα επεξεργαστω όλα. Αλλα συνεχιζα να εθελοτυφλω. Εκει που ψάχναμε κανονικότατα έπιπλα για το σπιτι βρισκω μηνυμα απο την αλλη. Και δεν ντρέπομαι καν που έψαξα, ειχα καθε λογο. Έγινα εξω φρενων,του το ειπα, μιλησαμε, ζήτησα την αληθεια.Μου ειπε ότι είχαν βρεθεί κάμποσες φορές και οτι θα μπορούσε να κανει σχέση μαζι της θεωρητικά και οτι ειχε αρχισει να νιώθει πράγματα για εκείνη. Οτι εκεινη του ελεγε να με χωρισει και οτι ηταν καλο παιδι και ηθελε να δοκιμασουν σχεση.Αλλα οτι το ξεχναγε και θα του έφευγε και οτι ήθελε να είμαστε μαζι. Αλλα μεσα στα γιατι μου με σκότωσε με μια απαντηση του: Δεν με ερωτεύτηκε ποτε και οτι δεν θα μπορούσε ποτε να με ποθήσει σα γυναίκα. Απλα με αγαπούσε λεει σαν μια μικρή ευαίσθητη "μπουμπού", το λουλουδάκι του αγρου που προστάτευε με τα ψεμματα του. Οτι ενιωθε οτι αυτος τα τραβουσε ολα, οτι αυτος θα τραβουσε το σπιτι και την οικογενεια μας οικονομικα και με ολες τις εννοιες, οτι δεν ενιωθε να παιρνει απο εμενα τιποτα, οτι ημουν αδυναμη και με ηθελε πιο δυναμική και διαφορα ωραία που με μείωναν και ως ανθρωπο και ως γυναικα. Μολις ειχα αποφοιτησει. Εν ολίγοις με πολλα βασανα τον χώρισα λιγο διάστημα αργότερα εν μέσω "διαλείμματος ενός μηνα" με ενα τεραστιο μηνυμα-απολογισμό της σχέσης μας που ειχε και πολλα σκληρά λογια. Αυτος απάντησε απλα ένα συγνώμη λυπάμαι για ολα θες τα πράγματα σου; Και αυτο ηταν. Μονο να χτυπάει παλαμάκια με τα πόδια στον αέρα δεν τον έκοψα.
    Πέρασε κάποιος καιρός...εγω νόμιζα πως θα πεθάνω αλλα φυσικά δεν πέθανα. Αλλα ουτε και ζωη ειναι αυτο. Η πικρή αλήθεια ειναι πως ηταν σχέση αλληλεξάρτησης.Το πρωτο καιρό πίστευε ότι θα τον χωριζα εγω μετα απο κάποιο διάστημα μηνων και ειχε σημαδια ανασφαλειας. Εγω απο την αλλη ειχα οικογενειακά προβληματα (θέματα ψυχικής υγείας με μέλος της οικογενειας) και δικα μου θεματακια (εποχιακές μικροκαταθλιψεις κυριως). Οποτε εκείνος μου προσέφερε μια στήριξη σε ολα αυτα, μου έδωσε την αγαπη και ασφαλεια που δεν ένιωθα απο την οικογενεια μου και με στήριζε με ποικίλους πρακτικούς τρόπους -κρατώντας με ωστόσο πισω στην προσωπική μου εξέλιξη- και εκείνος έπαιρνε απο εμενα την αγαπη μου,νιώθοντας πως την επαιρνε ισως σαν αντάλλαγμα για τη στήριξη που προσέφερε γιατι δεν θα την άξιζε αλλιως και καλύπτοντας τις ανασφαλειες του έτσι. Βέβαια και εγω του έδινα αλλα οι ισορροπίες ηταν παντα στη δικιά του μερια της ζυγαριας,που να το εκτιμησει. Και οσο η αγαπη μου μεγάλωνε τοσο πιο δεδομενη με ειχε και τοσο αέρα έπαιρνε και έψαχνε για κατι καλύτερο. (Περα απο αυτές που με απάτησε όντως, βρηκα και μνματα στο ίντερνετ με αλλες που ψαχνοταν ενω ήδη μου ειχε κάνει προταση γάμου!) Και ολα κατανοητά, δεν ηταν υγιείς οι βάσεις εξαρχής.Αλλα γιατι μου επλαθε παραμυθια και όνειρα μιας ζωής που θα περνούσαμε μαζι; Γιατι έκανε προταση; Με εκμεταλλευόταν υποθέτω...για να είμαι το κορόιδο, η δουλα και η μανα των παιδιών του μαλλον.Ειχε χοντρό Madonna-whore σύνδρομο.Εγω δεν θα του αρνιομουν τιποτα, ίσα ίσα αυτος με απέρριπτε αν πρότεινα κατι διαφορετικο. Και με εχει ξεπεράσει. Νομιζω ειναι καλυτερα χωρις εμενα.Εκει που μου ελεγε ότι δεν ήθελε να με χάσει απο τη ζωη του έστω σα φίλη μια φορα μεσα σε ποσους μήνες δεν έστειλε να ρώτησει αν ζω.Και με διέγραψε απο το fb του. Μια πρώην του που είχαν σχέση ενα χρόνο εξ αποστάσεως την ειχε φίλη στο fb χρονια μετα, οταν ήμασταν μαζι, και εμενα που θα παντρευομασταν με πέταξε; Και δεν έκανε καν τον κόπο να μιλήσουμε, να μου δώσει τον δικο του απολογισμό της σχέσης μας ώστε να εχω ενα κλείσιμο. Σκέφτηκα μήνες μετα να του το ζητήσω αλλα θα ηταν ξεφτίλα, θα εχει ξεχάσει και ποια ειμαι που λεει ο λόγος και υποθέτω δεν θα εχει κατι να πει.Απλα απολαμβάνει τη ζωη του τωρα υποθέτω.Και εγω εχω μείνει άδεια. Χωρις ανθρώπο και χωρις καν φίλους να μιλήσω.Δεν κράτησα παρέες στη σχολή γιατι τον ειχα βάλει προτεραιότητα λόγω των σπαστων ωραρίων του και ήμουν στο δικο του κύκλο χωρια που παντα ειχα προβλημα να φτιάξω και να διατηρησω φιλιες. Δεν εχω ανθρωπο να πιώ ενα καφέ και δεν εχω σκοπό και κίνητρο στη ζωη μου.Οταν ετοιμαζα το γαμο σχεδον μονη μου γιατι δούλευε (εμενα με τη γκομενα) μπορουσα να γυρίσω βουνά με τα χέρια μου.Ειχα όρεξη και ενέργεια και κίνητρο για ζωη και δημιουργια. Δεν ειχα ποτε αλλωτε στη ζωη μου τοσο ισχυρό κίνητρο οσο σε αυτη τη σχεση.Τωρα ξερω πως το κίνητρο και αυτο που σε γεμιζει πρεπει να ειναι πολυ προσωπικό γιατι οι ανθρωποι έρχονται και φευγουν αλλα ειλικρινά δεν εχω ουτε βρισκω κανένα. Δεν εχω λογο να ζω, απλα υπάρχω, και λεω ότι ειμαι καλά.Και υπαρχουν μερες που δεν ειναι ολα τόσο μουδιασμενα και αναρωτιεμαι πως προχωράω, και με φρικη διαπιστώνω τα εξής:
    1. Πιθανόν εχω κάποιο προβλημα για να μη μπορω να κρατήσω ανθρώπους διπλα μου. Οτι σχέση και αν κανω προσωπική η φιλική καταρρέει. Μια ξαδέρφη μου μου εχει πει πως ειμαι καπως περίεργη.
    2. Δεν μπορω να μην αναρωτιέμαι τι σκεφτεται αν με σκεφτεται ποτε αν εχει αλλη αν τελικά δε σημαινα τιποτα για εκείνον,αν δε με αγάπησε αν απλα με εκμεταλλεύτηκε απου δε με σεβαστηκε ολα...εμμονη γενικα. Πως μπορω να μη το σκεφτομαι και να το ξεπεράσω; Έχουν περάσει καμποσοι μήνες και ακομα κλαίω στο άσχετο. Ωρες ωρες μου λείπει η αγκαλιά του παρα τα όσα μου έκανε.
    3. Εκει που ήμουν ευθύ ειλικρινες αλλα και ευπιστο ισως άτομο επειδη πιστευα πως και οι άλλοι ειναι οπως εγω, τωρα φοβάμαι να εμπιστευτώ και τη σκιά μου. Αρχισα να κοιτάω γύρω μου και διαπίστωσα πως στα 5 απο τα 8 σχετικα νεα ζευγάρια που ξερω (αρραβωνιασμενα η παντρεμένα) ο αντρας εχει απιστήσει. Και τα αλλα 3 δε τα ξερω τοσο καλα. Επίσης πιστευα πως αυτός ο ανθρωπος ηταν ο πιο γλυκός και καλος ανθρωπος που υπάρχει, αν αυτος μου κατέστρεψε ετσι τη ζωη τοτε τι να περιμένω στο μέλλον; Μπορει βεβαια να ειχα πεντε χρονια λαθος εντύπωση,αλλα και παλι, αν αυτος που δεν το περίμενε κανεις να φερθεί ετσι κανει τετοια,(κουφάθηκαν όλοι) ο μέσος αντρας τι θα κάνει; Νιωθω μεγάλη δυσπιστία έως και αποστροφή απέναντι στο αντίθετο φύλο.Υποθέτω ειναι λογικο αλλα φοβάμαι ότι δεν θα περάσει.
    4. Φυσικό επόμενο ειναι ολα όσα εγιναν να με κάνουν να αισθάνομαι λίγη. Λίγη ως άτομο, λίγη ως γυναικα. Λίγη. Κομπλαρισμα τρελλο. Δεν ειμαι μικρό πράγμα να σου λεει σκληρα πραγματα για εσενα ο ανθρωπος που αγαπουσες πάνω απο ολα και όλους στο κόσμο. Με εχει καταστήσει ενα μηδένικο σε επιπεδο χαρακτήρα και δυνατοτήτων,σε επιπεδο εμφανισιακο,σε επιπεδο ερωτικό,σε επίπεδο ψυχικό. Και ολα αυτα χωρις να διακρινω κακια η θυμό...τα ελεγε με ειλικρινια. .
    5. Δεν εχω τρόπο να προχωρήσω και να ήθελα γιατι έχω μείνει σε επίπεδο κοινωνικων δεξιοτήτων/δεξιοτητων φλερτ και εμπειριων 17χρονης παιδουλας (λεω παιδουλας γιατι καποια 17χρονη μπορούσε να ηταν και πιο ξεπεταγμένη απο εμενα τωρα που λεει ο λογος). Και πέραν αυτού δεν εχω και πρακτικά μέρη και τρόπους να γνωρίσω ανθρώπους. Δουλεύω με μικρά παιδακια και αυτο ειναι. Και
    5. Ειμαι μπερδεμένη ως προς το τι θελω.Απο τη μια θελω να σταθώ στα πόδια μου πριν προχωρήσω, να αισθανθώ αυτάρκης και χαρούμενη μονη μου για να μπορεσω ίσως να φτιάξω πιο υγιείς σχέσεις στο μέλλον ερωτικές η φιλικές, απο την αλλη πως γινεται να ειναι κάποιος χαρούμενος χωρις ανθρώπους γύρω του να παρει; Πως θα εξασκηθει στο κατω κατω στις ανθρώπινες συναναστροφες που ειναι το πιο στοιχειώδες πράγμα;Και μπαίνουν και στη μέση και το πρακτικό κομμάτι που ειπα πριν, καθώς και ο πληγωμένος εγωισμός και η ευάλωτη κατάσταση μου και η δυσπιστία μου. Μήπως τα υπεραναλυω όμως; μήπως χρειάζομαι κάποιο η κάποια επιπολαιο/α rebound?Αλλα δε μπορω ετσι... Προσπαθησα μια φορα και ηταν χαλια.μηπως πρεπει να πιεσω τον εαυτό μου να μάθω; Γιατι
    6. Κάποιες στιγμές αισθάνομαι πολυ κυνική, τοσο που με τρομαζω.Απο τη μια προσπαθω να προσαρμοστώ στη ψυχρή πραγματικότητα της σαθροτητας των ανθρωπινων σχέσεων και δεν μπορω καν να διανοηθώ να μπαίνω ξανα στη διαδικασία να κανω οικογένεια η να χαψω οτι εχαφτα και απο την αλλη με πληγώνει παρα πολυ που διαπιστώνω πως όσα με ειχε κανει να πιστέψω ειναι ψεμματα και πως η πραγματικότητα ειναι πολυ πιο άρπα κολλα...όχι μόνο απο την εμπειρία μου αλλα και απο τις παρατηρήσεις που εκανα για αλλα καθημερινα ζευγάρια που ξερω μετέπειτα. Οποτε πως να προσαρμοστώ σε αυτο;
    Το ένστικτο μου για την ωρα ειναι γενικά η αποστροφή οπως ειπα και πριν...και απο τη μια φοβάμαι μήπως αυτη η αποστροφή και η δυσπιστία ειναι μονιμη και απο την αλλη ακομα και αν δεν ειναι δεν μπορω να εμπιστευτώ τη κρίση μου, εκείνος με κορόιδεψε τοσο ευκολα, άρα θα καταλήξω στα ίδια σκατα ξανα...
    Πως μπορω να ξεπεράσω αυτές τις σκέψεις; Θελω απλα να παψω να τα σκεφτομαι και να μη θελω προσωπική ζωή. Ειναι ισως απο τις πιο ανόητες ερωτήσεις ποτε αλλα πραγματικά αυτο θελω. Πως μπορω να βρω την αυτοπραγμάτωση αγνοώντας και αφαιροντας εντελως το κομμάτι της προσωπικής ζωής απο τις σκέψεις τις επιθυμίες και τη ζωη μου;
    Τωρα συνειδητοποιώ πως λεω πολλές λεπτομέρειες και ειναι αναγνωρίσιμη η ιστορία...αλλα δε με νοιάζει

  2. #2
    Από πού να ξεκινήσω… από το εγω θα έπρεπε γιατί όλα ξεκινούν και τελειώνουν μέσα μας !!!

    Δεν είσαι ανόητη, ναι εθελοτυφλούσες, ναι ήταν, είναι και θα παραμείνει μια ζωή δειλός !!!

    Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να δεχτεί 3 φορές να εισέλθει στην σχέση του τρίτο πρόσωπο και παρόλα αυτά να συνεχίσει να κάνει όνειρα με τον σύντροφο του και να θέλει να έχουν κοινή ζωή ;

    Δεν θα σου πω ότι δεν άξιζε αυτός ο άνθρωπος γιατι τότε θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι γιατί δεν το κατάλαβες νωρίτερα και γιατί εσυ έδωσες τόσα πολλά σε αυτή την σχέση και στο τέλος πήρες μόνο υποκρισία, πόνο, θλίψη.

    Είπες ότι ήταν μια σχέση αλληλεξάρτησης, όμως στην πραγματικότητα ήταν μια μονομερής σχέση εξάρτησης. Αυτή της δικιάς σου πλευράς, που όταν είδες ότι ο σύντροφος σου είναι αλλού και δεν είχε το θάρρος να σε χωρίσει, εσυ ήσουν έτοιμη, τι ήσουν έτοιμη δηλαδη, τον συγχώρησες κιόλας στην αρχή και του έδωσες και 4η ευκαιρία.

    Θα μπορούσε θεωρητικά να κάνει σχέση μαζί της, είπε (θα ήθελε πολύ αλλά είναι ανίκανος να κάνει πραγματική σχέση)…ο ανθρωπος είναι κυνικός και ταυτόχρονα του αρέσει να άρεσει και να είναι αποδεκτός από την κοινωνία. Έχει μεγάλα θέματα αυτοεκτίμησης και πολλές πάρα πολλές ανασφάλειες με το είναι του και όλα τα τρίτα πρόσωπα μπήκαν στην σχέση σας γιατί ο ίδιος του ήθελε συνέχεια να αυτοεπιβεβαιώνει τον αντρισμό του με έναν τελείως λανθασμένο τρόπο.

    Σ’αγαπουσε σαν μπουμπού, το λουλουδάκι του αγρού, είπε (δικαιολογίες)… είναι τόσο ρηχός σαν άνθρωπος, έχει τόσα θέματα και κόμπλεξ με τον εαυτό του, που από την μία προτιμούσε να έχει μια σχέση με μια κοπέλα που στο μυαλό του την είχε πλάσει ως ευαίσθητη, ως αδύναμη, ως κατώτερη του και από την άλλη έκανε σεξ με τρίτα πρόσωπα, για να προσπαθήσει να ξυπνήσει από μέσα του τα πιο άγρια και αμαρτωλά συναισθήματα που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος. Φοβόταν να μείνει μόνος στην ζωή, δεν μπορούσε να φανταστεί τον εαυτό του να μένει μόνο με μια κοπέλα. Και αν το χώριζε ; Και αν έχανε την ευκαιρία να ζήσει και το άλλο, το παράνομο, το γλυκό ;

    Αυτός θα τραβούσε τα βάρη του σπίτιου γενικά,είπε (δικαιολογίες)…και προτίμησε να κάνει μόνο τρεις φορές ένα από τα ,ίσως, χειρότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στον συνάνθρωπο του. Μα όταν σου τα αποκάλυψε όλα αυτά δίστασε να σε χωρίσει, γιατί ήξερε ότι χωρίς εσένα δεν θα μπορούσε να συντηρήσει ένα σπιτικό, δεν θα μπορούσε να βρει τόσο εύκολα καμία σαν εσένα, γιατί οι εμπειρίες του από τις άλλες, από αυτές που ξέρανε ότι έχει σχέση και παρόλαυτα έκαναν ότι έκαναν μαζί του, ήταν οι χειρότερες γιατί ενδόμυχα μέσα του το ήξερε ότι αν έκανε κάτι σοβαρό με αυτές αργά ή γρήγορα θα ήταν αυτός το τρίτο πρόσωπο της σχέσης.

    Σου έπλαθε παραμύθια γιατί ποτε δεν ήταν ικανός να σου πει αλήθειες, γιατί φαίνεται ότι πάντα προτιμούσε να κρύβεται πίσω από τα όνειρα και ότι εσυ ήθελες να ακούσεις.

    Σου έκανε πρόταση γιατί δεν μπορούσε να φανταστεί ότι είναι άξιος να βρει κάποια καλύτερη σύζυγο από σένα, κάποια καλύτερη μητέρα των μελλοντικών παιδιών του.

    Σε έσβησε από το fb είπες ενώ σου είχε υποσχεθεί ότι ήθελε να παραμείνετε φίλοι. Πέρα του ότι το fb δεν είναι η πραγματική ζωή, αλλά είναι το μέσον για να κατασκοπεύουν οι νυν και οι πρώην τους συντρόφους τους, ειλικρινά τώρα παίζει να είναι το καλύτερο που έχει κάνει. Τι θα κέρδιζες εσυ σαν άτομο αν σου μιλούσε κάποιος που δεν σε σεβάστηκε ούτε μια στιγμή ; Τι θα μπορούσατε να πείτε εσεις οι δυο ; Μήπως να του σύστηνες και καμιά φίλη σου ή αν δεν έχεις φίλες να του έβρισκες την 4η στην σειρά;

    Εσυ είσαι καλύτερα χωρίς αυτόν, όχι αυτός χωρίς εσένα, απλώς δεν θέλεις να το δεις, δεν θέλεις να το πιστέψεις. Γιατί ; Γιατί έδωσες πολλά σε αυτή την σχέση και μαζί με τον σύντροφο σου, έχασες ένα μέρος του εαυτού σου, που είχες δώσει σε αυτόν. Είναι ένας μικρός θάνατος ο χωρισμός, το λένε όλοι οι ειδικοί. Στην πραγματικότητα αυτός δεν σου έδωσε τίποτα που να έχεις να θυμάσαι. Γιατί όλα όσα έκανε και σου έλεγε ήταν ψέμματα. Όλα τα έκανε για να νιώθει καλά αυτός με τον εαυτό του. Δεν σε υπολόγισε ούτε μια στιγμή. Δεν αξίζει στην ζωή να κρατάμε τις άσχημες στιγμές μιας σχέσης, όχι παραπάνω από ένα εύλογο χρονικό διάστημα.Αν ξεπεράσουμε αυτό το εύλογο χρονικό διάστημα, τότε θα πρέπει να απευθυνθούμε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή, που θα μπορέσει καλύτερα να μας καθοδηγήσει πώς να βγούμε από το τέλμα στο οποίο έχουμε εισέλθει.

    Υποθέτεις ότι απολαμβάνει την ζωή του ; Αυτά μην τα λες έτσι απότομα. Ποια ζωή του ; Είναι αυτό ζωή ενός φυσιολογικού ατόμου ή μήπως κάθεσαι και συγκρίνεις τον εαυτό σου με όλες αυτές που πήγε ή και θα πάει στο μέλλον ; Μαθηματικά αποδεδειγμένο, ότι ο άνθρωπος αυτός με τις πράξεις του είναι γεννημένος για να δυστυχήσει στην ζωή του, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Και μόλις ξυπνήσει από τον βαθύ λήθαργο που τον έχουν ρίξει οι αμαρτίες του τότε θα ψάχνει απεγνωσμένα για συγχώρεση της ψυχής του αλλά θα είναι πολύ αργά, ήδη θα έχει πεθάνει κάθετι καλό που έχει μέσα του και τότε θα μείνει μόνος στην ζωή και θα κατηγορεί τους άλλους αλλά ποτε τον εαυτό του !!!

    Είπες ότι θέλεις να είσαι χαρούμενη αλλά πως γίνεται αυτό χωρίς να έχεις άνθρωπους γύρω σου; Δεν μπορείς να εμπιστευτείς ξανά τους γύρω σου είπες… πρώτα πολλά πρέπει να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, μετά πρέπει να βρεις ποια χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχουν οι φίλοι σου, μετά να ψάξεις να βρεις αυτούς τους φίλους, γιατί σίγουρα υπάρχουν και ίσως και αυτοί περιμένουν να συναντηθούν με σένα. Οι φιλίες θέλουν δουλειά, όπως και οι σχέσεις θέλουν δουλειά. Έδωσες ποτε σε έναν φίλο, μια φίλη όλα όσα έδωσες στον σύντροφο σου ; Ή νομίζεις επειδή μιλάμε για φίλους ότι πρέπει να έχουμε καμιά ντουζίνα από δαυτους ; Όχι βέβαια !!!

    Έχεις λόγο να ζεις και αυτός δεν είναι άλλος παρά ο εαυτός σου, που σε όλο σου το κείμενο τον έχεις μειώσει, τον έχεις ξεχάσει, τον έχεις ξεγράψει, και ασχολείσαι μόνο με τον πρώην σύντροφο σου. Δεν είσαι η μόνη που δεν έχει φίλους ή δεν μπορεί να κρατήσει φίλους. Οι άνθρωποι έχουν ξεφτίσει στις μέρες μας, ο λόγος τους δεν μετράει όπως παλιά, οι επιθυμίες τους αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, όλοι τρέχουν να ζήσουν την ζωή τους, να αποκτήσουν εμπειρίες, οι περισσότεροι νοιάζονται για το φαίνεσθαι και όχι για το είναι. Η νεολαία νοιάζεται για το πόσα like θα μαζέψουν οι φωτογραφίες τους στο fb και όχι για το εάν η ζωή τους είναι όμορφη. Ζούνε...χωρίς να ξέρουν πραγματικά να ζήσουν !!!

    Είναι πολύ νωρίς όμως για να τα παρατάς. Βασικά δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις κάτι που δεν θέλεις να κυνηγήσεις. Πρέπει πρώτα πολλά να καθίσεις και να μιλήσεις με τον εαυτό σου, να δεις τι ανάγκες έχεις αυτός, να τον αγαπήσεις, να τον προστατεύσεις, να τον δυναμώσεις. Δουλεύεις δίπλα σε παιδάκια, αυτό είναι ευλογία. Τα παιδία είναι το μόνο αθώο πράγμα στην σημερινή μας κοινωνία. Από αυτά μπορούμε να διδαχθούμε, να θυμηθούμε πως θα έπρεπε όλοι να είμαστε.

    Μην σταματήσεις ποτε να είσαι ο εαυτός σου, μην κάνεις το χατήρι σε κανέναν να αλλάξεις και να γίνεις ένα με την μάζα. Δεν είσαι περίεργη… άνθρωπος είσαι και ίσως πολλοί να θέλανε να έχουν πόλλα από τα χαρακτηριστικά του εαυτού σου, μιλώ πρωτίστως για αυτά πριν τον χωρισμό, γιατί αυτά που απέκτησες μετά τον χωρισμό είναι παροδικά και θα εξαφανισθούν μόλις εσυ σεβαστείς και αγαπήσεις τον εαυτό σου!!!Αν θες να αλλάξεις για σένα, να το κάνεις, αν όμως θέλεις να αλλάξεις για να αρέσεις στους άλλους, για να μπορέσεις να μπεις μέσα σε παρέες, για να μπορέσεις να βρεις και συ τον πρίγκιπα με τον λευκό άλογο, μην το κάνεις !!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποσο καιρο γνωριζοσασταν Ναταλια? ποσο καιρο τα χατε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω την διαβασα ολη την ιστορια πολυ ωραια τα λεσ εγω συνοψιζω το προβλημα στο εξησ
    δεν εχει τιποτα ο δικοσ σου και δεν εχεισ τιποτα κι εσυ απλα εσυ εδινεσ εκεινοσ επαιρνε
    και σε καποια φαση αυτοσ που παιρνει γινεται αχαριστοσ μολισ νιωσει δυνατοσ και τα γαμαει ολα τη μανα
    κλασσικη περιπτωση ανελευθεριασ εγκεφαλου δλδ αυτοσ μεσα στο μυαλο του δεν ειναι ελευθεροσ
    οπωσ παρα πολλοι ανθρωποι κι αμα ειναι και γνωστοσ γτ το λεσ μεσα στο κεφαλι του γινεται πολεμοσ
    οποτε μην το παρεξηγεισ αν ειναι ετσι οπωσ τα λεσ δλδ οτι εσυ εδινεσ ειναι απλα αχαριστοσ
    που δε γυρισε να κοιταξει αυτον που του δινει κλασσικη περιπτωση συμβαινει οπλυ συχνα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    και συ μπηκεσ σε ενα ρολο να δινεισ ενω καλλιστα μοπρεισ να και να δινεισ και να παιρνεισ
    οποτε μαλλον το λαθοσ ειναι δικο σου γτ αυτοσ αντρασ ειναι και πιθανον δεν ξερει και πολλα απο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ποσο καιρο γνωριζοσασταν Ναταλια? ποσο καιρο τα χατε?
    Είχαμε σχέση πάνω απο πέντε χρονια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Försvarsadvokat View Post
    Από πού να ξεκινήσω… από το εγω θα έπρεπε γιατί όλα ξεκινούν και τελειώνουν μέσα μας !!!

    Δεν είσαι ανόητη, ναι εθελοτυφλούσες, ναι ήταν, είναι και θα παραμείνει μια ζωή δειλός !!!

    Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να δεχτεί 3 φορές να εισέλθει στην σχέση του τρίτο πρόσωπο και παρόλα αυτά να συνεχίσει να κάνει όνειρα με τον σύντροφο του και να θέλει να έχουν κοινή ζωή ;

    Δεν θα σου πω ότι δεν άξιζε αυτός ο άνθρωπος γιατι τότε θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι γιατί δεν το κατάλαβες νωρίτερα και γιατί εσυ έδωσες τόσα πολλά σε αυτή την σχέση και στο τέλος πήρες μόνο υποκρισία, πόνο, θλίψη.

    Είπες ότι ήταν μια σχέση αλληλεξάρτησης, όμως στην πραγματικότητα ήταν μια μονομερής σχέση εξάρτησης. Αυτή της δικιάς σου πλευράς, που όταν είδες ότι ο σύντροφος σου είναι αλλού και δεν είχε το θάρρος να σε χωρίσει, εσυ ήσουν έτοιμη, τι ήσουν έτοιμη δηλαδη, τον συγχώρησες κιόλας στην αρχή και του έδωσες και 4η ευκαιρία.

    Θα μπορούσε θεωρητικά να κάνει σχέση μαζί της, είπε (θα ήθελε πολύ αλλά είναι ανίκανος να κάνει πραγματική σχέση)…ο ανθρωπος είναι κυνικός και ταυτόχρονα του αρέσει να άρεσει και να είναι αποδεκτός από την κοινωνία. Έχει μεγάλα θέματα αυτοεκτίμησης και πολλές πάρα πολλές ανασφάλειες με το είναι του και όλα τα τρίτα πρόσωπα μπήκαν στην σχέση σας γιατί ο ίδιος του ήθελε συνέχεια να αυτοεπιβεβαιώνει τον αντρισμό του με έναν τελείως λανθασμένο τρόπο.

    Σ’αγαπουσε σαν μπουμπού, το λουλουδάκι του αγρού, είπε (δικαιολογίες)… είναι τόσο ρηχός σαν άνθρωπος, έχει τόσα θέματα και κόμπλεξ με τον εαυτό του, που από την μία προτιμούσε να έχει μια σχέση με μια κοπέλα που στο μυαλό του την είχε πλάσει ως ευαίσθητη, ως αδύναμη, ως κατώτερη του και από την άλλη έκανε σεξ με τρίτα πρόσωπα, για να προσπαθήσει να ξυπνήσει από μέσα του τα πιο άγρια και αμαρτωλά συναισθήματα που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος. Φοβόταν να μείνει μόνος στην ζωή, δεν μπορούσε να φανταστεί τον εαυτό του να μένει μόνο με μια κοπέλα. Και αν το χώριζε ; Και αν έχανε την ευκαιρία να ζήσει και το άλλο, το παράνομο, το γλυκό ;

    Αυτός θα τραβούσε τα βάρη του σπίτιου γενικά,είπε (δικαιολογίες)…και προτίμησε να κάνει μόνο τρεις φορές ένα από τα ,ίσως, χειρότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στον συνάνθρωπο του. Μα όταν σου τα αποκάλυψε όλα αυτά δίστασε να σε χωρίσει, γιατί ήξερε ότι χωρίς εσένα δεν θα μπορούσε να συντηρήσει ένα σπιτικό, δεν θα μπορούσε να βρει τόσο εύκολα καμία σαν εσένα, γιατί οι εμπειρίες του από τις άλλες, από αυτές που ξέρανε ότι έχει σχέση και παρόλαυτα έκαναν ότι έκαναν μαζί του, ήταν οι χειρότερες γιατί ενδόμυχα μέσα του το ήξερε ότι αν έκανε κάτι σοβαρό με αυτές αργά ή γρήγορα θα ήταν αυτός το τρίτο πρόσωπο της σχέσης.

    Σου έπλαθε παραμύθια γιατί ποτε δεν ήταν ικανός να σου πει αλήθειες, γιατί φαίνεται ότι πάντα προτιμούσε να κρύβεται πίσω από τα όνειρα και ότι εσυ ήθελες να ακούσεις.

    Σου έκανε πρόταση γιατί δεν μπορούσε να φανταστεί ότι είναι άξιος να βρει κάποια καλύτερη σύζυγο από σένα, κάποια καλύτερη μητέρα των μελλοντικών παιδιών του.

    Σε έσβησε από το fb είπες ενώ σου είχε υποσχεθεί ότι ήθελε να παραμείνετε φίλοι. Πέρα του ότι το fb δεν είναι η πραγματική ζωή, αλλά είναι το μέσον για να κατασκοπεύουν οι νυν και οι πρώην τους συντρόφους τους, ειλικρινά τώρα παίζει να είναι το καλύτερο που έχει κάνει. Τι θα κέρδιζες εσυ σαν άτομο αν σου μιλούσε κάποιος που δεν σε σεβάστηκε ούτε μια στιγμή ; Τι θα μπορούσατε να πείτε εσεις οι δυο ; Μήπως να του σύστηνες και καμιά φίλη σου ή αν δεν έχεις φίλες να του έβρισκες την 4η στην σειρά;

    Εσυ είσαι καλύτερα χωρίς αυτόν, όχι αυτός χωρίς εσένα, απλώς δεν θέλεις να το δεις, δεν θέλεις να το πιστέψεις. Γιατί ; Γιατί έδωσες πολλά σε αυτή την σχέση και μαζί με τον σύντροφο σου, έχασες ένα μέρος του εαυτού σου, που είχες δώσει σε αυτόν. Είναι ένας μικρός θάνατος ο χωρισμός, το λένε όλοι οι ειδικοί. Στην πραγματικότητα αυτός δεν σου έδωσε τίποτα που να έχεις να θυμάσαι. Γιατί όλα όσα έκανε και σου έλεγε ήταν ψέμματα. Όλα τα έκανε για να νιώθει καλά αυτός με τον εαυτό του. Δεν σε υπολόγισε ούτε μια στιγμή. Δεν αξίζει στην ζωή να κρατάμε τις άσχημες στιγμές μιας σχέσης, όχι παραπάνω από ένα εύλογο χρονικό διάστημα.Αν ξεπεράσουμε αυτό το εύλογο χρονικό διάστημα, τότε θα πρέπει να απευθυνθούμε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή, που θα μπορέσει καλύτερα να μας καθοδηγήσει πώς να βγούμε από το τέλμα στο οποίο έχουμε εισέλθει.

    Υποθέτεις ότι απολαμβάνει την ζωή του ; Αυτά μην τα λες έτσι απότομα. Ποια ζωή του ; Είναι αυτό ζωή ενός φυσιολογικού ατόμου ή μήπως κάθεσαι και συγκρίνεις τον εαυτό σου με όλες αυτές που πήγε ή και θα πάει στο μέλλον ; Μαθηματικά αποδεδειγμένο, ότι ο άνθρωπος αυτός με τις πράξεις του είναι γεννημένος για να δυστυχήσει στην ζωή του, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Και μόλις ξυπνήσει από τον βαθύ λήθαργο που τον έχουν ρίξει οι αμαρτίες του τότε θα ψάχνει απεγνωσμένα για συγχώρεση της ψυχής του αλλά θα είναι πολύ αργά, ήδη θα έχει πεθάνει κάθετι καλό που έχει μέσα του και τότε θα μείνει μόνος στην ζωή και θα κατηγορεί τους άλλους αλλά ποτε τον εαυτό του !!!

    Είπες ότι θέλεις να είσαι χαρούμενη αλλά πως γίνεται αυτό χωρίς να έχεις άνθρωπους γύρω σου; Δεν μπορείς να εμπιστευτείς ξανά τους γύρω σου είπες… πρώτα πολλά πρέπει να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, μετά πρέπει να βρεις ποια χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχουν οι φίλοι σου, μετά να ψάξεις να βρεις αυτούς τους φίλους, γιατί σίγουρα υπάρχουν και ίσως και αυτοί περιμένουν να συναντηθούν με σένα. Οι φιλίες θέλουν δουλειά, όπως και οι σχέσεις θέλουν δουλειά. Έδωσες ποτε σε έναν φίλο, μια φίλη όλα όσα έδωσες στον σύντροφο σου ; Ή νομίζεις επειδή μιλάμε για φίλους ότι πρέπει να έχουμε καμιά ντουζίνα από δαυτους ; Όχι βέβαια !!!

    Έχεις λόγο να ζεις και αυτός δεν είναι άλλος παρά ο εαυτός σου, που σε όλο σου το κείμενο τον έχεις μειώσει, τον έχεις ξεχάσει, τον έχεις ξεγράψει, και ασχολείσαι μόνο με τον πρώην σύντροφο σου. Δεν είσαι η μόνη που δεν έχει φίλους ή δεν μπορεί να κρατήσει φίλους. Οι άνθρωποι έχουν ξεφτίσει στις μέρες μας, ο λόγος τους δεν μετράει όπως παλιά, οι επιθυμίες τους αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, όλοι τρέχουν να ζήσουν την ζωή τους, να αποκτήσουν εμπειρίες, οι περισσότεροι νοιάζονται για το φαίνεσθαι και όχι για το είναι. Η νεολαία νοιάζεται για το πόσα like θα μαζέψουν οι φωτογραφίες τους στο fb και όχι για το εάν η ζωή τους είναι όμορφη. Ζούνε...χωρίς να ξέρουν πραγματικά να ζήσουν !!!

    Είναι πολύ νωρίς όμως για να τα παρατάς. Βασικά δεν χρειάζεται να κυνηγήσεις κάτι που δεν θέλεις να κυνηγήσεις. Πρέπει πρώτα πολλά να καθίσεις και να μιλήσεις με τον εαυτό σου, να δεις τι ανάγκες έχεις αυτός, να τον αγαπήσεις, να τον προστατεύσεις, να τον δυναμώσεις. Δουλεύεις δίπλα σε παιδάκια, αυτό είναι ευλογία. Τα παιδία είναι το μόνο αθώο πράγμα στην σημερινή μας κοινωνία. Από αυτά μπορούμε να διδαχθούμε, να θυμηθούμε πως θα έπρεπε όλοι να είμαστε.

    Μην σταματήσεις ποτε να είσαι ο εαυτός σου, μην κάνεις το χατήρι σε κανέναν να αλλάξεις και να γίνεις ένα με την μάζα. Δεν είσαι περίεργη… άνθρωπος είσαι και ίσως πολλοί να θέλανε να έχουν πόλλα από τα χαρακτηριστικά του εαυτού σου, μιλώ πρωτίστως για αυτά πριν τον χωρισμό, γιατί αυτά που απέκτησες μετά τον χωρισμό είναι παροδικά και θα εξαφανισθούν μόλις εσυ σεβαστείς και αγαπήσεις τον εαυτό σου!!!Αν θες να αλλάξεις για σένα, να το κάνεις, αν όμως θέλεις να αλλάξεις για να αρέσεις στους άλλους, για να μπορέσεις να μπεις μέσα σε παρέες, για να μπορέσεις να βρεις και συ τον πρίγκιπα με τον λευκό άλογο, μην το κάνεις !!!
    Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απαντηση σου. Δεν πήγα να τον συγχωρήσω 4η φορα, μου ειπε για τις τρεις απάτες ο ίδιος μαζεμμενα, μια φορα τα έμαθα ολα. Θα μου πεις μια φορα πηγες να συγχωρέσεις αλλα τρεις απάτες; Πας καλα; Η αληθεια ειναι δεν καταλάβαινα τιποτα οταν τα έμαθα, δεν ειχα χρονο να τα επεξεργαστω. Ήθελα να πιστέψω οτι δικαιολογία μου ελεγε και ακομα με οδηγούσε το συναίσθημα, η λογική κοιμόταν και τη παραγκωνιζα αν έκανε καμια αχνη εμφανιση.
    Οσο για την αλλαγη και το να μη τη κανω για λαθος λόγους απο τη μια οπως είπα γενικά δεν εχω κάποιο ισχυρό κίνητρο στη ζωή μου απο όταν έγινε οτι έγινε, να το πω ωμά δε με νοιάζει τι γινεται με εμενα αν δεν εχω ένα λογο ενα κίνητρο, κατι να αγαπω, ενα κατι στον ορίζοντα να ελπίζω. Και απο την αλλη φοβάμαι να κανω ξανα το ίδιο λαθος και δε πρόκειται να σκεφτώ ποτε με την λογική που περιγράφεις στο τέλος. Απλα
    δεν ξερω τι κανω τωρα που και μόνο στη σκέψη της έννοιας "σχέση" πονάει ολο μου το ειναι και αναβλύζει απο παντού πίκρα. Δεν ειναι λιγο να μεγαλώνεις με έναν άνθρωπο. Μεγάλωσα μαζι του και διαπλαστηκα εν μέρει στα πιο κρίσιμα χρονια της ενηλικιωσης μου. Σκεφτομαι φιλί και σκεφτομαι τον δειλό. Σκεφτομαι έρωτα και σκεφτομαι τον δειλό. Με τον δειλό να ειναι το μονο που ειχα, εχει γινει ταυτόσημος στο μυαλό μου με αυτές τις έννοιες και μονο η αναφορά τους πονάει.
    Σκέφτηκα τη θεραπεία σε κάποιο ψυχολόγο αλλα μήπως το να τα σκαλίζω θα ειναι χειρότερο; Δεν τα σκεφτομαι οσο αναλυτικα τα γραφω τοσο συχνα. Και μετα ξερω πως παίζει και ρόλο να πέσεις σε κατάλληλο ψυχολόγο γιατι μπορει να σε κάνει και χειρότερα (απο φιλικές περιπτωσεις).
    Last edited by Natalia_sups; 10-10-2015 at 23:17.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elis View Post
    και συ μπηκεσ σε ενα ρολο να δινεισ ενω καλλιστα μοπρεισ να και να δινεισ και να παιρνεισ
    οποτε μαλλον το λαθοσ ειναι δικο σου γτ αυτοσ αντρασ ειναι και πιθανον δεν ξερει και πολλα απο αυτα
    Φυσικά και ειναι λαθος μου αλλα κι εγω πολλα ήξερα στα 17 οταν αυτος ο αντρας που δε ξέρει οπως λες αρχισε να μου πουλάει φούμαρα; Ως μεγαλύτερος ισως ειχε, τι ισως, σίγουρα ειχε μεγαλύτερη ευθύνη. Εγω ζουσα στην άγνοια οτι με εκμεταλλευόταν. Τεσπα...αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις δεν λένε; Κάπως ετσι, απλα έμαθα με τον σκληρότερο τρόπο αυτη την απλή κλασσική περιπτωση που λες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    διαβασα την ιστορια σου κ ευτυχως για σενα οσο παραδοξο κ αν σου ακουγεται ειναι καθημερινη.δεν εισαι η μοναδικη που απατηθηκε.δεν εισαι η μοναδικη που επεσε θυμα αχαριστιας.δεν ειστε η μονη σχεση που κινητρο δεν ηταν ο ερωτας αλλα μια αγαπη κυριως προστατευτικη εκ μερους του.λοιπον ξεκιανμε με το δεδομενο πως δεν εισαι ενα φρικιο διαφορετικη απο ολους μας.ειχες μια πολυ κοινοτυπη σχεση.ελπιζω αυτο αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα.απο δω κ περα τωρα.

    οπως κ να χει τελειωσε.οποιος σου πει να τον ξεπερασεις ειναι αφελης.δε ξεπερνιεται ευκολα καποιος που αγαπησες κ εζησες 5 χρονια μαζι.το καλο ομως ειναι πως ξεπερνιεται με χρονο κ ενδεχομενως με μια νεα σχεση.

    αυτα που λες για αντικοινωνικοτητα σου τα ακουω ως χαζα.βγες εξω κ περνα καλα με τον εαυτο σου.βρες χομπυ.πηγαινε ας πουμε σε μια σχολη χορου.κ φιλες θα κανεις κ ισως βρεις νεο αγορι.μην εκβιασεις καταστασεις.δε πρεπει ουτε φιλους να κανεις ουτε αντρα να βρεις.το μον που πρεπει να κανεις ειναι να τα βρεις με τον εαυτο σου.ειπαμε να μην εκβιασεις γνωριμιες αλλα μην απορριπτεις μια προταση για μια εξοδο απο αλλο ατομο.

    δε σε φοβαμαι για το αν συνελθεις.θεμα χρονου ειναι.το μονο που φοβαμαι ειναι μη σου αφησει απωθημενα αυτο που σου συνεβη κ ειτε φοβασαι πλεον να εμπιστευτεις καποιον, ειτε ακομη χειροτερα γινεις εσυ απιστη κ κανεις στον επομενο οτι σου εκανε ο προηγουμενος.

    κ το αισιοδοξο μηνυμα ειναι πως ακομη κ 1 στα 100 ζευγαρια να ειναι πιστο εσυ θα παλευεις να εισαι αυτο το ενα.θα εισαι εσυ πιστη στον συντροφο σου κ θα ψαχνεις εναν που θα ειναι επισης.ακομη κ αν ο επομενος αποδειχτει απιστος θα πας με αισιοδοξια κ εμπιστοσυνη στον μεθεπομενο κ.ο.κ.η ζωη συνεχιζεται με τις αποτυχιες.βρες τον εαυτο σου κ θα τα καταφερεις.γυναικα που εδωσε δευτερη ευκαιρια μετα απο αυτο το γεγονος.γυναικα που σκεφτεται σοβαρα για γαμο κ κυριως γυναικα που μπορει αν δωσει τοση αγαπη να ξερεις δεν ειναι περιεργη (οπως λεει η ξαδερφη σου) αλλα ειναι κελεπουρι για καθε αντρα.παρε τα πανω σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    καλα ηρεμησε επειδη αυτος ηταν σκαρτος δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ιδιοι το λαθος σου ειναι οτι επαναπαυθηκες στην σχεση σου τον θεωρησες δεδομενο σε θεωρησε και εκεινος αρχισες να ψαχνεις μηνυματα και τηλεφωνα και υπολογιστες οταν σου ειπε οτι σε εχει κερατωσει με τρεις μπορει να μην σε ειχε κερατωσει και με καμια η ουσια ειναι οτι ηθελε να χωρησετε αυτο που πρεπει να κανεις εσυ τωρα ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου και να βρεις την χαμενη σου αυτοπεποιθεση μονο και μονο που ειπε οτι δεν σε ποθησε ποτε και στο ειπε αυτο το πραμα ο ανθρωπος ειναι ζαβος μακρυα του ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΣΟΥ ΨΗΝΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Φυσικά και ειναι λαθος μου αλλα κι εγω πολλα ήξερα στα 17 οταν αυτος ο αντρας που δε ξέρει οπως λες αρχισε να μου πουλάει φούμαρα; Ως μεγαλύτερος ισως ειχε, τι ισως, σίγουρα ειχε μεγαλύτερη ευθύνη. Εγω ζουσα στην άγνοια οτι με εκμεταλλευόταν. Τεσπα...αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις δεν λένε; Κάπως ετσι, απλα έμαθα με τον σκληρότερο τρόπο αυτη την απλή κλασσική περιπτωση που λες.
    ΧΩΡΙΣ ΦΟΥΜΑΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΤΣΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    καλα ηρεμησε επειδη αυτος ηταν σκαρτος δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ιδιοι το λαθος σου ειναι οτι επαναπαυθηκες στην σχεση σου τον θεωρησες δεδομενο σε θεωρησε και εκεινος αρχισες να ψαχνεις μηνυματα και τηλεφωνα και υπολογιστες οταν σου ειπε οτι σε εχει κερατωσει με τρεις μπορει να μην σε ειχε κερατωσει και με καμια η ουσια ειναι οτι ηθελε να χωρησετε αυτο που πρεπει να κανεις εσυ τωρα ειναι να αγαπησεις τον εαυτο σου και να βρεις την χαμενη σου αυτοπεποιθεση μονο και μονο που ειπε οτι δεν σε ποθησε ποτε και στο ειπε αυτο το πραμα ο ανθρωπος ειναι ζαβος μακρυα του ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΝΑ ΣΟΥ ΨΗΝΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ
    Το οτι με ειχε κερατώσει ειναι σίγουρο μηδέν αμφιβολία. Δεν το ανέφερα αλλα την τελευταία μου την ειχε γνωρισει κι ολας ο βλακας, με πήγε με κοινή παρέα στο σπιτι της για φαγητό και με κοροιδευανε μες στα μούτρα. Αλλα ειπα να μην αναφέρω και αυτη τη ξεφτίλα. Αντε και κερατωσες αλλα γιατί να ξερω εγω τωρα τα μουτρα της; Και να κάθεται αυτη και να σκεφτεται "καημένη πηδιεμαι με τον δικο σου" ενω έπαιζα με το παιδί της. Το οτι έψαξα και ήμουν καχύποπτη ενω μου ειπε ο ίδιος τι ειχε γινει κι ενώ πριν του ειχα απόλυτη εμπιστοσύνη δεν το θεωρώ λαθος, ειδικά εφόσον δεν έκανε τιποτα για να με καθησυχασει, μεσα στη θολούρα μου προσπαθούσα να βγαλω άκρη. Χαζή θα μου πεις πήρε καιρό να το παρω το μηνυμα τεσπα. Και για το ότι τον ειχα δεδομένο σε ενα βαθμο δεν ειναι παράλογο αν σκεφτείς ότι παντρευομασταν. Ποιος παντρεύεται με τρέμουλο μη του φυγει ο άλλος; Και αν εννοείς με την ευρύτερη έννοια παλι δεν ηταν ετσι, παντα προσπαθούσα να ανανεωνομαστε κάπως, εκείνος ειχε αλλα απωθημένα. Οπως λες γλίτωσα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by soking View Post
    διαβασα την ιστορια σου κ ευτυχως για σενα οσο παραδοξο κ αν σου ακουγεται ειναι καθημερινη.δεν εισαι η μοναδικη που απατηθηκε.δεν εισαι η μοναδικη που επεσε θυμα αχαριστιας.δεν ειστε η μονη σχεση που κινητρο δεν ηταν ο ερωτας αλλα μια αγαπη κυριως προστατευτικη εκ μερους του.λοιπον ξεκιανμε με το δεδομενο πως δεν εισαι ενα φρικιο διαφορετικη απο ολους μας.ειχες μια πολυ κοινοτυπη σχεση.ελπιζω αυτο αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα.απο δω κ περα τωρα.

    οπως κ να χει τελειωσε.οποιος σου πει να τον ξεπερασεις ειναι αφελης.δε ξεπερνιεται ευκολα καποιος που αγαπησες κ εζησες 5 χρονια μαζι.το καλο ομως ειναι πως ξεπερνιεται με χρονο κ ενδεχομενως με μια νεα σχεση.

    αυτα που λες για αντικοινωνικοτητα σου τα ακουω ως χαζα.βγες εξω κ περνα καλα με τον εαυτο σου.βρες χομπυ.πηγαινε ας πουμε σε μια σχολη χορου.κ φιλες θα κανεις κ ισως βρεις νεο αγορι.μην εκβιασεις καταστασεις.δε πρεπει ουτε φιλους να κανεις ουτε αντρα να βρεις.το μον που πρεπει να κανεις ειναι να τα βρεις με τον εαυτο σου.ειπαμε να μην εκβιασεις γνωριμιες αλλα μην απορριπτεις μια προταση για μια εξοδο απο αλλο ατομο.

    δε σε φοβαμαι για το αν συνελθεις.θεμα χρονου ειναι.το μονο που φοβαμαι ειναι μη σου αφησει απωθημενα αυτο που σου συνεβη κ ειτε φοβασαι πλεον να εμπιστευτεις καποιον, ειτε ακομη χειροτερα γινεις εσυ απιστη κ κανεις στον επομενο οτι σου εκανε ο προηγουμενος.

    κ το αισιοδοξο μηνυμα ειναι πως ακομη κ 1 στα 100 ζευγαρια να ειναι πιστο εσυ θα παλευεις να εισαι αυτο το ενα.θα εισαι εσυ πιστη στον συντροφο σου κ θα ψαχνεις εναν που θα ειναι επισης.ακομη κ αν ο επομενος αποδειχτει απιστος θα πας με αισιοδοξια κ εμπιστοσυνη στον μεθεπομενο κ.ο.κ.η ζωη συνεχιζεται με τις αποτυχιες.βρες τον εαυτο σου κ θα τα καταφερεις.γυναικα που εδωσε δευτερη ευκαιρια μετα απο αυτο το γεγονος.γυναικα που σκεφτεται σοβαρα για γαμο κ κυριως γυναικα που μπορει αν δωσει τοση αγαπη να ξερεις δεν ειναι περιεργη (οπως λεει η ξαδερφη σου) αλλα ειναι κελεπουρι για καθε αντρα.παρε τα πανω σου
    Αυτο που λες με το να μου μείνει απωθημένο το φοβάμαι και εγω. Οποιος καεί στο γάλα φυσάει και το γιαούρτι.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απαντηση σου. Δεν πήγα να τον συγχωρήσω 4η φορα, μου ειπε για τις τρεις απάτες ο ίδιος μαζεμμενα, μια φορα τα έμαθα ολα. Θα μου πεις μια φορα πηγες να συγχωρέσεις αλλα τρεις απάτες; Πας καλα; Η αληθεια ειναι δεν καταλάβαινα τιποτα οταν τα έμαθα, δεν ειχα χρονο να τα επεξεργαστω. Ήθελα να πιστέψω οτι δικαιολογία μου ελεγε και ακομα με οδηγούσε το συναίσθημα, η λογική κοιμιταν και τη παραγκωνιζα αν έκανε καμια αχνη εμφανιση.
    Οσο για την αλλαγη και το να μη τη κανω για λαθος λόγους απο τη μια οπως είπα γενικά δεν εχω κάποιο ισχυρό κίνητρο στη ζωή μου απο όταν έγινε οτι έγινε, να το πω ωμά δε με νοιάζει τι γινεται με εμενα αν δεν εχω ένα λογο ενα κίνητρο, κατι να αγαπω, ενα κατι στον ορίζοντα να ελπίζω. Και απο την αλλη φοβάμαι να κανω ξανα το ίδιο λαθος και δε πρόκειται να σκεφτώ ποτε με την λογική που περιγράφεις στο τέλος. Απλα
    δεν ξερω τι κανω τωρα που και μόνο στη σκέψη της έννοιας "σχέση" πονάει ολο μου το ειναι και αναβλύζει απο παντού πίκρα. Δεν ειναι λιγο να μεγαλώνεις με έναν άνθρωπο. Μεγάλωσα μαζι του και διαπλαστηκα εν μέρει στα πιο κρίσιμα χρονια της ενηλικιωσης μου. Σκεφτομαι φιλί και σκεφτομαι τον δειλό. Σκεφτομαι έρωτα και σκεφτομαι τον δειλό. Με τον δειλό να ειναι το μονο που ειχα, εχει γινει ταυτόσημος στο μυαλό μου με αυτές τις έννοιες και μονο η αναφορά τους πονάει.
    Σκέφτηκα τη θεραπεία σε κάποιο ψυχολόγο αλλα μήπως το να τα σκαλίζω θα ειναι χειρότερο; Δεν τα σκεφτομαι οσο αναλυτικα τα γραφω τοσο συχνα. Και μετα ξερω πως παίζει και ρόλο να πέσεις σε κατάλληλο ψυχολόγο γιατι μπορει να σε κάνει και χειρότερα (απο φιλικές περιπτωσεις).
    Κάποτε, δεν έχει σημασία αν είναι στο πρόσφατο παρελθόν ή αρκετά πίσω σε αυτό, υπήρχε κοντά μου ένα πρόσωπο για περίπου 10 χρόνια, και εκείνο το άτομο όταν ξεκίνησε να είναι κοντά μου είχε πάνω κάτω την ίδια ηλικία με εσένα, όταν ξεκίνησες την σχέση σου. Αυτό το άτομο λοιπόν αποφάσισε λόγω τρίτου προσώπου να επιλέξει το καινούργιο πρόσωπο και να διαγράψει με μιας όλα όσα είχαμε περάσει.

    Μάλιστα στην αρχή μου ζητούσε την άδεια να βγαίνει με το τρίτο πρόσωπο, γιατί όπως έλεγε δεν είχε άλλους φίλους/φίλες και με ευχαριστούσε για αυτό και για την καλοσύνη που έδειχνα. Βλέπεις είχε προηγηθεί ένα σύντομο χρονικό διάστημα που είχε φύγει για εργασία στο εξωτερικό και εγω θα ακολουθούσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό το πρόσωπο προτίμησε να ζήσει τον έρωτα και όσα εγω δεν μπορούσα να προσφέρω, σύμφωνα πάντα με τις δικές του επιθυμίες, επιθυμίες που άλλαξαν όταν άρχισε να γνωρίζει αυτό το τρίτο πρόσωπο, λέγοντας ότι θέλει να ζήσει την ζωή του και πως αν με είχε γνωρίσει σε μεγαλύτερη ηλικία ίσως να ήμασταν για πάντα μαζί. Βέβαια όπου ακούς το πάντα και το ποτε...να φεύγεις μακριά λένε !!!

    Τότε λοιπόν εγω βρέθηκα μπροστά σε ένα ατελείωτο αδιέξοδο, δεν ήθελα να ακούσω κανέναν, ηθελημένα προξενούσα κακό στον εαυτό μου με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς να φανταστείς. Κατέστρεφα το επαγγελματικό μου μέλλον και το παρόν, κατέστρεφα την ίδια μου την προσωπική ζωή. Είχα πιάσει τον εαυτό μου να μην με αναγνωρίζω και να βλέπω ότι μέσα από αυτή την σχέση τελικά το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου σε αυτό το πρόσωπο και να κρατήσω για μένα το απόλυτο τίποτα.

    Τότε βρέθηκε κάτι μέσα μου, να προειδοποιήσει ότι αν δεν σταματήσω να σκέφτομαι τον/την πρωην σύντροφο μου και δεν κοιτάξω τον δικό μου εαυτό, θα κάνω την χάρη στον πρώην σύντροφο μου και θα του αποδείξω ότι δεν άξιζα να βρίσκομαι κοντά του. Άσε που λένε ότι οι μεγάλες αγάπες, αυτές που είναι και αληθινές, πάνε στον παράδεισο γιατί μόνο εκεί αξίζουν να υπάρχουν. Προσπαθούσα να τον συγχωρέσω όλα όσα μου προκάλεσε, προσπαθούσα να δικαιολογήσω όλα όσα έκανε, πράγματα τα οποία δεν δικαιολογούνται και στο τέλος κατάλαβα ότι τα έκανα όλα αυτά γιατί μέσα από αυτή την σχέση βγήκα πιο αδύναμος σαν χαρακτήρας, ξέχασα να αγαπώ τον εαυτό μου, τα έδωσα όλα όσα είχα και δεν είχα σε αυτόν τον άνθρωπο.

    Τότε λοιπόν όταν κατάλαβα ότι το πρόβλημα, αν μπορεί κανείς να το πει πρόβλημα, ήμουν εγω που ξέχασα τι ήμουν...όταν άρχισα ξανά μέρα με την ήμερα να αγαπώ τον εαυτό μου, να κάνω αυτά που θέλω για τον εαυτό μου, και όχι αυτά που ευχαριστούσαν τους άλλους, όταν αποφάσισα ότι δεν θα είμαι χαρούμενος ως άνθρωπος επειδή κάνω τους άλλους γύρω μου χαρούμενους, αλλά επειδή εγω κάνω τον εαυτό μου χαρούμενο, όταν πάτησα στα πόδια μου και είπα ότι όλα μπορώ να τα κάνω μόνος χωρίς την βοήθεια κανενός...από εκείνη την ημέρα άρχισα να ξυπνάω τα πρωινά και να χαμογελάω...έστω και λίγο...άρχισα να φτιάχνω την ζωή μου όπως πραγματικά εμένα μου άρεζε !!! Αν τα έχω καταφέρει ή οχι είναι ένα άλλο θέμα. Προσπαθώ τουλάχιστον και δεν χρειάζομαι κανέναν και τίποτα να με παρακινεί, παρα μόνο την αγάπη που έχω για εμένα.Αυτή η αγάπη μπορεί να με κάνει να ενώσω τις τέσσερις ηπείρους σε μία.

    Γιατί στα είπα όλα αυτά, αν και εδω δεν μιλάμε για εμένα, και δεν νομίζω να ανοίξω θέμα για την δική μου εμπειρία ζωής, θέλω να σου πω ότι σαν εσένα υπάρχουν πολλοί εκεί έξω, δεν είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία. Ξέρω ότι αυτό δεν σε ανακουφίζει αλλά δυστυχώς στο είπα και προηγουμένως, οι σχέσεις των ανθρώπων έχουν ξεφτίσει, ηθικοί φραγμοί πλέον δεν υπάρχουν, και όσοι είναι ακόμα ηθικά σωστοί απέναντι στον σύντροφο τους, είναι εν δυνάμει άπιστοι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τα παρατήσουμε όλα επειδή βρέθηκε ένας στην ζωή μας που του τα δώσαμε όλα και μας έδωσε, μην πω τι μας έδωσε !!! Μπορεί να μην είναι και ένας, να έρθουν κιαλλοι δεν έχει σημασία...η στιγμή που θα βρεις τον έναν και μοναδικό στην ζωή σου δεν ξέρεις πότε θα έρθει...και για αυτό το λόγο θα πρέπει να είσαι αισιόδοξη...και να μην κυνηγήσεις τίποτα, μόνος του θα έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις και θα μου το θυμηθείς !!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    2
    Γεια σου Ναταλία. Καταλαβαίνω τι νοιώθεις, έχω περάσει κι εγώ αντίστοιχα που δεν θα ήθελα να γράψω εδώ. Είδα πως ψάχνεις παρέα. Θα ήθελα πολύ να μιλήσουμε. Αν θες γράψε μου εδώ γιατί είμαι καινούργιο μέλος και δεν αφήνει να στείλεις προσωπικό μήνυμα.

    [email protected]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αγχος, φοβιες, ασχημος υπνος.
    By Domi in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 27-10-2014, 00:24
  2. Ποναει πολυ τελικα ο χωρισμος αυτος..
    By Χαρης1991 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-05-2014, 22:59
  3. ξεχναω πολυ συχνα πολυ σοβαρα πραγματα
    By Danay1997 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-11-2012, 22:10
  4. Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΧΗΜΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 27-03-2011, 16:33
  5. Χωρισμός
    By maria23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-07-2007, 13:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •