τι ψυχωτικα βιωνετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 109
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    τι ψυχωτικα βιωνετε;

    καλησπερα. τι ψυχωτικα βιωνετε οταν τα βιωνετε;
    εγω για παραδειγμα ακουω φωνες, βλεπω ανθρωποειδη μικρα οντα και μικρα παιδια γυρω μου, και νομιζω οτι καποιοι με παρακολουθουν.πριν κανα χρονο εβλεπα σφαγμενους νεους και ταβανια να σταζουν αιμα. εχει βιωσει κανεις κατι αντιστοιχο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου γεια σου
    κατα καιρους βιωνω και γω πολυ ασχημα συμπτωματα πχ να μου πετανε μαχαιρια, να βλεπω τον αδερφο μου να καιει τα ματια του με τσιγαρα, σκιες, εντομα αλλα εκτος απο τα οπτικα ακουω φωνες σε μονιμη βαση. επισης νομιζω και γω οτι μου διαβαζουν τη σκεψη ( πιστευω οτι δεν ειναι ψυχωσικο κατ εμε αλλα για τους αλλους ειναι) και οι γειτονες με παρακολουθουσαν και μιλανε για μενα μες στα αστικα για να με κανουν ρεζιλι και με σχολιαζουν.. αλλα ο γιατρος μου με βγαζει τρελη ομως δεν ειμαι και δε θεωρω οτι ειναι συμπτωσεις οντως συμβαινει να τους ακουω να μιλανε για μενα και να θελουν το κακο μου.. γιαυτο εκανα περα αρκετα ατομα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Εσωτερική σήψη, είχα και εγώ παρόμοιο θέμα.Υπήρχαν άτομα που με σχολίαζαν,ασχολούνταν μαζί μου,με κορόϊδευαν .Εγώ δεν μπορούσα να τους ξέρω όλους αυτούς.Πάντως,από το βλέμμα τους καταλάβαινα ότι σχολίαζαν εμένα.Μέχρι που από όλο αυτό είχα φοβία να το πω,πριν μπω στο σπίτι κοιτούσα μήπως έβλεπε κανείς που μένω,πρόσεχα που έδινα το τηλ μου κλπ. Αυτά ο ψυχίατρος μου θεώρησε ότι είναι συμπτώματα ψύχωσης και ελαφρά τη καρδία μου έδωσε το ζυπρέξα.Μου κακοφάνηκε που δε σκέφτηκε μήπως έχω δίκιο. Κάποια άλλα περιστατικά όντως βέβαια ίσως να ήταν αβάσιμα πχ νόμιζα ότι με κοιτάνε άτομα γιατί έχουν μάθει κάτι κακό για μένα.Όμως,και πάλι δεν έπεφτα πάντα έξω.Πολλές φορές επαληθευόμουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι να πω βρε παιδια ετσι οπως σας ακουω να τα λετε ισως και σε καποιο βαθμο να ισχυουν οπως τα βιωνετε.εγω παλι βιωνω πολυ ακυρα πραγματα.εγω σαν εσας νιωθω οταν νομιζω οτι με παρακολουθουν ολοι οι αλλοι.πλαθω στο μυαλο μου ολοκληρη κοσμοθεωρια και τα πιστευω πολλες φορες ακομα κι οταν ειμαι στα νορμαλ μου...περιεργα πραγματαα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οι φωνες τι σας λενε? εμενα μου λενε απο απλα πραγματα ας πουμε.. κοιτα εδω μιλα τωρα πες αυτο μεχρι να μου πουν να αυτοκτονησω.ή μερικες φορες τσακωνεται μια αντρικη και μια γυναικεια φωνη στο κεφαλι μου.η μιλανε μεταξυ τους και με ζαλιζουν κυριολεκτικα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Παίρνεις κάποιο φάρμακο,κάποια αγωγή έχεις; Αυτό γίνεται άκυρα ή έχεις δει να συνδέεται μα άγχος,με μετάβαση σε άγνωστο μέρος,οπότε πάλι άγχος; διαρκούν πολύ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο ιδεών ή ψευδαισθήσεων που επαναλαμβάνεται σε κάθε υποτροπή.Ήταν το 1ο φουλ ψυχωσικό επεισόδιο το 2012 και πίστεψα πως ήμουν ο Αντίχριστος και ότι έρχεται το τέλος του κόσμου.Είχε συμπέσει και με το τέλος του ημερολογίου των Ίνκας εκείνη η περίοδος.

    Όλα έγιναν τελείως αυθαίρετα μετά από 1 μήνα αυπνίας.Το μυαλό μου δεν είχε την κριτική σκέψη και ότι ερέθισμα του έδιναν το μετέτρεπε σε θεωρίες καταστραφολογίας και παράνοιας.Νόμιζα πως τα τραγούδια αναφερόταν στην ζωή μου καθώς και η τηλεόραση και πως όλος ο κόσμος γνώριζε γι'αυτό.Όταν άκουγα συζητήσεις έξω στον δρόμο πίστευα ότι με κάποιο τρόπο υπαινισσόταν πράγματα για την προσωπική μου ζωή.Σαν να έβλεπα σημάδια παντού.Είχα οπτικές ψευδαισθήσεις αλλά όχι τόσο τρομακτικές όσο τις περιγράφετε καθώς και οσφρητικές και γευστικές καθώς και πολλά αρνητικά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @εσωτερική αυτό που βιώνεις είναι παράνοια και είναι από την ψύχωση.Δυστυχώς δεν μπορείς να το διαπιστώσεις μόνη σου γιατί το μυαλό σου παίρνει μια λέξη από τα λεγόμενα των άλλων και την μετατρέπει σε προσωπικό θέμα.Έτσι κ γω έβλεπα τηλεόραση και νόμιζα πως λέει για την ζωή μου.Δυστυχώς συμβαίνουν πολλές συμπτώσεις που όταν είσαι στην φάση της ψύχωσης το βλέπεις ότι αναφέρεται για σένα. Πχ εγώ πίστευα ότι είχα τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα και εκείνη την περίοδο είχε master chef τελικό και τους είπαν να κάνουν φαγητά με θέμα τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα χαχαχα.Απίστευτη σύμπτωση.Μέσα στην τρέλα μου πως να μη θεωρούσα πως όλος ο κόσμος ήξερε για μένα και τις σκέψεις μου;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Παίρνεις κάποιο φάρμακο,κάποια αγωγή έχεις; Αυτό γίνεται άκυρα ή έχεις δει να συνδέεται μα άγχος,με μετάβαση σε άγνωστο μέρος,οπότε πάλι άγχος; διαρκούν πολύ;
    παιρνω ενα κοκτειλ 5 φαρμακων..2 αντιψυχωτικα, 2 ισοροπιστες και ακινετον. συνηθως τα ψυχωτικα τα βγαζω οταν στρεσαρομαι αλλα πολλες φορες και ακυρες στιγμες.συνηθως μου κρατανε κανα 2μηνο, εκτος αν το προλαβω νωρις με αυξηση φαρμακων.το τελευταιο επεισοδιο το ειχα φετος τον Αυγουστο νομιζα πως με παρακολουθουσαν.ειχα ανοιξει και θεμα εδω..την πρωτη φορα που επαθα ψυχωτικο μου κρατησε 6 μηνες κι αυτο γιατι η τοτε ψυχιατρος μου δε με πιστευε και δε μου αλλαζε αγωγη με αποτελεσμα να νοσηλευτω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ποσο σας κρατανε τα ψυχωτικα καθε φορα? δεν ειναι περιεργο που παρ ολο που παιρνουμε αγωγη καμια φορα ξεπετιεται κι ενα επεισοδιο?
    δε λεω μου εχουν μειωθει πολυ τα επεισοδια εδω κι ενα χρονο.αλλα αναρωτιεμαι αν δεν επαιρνα τα φαρμακα πως θα ημουν?φανταζομαι θα ειχαν πιο μεγαλη ενταση και διαρκεια.υποθετω.γιατρος δεν ειμαι

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα.
    Συγγνώμη που βγαίνω από το θέμα αλλά έχω κάποια ερωτήματα.
    Οι ψυχώσεις ξεκίνησαν από μικρή ηλικία?
    Υπήρχε κάποιο διάστημα που σας βασάνιζε κάτι άλλο και μετά εμφανίστηκαν οι ψυχώσεις?
    Ξαφνικά εμφανίστηκαν?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.
    Συγγνώμη που βγαίνω από το θέμα αλλά έχω κάποια ερωτήματα.
    Οι ψυχώσεις ξεκίνησαν από μικρή ηλικία?
    Υπήρχε κάποιο διάστημα που σας βασάνιζε κάτι άλλο και μετά εμφανίστηκαν οι ψυχώσεις?
    Ξαφνικά εμφανίστηκαν?
    εμενα εμφανιστηκε ξαφνικα στα 35 μου, μαλλον μετα από ένα δυνατο χτυπημα στο κεφαλι που ειχα, κατι θα παθαν εκει οι συναψεις του εγκεφαλου...

    οσο για το θεμα εγω κυριως ακουγα ''φωνες'' που μου προσδιοριστηκαν ως πνευματικες οντότητες από αλλους κοσμους.. ειχα την αισθηση ότι καποιες οντότητες μη γηινες με/μας παρακολουθουν συνέβησαν και αλλα κουφα αλλα κυριως αυτα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.
    Συγγνώμη που βγαίνω από το θέμα αλλά έχω κάποια ερωτήματα.
    Οι ψυχώσεις ξεκίνησαν από μικρή ηλικία?
    Υπήρχε κάποιο διάστημα που σας βασάνιζε κάτι άλλο και μετά εμφανίστηκαν οι ψυχώσεις?
    Ξαφνικά εμφανίστηκαν?
    εμενα το γεγονος οτι με παρακολουθυσαν το επαθα 1η φορα για 3 μηνες στα 14 μου μετα απο μεγαλη καταθλιψη.ολα τα υπολοιπα.. φωνες και οπτικα ψυχωτικα τα εμφανισα πριν 2 χρονια ενω ημουν σε αναρωση απο επεισοδιο διπολικης.ειχα πολυ αγχος.ετσι ξαφνικα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    εμενα εμφανιστηκε ξαφνικα στα 35 μου, μαλλον μετα από ένα δυνατο χτυπημα στο κεφαλι που ειχα, κατι θα παθαν εκει οι συναψεις του εγκεφαλου...

    οσο για το θεμα εγω κυριως ακουγα ''φωνες'' που μου προσδιοριστηκαν ως πνευματικες οντότητες από αλλους κοσμους.. ειχα την αισθηση ότι καποιες οντότητες μη γηινες με/μας παρακολουθουν συνέβησαν και αλλα κουφα αλλα κυριως αυτα
    Θα σου ήταν δύσκολο να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα με το τι άκουγες?Αν θέλεις βέβαια.Δεν θέλω να βάλω κάποιον σε δύσκολη θέση.
    Και η ''μορφή'' που ακούς αυτές τις φωνές ποια είναι?Είναι όπως ακούς κάποιον να σου μιλάει?Εϊναι ακριβώς έτσι ή υπάρχει κάποια διαφορά?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εμενα το γεγονος οτι με παρακολουθυσαν το επαθα 1η φορα για 3 μηνες στα 14 μου μετα απο μεγαλη καταθλιψη.ολα τα υπολοιπα.. φωνες και οπτικα ψυχωτικα τα εμφανισα πριν 2 χρονια ενω ημουν σε αναρωση απο επεισοδιο διπολικης.ειχα πολυ αγχος.ετσι ξαφνικα
    Μάλιστα.
    Ξέρεις τι θέλω να καταλάβω?Αν πριν το πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο υπάρχουν κάποια ''μικροεπεισόδια'' (να τα πω) που δεν τα δίνει κάποιος σημασία.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 10-10-2015, 01:09
  2. πως βιωνετε την καταθλιψη?
    By dipolikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 06-01-2014, 03:01
  3. ψυχωτικά προβλήματα και κρίσεις πανικού
    By ΜΑΡΙΑΝΝΑ3 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-03-2013, 14:18
  4. ΨΥΧΩΣΗ KΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΆ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 01-06-2010, 21:25
  5. Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
    By apegnosmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 13-11-2008, 15:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •