Πως θα το διαχειριστώ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    γιατι κανενας δεν καταλαβαινει οτι η "αγαπη",μια σχεση μια πεστο οπως θες ΕΧΕΙ ημερομινια λυξης???γιατι?λετε ποσα χρονια σχεση ειστε νεοι ανθρωποι και αποριτε γιατι χωρισατε?ετσι επειδι μετα απο τοσο καιρο ξυπνησε ενα πρωι και ειπε οτι κατι δεν παει καλα,δεν νιωθει καλα με τον εαυτο της πιστευε οτι πρεπει να κανει μια αλλαγη και απλα αλλαξε εσενα.ολοι το κανουμε δεν φταει καποιος...
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απλα ηταν κατι αναμεικτο αλλες φορες αγαπουσε την ησυχια κ αλλες φορες αγαπουσε να γινεται θεμα συζητισης...καπια στιγμη απλα αποφασισε οτι θελει την ησυχια της.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    To βραδυ θα σου πω περισσοτερα, τωρα προσεξε να μην την ξανακαλεσεις με τιποτα. Δε θα επικοινωνησεις μαζι της για κανενα λογο. Και θα σου πω.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Έτσι κι αλλιώς δεν κανω πλέον καμία προσπάθεια να την καλέσω. Με έχει αποκλίσει απο παντού για να μην πω οτι μπορεί να έχει αλλάξει και τηλέφωνο... Αυτό δεν το ξέρω δεν το έχω ψάξει! Πάντως ευχαρισω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Stive View Post
    Πραγματικά κοίταξα όσο καλύτερα μπορούσα και προσπάθησα να δω πράγματα σε βάθος. Είναι όντως όπως τα λέω πραγματικά ο άλλος δεν είναι για φιγούρα ειναι όντως μαζί και έχουν σχεση για να μην πω οτι μένουν και λίγο μαζί ( ψώνια στο σούπερ μάρκετ). Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι πως φεύγεις απο μια σχέση ζωής απο έναν αρραβώνα και κανεις μια άλλη μέσα σε λίγες μέρες; Γιατί 1,5 μήνας ειναι τώρα...το πράγμα ξεκινά απο ποιο πριν. Τι άνθρωπος ήταν τελικά αδύνατο να το καταλάβω! Αυτό ειναι που με τσάκισε...
    Κανένας, ή έστω, σχεδόν κανένας δεν φεύγει από μία σχέση έτσι ξαφνικά.
    Η διαδικασία και ο προβληματισμός έχουν ξεκινήσει πολύ καιρό πριν, για κάποιους χρόνια πριν.
    Τα σημάδια πάντα υπάρχουν, το θέμα είναι πόσο κάποιος δίνει σημασία.
    Συχνά οι άνθρωποι εθελοτυφλούν. Και τις περισσότερες φορές είναι οι άντρες που πέφτουν από τα σύννεφα.
    Κι αυτό, γιατί δυσκολεύονται περισσότερο στην συναισθηματική επικοινωνία.
    Από την άλλη, είναι πολλοί και πολλές εκείνοι που δεν δείχνουν έντονα τη δυσαρέσκειά τους (ίσως και καθόλου; ) για κάποιο ελάττωμα ή συμπεριφορά του συντρόφου τους.
    Αλλά κάποια στιγμή, συχνά με μια αφορμή, το ποτήρι ξεχειλίζει.

    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πώς μπορεί να σκέπτεται η πρώην σου, αλλά θα σου πω για μένα.
    Έχω φύγει αρκετές φορές από ερωτικές και φιλικές σχέσεις.
    Σχεδόν πάντα, η διαδικασία είχε ξεκινήσει καιρό πριν.
    Στις ερωτικές σχέσεις πάντα επεσήμενα στον άλλον τι μ' ενοχλεί, άσχετα αν ο άλλος μπορούσε ν' αλλάξει συμπεριφορά.
    (Είναι γεγονός ότι δεν φταίει πάντα ο άλλος, αλλά έχουμε μερίδιο ευθύνης εμείς που τον επιλέξαμε.)
    Στις φιλικές μπορεί να μην ήμουν πάντα και με όλους τόσο ξεκάθαρη παλιότερα. Τώρα είμαι και σε αυτές.
    Ζύγιζα τα υπέρ και τα κατά, πόσο μ' ενοχλεί κάτι και πόσο μπορώ να το ανεχτώ.
    Πάντα έδινα δικαιολογίες στον άλλον, αρκετές θα έλεγα.
    Όμως, κάποια στιγμή, μπορεί με μία ασήμαντη αφορμή, γινόταν το μπαμ.
    Κι εκεί έφευγα ανεπιστρεπτί.
    Αν αυτοί με τους οποίους τερμάτισα μία σχέση, ξεχνούσαν όλα αυτά που δήλωνα κατά καιρούς πως μ' ενοχλούσαν και στεκόταν μόνο στο τελευταίο συμβάν,
    την αφορμή, τότε σίγουρα ακόμη θ' αναρωτιούνται.

    Ψάξε λοιπόν σε όλα εκείνα που σου είχε εκφράσει τόσα χρόνια ότι την ενοχλούσαν για να βρεις γιατί έφυγε. Κανένας δε φεύγει χωρίς λόγο.
    Αυτό δε σημαίνει βέβαια πάντα, ότι πρέπει να ρίχνουμε ευθύνες στον εαυτό μας επειδή δεν εκπληρώσαμε όλες τις προσδοκίες του άλλου.
    Είναι όμως μια αφορμή να προβληματιστούμε και να προχωρήσουμε παραπέρα. Και αν χρειάζεται, να βελτιωθούμε.
    Last edited by marian_m; 21-10-2015 at 18:45.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    γιατι κανενας δεν καταλαβαινει οτι η "αγαπη",μια σχεση μια πεστο οπως θες ΕΧΕΙ ημερομινια λυξης???γιατι?λετε ποσα χρονια σχεση ειστε νεοι ανθρωποι και αποριτε γιατι χωρισατε?ετσι επειδι μετα απο τοσο καιρο ξυπνησε ενα πρωι και ειπε οτι κατι δεν παει καλα,δεν νιωθει καλα με τον εαυτο της πιστευε οτι πρεπει να κανει μια αλλαγη και απλα αλλαξε εσενα.ολοι το κανουμε δεν φταει καποιος...
    Θα συμφωνήσω.
    Δε σημαίνει πάντα ότι φταίει ο άλλος επειδή μία σχέση τελειώνει.
    Εμείς αλλάζουμε και εξελισσόμαστε και θέλουμε διαφορετικούς ανθρώπους δίπλα μας.
    Χωρίς να σημαίνει ότι αυτός που αφήνουμε είναι κακός και σκάρτος.
    Απλώς, πλέον δεν ταιριάζουμε.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δυσκολευονται στη συναισθηματικη επικοινωνια οι αντρες γιατι οι γυναικες συνηθως εχουν μαθει να μιλουν οταν χρειαζονται κατι περιμενοντας απ τους αντρες να τις ακουσουν ετσι ο ενας μιλαει κ αλλος ακουει..
    οι αντρες δε λενε συχνα τι θελουν αλλα το φιλοσοφουν σαν αυτο που λενε οι αντρες δε κλαινε κλπ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Stive View Post
    .......Με το που γυρίσαμε μέσα σε 5 μέρες τα πράγματα άλλαξαν δραματικα. Έγινε αδιάφορη,παραμελουσε το σπίτι, εμένα και γενικότερα έγινε μια άλλη. Τελικά η έκβαση ήταν να μου πει πως θέλει να χωρίσουμε γιατί δεν νιώθει πια ερωτευμένη μαζί μου! Δεν μπορούσα να το δεχτώ γιατί πιστεύω πως ο έρωτας είναι στιγμές και όχι για μια ζωή. Την παρακάλεσα πολλές φορές να μην τα διαλύσει όλα, της είπα πως την αγαπάω και ας μην το έδειχνα πολλές φορές. Γενικά έπεσα χαμηλά για να μπορέσω να σώσω το σπίτι μου. Εκείνη ήταν ανένδοτη! Τα έκανε όλα τόσο γρήγορα· σε μια εβδομάδα μετακόμισε άλλου μόνη της(ούτε λόγος να γυρίσει στους γονείς της) και ενώ στην αρχή με έβλεπε οτι ήμουν χάλια, μου έλεγε οτι μπορώ να την πάρω για οτι θελήσω και διαφορά τέτοια....αποκόπηκε εντελώς! Στο σήμερα έχει περάσει ενάμισι μήνας και αυτή είναι με άλλον και σαν να μην φτάνει αυτό κυκλοφορεί μαζί του χωρίς κανένα ενδοιασμό (μέχρι και κοινά ψώνια κάνουν μαζί). Αποτέλεσμα αυτού εγώ να ειμαι μόνος χωρίς φίλους ( είχε φροντίσει να με αποκόψει) με ένα νοικιασμένο σπίτι κοντά στην περιοχή της, χωρίς να μπορώ να πάω πουθενά απο εκεί που πήγαινα για να μην την πετύχω και κανω και καμία χοντρη μ.....ια και καταστρέφω. Υπάρχει ομως και κάτι χειρότερο.... Οτι μου έχουν προκύψει και θέματα υγείας μέσα σε αυτό το διάστημα απο όλο αυτό που περνάω.
    Συγνώμη αν κούρασα αλλα 7 χρονια δεν χωράνε εύκολα. Κάθε άποψη και κάθε συμβουλή δεκτή. Άλλωστε για αυτό έγραψα....

    Υ.Γ. 1 Πως μπορεί να μην ξέρεις έναν άνθρωπο μετά από τόσα χρονια και πως μπορεί να σε πονάει τόσο πολύ!

    Υ.Γ. 2 πως μπορεί να έχεις αισθήματα ακόμα για έναν άνθρωπο που συμπεριφέρεται έτσι!
    οταν εισαι τοσα χρονια με καποιον και εχει σταθερη συμπεριφορα, δεν μπορει σε 5 μερες να γινει ενας αλλος.
    απλα, κατι νεο προεκυψε.
    κι αν κρινω απο την συνεχεια, το κατι μαλλον θα ηταν η νεα της γνωριμια.
    δεν ειναι οτι δεν την ηξερες, η οτι υποκρινοταν.
    ειναι οτι τα χρονια ηταν πολλα και αλλαξαν πραγματα μεσα της, οπως και στα αισθηματα και στην επιθυμια της για σενα.
    προεκυψε και μια νεα γνωριμια και απομακρυνθηκε.
    κι αυτη μπορει να εχει αισθηματα. τοσα χρονια εισασταν μαζι. απλα οχι ερωτικα, αλλα ανθρωπινα/φιλικα..

    ηταν πολυ νεα οταν τα πρωτοφιαξατε.
    προσωπικα δεν το θεωρω απαγορευτικο. ειναι πιθανον να συναντησεις τον ανθρωπο σου και στα 20. αλλα ειναι πιθανο και να θελεις αλλα πραγματα η αλλον ανθρωπο στα 30...

    εσυ, εισαι εσυ, εισαι προσωπικα εμπλεκομενος και πληγωμενος απο την ιστορια.
    εχεις καθε δικιο να εισαι χαλια.
    αλλα αυτο που της συνεβη ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και αρκετα αναμενομενο.
    φυσικα αν σε εξαπατησε, δλδ αν ειχε διπλη σχεση για καποιο διαστημα, ειναι κατακριτεο, αλλα δεν ειμαστε και θεοι να τα κανουμε ολα , παντα, οπως θα επρεπε.

    δες την καλη πλευρα της ιστοριας.
    δεν προλαβατε να παντρευτειτε και γλυτωσατε μια μεγαλη δυστυχια και πολλα εξοδα και στους γαμους και στα διαζυγια.
    η , το χειροτερο, μια υποκριτικη σχεση μεσα στον γαμο.
    ξεκαθαρισε μια και καλη η κατασταση.
    παιρνεις τον χρονο σου και πας για αλλα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-10-2014, 15:49
  2. Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ;
    By DeadGirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 12-05-2014, 15:49
  3. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 15:14
  4. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  5. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •