Επείγον,δεν ξέρω τι να κάνω πια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10

    Επείγον,δεν ξέρω τι να κάνω πια!

    Καλησπέρα,η αδερφή μου εδώ και 10 χρόνια πάσχει από ιδιοψυχαναστική διαταραχή. Αυτή τη στιγμή παίρνει αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά χάπια. Οι γονείς μου όσο μπορούν με την αγάπη τους (σε υπερβολικό βαθμό ) κρατάνε μια ισορροπία στο σπίτι γιατί η αδερφή μου πολύ συχνά βρίσκει αφορμές για φασαρίες. Εγώ όταν ξεκίνησε όλο αυτό ήμουν 13. Πήγαινα σχολείο άυπνη πολλές φορές ενώ δεν μπορούσα μέχρι προσφάτως να φέρω φίλους στο σπίτι γιατί η αδερφή μου δεν έχει ιδιαίτερη κοινωνική ζωή και ζηλεύει και γιατί ήμασταν όλοι κουρασμένοι ψυχολογικά από τις φασαρίες.Η Μ.(αδερφή μου) έχει περάσει διάφορα στάδια αυτά τα χρόνια και δυστυχώς έχει τη μάνα μου που της λέει τι να κάνει και συμμετέχει και η μάνα μου στους ψυχαναγκασμούς της αδερφής μου Εγώ με τον πατέρα μου δεν έχουμε αφήσει τέτοια περιθώρια. Όμως όσο μεγαλώνω (είμαι 23 τώρα) δεν αντέχω να ζω σ ένα σπίτι με συχνές φασαρίες για αιτίες που βρίσκει από το πουθενά η Μ., που οι γονείς μου, μου φωνάζουν και μένα πολλές φορές χωρίς λόγο, που οταν ερχεται σπιτι το αγορι μου και οι φιλες μου ακουω την αδερφη μου να τους βριζει και αυτους και μενα και σ ενα σπιτι που πρεπει να προσεχω 24 ωρες τη μερα τι θα πω και τι θα κανω...και απο πανω φοβαμαι μη χωρισουν και οι γονεις μου γιατι δεν θα αντεξουν και ειδικα ο μπαμπας μου τι πιεση αυτη και τους τσακωμους τους δικους μου με τη Μ. γιατι και γω ολα αυτα τα χρονια βρισκομαι σε μια κατασταση ψυχολογικου πολεμου....Οτι αλλο θελετε να μαθετε ρωτηστε με...Βοηθηστε με μηπως βρεθει μια λυση...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΓΤ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΜΕ Μ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΣ ΑΠΛΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10
    Για συντομια εχει σημασια;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    μπορει να ειναι δεικτησ για την ψυχολογικη σου κατασταση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Ειναι πολυ συχνο φαινομενο η κατασταση που περιγραφεις σε οικογενειες με ατομο με παρομοια προβληματα. Εγω εκεινο που πιστευω ειναι οτι ενα μερος της συμπεριφορας της αδερφης σου παιζει να οφειλεται και στο χαρακτηρα της απλα και οσο βρισκει εδαφος διαιωνιζεται. Εσυ σπουδαζεις στο ιδιο μερος που μεγαλωσες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Εγω θα σου προτεινα αν θα ηθελες βεβαια , να ερθεις λιγο πιο κοντα με την αδερφη σου , να μην νιωθει το "προβλημα" του σπιτιου. Ισως αν δεν νιωθει και αυτη τοσο αποκομμενη να ειναι πιο ηρεμη.
    Last edited by mnimonio is back; 21-10-2015 at 22:14.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο της να κανονίσετε μια κοινη συνεδρία που θα μπορουσες να της τα πεις όλα αυτά και με τον γιατρο της να καθοδηγει την συζητηση, ισως καταφερει να καταλάβει κάποια πράγματα και να τα δουλέψει μεσα της..ποσο χρονων ειναι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ίσως το καλύτερο, που θα είχες να κάνεις είναι, αν δεν μπορείς να βάλεις όρια στη σχέση σου
    με την αδελφή σου, ν' απομακρυνθείς από το περιβάλλον του σπιτιού.
    Τώρα, μέχρι να γίνει όμως αυτό απευθύνσου μαζί με τον πατέρα σου ή και μόνη σου σε κάποιον ειδικό,
    για να σε καθοδηγήσει τι χρειάζεται να κάνεις για να προστατευτείς και να μάθεις
    πως μπορείς να την αντιμετωπίζεις χωρίς να χρειάζεται να καταλήγετε συνεχώς σε καβγάδες.
    Οι φασαρίες δυστυχώς δημιουργούν ένα φαύλο κύκλο, χωρίς να δίνουν σχεδόν ποτέ λύση στα προβλήματα...
    Η αλήθεια είναι ότι όταν ένα μέλος της οικογένειας νοσεί, όλη η οικογένεια χρειάζεται
    βοήθεια/'θεραπεία'... γι' αυτό και μίλησε με τους γονείς σου, για να δείτε και μαζί πως θα
    μπορέσετε να δώσετε διέξοδο σ' αυτό που βιώνετε.
    Και δεν ευθύνεσαι εσύ αν οι δικοί σου αποφασίσουν ότι πρέπει τελικά να χωρίσουν,
    γιατί αυτό είναι κάτι που μάλλον αφορά μόνο τους ίδιους.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by evimak15 View Post
    Καλησπέρα,η αδερφή μου εδώ και 10 χρόνια πάσχει από ιδιοψυχαναστική διαταραχή. Αυτή τη στιγμή παίρνει αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά χάπια. Οι γονείς μου όσο μπορούν με την αγάπη τους (σε υπερβολικό βαθμό ) κρατάνε μια ισορροπία στο σπίτι γιατί η αδερφή μου πολύ συχνά βρίσκει αφορμές για φασαρίες. Εγώ όταν ξεκίνησε όλο αυτό ήμουν 13. Πήγαινα σχολείο άυπνη πολλές φορές ενώ δεν μπορούσα μέχρι προσφάτως να φέρω φίλους στο σπίτι γιατί η αδερφή μου δεν έχει ιδιαίτερη κοινωνική ζωή και ζηλεύει και γιατί ήμασταν όλοι κουρασμένοι ψυχολογικά από τις φασαρίες.Η Μ.(αδερφή μου) έχει περάσει διάφορα στάδια αυτά τα χρόνια και δυστυχώς έχει τη μάνα μου που της λέει τι να κάνει και συμμετέχει και η μάνα μου στους ψυχαναγκασμούς της αδερφής μου Εγώ με τον πατέρα μου δεν έχουμε αφήσει τέτοια περιθώρια. Όμως όσο μεγαλώνω (είμαι 23 τώρα) δεν αντέχω να ζω σ ένα σπίτι με συχνές φασαρίες για αιτίες που βρίσκει από το πουθενά η Μ., που οι γονείς μου, μου φωνάζουν και μένα πολλές φορές χωρίς λόγο, που οταν ερχεται σπιτι το αγορι μου και οι φιλες μου ακουω την αδερφη μου να τους βριζει και αυτους και μενα και σ ενα σπιτι που πρεπει να προσεχω 24 ωρες τη μερα τι θα πω και τι θα κανω...και απο πανω φοβαμαι μη χωρισουν και οι γονεις μου γιατι δεν θα αντεξουν και ειδικα ο μπαμπας μου τι πιεση αυτη και τους τσακωμους τους δικους μου με τη Μ. γιατι και γω ολα αυτα τα χρονια βρισκομαι σε μια κατασταση ψυχολογικου πολεμου....Οτι αλλο θελετε να μαθετε ρωτηστε με...Βοηθηστε με μηπως βρεθει μια λυση...
    Γεια,
    Οταν λές βάζει τη μάνα σου να συμμετέχει στους ψυχαναγκασμούς της τι εννοείς? Μπορείς να αναφέρεις 1-2 παραδείγματα?
    Αν ρωτήσεις την ίδια την αδερφή σου αν βρίσκει λογικό να βάζει τη μάνα σου να συμμετέχει στις τελετουργίες της, ποια ειναι η απάντηση της αδερφής σου?
    Όταν λές βρίσκει αιτίες για φασαρία, απο το πουθενά, για παράδειγμα τι αιτίες?
    Η ιδια η αδερφή σου τι έχει να πει για όλα αυτά? Πως νιώθει?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Γεια,
    Οταν λές βάζει τη μάνα σου να συμμετέχει στους ψυχαναγκασμούς της τι εννοείς? Μπορείς να αναφέρεις 1-2 παραδείγματα?
    Αν ρωτήσεις την ίδια την αδερφή σου αν βρίσκει λογικό να βάζει τη μάνα σου να συμμετέχει στις τελετουργίες της, ποια ειναι η απάντηση της αδερφής σου?
    Όταν λές βρίσκει αιτίες για φασαρία, απο το πουθενά, για παράδειγμα τι αιτίες?
    Η ιδια η αδερφή σου τι έχει να πει για όλα αυτά? Πως νιώθει?
    Της λεει να φερνει νερο φαγητο κτλ και να τα βαζει σε συγκεκριμενο σημειο στο τραπεζι η να καθεται με συγκεκριμενο τροπο η μανα μου
    Η αδερφη μου οταν την ρωταω για αυτο που κανει στη μαμα λεει οτι βρισκει πατημα απο την ιδια και το κανει και οτι ετσι εχει συνηθισει τοσα χρονια πως ευθυνεται και η μαμα μου για αυτο και δεν μπορει τουλαχιστον οχι ευκολα να το αλλαξει
    οταν λεω πως βρισκει αιτιες απο το πουθενα για φασαρια θελω να πω οτι ειδικα σε περιοδους που εχει αυξημενο αγχος και ειναι να κανει κατι διαφορετικο απο το προγραμμα της (το οποιο ειναι να ξυπναει αργα να τρωει να βλεπει τηλεοραση και να ξανακοιμαται αντε και καμια βολτα μικρη ) οπως πχ οταν ειναι να κανει μια δραστηριοτητα η να μιλησει σε καποιον νεο ψυχιατρο για την ιδψ αγχωνεται λοιπον τοτε πολυ και αν καποιος απο την οικογενεια κανει κατι που δεν της αρεσει το παραμικρο πχ να της μιλησει λιγο πιο αποτομα η να βαλει καποιο αντικειμεινο καπου που δεν της αρεσει κανει χαμο στο σπιτι
    η αδερφη μου εχει ενα καλο οτι συζηταει ανοιχτα για την ιδψ και επισης εγω πιστευω οτι εχει και ,λιγο καταθλιψη λογω μη κοινωνικης ζωης σιγουρα οπως αναφερε και καποιος παραπνω ευθυνεται και ο χαρακτηρας της αλλα οταν της λεμε πως αν το θελει πραγματικα θα γινει καλα και ειναι κριμα να χανει τη ζωη της γιατι ηδη ειναι 25 ετων λεει οτι θελει να γινει καλα αλλα ειναι δυσκολο οτι θελει στηριξη (που βεβαια εχει σε απιστευτο βαθμο) κτλ. Επισης και γω και ειδικα παλια αλλα και καποιες φορες τωρα την κανω παρεα μιλαμε βγαινουμε κτλ αλλα δν αλλαζει κατι μη σας πω μετα ειναι χειροτερα για αυτο σιγουρα ευθυνεται και ο χαρακτηρας της και δεν της εχω καμια σας μιλω ειλικρινα εμπιστοσυνη γιατι οτι μυστικο της εχω πει κατα καιρους το λεει στους γονεις μας και επισης τα ειχε για λιγο με εναν φιλο του αγοριου μου και με εθαβε κανονικα σ αυτον σε σημειο που το αγορι μου με τον δικο της δλδ τον φιλο του πηγαν να παρεξηγηθουν

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10
    εχω μιλησει απειρες φορες με τους γονεις μου για αυτο το θεμα και ολο μου λενε να μην ανακατευομαι και ξερουν αυτοι τι θα κανουν
    μονο που πιστευω με οσους ειδικους και να μιλησουν και οσο και να ενημερωθουν αν δεν γινει κατι πιο δραστικο απλα θα διαιωνιζεται αυτη η κατασταση
    θελω να φυγω απο το σπιτι ειλικρινα αλλα σ αυτη τη φαση ειναι δυσκολο
    οι γονεις μου εχουν και αλλα θεματα να τους απασχολουν και ετσι προσπαθουν να κρατανε μια κατασταση ισορροπιας στο σπιτι με ηρεμια
    αλλα κανεις μας ετσι δεν ζει φυσιολογικα γιατι η αδερφη μου εχει πολλες απαιτησεις πχ στην τηλεοραση δεν βλεπουμε παντα οτι θελουμε ή η ενταση ειναι ως ενα σταντας σημειο
    εγω εχω αρχισει να πιστευω ακραδαντα οτι η αδερφη μου δεν θελει να αλλαξει
    μεχρι και μια φιλη μου της εφερα σπιτι που περασε για δυο μηνες την ιδια κατασταση και εγινε καλαν γιατι η κοπελα το εψαξε μονη της και ηθελε πολυ να γινει καλα και μετα η αδερφη μου αγχωθηκε και μου ελεγε και τι μου την εφερες αυτη και δεν νιωθω καλα τωρα και δεν επρεπε να σας ακουσω και τετοια ενω μπροστα στη φιλη μου ειχε αντιθετη συμπεριφορα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μπορεις να ζητησεις απο τον γιατρο της να κανονίσετε μια κοινη συνεδρία που θα μπορουσες να της τα πεις όλα αυτά και με τον γιατρο της να καθοδηγει την συζητηση, ισως καταφερει να καταλάβει κάποια πράγματα και να τα δουλέψει μεσα της..ποσο χρονων ειναι?
    το εχω σκεφτει το εχω πει και στην αδερφη μου αλλα ολο το αναβαλει ουτε η ιδια δεν παει...ειναι 25 χρονων τωρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εισοδηματα μπαινουν στο σπιτι? Δουλευουν οι γονεις σου?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    10
    η μανα μου σταματησε να δουλευει για να μας μεγαλωσει και τωρα ο μπαμπας μου παιρνει συνταξη αλλα γιατι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αλλους πορους εχετε? Κανενα ενοικιο κλπ? ή ζειτε τα 4 ατομα αποκλειστικα απ τη συνταξη του μπαμπα σου?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω...?
    By NiNa T in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 23-12-2017, 01:28
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω
    By thetis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2011, 23:02
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •