seroxat και εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22

    seroxat και εγκυμοσύνη

    Γειά σας θα ήθελα αν υπάρχει καμιά γυναίκα που να έπαιρνε seroxat κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να μου πει τις εμπειρίες της. Παίρνω χρόνια seroxat και απο ότι φαίνεται δεν θα τα σταματήσω ποτέ. Θέλω να μείνω έγκυος αλλα φοβάμαι πάρα πολυ. Help me.................. ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Πρέπει να συννενοηθείς με τον γυναικολόγο και τον ψυχιατρο σου. Καλό θα ήταν να μη τα παίρνεις στην εγκυμοσύνη. Αλλωστε δεν ξέρεις πως θα νιωθεις τοτε. Μπορεί να εισαι πολύ καλά σκεφτομενη οτι εχεις ενα μωράκι στην κοιλιτσα σου!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    k egv exo ayto to agxos epidi xronia tora perno xanax k den mporo na ta diakopso k apo oti me blepo den prokitai kiolas....sti egkimosini ti tha kano?an pathaino kriseis panikoy xoris ta xapia xeirotero den thanai gia to moro?apo tin poli tin piesi mpori na min paei i egkimosini kala....xalia eimai.......

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22
    Γειά σας και πάλι. Sofaki ο ψυχίατρος μου λέει δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο γυναικολόγος απο την άλλη δεν είναι και σύφωνος 100%. Εγώ είμαι στη μέση. Σίγουρα κανένα φάρμακο δεν κάνει καλό σε μια έγκυο αλλά απο την άλλη πάλι αν δεν είμαι καλά τι να κάνω? Όταν ήδη παίρνω 5 χρόνια χάπια.....Να μήν κάνω παιδί? Αχχχχχχχ είμαι τόσο μπερδεμένη και φοβισμένη! Polina μόνο xanax παίρνεις? τι ακριβώς έχεις?
    Σας ευχαριστώ κορίτσια!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    lita σε θέματα εγκυμοσύνης και υγιούς ανάπτυξης του εμβρύου βαραίνει περισσότερο η γνώμη του γυναικολόγου. Καλό θα ήταν να μην παίρνεις το seroxat στο πρώτο τρίμηνο, αλλά και κατά την περίοδο που προσπαθείς να μείνεις έγκυος. Εάν βέβαια δεν κρίνεται απολύτως απαραίτητο να το παίρνεις για τη δική σου υγεία, και αυτό είναι που μπορεί να αξιολογήσει ο ψυχίατρος. Λες \'αν δεν είμαι καλά τι να κάνω\', έχεις συζητήσει μαζί του αν είναι το seroxat η μόνη λύση?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22
    γεια σου mairina έχεις απόλυτο δίκιο πιστεύω αλλά πάντα υπάρχει ένα αλλά.....Δηλαδή... ο ψυχίατρος μου είπε οτι αν θες να είσαι καλά θα τα παίρνεις... αν θες να έχεις δύσκολη καθημερινότητα μην τα παίρνεις. Εγώ όλα αυτα τα χρόνια έχω κάνει προσπάθειες με αρνητικό αποτέλεσμα......Αυτό που με αγχώνει είναι η εγκυμοσύνη κατάλαβες? Οτι πρέπει κάποια στιγμή να προχωρήσω!!! Έχω συμβιβαστεί με το ότι θα παίρνω χάπια για πολύυυυυ καιρό...Θέλω να είμαι καλά! marina είναι δύσκολο να μη μπορείς να χαρείς το οτιδήποτε.... Όσο για κάποια άλλη λύση που λές ναι και μου είπε τα χάπια και μόνο.....Και ότι αν κανω παιδί κάποια στιγμή ίσως να συνέλθω λίγο....Αυτό το ίσως όμως με τρελαίνει.....σε ευχαριστώ πάρα πολυ για το χρόνο σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    lita καλησπερα οταν κατα την εγκυμοσυνη μου συνεστησαν να ξεκινησω φαρμακευτικη αγωγη με παραπεμψαν σε γεννετηστρια η οποια με 60 ευρω ετοιμαζε εκθεση με το προτεινομενο αντικαταθλιπτικο και της επιδρασης στο εμβρυο ανα βδομαδα κυησης.Εγω το ξεκινησα στον εβδομο μηνα που ηταν ηδη ανεπτυγμενο μωρακι δεν ξερω τι να σου πω για τις πρωτες βδομαδες παρα μονο...........πρωτα ρωτα!!Καλη επιτυχια

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ακούγεται πολύ απόλυτο από τη μια πολύ αόριστο από την άλλη αυτό που λέει ο ψυχίατρος...κατά συνέπεια λογικά σε αγχώνει. Νομίζω όμως ότι αν θέλεις πολύ μια εγκυμοσύνη, αξίζει να κάνεις μερικές ακόμα προσπάθειες για εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης, ίσως και με κάποια άλλη γνώμη. Μπορεί για εσένα να μην είναι απόλυτα αποτελεσματικός κάποιος άλλος τρόπος, αλλά έστω και λίγο να διευκολύνει την καθημερινότητα για ένα διάστημα, θα είναι κέρδος. Ψάξτο και μην απογοητεύεσαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    lita μου περνω χαναχ εδο κ 3 χρονια....πασχω απο μδιαταραχη πανικου,μολισ παω να το κοψω οι κρισεισ επανερχοντε...ο ψυχιατροσ με ειπε ποσ μπορο να το παρο στην εγκιμοσυνη αφου ειναι μικρη ποσοτητα,αλλα δεν μιλησα με τον γυναικολογο δεν ξερω τι θα με πει...στεναχωριεμαι καθε μερα γιαυτο το θεμα.τι θακανω δεν θα κανω αλλο παιδι?ειδη εχο ενα κ θελω κ δευτερο...στο πρωτο δεν ειχα κρισεις πανικου αλλα ουτε επαιρνα φαρμακα ημον μια χαρα...με το που γενησα επαθα διαταραχη πανικου!!!!!!!!εσυ ποσο καιρο τα παιρνεις?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22
    Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας. Αρχικά....marina mou είναι ο δεύτερος γιατρός που πηγαίνω. Δεύτερον τόση δύναμη απο πού πηγάζει??? Έχεις αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση?? Θα ήθελα να μου πείς!!!
    Panamar αυτό που είπες δεν το γνώριζα καθόλου. Εσύ είχες προβλήματα και πριν την εγκυμοσύνη?? Τώρα συνεχίζεις? Ευχομαι να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου.
    polina εγώ παίρνω μόνο seroxat εδώ και 5 χρόνια περίπου με διακοπές οι οποιές κρατάνε περίπου 6 μήνες..μέτα φτου και απο την αρχή. Αυτή τη φορά όμως ο γιατρός μου συνέστησε να μην το κόψω και να λαμβάνω μια δόση συντήρησης την οποία και αυτή θα βλέπαμε ανάλογα τα αποτελεσματα. Ξεκίνησα πάλι στην ουσία μετά απο μια ακόμη διακοπή περσυ το Μάρτιο και μέχρι τον φεβρουάριο ολοκλήρωσα τη θεραπεία και συνέχισα με μισό μέρα παρα μέρα. Έχω όμως περίπου 1 μήνα που δεν τα πάω καλά με αποτέλεσμα να αυξήσω τώρα τη δόση σε μισό καθε μέρα και βλέπουμε....Το ειρώνικό είναι οτι από αυτό το μήνα είχαμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε για παιδάκι................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Βρε Λίτα μου για αυτο μαλλον δεν είσαι καλά γιατί αποφάσισες για το παιδί και αγχώθηκες! Ποσο χρονών είσαι? Μηπως να το καθυστερούσες λιγάκι το παιδι?ίσως δεν είσαι ετοιμη ακόμα για κατι τετοιο και επειδή νιώθεις πως πρεπει να προχωρήσεις οπως λες για αυτο να νιωθεις ασχημα. Δεν σε ξέρω, ουτε ειμαι ψυχολόγος τη γνώμη μου λεω απλά!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Οι μέλλουσες μητέρες οι οποίες λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά όπως το Prozac και το Seroxat έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να γεννήσουν μωρά με καρδιακές ανωμαλίες, ανακάλυψε νέα έρευνα.
    http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=41051

    επικοινώνησε και με το κέντρο τερατογένεσης για περισσότερες πληροφορίες.
    τηλ. 2107793777

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    απογοητευτικα τωρα πληρωςςςςςς!!!!!!!!!!τελικα αυτοι που εχοθν διαταραχη πανικου κ παιρνουν φαρμακα δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν παιδι?καταστραφηκαν ολα μου τα ονειρα...χαλια εγινα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πολινα η διαταραχη πανικου ειναι η πιο light εκδοση ψυχικης ασθενιας.μπορεις για 9 μηνες να μην παιρνεις φαρμακα και επειδη και οι ορμονες αυτη την περιοδο ειναι στα υψη δεν θα εχεις κανενα προβλημα..κανενας δεν ειναι καταδικασμενος προσ θεου!!
    υπερμετρο αγχος εχεις οχι σχιζοφρενεια να παιρνεις μια ζωη χαπια.πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •