Τον τρόμαξα τόσο πολύ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 121
  1. #1

    Τον τρόμαξα τόσο πολύ;;

    Γειά σας,είμαι η Ελπίδα 37 χρονών.Έχω ένα παιδί κ μια δύσκολη κατάσταση με τον μπαμπά του.Γενικά προσπαθώ πάντα να είμαι σωστή,να είμαι ειλικρινής,να λέω ό,τι σκέφτομαι.Μα τώρα αισθάνομαι πως δε μου βγήκε σε καλό.
    Σε εργασιακό χώρο γνωρίστηκα με έναν εξωτερικό συνεργάτη,που ερχόταν πολύ συχνά.Τίποτα ιδιαίτερο,πολύ χαλαρή κουβεντούλα ,λίγο πλακίτσα,ως εκεί.Μου ήταν πολύ συμπαθής δε λέω,και η αλήθεια είναι πως μου άρεσε πολύ η παρέα του.Ωστόσο δε μιλούσαμε ποτέ για τίποτα προσωπικό.Μέχρι ,που άρχισαν κάποια σούσουρα για μας κ εκείνος με πλησίασε κάπως παραπάνω.Παρόλη την πολύ μικρή περίοδο γνωριμίας μας έκρινα πως θα έπρεπε να του πω πως έχω παιδί.Αν εκείνος το πήγαινε αλλού δε θα έπρεπε να το ξέρει;Και μιλήσαμε...
    Πριν του πω λοιπόν για τα παιδάκια μου,είπαμε λίγο κ για τις ηλικίες μας.Και το σοκ ήταν μεγάλο καθώς ο άνθρωπος αυτός είναι μικρότερός μου κατά 8 χρόνια!!Πάγωσα,ούτε καν μου πέρναγε απο το μυαλό!Κ εκεινος το ίδιο μου είπε πως νόμιζε οτι είμασταν συνομίλικοι.Στο καπάκι του είπα κ για το παιδί,καθώς δε θα ήθελα να θεωρεί άλλα πράγματα για μένα κ να τα μάθει στην πορεία,αλλά μου απάντησε πως το είχε καταλάβει.Δε θα τον πείραζε λοιπόν ούτε να μιλάμε όπως πριν,ούτε να κάνουμε παρέα,μου είπε κ χωριστήκαμε δίνιντας ραντεβού για την επόμενη μέρα στη δουλειά.Σε όλο αυτό εκεινος με τά το αρχικό σοκ έδειχνε άνετος κ εγώ η πιο μουδιασμένη.Τις δύο επόμενες μέρες δεν εμφανίστηκε.Του έστειλα ένα μήνυμα πως είναι οκ να έχει θέματα,αυτό είναι κ το πιο λογικό άλλωστε αλλά δεν πήρα απάντηση.
    Δε μιλάω ούτε για παρόν ούτε για μέλλον,δε θα μπορούσε να υπάρχει με αυτο τον άνθρωπο,αλλά τέτοια αλλαγή στάσης;Τέτοια αδιαφορία;Πραγματικά δεν το περίμενα αλλά στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..Νομίζω πως απλά θα εξαφανιστεί κ θα πήγαίνει στη δουλειά ώρες,που θα λείπω για να μη με βλέπει.Μήπως τελικά δε θα έπρεπε να πω τίποτα;Μήπως του έδωσα την εντύπωση πως ζητάω κάτι απο αυτόν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Γεια σου ελπιδα,αν υποθεσουμε οτι ειχε κατι παραπανω στο μυαλο του , ισως κ να του ηρθε καπως αποτομα,μην αγχωνεσαι,μπορει να θελει να παρει λιγο τον χρονο του,καποια στιγμη θα εμφανιστει παλι κ αν θελει να σου πει κατι θα στο πει πιστευω
    Είναι η πιθανότητα που έχει ένα όνειρο να γίνει πραγματικότητα που κάνει τη ζωή ενδιαφέρουσα

  3. #3
    Ναι ίσως,απλά έδειξε τόσο άνετος,είπε πως το είχε φανταστεί κ μετά να εξαφανίζεται..Σκέφτομαι μήπως εγώ του έδωσα να καταλάβει πως θέλω κάτι απο εκείνον;Μήπως δηλαδή λέγοντας του τί γίνεται στη ζωή μου,του έδειξα υπερβολικό ενδιαφέρον;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Εκτος απ το χωρο της δουλειας εξω ειχατε βγει ποτε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by elpida_ View Post
    Γειά σας,είμαι η Ελπίδα 37 χρονών.Έχω ένα παιδί κ μια δύσκολη κατάσταση με τον μπαμπά του.Γενικά προσπαθώ πάντα να είμαι σωστή,να είμαι ειλικρινής,να λέω ό,τι σκέφτομαι.Μα τώρα αισθάνομαι πως δε μου βγήκε σε καλό.
    Σε εργασιακό χώρο γνωρίστηκα με έναν εξωτερικό συνεργάτη,που ερχόταν πολύ συχνά.Τίποτα ιδιαίτερο,πολύ χαλαρή κουβεντούλα ,λίγο πλακίτσα,ως εκεί.Μου ήταν πολύ συμπαθής δε λέω,και η αλήθεια είναι πως μου άρεσε πολύ η παρέα του.Ωστόσο δε μιλούσαμε ποτέ για τίποτα προσωπικό.Μέχρι ,που άρχισαν κάποια σούσουρα για μας κ εκείνος με πλησίασε κάπως παραπάνω.Παρόλη την πολύ μικρή περίοδο γνωριμίας μας έκρινα πως θα έπρεπε να του πω πως έχω παιδί.Αν εκείνος το πήγαινε αλλού δε θα έπρεπε να το ξέρει;Και μιλήσαμε...
    Πριν του πω λοιπόν για τα παιδάκια μου,είπαμε λίγο κ για τις ηλικίες μας.Και το σοκ ήταν μεγάλο καθώς ο άνθρωπος αυτός είναι μικρότερός μου κατά 8 χρόνια!!Πάγωσα,ούτε καν μου πέρναγε απο το μυαλό!Κ εκεινος το ίδιο μου είπε πως νόμιζε οτι είμασταν συνομίλικοι.Στο καπάκι του είπα κ για το παιδί,καθώς δε θα ήθελα να θεωρεί άλλα πράγματα για μένα κ να τα μάθει στην πορεία,αλλά μου απάντησε πως το είχε καταλάβει.Δε θα τον πείραζε λοιπόν ούτε να μιλάμε όπως πριν,ούτε να κάνουμε παρέα,μου είπε κ χωριστήκαμε δίνιντας ραντεβού για την επόμενη μέρα στη δουλειά.Σε όλο αυτό εκεινος με τά το αρχικό σοκ έδειχνε άνετος κ εγώ η πιο μουδιασμένη.Τις δύο επόμενες μέρες δεν εμφανίστηκε.Του έστειλα ένα μήνυμα πως είναι οκ να έχει θέματα,αυτό είναι κ το πιο λογικό άλλωστε αλλά δεν πήρα απάντηση.
    Δε μιλάω ούτε για παρόν ούτε για μέλλον,δε θα μπορούσε να υπάρχει με αυτο τον άνθρωπο,αλλά τέτοια αλλαγή στάσης;Τέτοια αδιαφορία;Πραγματικά δεν το περίμενα αλλά στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..Νομίζω πως απλά θα εξαφανιστεί κ θα πήγαίνει στη δουλειά ώρες,που θα λείπω για να μη με βλέπει.Μήπως τελικά δε θα έπρεπε να πω τίποτα;Μήπως του έδωσα την εντύπωση πως ζητάω κάτι απο αυτόν;
    ενα ειναι το παιδακι τελικα, η πολλα?
    και που το ειχε καταλαβει, αφου δεν το ειχες πει? το γραφει στο μετωπο σου?

    πολυ καλα εκανες που του ειπες οτι εχεις παιδι/ια, αφενος γιατι δεν ειναι κατι για να ντρεπεσαι ΦΥΣΙΚΑ, αφετερου γιατι δεν ειναι κατι που θα μπορουσες να κρυψεις ετσι κι αλλιως και αφετριτου, οταν καποτε εβγαινε εκ των πργματων στην φορα, θα φαινοταν εξαιρετικα περιεργο να μην το εχεις πει μεχρι τοτε και ισως σκεφτοταν οτι προσπαθησες να τον ξεγελασεις σε κατι.

    πιθανως να εξαφανιστηκε για το θεμα του παιδιου, μπορει και οχι ομως.
    μπορει απλα να ηθελε να το παει πολυ χαλαρα .
    για μενα, κακως του ειπες την συγκεκριμενη φραση με αφορμη την εξαφανιση.
    δειχνει ενοχικοτητα.
    δηλαδη, οταν με καποιον δεν εχετε τιποτε απολυτως , υπαρχει συμπαθεια και γινεται απλα μια γνωριμια και την επομενη εξαφανιζεται, θεωρειται δεδομενο οτι φευγει για το θεμα του παιδιου?
    μπορει κατι αλλο να τον ενοχλησε η και τιποτε να μην τον ενοχλησε. με την αντιδραση σου ομως δειχνεις να νοιωθεις ασχημα και ενοχικα με το θεμα, να μην σου πω κι οτι δειχνει πρεμουρα, γιατι δεν ειναι δεδομενο σε μια τοσο φρεσκια γνωριμια οτι ο αλλος θα επικοινωνησει αμεσως, αλλα ουτε και οτι εχεις δικαιωμα να τον ψαχνεις και να κανεις διερευνητικες ερωτησεις.
    οχι οτι απαγορευεται η ειναι απρεπο, αλλα σε βαζει σε περιεργη θεση, αν με εννοεις.
    Last edited by Remedy; 16-10-2015 at 14:44.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by elpida_ View Post
    Ναι ίσως,απλά έδειξε τόσο άνετος,είπε πως το είχε φανταστεί κ μετά να εξαφανίζεται..Σκέφτομαι μήπως εγώ του έδωσα να καταλάβει πως θέλω κάτι απο εκείνον;Μήπως δηλαδή λέγοντας του τί γίνεται στη ζωή μου,του έδειξα υπερβολικό ενδιαφέρον;
    Εσυ τι ακριβως επιδιωκεις δλδ απο εκεινον και σε κανει να στεναχωριεσαι?
    Αφου δεν θες κατι παραπανω ...μπερδευτηκα :rolleyes:
    Είναι η πιθανότητα που έχει ένα όνειρο να γίνει πραγματικότητα που κάνει τη ζωή ενδιαφέρουσα

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ενα ειναι το παιδακι τελικα, η πολλα?
    και που το ειχε καταλαβει, αφου δεν το ειχες πει? το γραφει στο μετωπο σου?

    πολυ καλα εκανες που του ειπες οτι εχεις παιδι/ια, αφενος γιατι δεν ειναι κατι για να ντρεπεσαι ΦΥΣΙΚΑ, αφετερου γιατι δεν ειναι κατι που θα μπορουσες να κρυψεις ετσι κι αλλιως και αφετριτου, οταν καποτε εβγαινε εκ των πργματων στην φορα, θα φαινοταν εξαιρετικα περιεργο να μην το εχεις πει μεχρι τοτε και ισως σκεφτοταν οτι προσπαθησες να τον ξεγελασεις σε κατι.

    πιθανως να εξαφανιστηκε για το θεμα του παιδιου, μπορει και οχι ομως.
    μπορει απλα να ηθελε να το παει πολυ χαλαρα .
    για μενα, καως του ειπες την συγκεκριμενη φραση με αφορμη την εξαφανιση.
    δειχνει ενοχικοτητα.
    δηλαδη, οταν με καποιον δεν εχετε τιποτε απολυτως , υπαρχει συμπαθεια και γινεται απλα μια γνωριμια και την επομενη εξαφανιζεται, θεωρειται δεδομενο οτι φευγει για το θεμα του παιδιου?
    μπορει ακτι αλλο να τον ενοχλησε η και τιποτε να μην τον ενοχλησε. με την αντιδραση του ομως δειχνεις να νοιωθεις ασχημα και ενοχικα με το θεμα, να μην σου πω κι οτι δειχνει πρεμουρα, γιατι δεν ειναι δεδομενο σε μια τοσο φρεσκια γνωριμια οτι ο αλλος θα επικοινωνησει αμεσως, αλλα ουτε και οτι εχεις δικαιωμα να τον ψαχνεις και να κανεις διερευνητικες ερωτησεις.
    οχι οτι απαγορευεται η ειναι απρεπο, αλλα σε βαζει σε περιεργη θεση, αν με εννοεις.
    Έχεις δίκιο,το παιδάκι είναι ένα,έχω χάσει ένα ακόμη στη γέννα κ δυστυχώς μου έχει μείνει να το αναφέρω κ να το μνημονεύω παντού.
    Δεν ξέρω πώς το σκέφτηκε,δεν μοιάζω κ πολύ για μαμά,μικροφέρνω κάπως,δεν ξέρω γιατί μου το είπε αυτό.
    Καταλαβαίνω πώς το εννοείς,κ εγώ έτσι νομίζω δεν έπρεπε να ρωτήσω παραπάνω,αλλά είμαι ανυπόμονη πολύ,κ μου κακοφάνηκε που δεν εμφανίστηκε ενώ με τόση έμφαση την προηγούμενη μέρα μου έλεγε θα τα πούμε κ αυριο.
    Απλά σκέφτομαι πως δε θα ήταν κ τόσο θέμα για εκείνον να μου πει,ξέρεις κάτι όλο αυτό εμένα μου μοιάζει λίγο περίεργο ή κάτι άλλο.Γιατί οι ΄λανθρωποι να μη λένε αυτά,που σκέφτονται;

  8. #8
    Kerasi όχι ποτέ,ήταν πολύ χαλαρά τα πράγματα με ένα διακριτικό φλέρτ.Αυτό
    Agnostix δεν είναι πως επιδιώκω κάτι,δε θα ήταν κ εύκολο εξάλλου,απλά προβληματίστηκα με την στάση του.Θεωρώ πως δεν είναι σωστό να σου λεω κάτι κ όταν στρίβεις να κάνω κάτι εντελώς διαφορετικό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by elpida_ View Post
    Έχεις δίκιο,το παιδάκι είναι ένα,έχω χάσει ένα ακόμη στη γέννα κ δυστυχώς μου έχει μείνει να το αναφέρω κ να το μνημονεύω παντού.
    Δεν ξέρω πώς το σκέφτηκε,δεν μοιάζω κ πολύ για μαμά,μικροφέρνω κάπως,δεν ξέρω γιατί μου το είπε αυτό.
    Καταλαβαίνω πώς το εννοείς,κ εγώ έτσι νομίζω δεν έπρεπε να ρωτήσω παραπάνω,αλλά είμαι ανυπόμονη πολύ,κ μου κακοφάνηκε που δεν εμφανίστηκε ενώ με τόση έμφαση την προηγούμενη μέρα μου έλεγε θα τα πούμε κ αυριο.
    Απλά σκέφτομαι πως δε θα ήταν κ τόσο θέμα για εκείνον να μου πει,ξέρεις κάτι όλο αυτό εμένα μου μοιάζει λίγο περίεργο ή κάτι άλλο.Γιατί οι ΄λανθρωποι να μη λένε αυτά,που σκέφτονται;
    για πολλους λογους.
    και για δικους τους λογους, δηλαδη οτι ειναι ζορικο να λες ανοιχτα την αληθεια, αλλα και για να προστατεψουν τους αλλους, γιατι καμια φορα η αληθεια (τους), πληγωνει τον απεναντι.
    πολυ καλα κανουν για μενα και δεν λενε ακριβως οτι σκεφτονται, αλλα αυτο που ειναι καλο να ειπωθει.

    για ποιον, καλο? αυτο ειναι μεγαλο θεμα και το διαχειριζεται ο καθενας μονος του...

    για παραδειγμα, θα ηθελες αν συμβαινει αυτο που φοβασαι, να σου ελεγε "ξερεις, δεν θαθελα να μπλεξω με μια γυναικα με υποχρεωσεις?" , η να σου ελεγε "τελικα, μαλλον εκανα λαθος για σενα, δεν μου φαινεται και τοσο ενδιαφερον να ξαναβρεθουμε?"

    μπορει βεβαια, απλα να παιρνει τον χρονο του ο ανθρωπος και να σκοπευε να εμφανιστει, με την φραση σου ομως, οχι με την επικοινωνια, αλλα με την συγκεκριμενη φραση περι του παιδιου, του προσθετεις ενα ζορι παραπανω...

  10. #10
    Δεν κατάλαβα ποια φράση εννοείς;Ό,τι κ να μου έλεγε κάπου θα με ενοχλούσε,αλλά θα ήταν κ το πιο λογικό,δε θα είχα να πω κάτι.Τώρα είμαι με τα αν..Εγώ νομίζω πως με το να μην απαντήσει στο μύνημα δείχνει φανερά απόσταση κ γι αυτό αναρωτιέμαι πώς μπορεί να ήταν τόσο διαφορετικός τη μια μέρα με την άλλη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by elpida_ View Post
    .....Του έστειλα ένα μήνυμα πως είναι οκ να έχει θέματα,αυτό είναι κ το πιο λογικό άλλωστε αλλά δεν πήρα απάντηση.....
    αυτην την φραση σου εννοω βρε ελπιδα...
    γιατι δηλαδη να εχει θεματα??? απο που προκυπτει οτι θα πρεπε να εχει θεματα???
    γιατι ειναι τοσο προφανες οτι υπαρχουν θεματα, μολις γνωριστηκατε, με το καλημερα??
    αυτο δειχνει ενοχικοτητα εκ μερους σου, αλλα και πρεμουρα για το οτι εξαφανιστηκε...

    μπορει οντως να εχει θεμα, δεν λεω πως οχι.
    λεω μονο οτι εκ μερους σου , ειναι ενοχικη αυτη η αντιδραση.
    αν ηθελες ντε και καλα επικοινωνια, πριν παρει ο διιος, ας ςστελνες μια καλησπερα, τι γινεται κλπ.
    γιατι ντε και καλα, βαζεις "θεματα" αναμεσα σας?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    Εγω σε συγχαιρω για το οτι του ειπες την αληθεια και για την ηλικια και για την οικογενειακη σου κατασταση.Αυτο δειχνει ειλικρινια.Αν δεν του κανει η κατασταση σου λοιπον ας μην παρει ποτε.Αυτος θα χασει.

  13. #13
    [QUOTE=Remedy;566011]αυτην την φραση σου εννοω βρε ελπιδα...
    γιατι δηλαδη να εχει θεματα??? απο που προκυπτει οτι θα πρεπε να εχει θεματα???
    γιατι ειναι τοσο προφανες οτι υπαρχουν θεματα, μολις γνωριστηκατε, με το καλημερα??
    αυτο δειχνει ενοχικοτητα εκ μερους σου, αλλα και πρεμουρα για το οτι εξαφανιστηκε...

    μπορει οντως να εχει θεμα, δεν λεω πως οχι.
    λεω μονο οτι εκ μερους σου , ειναι ενοχικη αυτη η αντιδραση.
    αν ηθελες ντε και καλα επικοινωνια, πριν παρει ο διιος, ας ςστελνες μια καλησπερα, τι γινεται κλπ.
    γιατι ντε και καλα, βαζεις "θεματα" αναμεσα σας?[/QU

    αα,κατάλαβα,συμφωνώ μαζί σου,ήταν λάθος.Απλά για να πω την αλήθεια με ξάφνιασε η τόση άνεση,που είχε απο κοντά με το εξαφανίζομαι μετά κ έκανα βλακεία.Την ενοχικότητα δεν την είχα σκεφτεί,αλλά μετά,που το έστειλα αντιλήφθηκα πως μάλλον με τη στάση μου δείχνω πως κάτι θέλω παραπάνω.
    Ωστόσο το γεγονός πως δεν απάντησε δίνει ένα μήνυμα ξεκάθαρο στα μάτια μου.Αν κάποια στιγμή τύχει κ τον ξαναδώ τι κάνω;

  14. #14
    Quote Originally Posted by pngts View Post
    Εγω σε συγχαιρω για το οτι του ειπες την αληθεια και για την ηλικια και για την οικογενειακη σου κατασταση.Αυτο δειχνει ειλικρινια.Αν δεν του κανει η κατασταση σου λοιπον ας μην παρει ποτε.Αυτος θα χασει.
    Σε ευχαριστώ,απλά τώρα δεν αισθάνομαι οτι έπραξα κ πολύ σοφά.Μετέτρεψα το τίποτα σε θέμα κ κάπως δεν μου είναι κ ευχάριστο αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    Ναι καταλαβαινω αλλα καποια στιγμη θα το μαθαινε.Αφου υπηρχε ελξη.Καλυτερα να εχουν πεσει οι μασκες απο νωρις.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. HΜΑΡΤΩΝ!! ουτε τα "χρονια πολλα" δεν μου εστειλε!! τοσο πολυ πια!!!!!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 26-12-2020, 20:04
  2. Replies: 32
    Last Post: 24-06-2014, 23:24
  3. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •