δυσκολία προσαρμογής σε νεο περιβάλλον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52

    δυσκολία προσαρμογής σε νεο περιβάλλον

    Όπως λέει και ο τίτλος χρειάστηκε να άλλαξω περιβάλλον και να πάω πολύ μακριά απο το σπίτι μου λόγω σπουδών.Είμαι μακρια απο τον τόπο μου 2 βδομάδες και δεν μπορώ να νιώσω καλά.Μιλάω με μερικά ατομα απο τη σχολή,αλλα τίποτα σπουδαίο,στη πολη που πήγα δεν εχω κανένα συγγενή ή φίλο,μονο μια κοπέλα που ήξερα απο τον τόπο μου που κάνουμε λίγη παρέα.Πρώτη φορά νιώθω τόσο μόνη,νιώθω τρομερό κενό μέσα μου,με πιάνει πανικός οταν βρίσκομαι μεσα στο σπίτι και τα πόδια μου τρέμουν.Φευγω απο εκει και αρχιζω να πηγαινω βολτες με μουσικη μηπως νιωσω καλυτερα,αλλα συνηθως νιωθω χειροτερα.Δεν εχω ορεξη καν να φαω.Η μονη ωρα που χαλαρωνω λιγο ειναι τα βραδια που ξαπλωνω και βλεπω καμια ταινια πριν κοιμηθω.Οταν μιλαω στο τηλεφωνο με τη μανα μου η το αγορι μου με πιανουν παντα τα κλαματα.Ειδικα οταν μιλαω με το αγορι μου.Νομιζω οτι αυτη η σχεση ειναι τελειωμενη,τον αγαπαω παρα πολυ αλλα θα βλεπομαστε μονο χριστουγεννα/πασχα/καλοκαιρι και αυτο με ποναει πολυ.Στη σχολη αυτη ηθελα να περασω απο το γυμνασιο αλλα δεν νιωθω ευτυχισμενη τελικα...νομιζω οτι θα τρελαθω εδω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Περασες φετος? Εισαι α εξαμηνο?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    ναι,η αληθεια ειναι οτι ξανασπουδαζα παλια αλλα διεκοψα τη σχολη για να περασω σε αυτην που ηθελα.Την πρωτη φορα ομως ημουν σε μερος πολυ κοντα στο πατρικο μου και ειχα πολλους συγγενης εκει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καταλαβα ναι. Βασικα ειναι πολυ συχνο φαινομενο αυτη η δυσκολια προσαρμογης για πολλα παιδια, επειδη αλλαζουν ολα τα δεδομενα σε σχεση με οταν ησουνα μαθητρια. Δεν ειναι μονο η σχολη κ τα μαθηματα δηλαδη, ειναι γενικως ολη η καθημερινοτητα. Με το φιλο σου τι γινεται? εχει περασει αλλου?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Οχι,δουλευει και ειναι πολυ δυσκολο να ερχετε εκει που ειμαι εγω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εσυ περιπου ποτε θα πηγαινεις στην πολη σου?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    λογικα χριστουγεννα θα ξαναπαω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως για τη σχεση θα το παλεψεις. Δε σημαινει οτι επειδη περασες μακρυα παει τελειωσε. Τοσα ζευγαρια τα χουν καταφερει. Θα μιλατε καθημερινα κ οποτε γινεται να συναντιεστε. Εγω νομιζω εχει γενικοτερα βραχυκυκλωσει, δεν ειναι το θεμα η σχεση εξ αποστασεως κ σου ειπα ειναι απο τα πιο συχνα προβληματα αυτη η δυσκολια προσαρμογης οταν πας για σπουδες. Απο φαγητο τι κανεις? πως τη βγαζεις?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Τρωω στη σιτιση του τει.Δεν ξερω τι θα κανουμε με το αγορι μου.Δεν ξερω δλδ αν θα καταφερουμε να τραβιξουμε ετσι τη σχεση μας 4 χρονια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γινεται δε θα το αφησεις, απλα θα προσπαθησεις να προσαρμοστεις καλυτερα στα νεα δεδομενα. Εκει στη σχολη πως τα βλεπεις με τα αλλα παιδια?

  11. #11
    Αγαπητη, δυσκολες οι προσαρμογες, δυσκολες οι αλλαγες, αλλά υπαρχει ενα καλο κινητρο να μεινεις εκει ? Για παραδειγμα να πεις - Ναι την ηθελα αυτη την ειδικοτητα, θα δωσω χρονο στον εαυτο μου μεχρι να προσαρμοστει στο μερος και στην Νεα αρχη...

    Μεσα στο σπιτι νιωθεις αβολα αλλά και εξω απο αυτο παλι ... καπως δυσκολα. Το περασα, δεν με οδηγησε στην τρελα αλλα δεν το διαχειριστικα σωστα.

    Καθοτι μη ειδικος, αν και τα οικονομικα ολων ειναι καπως, υπαρχει περιπτωση να στραφεις σε ψυχοθεραπευτη ? Εστω και αυτο αν ειναι καλος ο θεραπευτης θα σε κανει να νιωσεις λιγοτερο απειλουμενη απο τα δεδομενα.

    Δεν νομιζω οι καφεδες και τα ποτα να ναι και πολυ του στυλ σου, ειναι ?

    Καλη συνεχεια
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Δυσκολια προσαρμογης στο γαμο
    By Parilaos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 02-04-2015, 13:27
  2. Αρρωστημένο περιβάλλον
    By chr1986 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 07-07-2010, 19:03
  3. Σκληρό περιβάλλον
    By Calin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-01-2010, 18:04
  4. ΙΨΔ και περιβαλλον...
    By Agkathi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-01-2010, 00:21
  5. κληρονομικοτητα ή περιβαλλον???
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2009, 15:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •