Σταθεροποιητες στην ψυχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    παιρνεις και αντικαταθλιπτικο? παρατηρησες καποιες παρενεργειες απο τους σταθεροποιητες?
    οχι πλεον δεν παιρνω αντικαταθλιπτικο.. με το ντεπακιν ειχα παρει κιλα και ετρεμα.. και το επαιρνα τρια χρονια και τελικα απαγορευτηκε για τις γυναικες γιατι λεει προκαλει προβληματα στις ωοθηκες και μου δινουν τωρα λαμικταλ και για σχιζο και για επιληψια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    εχω ακουσει το λιθιο αλλα γιατι να μπλέκεις με τοσα φαρμακα, παρε οσα λιγοτερα μπορεις και ασε τα κοκτειλ

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    7
    Παιρνω lamictal σαν σταθεροποιητη εδω και 2 χρονια μετα απο ψυχωσικο επεισοδιο.Ο γιατρος μου πιστευει οτι ειμαι διπολικος και εχω καταπιει κουτες ολοκληρες απ αυτα με αποτελεσμα να εχω αυξημενα ηπατικα ενζυμα.Εχει αλλαξει πολυ ο τροπος σκεψης μου σε συνδιασμο βεβαια με τα αλλα φαρμακα(valdoxan ελαχιστη δοση risperdal) αλλα αμφιβαλλω αν ειναι καλυτερα σε σχεση με παλια.Εχω χασει ολα μου τα συναισθηματα,δεν νιωθω πλεον ουτε λυπη ουτε χαρα,δεν με ενδιαφερουν οι ανθρωπινες σχεσεις γενικα δεν ξερω τι κανω σ αυτη τη ζωη πλεον αφου δεν περιμενω τιποτα πια.Να σου πω την αληθεια σκοπευω να παρω την ευθυνη να τα κοψω ολα σιγα σιγα,να νιωσω ελευθερος και δυνατος και να κανω μια ακομα ψυχαναλυση με την πρωτη μου ψυχολογο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    σα να γραφεις ημερολογιο ειναι. η αποψη μου ειναι βαση αυτων που ξερω οτι σιγα σιγα ο γιατρος πρεπει να σου μειωνει τα φαρμακα οχι να στα αυξανει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Φόβος ότι θα χάσω τον έλεγχο αυτό το συναίσθημα έχω με το κλοπιξολ το αντιψυχωτικο που παιρνω τώρα Θα ενδωσω δηλ σε παρορμητική σκέψη δεν έχω σταθερό συναισθημαΤι νοιωθετε κ παίρνετε σταθεροποιητές μαζί με αντιψυχωτικα;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    δεν ξερω κατερινα μου τετοιο πραγμα ποτε δεν ενοιωσα, μιλα με τον γιατρο σου οσο μπορει να σου μειωσει τη δοση κριμα να παιρνεις τοσα φαρμακα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Τι λες βρε Άρη ,ενα φάρμακο παιρνω ,μόνο το κλοπιξολ κ η δοση ειναι κανονικη
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    αυριο παω στον γιατρο μου να δουμε τι θα κανουμε.εκτος το οτι εχω μεταπτωσεις στην διαθεση μου εχω απιστευτα νευρα και ανησυχο υπνο σημερα καταχωνιασε η μανα μου μια ορειβατικη τσαντα και μεχρι το απογευμα με πονουσε η καρδια μου εξοργιστηκα και δεν την βρηκα ακομα την κωλοτσαντα.το αναφερω αυτο γιατι ειναι στην ουσια ασημαντο αλλα μου χαλασε ολη την ημερα.οπως και αλλα κατι χαλασμενα ταμπλετ και τετοιες ηληθιες υλικες καθημερινοτητες που καλο θα ειναι να περνανε στο ντουκου αυτα.μπορει να μην με φτανει και η δοση συντηρησης που με τοσο κοπο εφτασα μετα απο 4,5 χρονια και να μου την αυξησει.αυριο θα λυθουνε καποια πραγματα.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    παιδια οικονομια στα φαρμακα τωρα με τη κριση δε θα χουμε..... :p

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    μην παιρνετε φαρμακα δε φτανουν για ολουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    το λιθιο τι ακριβως κανει? :confused:

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @mamra αν δεις πως έχεις αυπνία για κάποιες μερες ενημέρωσε τον γιατρό σου.Είναι ένδειξη για υποτροπή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    το λιθιο τι ακριβως κανει? :confused:
    @αρη το λιθιο ειναι σταθεροποιητης για διπολικη

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παντως μην παρεις ντεπακιν... κωλοφαρμακο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @mamra αν δεις πως έχεις αυπνία για κάποιες μερες ενημέρωσε τον γιατρό σου.Είναι ένδειξη για υποτροπή.
    παιδια τελικα δεν πηγα χθες γιατρο διοτι προχθες ηρθε ενας φιλος σπιτι και ηπιαμε 2 μπουκαλια κρασι και το βραδυ μετα το κρασι πηρα ενα λεξοτανιλ γιατι με φερνει αυπνοια το ποτο την επομενη το πρωι δεν ημουνα και πολυ καλα και το μεσημερι πηρα λιγο παραπανω αντιψυχ και ενα λεξ επισης και το ακυρωσα το ραντεβου σημερα πολυ καλυτερα αυπνοιες δεν εχω τα νευρα φευγουνε και γενικα καλυτερα αλλα τον αποφευγω τον γιατρο ειναι η αληθεια πιο πολυ για το οικονομικο γιατι εαν ειναι να με αυξησει την δοση θα το κανω εαν δεν το κανω και υποτροπιασω παλι απο την αρχη 4,5 χρονια εκανα να φτασω σε δοση συντηρησης δεν θα τα διαλυσω ετσι.ας ειμαι καλα και ας παιρνω μια χουφτα δεν θελω να ξαναχαζεψω.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 08:08
  2. Ιατρείο Μελέτης της γνωστικής λειτουργίας στην ψύχωση
    By Delmem080319a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2015, 13:34
  3. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  4. Η εθελοντική εργασία κάνει καλό ή κακό στην ψύχωση?
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 21-10-2012, 23:23
  5. αρνητικά συμτώματα στην ψύχωση
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-04-2012, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •