"Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23

    "Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς"

    Είχα σχέση για 5 χρόνια, από τα 20 μου. Αγάπησα πολύ, έδωσα τα πάντα. Ήμουν ειλικρινής. Το άτομο με το οποίο ήμουνα πέρασε από διάφορες φάσεις. Αυτό που δεν άλλαξε ποτέ ήταν η ανασφάλεια με τον εαυτό του. Αυτή άλλωστε, και κατά δική του ομολογία, τον οδήγησε σε πολλά λάθη. Το βόλεμα που του προσέφερα εγώ επίσης ήταν ακόμα ένα λάθος στη σχέση μας. Το ότι εγώ θα έτρεχα για όλα μια ζωή, ενώ εκείνος θα «άραζε». Το ότι ήξερε επίσης να με κουμαντάρει με αποτέλεσμα να καταπιέζω συνέχεια τα δικά μου θέλω και να είμαι δυστυχισμένη. Αυτή η μόνιμη αναζήτηση προσοχής γύρω από το δικό του πρόσωπο, η εστίαση στις δικές του ανάγκες, κι ενώ όταν εγώ μίλαγα για τις δικές μου, ήταν πάντα δευτερευούσης σημασίας, με θύμωνε πολύ. Δεν είναι ότι είμαι παθητικό άτομο και κρύβω τα συναισθήματά μου. Μίλαγα. Μα όταν μίλαγα, όταν προσπαθούσα να τσακωθώ έστω, συνέχεια τσακωνόμουν «μόνη μου», όπως έλεγε. Ούτε αυτό δεν μπορούσαμε να κάνουμε. Του ζήτησα να χωρίσουμε 1,5 χρόνο πριν για όλους αυτούς τους λόγους. Με «έριξε» και έμεινα ένα χρόνο ακόμα περιμένοντας να δω κάποια αλλαγή, η οποία δεν ήρθε ποτέ προφανώς. Έτσι, μισό χρόνο πριν του ζήτησα να χωρίσουμε, κι έτσι κι έγινε. Τον έκανα χάλια όπως είπε, ήταν η χειρότερη στιγμή που θα μπορούσα να του το πω κλπ κλπ. Όμως δεν γύρισα. Μετά από λίγο διάστημα ξεκίνησα να βγαίνω με κάποιον άλλο. Βρήκα έναν άνθρωπο τελείως διαφορετικό, έναν άνθρωπο που σέβεται τα θέλω μου, που βρίσκει τρόπους να μου δείχνει ότι νοιάζεται για το πώς νιώθω και θέλει να με κάνει χαρούμενη. Έναν άνθρωπο που μοιραζόμαστε τα ίδια πάθη για τη ζωή. Παρότι πληγώθηκα στο παρελθόν, είμαι άνθρωπος που δίνει, οπότε προσπαθώ να ανταποδώσω κι εγώ όσο μπορώ. Είναι ακόμα πολύ φρέσκο όλο αυτό και δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. Γυρνώντας πίσω Ελλάδα από σπουδές (το τελευταίο παιδί που γνώρισα είναι Άγγλος και μόνιμος κάτοικος εκεί), ο πρώην εμφανίστηκε αλλαγμένος, συνειδητοποιημένος, αποφασισμένος να κάνει μια νέα αρχή στη ζωή του γενικότερα και με την ελπίδα το ίδιο να συμβεί και στη σχέση μας. Μου αποκάλυψε επίσης πράγματα που είχε κάνει ενώ ήμασταν μαζί, που με πλήγωσαν πολύ. Ο σκοπός του ήταν ότι θέλει να χτίσει κάτι νέο, με απόλυτη ειλικρίνεια πλέον και όχι άλλα λάθη. Φυσικά του εξήγησα ότι δεν είμαι στην ίδια φάση και ότι έχω βρει κάτι άλλο. Μπορεί να είμαι πολύ θυμωμένη μαζί του για ένα σωρό λόγους αλλά δεν παύω να τον αγαπώ και να νοιάζομαι. Και με σκοτώνει που τώρα τον βλέπω να πληγώνεται. Μου ζήτησε να το σκεφτώ και είτε να τα ξαναβρούμε, είτε να τραβήξει ο καθένας το δρόμο του χωρίς καμία επαφή πλέον. Προφανώς οι 2 καταστάσεις (τα 2 αγόρια) δεν συγκρίνονται, ούτε θέλω να το κάνω. Παρόλα αυτά είμαι πολύ μπερδεμένη. Το νέο είναι αβέβαιο, αλλά μοιάζει πολύ καλό. Στο παλιό υπάρχει πολλή αγάπη, αλλά και η σκέψη: κι αν όντως τώρα έμαθε από τα λάθη του..; Μήπως είναι κρίμα να μη δώσω (κι άλλη) ευκαιρία;

    Κάθε σκέψη ή συμβουλή καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ πολύ :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Με το ατομο απο αγγλια εχεις σκεφτει πως θα ειναι η σχεση σας απο μακρυα? Η θα ερθει ελλαδα- θα ερχετε συχνα? Το λεω γτμια σχεση εξαποστασεως ειναι αρκετε δυσκολη οχι ομως και ακατορθωτη....επισεις αν πεις ναι στο ατομο εδω θα εχει αλλαξει σιγουρα? Προτεινω να συγκρινεις- ονειρευτεις πως θα ηταν οι σχεση σου με τον καθενα και μετα να επιλεξεις....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    παπουτσι απο τον τοπο σου κι ασ ειναι μπαλωμενο θα ελεγα εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Με το παιδί από Αγγλία η σχέση δεν θα είναι από απόσταση, εάν συνεχιστεί. Καθότι δουλειά στην Ελλάδα- ιδίως στον τομέα που με ενδιαφέρει- δεν το βλέπω να βρίσκω ούτος η άλλως, θα προσπαθήσω αν είναι να δοκιμάσω την τύχη μου κι εκεί. Παρόλα αυτά η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα έχω ονειρευτεί να ζήσω τη ζωή μου. Τουλάχιστον έτσι νιώθω τώρα, ότι κι αν πάω Αγγλία, θα ήθελα να είναι προσωρινό.
    Όμως είναι αυτός αρκετός λόγος για να με κάνει να πάρω την απόφασή μου;

    Ευχαριστώ και πάλι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    οι αγγλοι ειναι σκληροι και πολυ ωραοι τυποι τι βλεπεισ τη σκληραδα του η βλεπεισ μονο την ευγενεια
    ειναι αντρασ ρε παιδι μου η παιδι πρωτον και δευτερον ειναι αγγλοσ η αοπ το καζακσταν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Το αν έχει αλλάξει όντως το άτομο που είναι εδώ, είναι κι αυτό ένα άλλο ερώτημα.... Πάντως 6 μήνες τώρα υποστηρίζει αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ε δωτσου κι εσυ μια ευκαιρια αφου τον αγαπασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οι αγγλοι ειναι σκληροι και πολυ ωραοι τυποι τι βλεπεισ τη σκληραδα του η βλεπεισ μονο την ευγενεια
    ειναι αντρασ ρε παιδι μου η παιδι πρωτον και δευτερον ειναι αγγλοσ η αοπ το καζακσταν
    Νέος άντρας είναι, όχι παιδί. Φέρεται με πολλή ωριμότητα όπως και να χει. Άγγλος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αρα και τουσ δυο καλουσ μου τουσ βγαζεισ απο εκει και περα συζητα με κανενα κοριτσι για προτερηματα κι ελατωματα
    γτ εμενα δε μ αρεσει να μιλαω για αντρεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ε δωτσου κι εσυ μια ευκαιρια αφου τον αγαπασ
    Τον αγαπάω αλλά δεν φέρθηκε σωστά. Και ούτε ξέρω εάν θα το κάνει. Από την άλλη ο άλλος μοιάζει τέλειος..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    οι ξενοι ειναι οπωσ τον βλεπεισ τον παιρνεισ δεν ειναι σαν εμασ οπυ οπωσ τον βλεπεισ σου βγαινει αλλιωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    θα μου πεια αυτοι δν κανουν μαλακιεσ;λογικα πιο ευκολα απο εμασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Πολύ γενικό αυτό, αλλά σε ευχαριστώ για την άποψή σου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    @that_girl Επειδή και εγώ πριν λίγο πόσταρα στο forum για πρώην , θα σου πω οτι δεν αλλάζει ο άνθρωπος τόσο εύκολα .Απλά την γνώμη μου σου λέω! Αργά ή γρήγορα ακόμα και να τα ξανα βρείς μαζί του τα προβλήματα θα επιστρέψουν . Μέσα σε 5 χρόνια σχέση χώρισα 2 φορές και τις δυο φορές κατάλαβα οτι δεν αξίζει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Αυτό πιστεύω κι εγώ, ότι αλλάζει πολύ δύσκολα. Και του το συζήτησα. Και του είπα ότι δεν χρειάζεται να το κουράζουμε κι ότι ίσως απλώς ο ένας δεν είναι για τον άλλον, κι ότι εκεί έξω ίσως υπάρχει κάποιο καλύτερο ταίριασμα και για τους δυο. Παρόλα αυτά ενώ συμφωνεί ότι ο άνθρωπος αλλάζει πολύ δύσκολα, υποστηρίζει ότι εκείνος "ξύπνησε" και έχει καταλάβει τα λάθη του. Και θέλει να κάνει μια νέα αρχή.

    :S

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 110
    Last Post: 19-05-2015, 03:14
  2. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 11:06
  3. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 16:58
  4. "Ο συντροφος μου ειναι βλάκας?"....Ευχαριστώ, δεν θα πάρω....
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2011, 14:46
  5. Ποιά είναι η αντίστροφη λέξη του "μισογύνη"? μισοανήρ?? :mad:
    By OYPS in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 20-06-2011, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •