πιστευετε οτι πρεπει να φυγω εξωτερικο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Θαντερκατς το να θες να φύγεις από δω λόγω σχέσεων ή μάλλον λόγο απουσίας σχέσεων για εμένα είναι μεγάλο λάθος... Πιστεύω πως σε όποια χώρα και να πας θα σου είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις σχέσεις, όχι εσένα, στον οποιονδήποτε... Εκτός αυτού νομίζω πως και μεταξύ τους οι ξένοι δεν είναι τόσοι εύκολοι στις σχέσεις και τόσο φιλικοί.. μην ξεχνάς πως από τις γενικεύσεις που υπάρχουν για τους Έλληνες είναι και η φιλοξένεια και το ενδιαφέρον προς τον διπλανό...

    Δες μόνο την άποψη και την συμπεριφορά που έχουν τα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη για το προσφυγικό και την συμπεριφορά που έχουμε εμείς... όσο κι αν γκρινιάζουμε όσο κι αν δεν τους θέλουμε δεν μπορούμε να είμαστε εμείς αυτή που θα τους βουλιάξουμε την βάρκα... Και ναι άλλα κράτη το έχουν κάνει και αυτό και μην πεις πως δεν το ξέρεις... Δεν κρίνω την πολιτική μας για το προσφυγικό αυτή την στιγμή, ούτε λέω αν σωστό είναι αυτό που κάνουμε εμείς ή οι άλλοι ευρωπαίοι... Λέω όμως πως είναι πιο ανθρώπινο, πιο φιλικό, πιο προσιτό...

    Υπάρχουν φορές που κι εγώ νιώθω όπως εσύ για τους ανθρώπους εδώ... μετά καταλαβαίνω πως κοιτάω λάθος ανθρώπους... δεν είναι πιο πολλοί οι κακοι... δεν είναι με τίποτα πιο πολλοί... μην τους κοιτας πιο πολληωρα... Και στα λέω αυτά εγώ που είμαι στην ζωή μου τελείως μόνη... που δεν έχω ούτε έναν άνθρωπο να πω μια καλημέρα... δεν φταίνε όμως οι άλλοι γι αυτό.. εγώ κάνω κάτι λάθος. τι δεν ξέρω, αν ήξερα θα το είχα διορθώσει... αλλά σίγουρα εγώ κάνω το λάθος... Και είναι φορές που απογοητεύομαι τόσο από την κατάσταση μου και προσπαθώ να βρω λόγους για να απορρίψω τους πάντες... πάντα θα βρω κάτι κακό για τον οποιονδήποτε... ευτυχώς πλέον όμως δεν κρατάει πολυ... γιαιτί αυτό εκτός από μόνη με έκανε και πιο δυστυχισμένη, απογοητευμένη...

    Εκτός των σχέσεων λοιπον, σε πιο πρακτικό επίπεδο.. Έχεις σπουδάσει κάτι? Υπάρχει κάτι που ξέρεις να κάνεις ώστε να μπορείς να ψάξεις δουλειά σ' αυτό? Μιλάς κάποια ξένη γλώσσα? Δεν ξέρω αν το ανέφερα αλλά κι εγώ θέλω να φύγω... από τότε που με θυμάμαι θέλω να φύγω... κι εγώ για λάθος λόγους όπως εσύ. Θα πάω όμως φέτος (ελπιζω) σε ιεκ στα 33 μου για να μπορέσω να ψάξω δουλειά έξω.. Και είμαι σίγουρη πως αυτό που θα με δυσκολέψει εκεί πιο πολυ απ' όλα είναι οι σχεσεις...

    ΑΑΑ τον ρατσισμό που τον πας? Ξέρεις πως μας βλέπουν έξω αυτή την περίοδο? Και μέχρι να σε γνωρίσουν? Και μέχρι να καταλάβουν πως δεν είσαι εσύ αυτός που θα τους εξαπατήσει για να τους πάρει τα λεφτά? Ξέρεις ποια στερεότυπα κυκλοφορουν αυτή τη περίοδο στην ευρώπη για την χώρα μας? Ξέρεις τι βλέπουν οι άνθρωποι στις ειδήσεις τους? Ξέρεις ποια χώρα τους αγχώνει πως θα βουλιάξει και θα παρασύρει και άλλα ευρωπαικά κράτη? Για ρώτα κάνα γνωστό σου που είναι έξω... σε όποια χώρα... ακόμα και ως τουρίστας... Διακοπές στην Ολλανδία πήγε πέρσι μια γνωστή μου και στα μισά μαγαζιά που καθόταν να φάει και να πιει όταν καταλάβαιναν πως είναι Ελληνίδα της ζήταγαν να προπληρώσει.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11
    Bασικα το προβλημα μου μπορει να μην ειναι τοσο η χωρα οσο το οτι πεφτω συνεχεια σε λαθος ανθρωπους στους χωρους που συναναστρεφομαι.. ειτε αυτο ειναι δουλεια ειτε σχολη και παει λεγοντας.. Ακομα και απο το στρατο αλλοι εχουν κρατησει τοσες φιλιες και εγω ειχα μπει μαζι με μια σειρα 19χρονων με τους οποιους δεν μπορουσα να ανταλλαξω κουβεντα γιατι δεν ειχα τιποτα κοινο.. Ειναι κι ο τοπος που μεγαλωσα περιεργος (η πολη), ανθρωποι φιλοτιμοι αλλα κλειστοι και πολυ οικογενειακο το στυλ. Γενικα διαφερω πολυ απο το μεσο ορο γυρω μου και οσο αυτο συνεχιζεται και περνανε τα χρονια τοσο θα γινεται ενας φαυλος κυκλος χωρις τελος γιατι θα με παιρνει απο κατω ολο και πιο πολυ. Γι αυτο θελω να φυγω εξω, ξερω οτι η εσωτερικη μεταναστευση που τη δοκιμασα ηδη δε θα μου δωσει οριστικη λυση στο προβλημα μου.

  3. #18
    Θαντερ η άποψη μου είναι πως όπως δεν σε βοήθησε η εσωτερική έτσι δεν θα σε βοηθήσει και η εξωτερική μετανάστευση... γιατί δυστυχώς το πρόβλημα είναι ο εαυτός μας και τον εαυτό μας τον παίρνουμε παντού μαζί...
    Απ' ότι έχω καταλάβει από μένα, γιατί βλέπω πως έχουμε πολύ παρόμοιο πρόβλημα... το θέμα δεν είναι τόσο οι άλλοι όσο το ότι εμείς δεν μπορούμε να "πουλήσουμε" τον εαυτό μας και να τον στηρίξουμε στις κοινωνικές επαφές... κι αυτό, τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση είναι επειδή μικρή κανείς δεν με έμαθε να στηρίζω τον εαυτό μου και κανείς δεν βρέθηκε να ενδιαφέρεται να τον "αγοράσει" (και προφανώς αναφέρομαι στους γονείς μου). Μεγάλο πρόβλημα αυτοπεποίθησης επίσης...

    Αυτό που εμένα με έχει βοηθήσει σε κάποιες στιγμές που είχα κοινωνικές σχέσεις.. είναι η επιλογή του χώρου που θα κινηθείς... ο στρατός και η σχολή δηλαδή είναι χώροι που σου έρχονται... αν όμως επέλεγες ένα χώρο πχ σχολή θεάτρου θα ήταν πιο εύκολη η σύναψη σχέσης μιας και θα υπήρχε κοινό ενδιαφέρον και κοινή βάση με τα άλλα άτομα... Και μιας και είπα ενδιαφέροντα... Έχεις εσύ ενδιαφέροντα? Κάτι να σου αρέσει να κάνεις... Γιατί εγώ εκτός των σκύλων άλλα πράγματα να μου αρέσουν και να έχω ασχοληθεί δεν έχω με αποτέλεσμα να μην έχω και θέματα συζήτησεις με τους ανθρώπους εκτός της επικαιρότητας..

    Και κάτι ακόμα... γιατί όπως σου είπα την έχω περάσει την φάση σου.. που σε όλους έβρισκα το κακό.. και έβλεπα τους βλάκες που παρκάρουν στην ράμπα αναπήρων... ξαφνικά συνειδητοποίησα πως πολλά από τα κακά που μου ξίνιζαν στους άλλους τα έκανα κι εγώ όπως πχ να μην δίνω την θέση μου στην γριούλα στο μετρό... Πρέπει να σου πω πως υπάρχουν πάρα πολλοι νέοι άνθρωποι που δίνουν την θέση τους στην γριούλα στο μετρό.. και πραγματικά με συγκινούν... μερικές φορές τους το λέω κι όλας... τώρα πια είναι πολυ περισσότεροι από αυτούς που δεν την δίνουν... προφανώς δεν άλλαξε ο κόσμος αλλά το μέρος που εγώ εστιάζω... πως έγινε αυτό δεν ξέρω για να σου πω να το κάνεις.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 20:50
  2. ταξιδι στο εξωτερικο.... αεροπορικος
    By vasilis1974 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2014, 14:21
  3. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 10:23
  4. Σκέφτομαι ότι πρέπει να γυρίσω στο πατρικό μου και να φύγω από Αθήνα
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2012, 12:53
  5. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 03:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •