πιστευετε οτι πρεπει να φυγω εξωτερικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11

    πιστευετε οτι πρεπει να φυγω εξωτερικο;

    Καλησπερα σας είχα δημοσιευσει και παλιότερα στο φορουμ. Υποφέρω απο κατάθλιψη χρονια η οποία μαλλον έχει μετατραπεί πλέον σε δυσθυμία και είναι καπως διαχειρίσιμη. Το πρόβλημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό είναι οτι αισθανομαι οτι υποφέρω ανεχομενος απο την ελληνική κουλτούρα και νοοτροπία σε πολλες απο τις ασχημιες της. Εχω έντονες τασεις φυγεις και συχνα πιανω τον εαυτο μου να αναρωτιεται ποια θα ήταν η καλυτερη χωρα για μεταναστευση. Πραγματικα ομως δυσκολευομαι να αποφασίσω κυριως το που θα παω και για ποιο σκοπο (διδακτορικο η δουλεια) και αυτο σε συνδυασμο με μια προοπτική δουλειας που μου παρουσιαστηκε με κραταει εδω.

    Η ταση φυγης συνδεεται αμεσα με το χαρακτηρα μου. Θεωρουμαι ντροπαλος, κλειστος, ησυχος κλπ και αισθανομαι οτι εξοβελιζομαι ζωντας σε μια θορυβωδη κουλτουρα. Δεν ειμαι ομως αντικοινωνικος δηλαδη δεν αποφευγω τις συναναστροφες με τους αλλους.Πολλες φορες γνωριζω ατομα που κανουν διαπιστωσεις σε σχεση με το χαρακτηρα μου (κλειστος κλπ) και αισθανομαι οτι αυτο με προσβαλλει η οτι το βλεπουν σαν εμποδιο για τη γνωριμια η μειονεκτημα. Η αληθεια ειναι οτι οι κοινωνικες μου δεξιοτητες δεν ειναι και οι καλυτερες. Ομως δεν ευθυνομαι εγω που ειμαι ντροπαλος. Εχω σκεφετει οτι πιθανο να εχω συνδρομο Ασπεργκερ. Απο παλια θυμαμαι οτι τα παιδια συνηθως με απομονωναν στο σχολειο και οτι δεν μπορουσα να ταιριαξω παρα με ελαχιστα ατομα. Ενω εχω τη διαθεση για γνωριμιες συνηθως οι αλλοι δεν δειχνουν ιδιαιτερο ενδιαφερον ή στην αρχη δειχνουν ενδιαφερον και μετα περιοριζεται. Δηλαδη περναω απαρατηρητος ενω εχω σχετικα καλη εμφανιση και αυτο συμβαινει και στη σχεση μου με τις γυναικες. Δεν εχω καταφερει να κανω σχεση μεχρι σημερα. Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι δυσκολευομαι να γνωρισω τους σωστους ανθρωπους δηλαδη αυτους που θα με καλυπταν σαν ατομα.

    Πολλες φορες εχω την αισθηση οτι στην ελληνικη κοινωνια ζουν ολοι κλεισμενοι στο καβουκι τους, εχουν τη ζωη τους και δεν ενδιαφερονται για τον αλλο. Το ερωτημα είναι εαν εχοντας ολες αυτες τις ελλειψεις θα τα καταφερνα καλα σε μια αλλη χωρα ή είναι απλα ενα τεχνασμα του μυαλου μου για να αποφυγει το συναισθημα ενοχης και να αποδωσει το προβλημα αλλου. Εχοντας χασει και τους λιγους φιλους που ειχα στην πολη μου το μονο που με κραταει στην ουσια ειναι οι γονεις που θα στεναχωρηθουν και η μη-μονιμη δουλεια. Γενικα εχω το συναισθημα οτι πνιγομαι απο το περιβαλλον μου και αν μου ελεγαν οτι θα πρεπει να κατσω εδω μονιμα θα επεφτα σε βαρια καταθλιψη!

    Τον τελευταιο καιρο σε συνδυασμο με ολα αυτα που βλεπω στην πολιτικη και οικονομικη σφαιρα εχω σιχαθει τη σημερινη Ελλαδα και δεν μπορω καθημερινα να απαλλαγω απο τη σκεψη του ποια θα ηταν η καλυτερη χωρα για να παω και να εχω τη δυνατοτητα να γυριζω εδω συχνα να βλεπω τους γονεις μου. Ειμαι και γυρω στα 30 και τα περιθωρια αρχιζουν να στενευουν για μια καινουρια αρχη.. εσεις τι πιστευετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα 30 ειναι η πιο παραγωγικη ηλικια , θαντερ , ειμαι 54 και το ξερω . Οτι κανεις μεχρι τα 40-42 , τα πολλα εννοω . Αμα θεωρεις οτι ολοι εδω ειναι κλεισμενοι στο καβουκι τους , εξω θα φρικαρεις , ειναι πιο εντονο το φαινομενο αυτο . Εχω δυο πολυ κοντινους φιλους , Γερμανια κι Ελβετια , και μου τα λενε .
    Στην Γαλλια δεν πανε και τοσο καλα τα πραματα . Ιταλια θα σαρεσει , αλλα απο δουλειες , τιποτα . Ισπανια θα σαρεσει επισης , αλλα μαυρα χαλια εχουν κι αυτοι . Αγγλια εχει δουλειες , Λονδινο ξερω μονο , αλλα πολυ ακριβη πολη για διαβιωση , ακριβα ενοικια , πολυ . Γερμανια εχει δουλειες και δεν ειναι ακριβο το κοστος διαβιωσης , αλλα δεν θα σαρεσει το στυλ , ο φιλος μου κανει παρεα μονο με τουρκους και ελληνες , εχει πολλους , οι γερμανοι ειναι ψυχρος λαος . Τα βαλκανια τα αποκλειω , Κατω Χωρες δεν ξερω τι παιζει . Με λιγα λογια , οσοι φευγουν , πανε η Γερμανια , η Αμερικη , μακρια για σενα , και πολυ απαιτητικοι οι Αμερικανοι , σε σημειο εξωντωτικο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Ότι και να πιστεύουμε εμείς το ζήτημα είναι ότι εσύ θα φορτωθείς τα πλην και τα συν της μετανάστευσης .. πρόταση κάνω δεν πας λίγες μέρες διακοπές εξωτερικό κι αν σου αρέσει το βλέπεις με άλλο μάτι? Μacgyver γιατί αποκλείεις τα Βαλκάνια λόγω γλώσσα ή λόγω κουλτούρας .?
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λογω χαμηλων μισθων . Τα Βαλκανια ειναι ιδανικα να μεταφερεις την επιχειρηση σου εκει , οχι να πας υπαλληλος .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3
    Αγγλία φίλε μου! Η καλύτερη επιλογή κατά την άποψή μου. Κι εγώ ένιωθα κάπως εγκλωβισμένος στην πατρίδα και πάντα ήθελα να την "κάνω" ώσπου μια ωραία μέρα κούνησα μαντήλι..! Πλέον το σπίτι μου είναι εδώ, Ελλάδα μόνο για διακοπές και για να δω τους δικούς μου.. Νιώθω ότι ανήκω εδώ πάνω! Μη κολλάς με ηλικίες και τέτοια.. Κι εγώ στα 29 είμαι και νιώθω πως έχω άπειρα πράγματα να κάνω και να πετύχω ακόμα.. Αν είσαι φιλόδοξος και θες να πετύχεις κάτι σημαντικό στη ζωή σου η Αγγλία σου παρέχει όλα τα εφόδια.. Μιλάμε για οργανωμένο κράτος με αρχή, μέση και τέλος, όχι κωλοχανείο όπως έχει καταντήσει η Ελλάδα.. Αν τελικά πάρεις την απόφαση να μεταναστεύσεις και ανηφορίσεις προς τα Νησί αν θες την άποψή μου απέφυγε το Λονδίνο.. Μεγάλη πόλη, πολύς λαός, άλλοι ρυθμοί, άλλες απαιτήσεις και τσιμπημένες οι τιμούλες... Πήγαινε σε κάποια πόλη της επαρχίας.. Θα μπεις πιο εύκολα στο κλίμα και θα προσαρμοστείς καλύτερα σε αντίθεση με το χάος του Λονδίνου.. Βέβαια, μην περιμένεις όλα να είναι εύκολα στην αρχή έτσι, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες.. Αν όμως είσαι αποφασισμένος, ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και έχεις ένα πλάνο κι ένα σκοπό, όλα θα πάρουν το δρόμο τους.. Λίγο υπομονή μόνο στην αρχή και θέληση πάνω απ' όλα.. Χαμένος δεν θα βγεις..! Αν θες να με ρωτήσεις οτιδήποτε μην διστάσεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δηλαδη περναω απαρατηρητος ενω εχω σχετικα καλη εμφανιση και
    με καλη εμφανιση μπορεις ευκολα να γνωρισεις κοσμο το θεμα ειναι οτι πρεπει κ να σκεφτεις πως να τον κρατησεις.

  7. #7
    Θαντερκατ σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι πολλές φορές που κι εγώ σκέφτομαι έτσι. Σίγουρα αν ήξερα την γλώσσα και είχα κάποια εξειδικευμένη γνώση όπως καταλαβαίνω οτι εσύ έχεις θα είχα φύγει εδώ και καιρό... Δουλειά μπορείς να βρεις κι απο δω μέσω διάφορων σαιτ και μόνιμη μάλιστα, όσο για τους γονείς σου δεν πιστεύω να στεναχωρηθούν απ' την στιγμή που θα ξέρουν πως είσαι καλύτερα, ίσως τους λείπεις αλλά όχι και να στεναχωριούνται...
    Αυτό που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι πως σε χώρες με πιο "κλειστούς" ανθρώπους θα σου είναι ακόμα πιο δύσκολη η συναναστροφή μιας και θα πρέπει να σπάσεις και τον δικό τους τοίχο και όχι μόνο τον δικό σου και πως δεν πρόκειται να γνωρίσεις καμία χώρα αν δεν την επισκεφτεις εσύ ο ίδιος. Η εντύπωση που σου μεταφέρουν οι άλλοι είναι η δική τους και μπορεί να απέχει πολύ από την δική σου. Και φυσικά όσο το καθυστερείς τόσο πιο δύσκολο γίνεται.

    Μιας και το έφερε η κουβέντα ξέρει κανείς που μπορεί να γίνει διάγνωση για σύνδρομο άσπεγκερ? Υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι γι αυτό το θέμα?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11
    Kαλησπερα,

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να φυγω, δεδομενου οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα εδω ισως και να ειναι χειροτερα αναλογως πως θα εξελιχθει. Απλα δεν αντεχω αλλο εχω φαει στη μαπα τοση καγκουρια, ελλειψη παιδειας, δηθενια και κακογουστια και συνεχιζω να τα βλεπω καθημερινα. Εκτος απο αυτο θεωρω οτι σαν λαος ειδικα οι νεοι ανθρωποι δεν ειναι και οι πιο φιλικοι - ειναι εγωιστες και κακομαθημενοι, σε αντιθεση με τους μεγαλυτερους που θα σου πιασουν ευκολα κουβεντα στο δρομο. Για να μη μιλησω για την πλειοψηφια των γυναικων που το παιζει. Ισως να παιζει ενα ρολο και το μερος της Ελλαδας που ζω, στη βορεια Ελλαδα ας πουμε εχω διαπιστωσει οτι ειναι καπως πιο φιλικοι και προσιτοι ανθρωποι.

    Οσον αφορα αυτο που γραφει ο καθρεπτης για τον "τοιχο" ενδεχομενως να ισχυει αλλα το καλο ειναι οτι δεν θα με βλεπουν πιθανοτατα λιγο σαν εξωγηινο οπως γινεται εδω γιατι θα μοιαζω ομοιος τους. Και πιο μορφωμενοι ειναι για να αποδεχθουν καποια πραγματα. Εδω αν δεν εισαι κοντα στα στανταρ τους σε διαγραφουν.

    Για την Αγγλια ισως ειναι η πιο ευκολη επιλογη απο ολες αλλα εχω ακουσει αρκετα αρνητικα οπως οτι ειναι "απολιτικ", "μπεκρουλιακες", ασχολουνται σε υπερβολικο βαθμο με τα αθληματα και το ποδοσφαιρο (πραγμα που δεν μου ταιριαζει) κλπ και γενικα εχω μια μιζερη εικονα στο μυαλο μου δεν ξερω γιατι. Επισης το συστημα τους ειναι αρκετα φιλελευθερο με μικρες κοινωνικες παροχες και δεν ξερω τι θα γινει και στο μελλον με τη θεση της στην ΕΕ. Σκωτια φανταζει καπως καλυτερη επιλογη αλλα κι εκει ο καιρος.. Γενικα οποιαδηποτε αποψη η πληροφορια απο ανθρωπο που εχει ζησει εξω μπορει να με βοηθησει.

    Για το Ασπεργκερ το ειχα ψαξει και κατι μου ειχαν πει για κεντρα ψυχικης υγειας αλλα γενικα καταλαβα οτι το συστημα δεν ειναι ξεκαθαρο στην Ελλαδα οσον αφορα τετοιου ειδους διαγνωσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    φιλε μου δεν εισαι ο μονος που στο σχολειο ησουν ''αντικοινωνικος''.εγω δε μιλουσα σε κανεναν ενω εκαναν ολα τα παιδια πολλες προσπαθειες να με προσεγγισουν.σημερα εχω τοσους φιλους ''αδερφια'' που πραγματικα δεν εχω αρκετο ελευθερο χρονο να τους προσφερω τη παρεα μου.θελω να πω πως κακως πας να το θεσεις ως αποτελεσμα καποιου συνδρομου κ να κρυφτεις πισω απο αυτο.βγες εξω κ μεσω χομπυ γνωρισε κοσμο.γραψου σε μια σχολη χορου η σε ενα αθλητικο κλαμπ.(στη σχολη χορου εχει κ κοριτσια αρα με ενα σμπαρο δυο τρυγονια).δε ξερω σε ποια πολη μενεις αλλα στην επαρχια δεν ειναι τοσο δυσκολο.

    λες πως δε σε ικανοποιουν ατομα που γνωριζεις.δεκτο.ξεκινα να γνωριζεις ατομα με ιδια ενδιαφεροντα.ενα κοινο ενδιαφερον θα δωσει εναυσμα για συζητηση που ισως εξελιχθει σε φιλια.ακομη λες πως δεν εχεις κανει κατι με γυναικες αν κ εμφανισιμος.μα δε σου εχει πει κανεις πως το πιο σεξυ γνωρισμα σε εναν αντρα ειναι η αυτοποεποιθηση κ απο αυτη δε σε βλεπω να εχεις κ περισσευμα.ασε τις ανασφαλειες σου αφου θεωρεις πως εισαι ομορφος κ βγες εξω με σκοπο να γοητευσεις οποιο θηλυκο θες.

    η μεταναστευση θεωρω πως ειναι λαθος γιατι γινεται για τους λαθος λογους.δε φευγεις για ενα καλυτερο μελλον μακρυα απο την ελλαδα της κρισης αλλα φευγεις απο μια περιοχη που εχεις εστω κ ελαχιστους γνωστους για να πας απειρα χλμ μακρυα μονος στο πουθενα κ σου φαινεται λογικο?γιατι δε προτιμας την εσωτερικη μεταναστευση?πχ αναζητησε δουλεια σε ενα νησι.κ σιγουρα με καποιον συναδελφο θα ταιριαξεις κ τυχερα θα εχεις με το αλλο φυλο.

    καποτε φοβηθηκα τη μεταναστευση κ τη νεα αρχη αν κ ειχα πιστη στις δυναμεις μου (στον επαγγελματικο τομεα).κ τοτε σκεφτηκα ενα ηλικιωμενο ζευγαρι γειτονων που προσφατα ηρθε απο αυστραλια.εφυγαν πριν 50 περιπου χρονια ενω ηταν στην ηλικια που εισαι εσυ χωρις να ξερουν κανεναν κ φυσικα χωρις να ξερουν ξενες γλωσσες (ουτε καν ελληνικα να λεμε την αληθεια μιας κ με το ζορι ειχαν εκεινες τις δυσκολες εποχες απολυτηριο δημοτικου).κ ειπα μεσα μου αφου τα καταφεραν αυτοι σιγουρα μπορω κ εγω με δυο ξενες γλωσσες κ καποιες γνωριμιες για μια μικρη βοηθεια στην αρχη.τελικα κυριολεκτικα στο παρα πεντε βρεθηκε μια αλλη προσφορα εργασιας κ παρεμεινα ελλαδα αλλα σε αλλη πολη οποτε σαφως πιο ευκολο.οποτε μη λες πως η ηλικια ειναι τροχοπεδη.αργα ειναι μονο οταν θες να ειναι αργα.ποτε αλλοτε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Intelligent dude στειλε μου μαιλ οποτε μπορεσεις να σε ρωτησω κατι για την επαρχια της Αγγλίας.. [email protected]
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Na πας εξωτερικό γιατί σε αυτό το κωλοκράτος της κακιάς ώρας δεν θα βρεις προκοπη εξακριβωμενα, η ελλαδα ειναι το πιο αχρηστο και τιποτενιο κρατος του δυτικου κοσμου και δυστηχως μας ελαχε στην ταυτοτητα μας να αναγραφεται ελληνικη καταγωγη(καταργηθηκε τουλαχιστον το θρησκευμα), απο τοτε που ιδρυθηκε το ελληνικο κρατος(1831) μονιμως παιρνει δανεια για να συντηρειται, μονιμως χρωσταει σε καποιον(ακομη και κατα την διαρκεια της ελληνικης επαναστασης), μονιμως οι σκατοελληνες ειναι λαμογια και παρτακηδες, μονιμως εδω μετραει το βισμα και οχι οι ικανοτητες που εχεις, μονιμως οι πτυχιουχοι και οι εξυπνοι ανθρωποι παιρνουν τα @@ της ελληνικης κοινωνιας με αποτελεσμα στην επιφανεια να βρισκονται παντα οι φελλοι και σημερα η υστατη ντροπη ειναι να πεις οτι εισαι ελληνας....Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ντροπη να πεις σε ξενο οτι εισαι ελληνας, καλυτερα να πεις εισαι ρουμανος ή βουλγαρος....Δεν μπορω να διανοηθω οτι θα μπορουσε καποιος σημερα στην ελλαδα να εχει καποιο ευτυχισμενο μελλον εκτος φυσικα αν ειναι κανας δευτεροξαδερφος του ταδε υπουργου....

  12. #12
    θαντερκατς θα συμφωνήσω σε πολλά με τον σοκιν, εκτός αυτού απ' ότι καταλαβαίνω για τις άλλες χώρες έχεις την εντύπωση που έχουμε όλοι από τις προκαταλήψεις ας το πω έτσι, που κυκλοφορούν για κάθε χώρα... οι άγγλοι είναι έτσι, οι γάλλοι έτσι κι οι γερμανοί έτσι... Φαντάζομαι όπως κι εδώ που δεν είναι όλοι οι νέοι κακομαθημένοι, όλες οι κοπέλες δήθεν και δεν ξέρω γω τι άλλα έτσι και αλλού δεν είναι όλοι κάπως... το θέμα είναι γιατί ο καθένας μας επιλέγει να βλέπει αυτή την μερίδα ανθρώπων που βλέπει, αν δεν καταλάβεις αυτό το γιατί το πιθανότερο είναι όπου κι αν πας σ' αυτούς τους ανθρώπους να συνεχίσεις να εστιάζεις...

    Εκτός αυτού έχε κατά νου πως όι περισσότεροι που έχουν πάει έξω σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση έχουν χειροτέρψει γιατί το ζόρι που τρώνε και η μοναξιά είναι απερίγραπτα... Εγώ θα έβαζα ως κριτήρια του φευγιού μου την πολιτικοοικονομικη κατάσταση της χώρας, το κλίμα και το αν μου αρέσει η γλώσσα, όχι απαραίτητα να την ξέρω μιας και μόνο αγγλικά γνωρίζω αλλά να μην μου χτυπάει άσχημα στο αφτί... και αυτό που θα μου λείψει πιο πολύ νομίζω από την Ελλάδα αν ποτέ καταφέρω να φύγω είναι το να ακούω ελληνικά και να μιλαω σε γλώσσα που νιωθω...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11
    Συγκεκριμενα για τους Αγγλους τις εντυπωσεις που γραφω μου τις εχει μεταφερει ατομο που καταγεται απο εκει και προτιμαει να ζει σε χωρα της μεσογειου παρα Αγγλια. Ισχυριζεται οτι ειναι μια πολυ ταξικη κοινωνια, χωρισμενη σε ομαδες -γκετο- με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και οτι το μονο που ενδιαφερει πολλους εκει (οχι οτι εδω δε συμβαινει) ειναι ποτε θα βγει το καινουριο iphone! Θα μου πεις σε σχεση με τα αρνητικα που υπαρχουν εδω αυτα ειναι τριχες.. Οσον αφορα τις γενικευσεις που κανω για τους δικους μας πιστευω οτι αυτες ισχυουν σε μεγαλο βαθμο και ευθυνεται η κακη παιδεια που προσφερεται στα σχολεια και η νοοτροπια απο τα σπιτια. Υπαρχουν φυσικα και ατομα που διαφερουν αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ανθρωπους "εκλεπτυσμενους" ειδικα στην επαρχια και να ταιριαξεις. Στην Αθηνα υπαρχουν πολλα τετοια ατομα αλλα κι εκει ειναι δυσκολο λογω αποξενωσης, μεγεθους της πολης και κυριαρχιας της μαζας του ελληναρα.

    Ζω σε μια χωρα που ο κοινωνικος ιστος εχει προβλημα και αυτο δεν αφορα μονο στην οικονομικη κρίση. Ειναι περισσοτερο προβλημα ανθρωπιας, οτι δεν νοιαζεται ο ενας για τον αλλον. Ατομο που ταξιδεψε προσφατα στην Τουρκια μου ειπε οτι δεν κυκλοφορουν τοσοι πολλοι αστεγοι στο δρομο οσο στην Αθηνα γιατι εκει τους βοηθαει ο κοσμος. Δειτε την κατασταση των δρόμων, των γειτονιων, των παρκων που βρομανε, των αδεσποτων που κυκλοφορουν και ειναι επικινδυνα για τους περαστικους, των καφρων οδηγων που παρκαρουν οπου γουσταρουν. Για ολα αυτα δεν ευθυνεται η κριση τοσο πολυ και δεν χρειαζονται χρηματα για να φτιαχτουν. Δεν παρατηρουνται σε καμια ανεπτυγμενη χωρα. Ειναι αποτελεσμα αδιαφοριας των πολιτων για τους αλλους και κλεισιμο καθενος στον εαυτο του.Επειδη εχει τυχει να κανω παρεα και με ξενους εχω να πω οτι ειναι πολυ ευκολοτερο να αρχισεις μια συζητηση και να μιλησεις σε καποιον, ισως και το να κανεις μια φιλια. Απλα επειδη υπαρχουν οι πολιτισμικες διαφορες στη μεση εχω προσεξει οτι αυτες οι φιλιες ειναι συνηθως καπως ριχες. Εδω αν δεν υιοθετησεις το μαγκικο στυλακι που εχουν οι περισσοτεροι εχεις προβληματα..

    Νομιζω η καθημερινοτητα στην Ελλαδα ειναι τελεια συνταγη για διπολικη.. Απο τη μια ολα αυτα που προανεφερα κι απο την αλλα ο ηλιος, η θαλασσα, το καλο φαγητο καποιοι (λιγοι δυστυχως) καλοι ανθρωποι, ενδιαφερουσα ιστορια και μνημεια

    Γενικα ολο αυτη την παρακμη που βλεπω γυρω μου εχω την ταση να το αντανακλω και στην προσωπικη μου κατασταση. Χρειαζεται παρα πολυ προσπαθεια για να πετυχεις κατι σε αυτη τη χωρα ειτε για να κανεις φιλους και σχεση ειτε για να βρεις δουλεια και να πετυχεις το οτιδηποτε. Τοσο πολυ που αναρωτιεσαι αν αξιζει τον κοπο. Το θεμα ειναι οτι ισχυει η ρημαδα η παροιμια του Καβαφη. Αντε να κανεις καινουρια αρχη οταν υπαρχουν τοσα πολλα που σε βαραινουν ψυχολογικα και εχουν να κανουν με το παρελθον. Φοβαμαι μη μου ερθει και καμια μονιμη δουλεια Ελλαδα απο το πουθενα και ψυχοπλακωθω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    ξερεις τι βλεπω σε σενα?αποχη ρεαλιστικων στοχων κ μια ταση αν βαρυνεις κ αλλο τη ψυχολογια σου.καταρχην βρες εναν ρεαλιστικο στοχο.θες να φυγεις εξωτερικο?καντο για ενα λογο αξιας.ειτε αυτο ειναι η κουλτουρα μιας χωρας που σε γεμιζει ειτε μια προσφορα εργασιας.δε γινεται να σκεφτεσαι να φυγεις επειδη καποια κακομαθημενα παρκαρουν οπου βρουν.οκ ειμαστε λιγο τριτοκοσμικοι σε σχεση εμ τους υπολοιπους ευρωπαιους αλλα κ αλλου δεν ειναι παραδεισενια.σε ενοχλουν εδω οι καγκουρες?στη γερμανια θα δεις πιτσιρικια να υποστηριζουν ανοιχτα τον ναζισμο.στην αγγλια χουλιγκαν να καταπιεζονται κ να περιμενουν το καλοκαιρι για να κανουν οργια στο φαληρακι.για αυτο σου λεω καλη η σκεψη του να φυγεις αλλα λαθος ο λογος που λες.κ παλι ομως εγω που δοκιμασα να ζησω εξω σου λεω μην ακους πολλα.σου ειπε καποιος οτι τουρκαι δεν υπαρχουν αστεγοι.φανταζομαι θα πηγε σε τουριστικα μερη καθοτι τουριστας.σνα να ζητας απο εναν ξενο να βγαλει πορισμα για την ελλαδα αν παει μονο μυκονο η σαντορινη.μαζεψε χρηματα κ πηγαινε μια βδομαδα σε ενα μερος που νομιζεις σου ταιριαζει.να τα δεις μονος σου

    τωρα αυτο πυο σου ειπα πως μονος σου επιβαρυνεσαι σκεψου το λιγο.ναι στην αθηνα θα νιωσεις μια αποξενωση.κ ναι στο χωριο θα δεις επαρχιωτες ανθρωπους πυο δε τηρουν το σαβουαρ βιβρ.αλλα εχει τοσο σημασια αυτο?σημασια εχει να περναει καθε μερα της ζωης μας με ευτυχια.αυτη μπορει να στη προσφερει ειτε ενα χωριο γεματο καλοσυνη ειτε πεντε φιλοι στην αθηνα που θα πατε σε μερη που σας αρεσουν.σταματα λοιπον να αυτομαστιγωνεσαι κ λυσε ενα ενα τα προβληματα.αν θες να διαβεις ενα μεγαλο δρομο κανε απλως ενα βημα τη φορα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11

    Post

    Δε μου αρεσει να γενικευω αλλα μου ειναι πραγματικα ακαταληπτο το πως δεν εχω καταφερει να πετυχω καποια πραγματα στον κοινωνικο τομεα. Και καποιες φιλιες που εκανα μεχρι τωρα συχνα ηταν με γκει ατομα ( κρυφοι αλλα εγω ειχα ενδειξεις) δλδ η θεληση να με πλησιασουν πιθανο να ειχε να κανει με μια αλλου ειδους ελξη που ενιωθαν. Φαντασου να ειχα γεννηθει αναπηρος η με νοητικη υστερηση πως θα ημουν και τι αντιμετωπιση θα ειχα.

    Θα ελεγα οτι ειμαστε χειροτερα απο τριτοκοσμικοι γιατι υπαρχουν χωρες του τριτου κοσμου σαφως πιο πολιτισμενες απο τροπους και συμπεριφορες και σεβασμο στη διαφορετικοτητα. Η κατασταση μας μονο με την Αλβανια μπορει να συγκριθει και να σκεφτει κανεις οτι μπηκαμε στην ΕΕ απο τους πρωτους.
    Δε νομιζω οι χουλιγκαν και οι νεοναζι που σαφως υπαρχουν παντως να αποτελουν πλειοψηφια σ αυτες τις χωρες οπως αποτελουν εδω οι αμορφωτοι που δεν διαβαζουν ουτε εφημεριδα, τα βυσματα και τα κολλημενα μυαλα..

    Τρικυμια στον εγκεφαλο εχω αστα να πανε
    Last edited by thundercuts87; 27-10-2015 at 02:14.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  2. ταξιδι στο εξωτερικο.... αεροπορικος
    By vasilis1974 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2014, 15:21
  3. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 11:23
  4. Σκέφτομαι ότι πρέπει να γυρίσω στο πατρικό μου και να φύγω από Αθήνα
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2012, 13:53
  5. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 04:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •