hello there!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: hello there!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114

    hello there!

    γεια σας παιδια!! χανομαι κ εμφανιζομαι συνεχεια κ παντα ανοιγω νεο θεμα! εγω η ποπη λοιπον που εδω κ 2 μηνες τωρα περνω τα χαπακια μου για την αγχωτικη διαταραχη (χωρις αγχολυτικο) εχω αρχισει να γινομαι οπως πριν! δουλεια πηγαινω κανονικα, κρισεις πανικου δεν εχω κ σε γενικες γραμμες ειμαι καλα! η σκεψη μου βεβαια κολλαει ωρες ωρες σε διαφορα χαζα θεματα κ δεν μπορω να ξεκολλησω! ειναι σαν να πιεζω τον εαυτο μου να αγχωθει με το ζορι! εχω παρατηρησει πως "αυτες τις μερες τις σπαστικες του μηνα" παντα βγαζω πολλα ψυχολογικα κ θα ηθελα να μαθω αν κ αλλες κοπελες εχουν τα ιδια ακομη κ με την αγωγη! νιωθω βασικα σαν να παει να με πιασει κριση αγχους αλλα τα χαπια την σπρωχνουν κ απλα το μυαλο μου σκαλωνει σε διαφορα θεματα! επισης τελευταια με προβληματιζει το γεγονος πως δεν με ενδιαφερει το εξω!! δεν ξερω αν εχει να κανει με κοινωνικη φοβια δεν με πιανει κατι περιεργο εξω απλα οσο ειμαι σπιτι κ σκεφτομαι πως στην ουσια δεν κανω κατι συναρπαστικο ασ πουμε στη ζωη μου σκεφτομαι πως ουτε εξω βγενω ωστε να δω φιλους/φιλες να κανω κατι το διαφορετικο να ζησω ισως νεες εμπειριες! ειναι χαζο το ξερω αλλα σκεφτομαι αυτα κ αγχονομαι! δεν ξερω τι μπορει να ειναι αυτο.. αλλα νιωθω οτι χανω πραγματα ..αν παλι βγω ολα μου φαινοντε ιδια κ βαρετα! ειμαι παρανοικη το ξερω αυτα ειναι τα χαζα θεματα που λεω παραπανω πως σκαλωνω κ κουραζω το μυαλο μου! σαν φυσιολογικος ανθρωπος νομιζω θα ελεγα δεν θελω να βγω δεν βγενω κ χαλαρωνω σπιτι μου..οταν μου ερθει η ορεξη σε 1-2-3 μηνες θα βγω! ..εχω κ φιλους φιλες σαν να μου την λενε που δεν βγενω μιλαμε στο τηλεφωνο μου λενε νεα τους κ ρωτωντας με τι κανω μου λενε κατι του τυπου " εσυ σπιτι δουλεια κλασικα?" κ στραβωνω με τον εαυτο μου!!!απο την αλλη εχω κ σχεση χρονια οποτε δεν με τραβαει το εξω για να "ψαχτω"!!!δεν ξερω τι εχω παθει δεν ξερω αν στους 2 μηνες με την αγωγη ειναι νωρις για να μου ερθει η ορεξη να ειμαι κοινωνικη κ να βγενω! τι παθαινωωωω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ναί έχω κι εγω αυτές τις σκέψεις κ πιο παλια περισσοτερο με αγωγή κι εγώ.
    Αυτό όμω δεν προέρχεται ετσι. Σιγουρα ναι μεν το δημιουργείς εσυ με το μυαλό σου γτ θες να το ελέγξεις προφανώς ποσο μπορεις να αγχωθείς .
    Αλλά γ μενα υπάρχει για παραδειγμα συγκεκριμενος λόγος που το κάνω. Δεν μπορώ να χαλαρώσω εύκολα σν άτομο γτ πιστεύω κτ θ μ το χαλάσει κ ξανα τα ιδια γιατί έτσι έχω μάθει ν σκεφτομαι σχεδον απ μικρη σν "καταστροφική" σκέψη να το πω. Το θέμα ειναι ακολουθείς και ψυχοθεραπεία να δεις τι σε εχει φτάσει στη κατασταση αυτή; ή ακολουθας μονο φαρμακευτικη αγωγή ;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    ειχα πει πως αυτη τη φορα θα το κανω σωστα κ θα κανω κ ψυχοθεραπεια ομως ακομη δεν ξεκινησα! θελω να το κανω πιστευω πως εχω θεματα να λυσω αυτη τη φορα ομως λιγο κολλαω! αλλοι μου λενε βοοηθαει..αλλοι μου λενε χαμενα λεφτα....

    εσυ κανεις ψυχοθεραπεια? περνεις αυτη τη στιγμη αγωγη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ποπακι , σκεφτεσαι πολυ , αυτο πιστευω οτι ειναι το προβλημα σου . Χαλαρωσε και ασε τα πραματα να κυλλησουν , οσο ταναλυεις , τοσο θα δημιουργεις προβληματα εκ του μη οντος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ναί κάνω και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και όπου να ναι θ τη διακόψω.
    Οταν λες αυτή τη φορά? Πριν πάλι είχες μόνο φάρμακα ή τίποτα δεν είχες ακολουθήσει?
    Αυτό το οι άλλοι σ λενε χαμένα λεφτά...
    Δηλαδή οι άλλοι πως βοηθήθηκαν μόνοι τους?χαχα...εδω θ γελάσω γτ πολλοί νομίζουν οτι το ξεπερνάνε μόνοι τους κ ειναι κρίμα γτ ηδη απο εδω ξεκινάει ενας φαύλος κυκλος αλλα αστο αυτο γ τωρα.
    Και μόνοι τους δηλαδη να το ξεπερασαν ν το κι ετσι, κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά και έχει τους δικούς του λόγους που τον έφεραν ως εκει. Δεν έχουμε όλοι τους ίδιους.
    Εσύ αν νιώθεις την ανάγκη ν το πω κι ετσι να μιλήσεις σε ψυχολογο να το κάνεις γνώμη μου.
    Εγω γ παραδειγμα απ τ πρωτη στιγμη , σκέφτηκα κάτι δεν πάει καλα μ εμενα κ το έψαξα κ ακομα δν θεωρώ φυσικά οτ ειμαι κ απολυτα σιγουρη γ τν επιλογή μ..αλλα θεωρώ είμαι σ καλό δρομο. Εχω ταλαιπωρηθεί κι εγω με διάφορους γιατρους,ψυχολόγους ΑΛΛΑ αυτό δν σημαινει οτι κ απαραιτητα δεν είναι ειδικοί. Απλα και στη δική μ τη περίπτωση γ παραδειγμα κατα πασα πιθανοτητα μου ταιριάζει αυτός που είμαι τώρα. Του έχω ανοιχτεί πολυ και εχω ανακαλύψει κ αλλα πράγματα γ μένα που ουτε καν σκεφτόμουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    οντως μαλλον εισαι σε καλα χερια αφου σε βοηθησε να ανακαληψεις πραγματα για τον εαυτο σου που ουτε καν σκεφτοσουν! ευχομαι με το τελος της αγωγης τα αποτελεσματα να ειναι μονιμα! εγω επερνα αγωγη σιπραλεξ γυρω στα 3 χρονια κ ημουν παρα πολυ καλα!!! τα εκοψα περασα ενα πολυ ωραιο καλοκαιρι αλλα απο σεπτεμβριο ξανα τα ιδια! μετανιωσα την ωρα κ την στιγμη που ειπα να το προσπαθησω! βεβαια αν δεν το εκανα δεν θα μαθαινα αλλα περασα τα ιδια ισως κ χειροτερα αυτη τη φορα μεχρι να με πιασουν τα χαπια!! αγχος οσο δεν παει κρισεις πανικου ασχημες σκεψεις φοβος για τα παντα κ το χειροτερο να μην φρικαρω κ κανω κακο στον εαυτο μου!!! τωρα ειμαι καλα αλλα ακομη δεν εχω απαλλαγει απο την "ιδεα" πως κατι δεν παει καλα μαζι μου!!! κ οοπως ειπε o macgyver πανω το προβλημα μου ειναι πως σκεφτομαι πολυ .......το ξερω αλλα πως να το ισυχασω το ρημαδι ??? ευχομαι μονο με τον καιρο κ τα χαπια να ηρεμισω κ παλι!!!


    σε αυτα τα 3 χρονια που επερνα τα χαπια ειδα αρκετες αλλεγες στον εαυτο μου!! σαν να με εκαναν καλυτερη νομιζα πως απλα μεγαλωνα κ αλλαζα αλλα οταν τα εκοψα (κ οχι δεν ημουν προκατειλημενη ) ειδα τις ιδιες πτυχες του εαυτου μου να εμφανιζοντε ξανα!! δηλαδη ισως λιγο πιο νευρικη απο οτι με τα χαπια...θυμωνα περισσοτερο ασχετα αν το εδειχνα...μου εβγενε ζηλια προς τη σχεση μου ενω με τα χαπια δεν υπηρχαν τουλαχιστον σε αυτον τον βαθμο που τα βιωνα χωρις αυτα!!!!!

    πως ομως σταματας τη σκεψη σου?? δεν θεωρω τον εαυτο μου οτι ειμαι πανεξυπνη ή οτι εχω μεγαλυτερη νοημοσυνη απο αλλους ανθρωπους αλλα ωρες ωρες σκεφτομαι ας σκεφτομουν λιγοτερο κ ασ ημουν πιο "χαζουλα"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    επισης τελευταια με προβληματιζει το γεγονος πως δεν με ενδιαφερει το εξω!! το εχω και γω αυτο, κατι με τραβαει να μη θελω να βγω απο το σπιτι. το ειχα πει αυτο στον ψυχολογο και ειπε πως ειναι απο το αγχος δηλαδη εκει που κανεις τεραστια βηματα, ενα αισθημα σε κανει πισω και σε ψυχοπλακωνει... μη το δινεις σημασια. Βαψου κανε τα μαλλια σου τα νυχια σου και βγες να τα γαμησεις ολα και δες να περας καλα οταν εισαι εξω!
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Σ ευχαριστώ.
    Me lene popi, εχεις παρεξηγήσει τα χάπια μάλλον(κι εγω τα ίδια παίρνω).
    Δεν σου προσφέρουν μόνιμη λύση. Και προφανως δεν θα λύσει τη ρίζα του κακου ν τ πω κι ετσι.
    Τα χάπια απλα σε βοηθούν να καταλαγιάσεις τα συμπτώματα και να έρθεις σ ενα καλύτερο επίπεδο απ πριν για να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι.
    Το πιο σημαντικό και μακροχρόνιο είναι η ψυχοθεραπεία!! Αν δν έκανες τοσα χρόνια, ή αν δν βρήκες δν έλυσες τα ζητηματα σου προφανως και σου επανήλθαν στο προσκηνιο . Ετσι τα είχα κόψει και τα ξαναεπαθα κ εγω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    phatox κ εξω που βγενω πιανω τον εαυτο μου να βαριεμαι! μικροτερη τα εκανα ολα αυτα εβγενα σε καθημερινη βαση υποχρεωσεις δεν ειχα γυριζα οποτε ηθελα σπιτι...σε αλλη πολη εμενα μονη μου ειχα την ανεξαρτησια μου ποτε δεν επεφτα ψυχολογικα ουτε φοβομουν τιποτα !!! τα πηγαινα πολυ καλα με τον εαυτο μου!!! ειχα αυτοπεποιθηση δεν φοβομουν τιποτα σχεδον!! σαν μεταλλαγμενη νιωθω τωρα !!

    νεραιδα εχεις δικιο σε οτι λες τα εχω παρεξηγησει τα χαπια ομως ειλικρινα ετσι ενιωθα οτιε ιχαν κανει κατι το μαγικο στην διαθεση μου!! ποσο καιρο την κανεις την δευτερη θεραπεια??? των 10 mg περνεις????

    πιστευω ενας βασικος παραγωντας που εφτασα εδω ειναι οτι εχασα την εμπιστοσυνη μου στους ανθρωπους! ειχα μια κολλητη σαν αδερφη μου για πολλα χρονια απο τη στιγμη που μου φερθηκε ασχημα κ στην ουσια μου εκανε κακο μετα απο ενα χρονο αρχισα να εχω αυτα τα προβληματα! απο τοτε βλεπω πως ενω εχω γνωστες/ους αλλα ιδιαιτερα στις κοπελες παντα κραταω μικρο καλαθι !!! ειναι σαν να βαζω οριο στο ποσο θα αφησω να με πλησιασουν κοπελες! ειμαι πολυ κοινωνικη αλλα ποτε δεν δενομαι πλεον! νομιζω πως αυτο μου κανει κακο γιατι στην ουσια ειχα την κολλητη μου που της ανοιγομουν στο 100% κ ηταν σαν ψυχοθεραπεια για μενα! απο τοτε ειμαι πιο κλειστη! το ξερω πως με μια αναποδια δεν τα παραταμε κ πως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο αλλα δεν μπορω να δεθω! το κανω αυθορμητα ..φθανω σε ενα σημειο κ κραταω αποστασεις!!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    θεσσαλια
    Posts
    97
    Μεταλλαγμένη ....ωραίο το ίδιο και γω βρέθηκα σε έναν άλλο κόσμο σε άλλο πλανήτη.και τώρα πρέπει να προσαρμόστω .τίποτα δεν ήταν όπως νόμιζα ότι ήταν.έπρεπε να μάθω να εμπιστεύομαι τον εαυτό μου ενώ ηξεερα να εμπιστευομαι μόνο τους άλλους.....δύσκολο σχεδόν ακατόρθωτο...που όμως πρέπει να γίνει κατορθωτό...!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    τι συνεβει ριτα???

  12. #12
    Ποπακι Θα ερθει ο καιρος που θα ξανα νιωσεις την διαθεση να βγεις Σιγουρο !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    curiouw αγαπη ποσο καιρο εχουμε να τα πουμε!!! ολα καλα?? .....περιμενω ποτε θα ερθει αυτη η μερα!!!!! εκει που λεω επανηλθα κατι με παει πισω παλι!

  14. #14
    Λεω καλά για να μην πτοηθω !!! Θα δεις οτι θα ερθει... φυσιολογικες οι ανησυχιες σου πιστευω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ειναι φυσιολογικό να νιώθεις ετσι όντως.
    ΑΛΛΑ δεν είναι φυσιολογικό να κλειστείς στον εαυτό σου γενικότερα
    και να μην ανοιχτείς κ σε αλλα ατομα. Δεν σου είπα να ανοιχτείς σε όποιον να ναι
    αλλά σιγά σιγά κάποιον θα βρεις ν ταιριαξεις παλι . Προσπάθησε να μν κλείνεσαι. Να είσαι ανοιχτή κ φιλική.
    Αυτό δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναπληγωθείς ή θ βρεις τον τελειο άνθρωπο αμέσως. Κι αυτό ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβεις μές στη ζωή είναι.
    τα λεω φυσικα γ ν τα αουω κι εγω :PP

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •