Θάνατος αγαπημένου προσώπου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11

    Θάνατος αγαπημένου προσώπου.

    Καλησπέρα.

    Είμαι άνδρας, 26 χρονών και τον Φεβρουάριο ξεκίνησα μία σχέση με μία κοπέλα που γνώρισα, την οποία αγάπησα πάρα πολύ, και εκείνη το ίδιο. Όπως κάθε σχέση, είχαμε σκαμπανεβάσματα, τσακωμούς, χαρές και μίξη συναισθημάτων. Είχατε ποτέ κάποιον γονιό, ή αδερφό/ή που να νιώθετε πως σας αγαπάει απεριόριστα και ανιδιοτελώς, χωρίς όρους, και νοιαζόταν για εσάς αυθεντικά; Έτσι με αγαπούσε εκείνη, το καταλάβαινα, μου το θύμιζε συνέχεια. Και την αγαπούσα και εγώ το ίδιο, μόνο που ήμουν πιο συγκρατημένος κάποιες φορές.

    Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων έπρεπε να φύγει για το εξωτερικό και να μείνει εκεί για αρκετά μεγάλο διάστημα, σε οικογένεια που είχε. Συνεχίσαμε την σχέση μας εξ' αποστάσεως, αλλά κάποια στιγμή το καλοκαίρι χωρίσαμε για λόγους που δεν έχουν σημασία τώρα. Παρόλα αυτά, συνέχισα να την αγαπώ και να με αγαπά το ίδιο, μιλούσαμε κάθε μέρα, λιγότερο από ότι όταν ήμασταν σε σχέση, πράγμα που την έκανε να πιστεύει πως έχω προχωρήσει και δεν την σκέφτομαι πλέον, και έτσι τσακωνόμασταν συχνά ακόμα και ως χωρισμένοι. Κατά την διάρκεια των μηνών που μιλούσαμε καθημερινά ενώ χωρισμένοι, είχαμε αποφασίσει πως δεν γίνεται να είμαστε μαζί, για διάφορους λόγους που τις είχα πει και ήταν σημαντικοί και εκείνη το είχε αποδεχτεί αν και διαφωνούσε.

    Ένα γενετικό πρόβλημα υγείας που είχε στην καρδιά, επανήλθε στο προσκήνιο και χρειάστηκε να κάνει εγχείριση ανοιχτής καρδιάς εχθές το πρωί. Δύο μέρες πριν, είχαμε έναν δυνατό καβγά και είχαμε σταματήσει να μιλάμε, αλλά ήρθε ξανά σε επαφή μαζί μου ζητώντας μου να μιλήσουμε στο τηλέφωνο, για να μου πει κάποια πράγματα σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει. Δεν την άφησα, λέγοντάς της πως όλα θα πάνε καλά, πως είμαι σίγουρος, και πως δεν χρειάζεται να μου πει αντίο γιατί μετά την εγχείριση θα είμαι εκεί για εκείνη, να την ακούω και να της λέω πόσο την αγαπώ. Μιλήσαμε στο τηλέφωνο για μιάμιση ώρα, το βράδυ πριν το πρωινό της εγχείρισης, συζητήσαμε τους καβγάδες μας, πόσο ασήμαντοι είναι, μου είπε πως με αγαπάει, της το είπα και εγώ και μου είπε πως το ξέρει, το καταλαβαίνει. Ανακούφιση για εμένα γιατί πολλές φορές πίστευε πως δεν την ήθελα στην ζωή μου. Γελάσαμε, της είπα πως όλα θα πάνε καλά και μετά θα συνεχίσουμε να μιλάμε, να ανοιγόμαστε, να αγαπιόμαστε.

    Εκείνο το βράδυ, όταν τελικά πήγα για ύπνο, μου έστειλε ένα e-mail λέγοντάς μου αντίο σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει. Μου είπε πόσο με αγαπά, πόσο ανακουφισμένη είναι που το ξέρω, πως αν πεθάνει να μην θυμάμαι τους καβγάδες μας, αλλά το πόσο με αγαπούσε και πως να αντλώ δύναμη από αυτή την αγάπη όταν περνάω δύσκολες στιγμές. Το επόμενο πρωί, αφού το διάβασα, της είπα πως τα ξέρω όλα αυτά, και πως δεν χρειάζεται να τα πει γιατί θα μιλήσουμε μετά την εγχείριση και πως θα είναι μια χαρά. Της είπα ότι την αγαπώ, μου είπε πως με αγαπάει και μπήκε στο χειρουργείο. Ήταν η τελευταία φορά που της μίλησα.

    Η εγχείριση ολοκληρώθηκε αλλά στην ανάρρωση εμφάνισε επιπλοκές που οδήγησαν σε καρδιακή ανεπάρκεια και θάνατο. Έγινε εχθές ξημερώματα ενώ κοιμόμουν, αφού νωρίτερα το βράδυ είχα ενημερωθεί από την αδερφή της πως είναι καλά. Η ίδια με ενημέρωσε και για τον θάνατό της. Από εκεί και μετά, από σήμερα το πρωί, ο κόσμος έχει καταρρεύσει. Ήταν 29 χρονών, γελούσε σαν παιδί, με πρόσεχε για το παραμικρό, με αγαπούσε μοναδικά. Και όλα αυτά χάθηκαν. Δεν θα ξανακούσω την φωνή της, δεν θα την ακούσω να γελάει, δεν θα μιλήσω ποτέ ξανά μαζί της. Μου λείπει απίστευτα, ο πόνος είναι πολύ δυνατός. Έχασα το άτομό μου, κλαίω από το πρωί, σταματάω που και που και μετά διαβάζω τις συζητήσεις μας, το e-mail της, ένα φωνητικό μήνυμα 3 δευτερολέπτων που μου έστειλε λέγοντας πως της λείπω και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι δεν είναι πια εδώ. Τι να κάνω; Δεν μπορώ να βρω κάτι να ξεχαστώ. Έχασα την αγάπη μου, το άτομό μου, το πιο καταπληκτικό άτομο που έχω γνωρίσει ποτέ και το μόνο που μπορούσα να ανοιχτώ. Τα συναισθήματα είναι ασήκωτα. Μετανιώνω για πράγματα που δεν της είπα, πράγματα που είπα και δεν έπρεπε να πω... Έφυγε άραγε χαρούμενη; Ήξερε ότι την αγαπούσα; Ήξερε πως νοιάζομαι για εκείνη; Την έχασα.

    Ευχαριστώ,
    OC

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταλαβαινω μεν οτι βλεπεις το θεμα συναισθηματικα αλλα εγω θα το δω με ενα σχετικο ορθολογισμο γιατι απλα δεν εχω καπιο ερεθισμα για να μπορω να μπω στη θεση σου κ να καταλαβω πως νιωθεις κ ορθολογισμος μου λεει οτι οσο πιο γρηγορα βρεις τροπο να το ξεπερασεις ολο αυτο τοσο καλυτερα θα εισαι μετα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Γεια σου Αλέξανδρε.

    Ανέκαθεν ήμουν άτομο της λογικής. Και η λογική λέει πως όντως θα το ξεπεράσω κάποια στιγμή. Αλλά τώρα τι κάνω... Νιώθω εντελώς μόνος, αβοήθητος. Και τώρα είναι εντάξει, λίγο ο υπολογιστής, λίγο το ένα, λίγο το άλλο, ψάχνω πράγματα να με κρατάνε απασχολημένο. Το βράδυ που θα πέσω για ύπνο, θα το σκέφτομαι συνέχεια, η θλίψη θα μεγαλώσει, γιατί οι σκέψεις τότε χτυπάνε. Αλήθεια, δεν ξέρω τι να κάνω, πως να πείσω τον εαυτό μου πως είναι κάτι φυσικό, πως να διώξω τις αμφιβολίες ότι την έκανα δυστυχισμένη, άσχετα αν μου έδειχνε το αντίθετο. Εκλογικεύσεις ψάχνω να με κρατήσουν...

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Δεν έχω λόγια ,δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν ξέρω ποιοι ήταν οι λόγοι που σας οδήγησαν να είστε μακρυά. Να σου ευχηθώ μόνο να την θυμάσαι πάντα χαμογελαστή και χαρούμενη. Καλό παράδεισο στη κοπέλα!! Θα έπρεπε να ήταν πολύ ωραίος άνθρωπος! Μην νιώθεις τύψεις, δεν βγάζει πουθενά, την αγάπησες και σε αγάπησε. Δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα από αυτό. Έχασες από τη ζωή σου έναν υπέροχο άνθρωπο. Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι. Όλοι λίγο πολύ έχουμε χάσει δικούς μας ανθρώπους. Να είσαι δυνατός, να συνεχίσεις τη ζωή σου και να την θυμάσαι.... πολύ μας συγκίνησες
    Δήμητρα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω Δήμητρα, να την θυμάμαι χαρούμενη και χαμογελαστή, και να χαμογελάω και εγώ αντί να κλαίω. Ήταν καταπληκτικός άνθρωπος, γεμάτη καλοσύνη και εμπάθεια. Προσπαθώ να διώξω τις τύψεις, γιατί με καταστρέφουν. Θα προσπαθήσω να συγκεντρωθώ σε αυτό που είχαμε, όπως έγραψε και εκείνη στο e-mail, να θυμάμαι πως με αγαπούσε πολύ. Σε ευχαριστώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    κοιτα να δεις πως τα φερνει η ζωη,κριμα.και τωρα εμεινες εδω λες και πεφτουν οι τιτλοι τελους απο μια ταινια συναισθηματικου δραματος.το θεμα ειναι οτι οσο να σκεφτεσε τι κανατε πριν και ολα αυτα δεν μπορεις να κανεις κατι.καλο ειναι που ξεσπας τωρα κανε τον κυκλο σου και μολις τον τελειωσεις θα ξερεις πως να συνεχισεις
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Τι να πω φίλε, μακάρι να βρω τον τρόπο να συνεχίσω.

  8. #8
    Σε αγαπουσε και εφυγε απο την ζωη χαρουμενη γιατι ηξερε οτι και εσυ την αγαπας! τα θερμα μου συλληπητηρια , να ζησεις να θυμασαι της ομορφες στιγμες που περασατε μαζι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ φίλε μου, όταν το σκέφτομαι αυτό νιώθω κάπως καλύτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλησπερα...οτι και να πω ειναι λιγο. δεν νομιζω αλλωστε οτι θα κανει και διαφορα στην ψυχολογία σου. το μόνο...ζήσε το πενθος..μην το "φυλας" μεσα σου. ξεσπασε κλαψε, ξανακλαψε, φωναξε...θυμωσε οτι σου βγαινει...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Προσπαθώ, έκλαψα, ξαναέκλαψα. Όλο λέω στον εαυτό μου πως οι τελευταίες μας στιγμές ήταν ευτυχισμένες. Και ξέρω πως όταν η μεταξύ μας σχέση ήταν καλά, ήταν και εκείνη ευτυχισμένη. Αυτό συνεχίζω να μου υπενθυμίζω. Αλλά μου λείπει τόσο πολύ. Είμαι συνέχεια με το κινητό μου στο χέρι, περιμένοντας ένα μήνυμα, οτιδήποτε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    θελει χρονο πολύ χρόνο....σε καταλαβαινω. αλλα ειναι κατι που δυστυχως οτι και να σου πουμε το περνας μονος..να προσεχεις τον εαυτο σου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Έτσι είναι, το περνάς μόνος σου. Ψάχνω να βρω πράγματα να αποπροσανατολιστώ, κάποιον να μου πει κάτι να νιώσω καλύτερα, αλλά τίποτα δεν λειτουργεί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Occams Chainsaw View Post
    Έτσι είναι, το περνάς μόνος σου. Ψάχνω να βρω πράγματα να αποπροσανατολιστώ, κάποιον να μου πει κάτι να νιώσω καλύτερα, αλλά τίποτα δεν λειτουργεί.
    δεν ξερω ίσως μια επισκεψη σε καποιον ψυχολογο να σε βοηθουσε για τον τροπο που θα το βιωσεις...απο την αλλη κανεις δεν μπορει να νιωσει οπως εσυ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    δεν ξερω ίσως μια επισκεψη σε καποιον ψυχολογο να σε βοηθουσε για τον τροπο που θα το βιωσεις...απο την αλλη κανεις δεν μπορει να νιωσει οπως εσυ...
    Το σκέφτομαι, θα περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα εξελιχθεί. Σε ευχαριστώ πολύ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απώλεια αγαπημένου προσώπου...
    By PostMortem in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 26
    Last Post: 24-06-2011, 21:06
  2. sos πρηξιμο προσωπου
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 03-08-2010, 02:05
  3. Κατάθλιψη συγγενικού προσώπου
    By i.a.t. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-04-2010, 19:01
  4. Επώδυνος χωρισμός και επικείμενος θάνατος συγγενικού προσώπου
    By Novel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 22-10-2009, 10:58
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By nala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-01-2007, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •