"Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Αναρωτήσου αν έχεις τα ψυχικά αποθέματα οχι μόνο να επενδύσεις ξανα αλλα και να περάσεις δύσκολα σε περίπτωση που ξανα στραβώσει . Ειλικρινά μερικές φορές όλα τα κύτταρα απο το σώμα μου την αναζητούν αλλα έχω δώσει όρκο στον εαυτό μου να μην την ξανα εμπιστευτώ ποτε ξανα . Αν και μόνο αν έχεις τα ψυχικά αποθέματα κάντα όλα ******* και βάλε φωτιά!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    αμα δωσεις δευτερη ευκαιρια(που εχεις δωσει ηδη) ενδεχετε να ακουσεις στον πρωτο καβγα το οτι δεν εκτιμας την προσπαθεια που εχει κανει στο να αλλαξει ή κατι περι αλλαγης...αμα ακουσεις κατι τετοιο κοιτα ξανα προς αγγλια,δεν αξιζει.κανε το αλλο πες του την αληθεια οτι παιζει αγαπη αλλα δεν υπαρχει εμπιστοσυνη και για να υπαρξει εμπιστοσυνη πρεπει να μου αποδιξεις οτι αλλαξες σε πραξεις οχι σε λογια(εκει θα καταλαβεις,γιατι θα παρει αερα μολις ακουσει αγαπη και αμα ειναι ο ιδιος με παλια θα τις κανει τις βλακειες του πολυ γρηγορα)
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Ο ίδιος από μόνος του μου είπε ότι δεν θέλει να μου λέει λόγια, και να τον αφήσω να μου δείξει με πράξεις όλη αυτή την αλλαγή. Παρόλα αυτά είναι και το ψυχικό απόθεμα ένα θέμα. Τα έδωσα όλα εκεί όταν ήμασταν μαζί και νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο, νιώθω ότι δεν έχω καθόλου υπομονή πλέον. Μου μίλησε για να το δούμε για πιο σοβαρά από ότι πριν. Αλλά εγώ θυμάμαι ότι όσο ήμουνα μαζί του έτρεμα σε αυτή την ιδέα. Ένιωθα ότι αν ερχόταν πχ. ενα παιδί, θα εγκλωβιζόμουν για πάντα μαζί του. Έπρεπε να το λήξω τότε και ήταν πολύ ξεκάθαρο για μένα. Όπως και με το νέο άτομο νιώθω ευτυχισμένη και το βλέπω αυτό. Απλώς όλα αυτά που επένδυσα τόσα χρόνια είναι δύσκολο να τα σβήσω. Το οτι τον αγαπώ και τον νοιάζομαι είναι γεγονός, αλλά δεν είμαι πια ερωτευμένη. Παρόλα αυτά ξέρω ότι εάν του έδινα την ευκαιρία θα πήγαινα πολύ συνειδητοποιημένα και με διάθεση να ξαναερωτευτώ. Το θέμα είναι, αξίζει να ξαναπροσπαθήσω, με όσο πόνο συνεπάγεται αυτό; Με κολακεύει που τα λέει όλα αυτά τώρα όπως επίσης δεν θέλω να τον βλέπω να στεναχωριέται, ούτε και να τον διαγράψω τελείως από τη ζωή μου. Είναι ένα κομμάτι μου. Αλλά μάλλον πρέπει να το αφήσω πίσω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    προσφατα γνωρισα εναν τυπο ο οποιος ηταν επαγγελματιας δολοφονος.σκοτωσε 6 ατομα πριν συλληφθει τα οποια δεν τον ειχαν βλαψει ποτε,δε τα γνωριζε καν.για ενα χρηματικο αντιτοιμο.κ τωρα μεσα στη φυλακη αυτος ο ανθρωπος εδω κ 5 χρονια φαινεται πιο εναρετος απο τον πιο εναρετο παπα.μιλαμε για εναν ευγενεστατο ανθρωπο με καλους τροπους που δε μπορει να πειραξει ουτε μυρμηγκι.για να μη πλατιαζω αν αυτος ο ανθρωπος αλλαξε τοσο πολυ γιατι να μην αλλαξε κ ο πρωην σου?δε θελω να σου πω τι να κανεις γιατι δε σε γνωριζω καθολου ουτε εσενα ουτε τους δυο επιδοξους μνηστηρες ετσι ωστε να μπορω να εκφερω γνωμη.ομως δε θελω να ξανακουσω να λες πως δεν αλλαζουν οι ανθρωποι.αλλαζουν.απλα οχι ολοι.αν τον θες δωσε του την ευκαιρια.συντομα,οταν νιωσιε ασφαλης στη σχεση θα φανει αν αλλαξε.ομως σε καθε περιπτωση δυστυχως η δευτερη ευκαιρια θα σημανει αυτοματα κ απωλεια του νεου.δυστυχως για σενα καθε επιλογη εχει το τιμημα της.πρεπει να επιλεξεις τι θα ειναι πιο βαρυ στο μελλον κ δυσκολο να συγχωρεσεις στον εαυτο σου.η χαμενη ευκαιρια με ενα φρεσκο κ αφθαρτο προσωπο η το ερωτημα αν πραγματικα αλλαξε ο πρωην σου κ ποσο καλη θα ηταν σχεση με αυτον αν οντως κανει οσα λεει.δυσκολο διλλημα

  5. #20
    Quote Originally Posted by that_girl View Post
    Παρόλα αυτά είμαι πολύ μπερδεμένη.
    Αν σεβεσαι τον εαυτο σου,δεν υπαρχει λογος να μπερδευεσαι.Και αυτο ανεξαρτητα με το αν ειχες βρει τον αγγλο ή οχι.

    Το νέο είναι αβέβαιο, αλλά μοιάζει πολύ καλό.
    Στο παλιο το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι ειναι για τον π.....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by soking View Post
    προσφατα γνωρισα εναν τυπο ο οποιος ηταν επαγγελματιας δολοφονος.σκοτωσε 6 ατομα πριν συλληφθει τα οποια δεν τον ειχαν βλαψει ποτε,δε τα γνωριζε καν.για ενα χρηματικο αντιτοιμο.κ τωρα μεσα στη φυλακη αυτος ο ανθρωπος εδω κ 5 χρονια φαινεται πιο εναρετος απο τον πιο εναρετο παπα.μιλαμε για εναν ευγενεστατο ανθρωπο με καλους τροπους που δε μπορει να πειραξει ουτε μυρμηγκι.για να μη πλατιαζω αν αυτος ο ανθρωπος αλλαξε τοσο πολυ γιατι να μην αλλαξε κ ο πρωην σου?
    Ενδιαφέρον.. απλώς το πώς δείχνει δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι είναι και η πραγματικότητα, ε;

    Quote Originally Posted by soking View Post
    πρεπει να επιλεξεις τι θα ειναι πιο βαρυ στο μελλον κ δυσκολο να συγχωρεσεις στον εαυτο σου
    Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό. Σ' ευχαριστώ.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    @Αλαφροίσκιωτος Ο παλιός θεωρώ ότι είχε αρκετά προβλήματα να αντιμετωπίσει με τον εαυτό του πρώτα. Γι αυτό φέρθηκε όπως φέρθηκε. Και γι' αυτο δεχόμουνα και κάποιες καταστάσεις. Όμως, όπως λες κι εσύ, κάποια στιγμή σκέφτεσαι και τα δικά σου θέλω. Και μπαίνει και το ζήτημα αυτοεκτίμησης και αξιοπρέπειας...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Οι φίλοι μου υποστήριζαν χρόνια τώρα ότι πρέπει να απομακρυνθώ από αυτό το άτομο (τον παλιό). Παρόλα αυτά είναι σημαντικό ότι εδώ βλέπω και τις δυο απόψεις, και αυτό είναι που χρειάζομαι, μια πιο αντικειμενική ματιά. Σας ευχαριστώ...

  9. #24
    Εγω πιστευω οτι ηδη εχεις παρει την αποφαση σου.Αν ηθελες τον πρωην τοσο πολυ αυτη την στιγμη θα ησασταν μαζι.Εγω θα σου ελεγα να αφησεις το παρελθον πισω οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν (ειδικα σε μεγαλη ηλικια) αφου ο Αγγλος σε κανει ευτυχισμενη ποιος ο λογος να μην εισαι μαζι του? ασε που στην Αγγλια δεν εχει οικονομικη κριση και θα βρεις δουλεια! οτι και αν αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Κι εγώ νομίζω την έχω πάρει την απόφασή μου, ναι. Αυτό που το κάνει πιο δύσκολο είναι ότι την έχω πει στον πρώην, ο οποίος επιμένει να προσπαθεί και να μου ζητάει να βρεθούμε. Σε σημείο που μου έβαλε το deadline από μόνος του, να πάρω μία απόφαση, που στην πραγματικότητα έχω ξαναπάρει και με πόνεσε ήδη πάρα πολύ..

    Απλά θέλω να τελειώσει όλο αυτό τώρα, κι ούτε ο άλλος το αξίζει, γιατί με βλέπει που στεναχωριέμαι.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή, θα τη χρειαστώ! :)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eγω λεω να δωσεις ευκαιρια. Τοσα ζευγαρια χωριζουν κ τα ξαναβρισκουν. Ξεκινα να βγαινεις με τον πρωην σου, να μιλατε περισσοτερο μεσα στην ημερα, να ξανασυστηθειτε τροπον τινα κ βλεπεις πως θα παει.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Σ' ευχαριστώ κεράσι. Όμως νομίζω ότι έχω δώσει ήδη αρκετές ευκαιρίες ενώ ήμασταν σε σχέση αλλά και σε μικρούς χωρισμούς που είχαμε κατά καιρούς. Τώρα μπορεί όντως να άλλαξε εκείνος, αλλά νιώθω ότι άλλαξα και γω. Και όπως νιώθω τώρα, δεν θέλω να προσπαθήσω, ούτε να ξαναρίξω την ψυχολογία μου. Το μέλλον θα δείξει πώς θα τα φέρει η ζωή. Κι εάν είναι όντως τόσο μοναδικό αυτό που είχαμε, μπορεί κάποια μέρα να ξαναβρεθούμε μαζί.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 110
    Last Post: 19-05-2015, 02:14
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  3. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 15:58
  4. "Ο συντροφος μου ειναι βλάκας?"....Ευχαριστώ, δεν θα πάρω....
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2011, 13:46
  5. Ποιά είναι η αντίστροφη λέξη του "μισογύνη"? μισοανήρ?? :mad:
    By OYPS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 20-06-2011, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •