Πως θα το διαχειριστώ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8

    Post Πως θα το διαχειριστώ;

    Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Ειμαι 29 χρόνων και είχα σχέση με μια κοπέλα για 7 χρονια, η κοπέλα ήταν 2 χρονια μικρότερη από εμένα. Γνωριστήκαμε μέσω κοινής παρέας και από την πρώτη στιγμή είχαμε μια έλξη και μέσα σε μια εβδομάδα τα φτιάξαμε, από τότε γίναμε πράγματικα αυτοκόλλητοι. Αν και από μακρινές περιοχές μέσα στην αθηνα εγώ ήμουν κάθε μέρα στην δίκη της και καθόμουν όλη μέρα εκεί από την ώρα που σχολουσε από την δουλειά της και μετά. Για να μην τα πολυλογώ μέσα σε ένα εξάμηνο είπαμε να μείνουμε μαζί. Βρήκαμε σπίτι,φυσικά στην περιοχή της, αγοράσαμε έπιπλα και τα πάντα από την αρχή και ξεκινήσαμε να ζούμε σαν ζευγάρι φυσιολογικό. Μετά ομως από ένα διάστημα μερικών μηνών μένω χωρίς δουλειά και αυτό με κατέστρεψε ψυχολογικά. Άρχισα να παραμελω τον εαυτό μου, να παίρνω κιλά και να έχω νεύρα πολλά! Αυτή η φάση κράτησε για ένα περίπου χρόνο και δεν λέω.... Εκείνη έμεινε και με στήριξε. Βρήκα δουλειά και αμέσως ένιωσα καλύτερα και πραγματικά άλλαξα αφού της το υποσχέθηκα και αρχίσαμε πάλι να ήμαστε φυσιολογικά. Μου ζήτησε να αλλάξουμε σπίτι να πάμε σε μεγαλύτερο και παρόλο που φοβόμουν το έκανα! Πέρυσι μάλιστα στην γιορτή της της πείρα και δαχτυλίδι και της έκανα έκπληξη με την προοπτική να δρομολογήσουμε να παντρευτούμε. Πέταξε από την χαρά της ένιωθε ευτυχισμένη και το έβλεπα στα μάτια της και μου άρεσε. Από το Πάσχα ομως και μετά άρχισαν να αλλάζουν πράγματα στην συμπεριφορά της. Άρχισε να Βγαίνει με φίλες περισσότερο και γενικότερα να απομακρύνεται δεν έδινα πολύ σημασία, έτσι και αλλιώς ήμαστε διαφορετικοί χαρακτηρες και δεν ταιριάζαμε στον τροπο διασκέδασης. Αυτό άρχισε να γίνεται εντονότερο χωρίς ομως να υποπτεύομαι κάτι, δεν μου έδινε δικαίωμα και ούτε μου έλεγε ψέματα ( το ΧΑΑ τσεκάρει πολλές φορές) έτσι κύλισε ο καιρός μέχρι το καλοκαίρι που πήγαμε διακοπές και μου μιλούσε για τον γάμο και οτι πρέπει να τον κάνουμε και για πολλά τέτοια! Με το που γυρίσαμε μέσα σε 5 μέρες τα πράγματα άλλαξαν δραματικα. Έγινε αδιάφορη,παραμελουσε το σπίτι, εμένα και γενικότερα έγινε μια άλλη. Τελικά η έκβαση ήταν να μου πει πως θέλει να χωρίσουμε γιατί δεν νιώθει πια ερωτευμένη μαζί μου! Δεν μπορούσα να το δεχτώ γιατί πιστεύω πως ο έρωτας είναι στιγμές και όχι για μια ζωή. Την παρακάλεσα πολλές φορές να μην τα διαλύσει όλα, της είπα πως την αγαπάω και ας μην το έδειχνα πολλές φορές. Γενικά έπεσα χαμηλά για να μπορέσω να σώσω το σπίτι μου. Εκείνη ήταν ανένδοτη! Τα έκανε όλα τόσο γρήγορα· σε μια εβδομάδα μετακόμισε άλλου μόνη της(ούτε λόγος να γυρίσει στους γονείς της) και ενώ στην αρχή με έβλεπε οτι ήμουν χάλια, μου έλεγε οτι μπορώ να την πάρω για οτι θελήσω και διαφορά τέτοια....αποκόπηκε εντελώς! Στο σήμερα έχει περάσει ενάμισι μήνας και αυτή είναι με άλλον και σαν να μην φτάνει αυτό κυκλοφορεί μαζί του χωρίς κανένα ενδοιασμό (μέχρι και κοινά ψώνια κάνουν μαζί). Αποτέλεσμα αυτού εγώ να ειμαι μόνος χωρίς φίλους ( είχε φροντίσει να με αποκόψει) με ένα νοικιασμένο σπίτι κοντά στην περιοχή της, χωρίς να μπορώ να πάω πουθενά απο εκεί που πήγαινα για να μην την πετύχω και κανω και καμία χοντρη μ.....ια και καταστρέφω. Υπάρχει ομως και κάτι χειρότερο.... Οτι μου έχουν προκύψει και θέματα υγείας μέσα σε αυτό το διάστημα απο όλο αυτό που περνάω.
    Συγνώμη αν κούρασα αλλα 7 χρονια δεν χωράνε εύκολα. Κάθε άποψη και κάθε συμβουλή δεκτή. Άλλωστε για αυτό έγραψα....

    Υ.Γ. 1 Πως μπορεί να μην ξέρεις έναν άνθρωπο μετά από τόσα χρονια και πως μπορεί να σε πονάει τόσο πολύ!

    Υ.Γ. 2 πως μπορεί να έχεις αισθήματα ακόμα για έναν άνθρωπο που συμπεριφέρεται έτσι!

  2. #2
    Δε νομίζω πως υπάρχει συμβουλή καλύτερη κ νομίζω πως θα την ακούσεις εδώ απο τους περισσότερους.Δεν πρέπει κ δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς ξανά.Θα μου πεις είναι πολλά τα χρόνια.Αυτό να ξέρεις είναι κ το κακό της υπόθεσης κ σου το λέω σαν γυναίκα με πολλά χρόνια σχέσης κ γάμου με άνθρωπο,που ήμουν σχεδόν απο παιδί.Γνωρίζεις κάποιον τόσο μικρός κ μεγαλώνετε μαζί,όμως τα θέλω σας,που διαμορφώνονται είναι τα ίδια;Θα μπορούσα να σου πω πολλές εκδοχές,του τι συνέβη,θεωρείς πως έχει νόημα;Θα σε βοηθήσει σε κάτι;Προφανώς κ θα περάσεις πολύ ζόρικα,προφανώς κ θα δυσκολευτείς να το ξεπεράσεις,αλλά τελικά θα το κάνεις γιατί έτσι πρέπει,η ζωή προχωράει.Πάντως σαν ένα πρώτο βήμα,εγώ θα έφευγα απο την περιοχή εκεινη,να μην βλέπω κ έχω επαφή,νομίζω πως θα σε βοηθήσει να πας παρακάτω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    23
    Καλησπέρα. Συμφωνώ με την ελπίδα, η μετακόμιση είναι αρκετά σημαντική. Να αλλάξεις περιβάλλον απο τον χώρο που ζούσατε μαζί και σηματοδοτεί και μια νέα αρχή. Είναι δύσκολο πολύ μετά από τόσα χρόνια και ο εγωισμός μας το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Από την περιγραφή σου, από τον τρόπο που αντέδρασε, φαινόταν ότι εμφανίστηκε κάποιος τρίτος στη ζωή της. Αυτά συμβαίνουν, πάντα στη ζωή θα υπάρχουν τρίτα άτομα που θα μας τραβήξουν το ενδιαφέρον. Το θέμα είναι, για να πάρει την απόφαση να φύγει, ιδίως όταν μπαίνετε στη διαδικασία να μιλήσετε και για γάμο, προφανώς υπήρχαν και πράγματα που της έλειπαν.. Τα ξέρεις αυτά, τα είχατε συζητήσει ποτέ; Πέραν από την πίκρα που σου αφήνει, είναι σημαντικό να δεις αν μπορείς να μάθεις και για τον ευατό σου κάτι μέσα από όλο αυτό. Οχι απαραιτήτως για να αλλάξεις κάτι, αλλά για να είσαι πιο συνειδητοποιημένος για την επόμενη φορά..
    Κάτι τελευταίο που θέλω να αναφερθώ. Είπες ότι είχε φροντίσει να σε αποκόψει από τους φίλους σου. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό στον άλλον, εκτός αν του το επιτρέψεις. Από την περιγραφή σου παρόλα αυτά, νιώθω ότι από μόνος σου πήρες αυτές τις πρωτοβουλίες, δεν σου "απαγόρεψε" δηλαδή να βγαίνεις, ούτε σε "ανάγκασε" να βγαίνεις στην περιοχή της κλπ. Το έκανες εσύ γιατί το ήθελες, σωστά;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Φυσικά και είχαμε συζητήσει τα προβλήματα μας αρκετές φορές και απο την δίκη της πλευρά και απο την δίκη μου. Φυσικά και της έλειπαν πράγματα όπως και εμένα. Όπως είπα ήμαστε άλλοι χαρακτηρες και για να μείνουμε 7 χρονια πιστεύω οτι δεν ήμαστε απλά δυο συνιστώσες. Υπήρχε και συνισταμένη! Ας παραμερίσω τα αισθήματα που έτσι κι αλλιώς πρέπει. Το πρόβλημα μου είναι το ποσό γρήγορα και αστραπιαία γίνεται οτι γίνεται και πως τελικά ο άνθρωπος σου για τόσα χρονια σε πονάει με τον χειρότερο τροπο; Φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο... Εμείς κάνουμε τις επιλογές μας δεν μας τις επιβάλει ο άλλος αλλα ουσιαστικά μέσα απο τον άλλο τις επιβάλουμε στον εαυτό μας! Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο και τις απαντήσεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Καπου,καπως θα εχασες επεισοδια..Τετοια θεαματικη αλλαγη δεν γινεται εν μια νυκτι!
    Στανταρ ολα αυτα θα τα ειχε σχεδιασει απλα δεν ειχε τα κοτσια ή τον τροπο να στα ξεφουρνισει..Τελος παντων δεν εχει αξια να τα σκεφτεις αυτα. Θα πονεσεις φιλε μου,θα φας ολα τα σταδια της φρικης και της εγκαταλειψης που βιωσες και θα επανελθεις..αυτο ειναι σιγουρο και ας μην το πιστευεις τωρα.
    Τελος , φυγε απο την περιοχη της και απο το σπιτι "σας" που εγινε "σου" και φυλακη αναμνησεων. Καλη δυναμη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εννοεις εχετε αλλους τροπους διασκεδασης?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Εννοώ πως δεν ταιριάζαμε σε γούστα μουσικής , μαγαζιά για βόλτα και διαφορά τέτοια μικροπράγματα .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eσυ εισαι πιο του μεσα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Κάπως έτσι Αλλα όχι και ακριβώς....μου αρέσει να διασκεδαζω όμορφα και κάπου που μπορεί να σου προσφέρει μια ποιότητα! Όχι σε μέρη που δεν σου προσφέρουν απόλυτος τίποτα και που πας μόνο για να ψαχτείς!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λοιπον σηκωνει πολυ αναλυση το θεμα σου. Τελευταια φορα ποτε μιλησατε? πριν τον 1,5μηνα?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα δε πιστευω οτι εγινε μια αλλη ξαφνικα ετσι ηταν απο την αρχη απλα επειδη στην αρχη ειναι πιο ζωντανος καπιος σε μια σχεση ξυπναγε κ δε το καταλαβες.
    δεν εγινε απλα μια αλλη ηταν αυτη κ μια αλλη μαζι δε ξερω αν καταλαβαινεις τι ενοω..
    τωρα το οτι βγαινει με αλλον κλπ δε ξερω γιατι αλλα κατι με κανει δυσπιστο σε αυτο το θεμα κ μου δινει την εντυπωση οτι το κανει κ καλα για να δειξει οτι τα εχει με καπιον
    εγω πιστευω οτι εδιξε αδιαφορη οταν αρχισε να βγαινει με τις φιλες της.
    αυτο ισως που την εκανε ανενδοτη ειναι οτι καταπιες της ιστορια που σου παρουσιασε χωρις να σκεφτεις οτι μπορει να συμβαινει κατι αλλο που ηταν μονιμα στο παρασκηνιο κ δεν ειχες ορατοτητα σε αυτο καθολου.
    αυτο οτι αρχισε ξαφνικα να βγαινει με τον αλλο κ να τον διχνει παντου δε με πειθει ετσι οπως το ακουω...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Τελευταία φορά μιλήσαμε πριν απο καμία 25ρια μέρες. Όχι τηλέφωνο ένα μνμ που έστειλα εγώ και της ζήτησα να συναντηθούμε γιατί ήθελα να της πω κάποια πράγματα. Η απάντηση που έλαβα ήταν οτι δεν θέλει και γενικά δεν θέλει να με βλέπει! Έκτοτε την είδα μια φορά απο μακριά στο δρόμο με τον άλλο... Αρκετοί βέβαια καλοθελητές την έχουν δει και φυσικά μου τα μεταφέρουν!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω σου λεω φιλαρακι οτι αυτη δεν εχει δεσμο με κανενα κ ολα αυτα ειναι μια υπερπαραγωγη που εχει ως σκοπο να της δοσει ποντους γενικα αφου οταν κουβαλας καπιον ολοι σε κοιτανε κ σε θαυμαζουν ενω οταν εισαι μονος σου δεν ασχολουνται...
    θελει να σε κανει να ζηλεψεις απλα..
    τη βρισκει να τη κοιτανε...
    ασε τον αλλο κ κοιτα καλυτερα τι συμβαινει εκει που ισως πριν δεν ειχες κοιταξει καλα..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    8
    Πραγματικά κοίταξα όσο καλύτερα μπορούσα και προσπάθησα να δω πράγματα σε βάθος. Είναι όντως όπως τα λέω πραγματικά ο άλλος δεν είναι για φιγούρα ειναι όντως μαζί και έχουν σχεση για να μην πω οτι μένουν και λίγο μαζί ( ψώνια στο σούπερ μάρκετ). Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι πως φεύγεις απο μια σχέση ζωής απο έναν αρραβώνα και κανεις μια άλλη μέσα σε λίγες μέρες; Γιατί 1,5 μήνας ειναι τώρα...το πράγμα ξεκινά απο ποιο πριν. Τι άνθρωπος ήταν τελικά αδύνατο να το καταλάβω! Αυτό ειναι που με τσάκισε...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα αυτο σου λεω τοση ωρα υπαρχουν ανθρωποι με εμφυτο ταλεντο στην ερμηνια που δε γινεται να ξερεις ποτε πιστευουν οσα λενε κ ποτε οχι...
    Τι άνθρωπος ήταν τελικά αδύνατο να το καταλάβω!
    πανω στην ερμηνια ειναι ανικητοι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-10-2014, 15:49
  2. Είμαι bi? πώς να το διαχειριστώ ;
    By DeadGirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 12-05-2014, 15:49
  3. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 15:14
  4. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  5. Πως να διαχειριστω τον εγωισμο μου?????
    By Kandy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2011, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •