άσχημο πρωι - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 22 FirstFirst ... 12202122
Results 316 to 326 of 326
  1. #316
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κι εγω ρέα, ως πριν λίγους μήνες κοιμόμουν το ξημέρωμα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #317
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χαχα αλλαγη φρουράς γατούλη μου... τώρα εγώ θα φυλάω την πόλη!

  3. #318
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    χορεψα ναι, αδελφη ήταν αυτή αλλωστε. εχεις δικιο σαυτο που λες αλλα ηδη απο χθες 2 σπυρακια- εξογκωματακια στον ουρανισκο μου φαγαν τη ζωη. σημερα βεβαια υπαρχει μονο ο ερεθισμος αλλα εγω εκει... να ψαχνομαι.

  4. #319
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλε κοιμαστε όλοι;

  5. #320
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλησπέρες σε όλους!
    Χορεύτρια τι κάνεις???Περνάει ο καιρός,πυρετό δεν σηκώνεις και ακόμα μου στενοχωριέσαι???
    Πληροφοριακά,ξέρεις τι πυρετό σηκώνει η Λύσσα???

  6. #321
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εγω νομίζω πως το κορίτσι μας εχει αρχίσει να ξεπερνα την λυσσοφοβια...ε? καλησπέρα σε όλους

  7. #322
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ναι αλλα με επιασε αλλο τωρα ειπαμεεεεεεεε :Ρ
    η χορευτρια

  8. #323
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    τι κανετε; πως είστε σήμερα; εμενα αυτα τα "σπυρακια" στον ουρανισκο πρεπει να εσπασαν και εμειναν μονο κοκκινα σημαδακια. με ενοχλουν λιγο και καταλαβαινετε οτι ψαχνω να δω τι ειναι...

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Από την στιγμή που έσπασαν,δεν έχεις λόγο να ανησυχείς...
    Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι πως η Φλουοξετίνη δεν μπορεί να σου μειώσει το Υποχονδριακό Άγχος...
    Λίγα λόγια για το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε με την Fleur η οποία βέβαια τον τελευταίο καιρό το βιώνει εντονότερα...
    Υποχονδρίαση:
    Για πολλά χρόνια η υποχονδρίαση θεωρείτο μία δευτερογενής διαταραχή (κυρίως της κατάθλιψης) και πολλοί την θεωρούσαν ως μία χρόνια διαταραχή που δεν επιδέχεται θεραπεία. Νεώτερες έρευνες έδειξαν ότι η πρωτογενής μορφή της διαταραχής είναι κοινή,ενώ πλέον έχουν αναπτυχθεί αποτελεσματικές γνωσιακές – συμπεριφοριστικές παρεμβάσεις.
    Τα τελευταία 15 χρόνια οι δύο κύριες στρατηγικές που ακολουθήθηκαν στην αντιμετώπιση της υποχονδρίασης είναι η μείωση των αποφυγών και η παροχή καθησυχαστικών διαβεβαιώσεων.Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η έκθεση ήταν πιο αποτελεσματική στις περιπτώσεις όπου το άτομο φοβόταν μήπως αρρωστήσει, ενώ η χρήση μεθόδων πειθούς που περιλάμβαναν αναπροσδιορισμό της απόδοσης αιτίων των συμπτωμάτων, πληροφόρηση,εκπαίδευση και γνωσιακές τεχνικές χρησιμοποιείτο περισσότερο στις περιπτώσεις όπου το άτομο πίστευε ότι είχε κάποια ασθένεια.Ωστόσο βρέθηκε ότι υπάρχει λειτουργική ομοιότητα μεταξύ της αναζήτησης διαβεβαιώσεων και των ιδεοψυχαναγκαστικών τελετουργιών. Η πλέον σύγχρονη γνωσιακή θεωρία για την υποχονδρίαση διατυπώθηκε από τον Salkovskis (1996), η οποία αναδεικνύει τη «συγγένεια» της υποχονδρίασης με την ιδεοψυχαναγκαστική
    διαταραχή και τη διαταραχή πανικού και στη γενική γνωσιακή θεωρία για το άγχος που περιγράφουν οι Beck, Emery και Greenberg (1985), θα μπορούσε να συνοψιστεί με την παρακάτω εξίσωση:
    Άγχος = εκτιμώμενη πιθανότητα απειλής x εκτιμώμενο κόστος απειλής /εκτιμώμενη ικανότητα αντιμετώπισης της απειλής + εκτιμώμενη εξωτερική βοήθεια για αντιμετώπιση της απειλής

    Δηλαδή μία αύξηση στην εκτιμώμενη πιθανότητα να συμβεί η απειλή αυξάνει την ένταση του βιούμενου άγχους, αλλά η σχέση αυτή δεν είναι τόσο απλή, καθώς επηρεάζεται και από την εκτίμηση του ατόμου για το μέγεθος των συνεπειών της απειλής μέσα από μία πολλαπλασιαστική σχέση συνέργιας. Κατά συνέπεια, είναι πιθανό ένα άτομο να θεωρεί ότι μία απειλή είναι πολύ πιθανή να συμβεί (π.χ. να λιποθυμήσει), αλλά παράλληλα να θεωρεί ότι αυτό δε θα έχει σοβαρές συνέπειες και κατά συνέπεια να μη βιώνει έντονο άγχος. Σε μία άλλη περίπτωση το άτομο μπορεί να πιστεύει ότι παρότι η απειλή είναι απίθανο να πραγματοποιηθεί, οι συνέπειες θα είναι τρομερές και έτσι να βιώνει έντονο άγχος. Στο πλαίσιο αυτό ο Salkovskis (1997) εξηγεί το υποχονδριακό άγχος, όπου το άτομο συνειδητοποιεί ότι η ανησυχία του μάλλον δεν αφορά σε κάτι που είναι πολύ πιθανό να συμβεί, αλλά που θεωρεί ότι θα ήταν καταστροφικό το να συμβεί.
    Last edited by Stavros; 31-10-2015 at 16:19.

  10. #325
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλησπέρα στο παρεακι μου, φλερ μου λυπάμαι που βασανίζεσαι καθημερινα με όλα αυτα... μακαρι να καταφερεις καποια στιγμη να το νικησεις !!!!!

  11. #326
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλησπερα παρεακι. ελπιζω και εγω ρεα μου καποια στιγμη να μην αγχωνομαι με το παραμικρο ή τουλαχιστον να αντιμετωπιζω ψυχραιμα οτι συμβαινει και οχι να σκεφτομαι το χειροτερο σεναριο για χανω κυριολεκτικα τη ζωη μου.
    Σταύρο αναγνωριζω πολυ τον εαυτο μου σ'αυτο που παρεθεσες. δυστυχως τεινω να συμφωνησω για τα λαντοζ βεβαια απορω γιατι την προηγουμενη φορα επιασε αλλα ποτε δεν ξερεις...αλλωστε ειχα ξεκινησει απευθειας με 2. ας δουμε τι θα πει και ο νεος ψυχιατρος την τριτη

Page 22 of 22 FirstFirst ... 12202122

Similar Threads

  1. χρηση της ψυχολογιας μας απο τριτους για ασχημο σκοπο.
    By toosensible in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 01-08-2013, 03:21
  2. Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...
    By Extreme_Ways in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-2012, 09:36
  3. ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΡΩΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-01-2012, 11:14
  4. καταθλιψη το πρωι !
    By gatakionline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 14:08
  5. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •