Για αγοραφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    Για αγοραφοβία

    Γειά. Γράφω για εμένα, αν και δεν το συνηθίζω δημόσια. Δυστυχώς η αγοραφοβία μου μεγάλωσε τους τελευταίους μήνες. Νομίζω ότι χρειάζομαι κάποιον/α με παρόμοια δυσκολία να κουβεντιάσουμε. Υπάρχει κανείς που να θέλει το ίδιο?

  2. #2
    Ναι το εχω...μαλλον το εχω δημιουργησει.καπου το διαβασα κ την επομενη μερα συμπεριφερομουν σαν να το χω..άσχετα π την προηγουμενη ημουν σε συναυλία με 500 ατομα κ τα σπαγα..βασικα παντα ειναι ετσι .θα σ πω κτ.χαπια δεν πηρα ποτε.αν χρειαστω θα παρω αλλα εχασα τοσα απο αυτη τη μαλάκια μεσα σ ενα 3μηνο π δεν εχω πλεον να φοβαμαι κατι.θα στο πω μια φορα κ αν θες αποδεξου το Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    John11 σε τι βαθμο εχει φτασει η αγοραφοβια σου? για περιεγραψε το λιγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by boo View Post
    John11 σε τι βαθμο εχει φτασει η αγοραφοβια σου? για περιεγραψε το λιγο
    Νομίζω ότι θα ήταν και δική μου πρώτη ερώτηση. Μάλλιστα σκέφτηκα τι απαντήσεις θα πάρω αρχικά, και ήταν η πρώτη. Θα σου απαντήσω ότι αρχικά δεν έχει τόση σημασία, το ίδιο είναι. Ή είναι πολύ ή είναι λίγο. Ή σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Άλλος δυσκολεύεται να μιλήσει με κόσμο, άλλος δυσκολεύτεται να πάει στην τράπεζα, άλλος να μπει στο μετρό, και κάποιοι να μην μπορούνε κάποια ενώ να μπορούνε άλλα.
    Αυτό που θέλω να διευκρινήσω είναι ότι θέλω να μιλήσω με άτομα που έχνουν παρόμοια δυσκολία. Έχεις κάποια παρόμοια δυσκολία?

    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    ... που δεν εχω πλεον να φοβαμαι κατι.
    Τελικά τι ισχύει έχεις παρόμοια δυσκολία ή όχι?
    Αυτό που θα ήθελα είναι κάποιον/ους που να μου πούνε ναι έχω παρόμοια αυτό και θέλω να το κουβεντιάσω. Ίσως και ιδιωτική κουβέντα.
    Επίσης θα ήθελα μια κουβέντα με ειλικρίνεια χωρίς υπεκφυγές. Ακολουθώντας το στίχο "Και να αδερφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα κι απλά" του Ρίτσου.
    Last edited by John11; 24-08-2015 at 20:00.

  5. #5
    Κ βεβαια εχω...δεν το εχω ξεπερασει..δε φοβαμαι ομως να προσπαθω καθε μερα... Εγω δεν εχω κατι συγκεκριμενο πχ.δεν μπαινω μετρο..εγω οταν βγαινω απ το σπιτι μετα απο λιγη η ωρα η καποια συγκεκριμενη αποσταση αρχιζω κ ζαλιζομσι τοσο πολυ π νιωθω πως αν δεν γυρισω σπιτι θα πεσω κατω..δεν υπαρχει αλλο θεμα.ουτε με τον κοσμο εχω θεμα ουτε με τα μαγαζια.αλλα αναγκαστικα πλεον καθομαι κ λεω ας πεσω ρε φιλε.καλυτερα να πεσω παρα να ειμαι μεσα..και εννοειται με το που μ επιασε ξεκινησα ψυχοθεραπεια...ειναι απαραιτητη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    John η αγοραφοβια νομιζω ειναι μεγαλη πληγη και πολυσυνθετη. Προσπαθησ πολυ μονη μου να καταλαβω ποιο ειναι το αιτιο που την πυροδοτει. Κατεληξα σε καποια συμπερασματα αν δεν ειμαι σιγουρη αν ευσταθουν. Το ενα ειναι η ελλειψη αυθεντικου κινητρου για να εκτεθεις. Το αλλο ειναι η τυχον υπερφορτωση εαυτου απο απυθμενες σκεψεις και συναισθηματα με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος για κανεναν αλλον. Αν μπορω να σε βοηθησω και να μιλησουμε ιδιωτικα με μεγαλη μου ευχαριστηση αλλα εχω καταλαβει πως πρεπει να φτασω εναν αριθμο ποστ για να υπαρξη συνομιλια με προσωπικα μηνυματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    John η αγοραφοβια νομιζω ειναι μεγαλη πληγη και πολυσυνθετη. Προσπαθησ πολυ μονη μου να καταλαβω ποιο ειναι το αιτιο που την πυροδοτει. Κατεληξα σε καποια συμπερασματα αν δεν ειμαι σιγουρη αν ευσταθουν. Το ενα ειναι η ελλειψη αυθεντικου κινητρου για να εκτεθεις. Το αλλο ειναι η τυχον υπερφορτωση εαυτου απο απυθμενες σκεψεις και συναισθηματα με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος για κανεναν αλλον. Αν μπορω να σε βοηθησω και να μιλησουμε ιδιωτικα με μεγαλη μου ευχαριστηση αλλα εχω καταλαβει πως πρεπει να φτασω εναν αριθμο ποστ για να υπαρξη συνομιλια με προσωπικα μηνυματα.
    Γειά. Ειδικά το όνομα με το οποίο έχεις εγγραφεί μ' αρέσει πολύ. Η πραγματική περιέργεια, η αναγνώριση των καταστάσεων είναι μου μας οδηγούν σε λύσεις. Είναι αδύνατο κάποιος να λύσει κάτι που δεν γνωρίζει.
    Θα ήθελα πολύ να μιλήσουμε. Γι' αυτό σου δίνω το email μου *** .
    Last edited by John11; 31-08-2015 at 17:16.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    ΤΖΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟ ΧΟΥΝΕ ΠΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    John η αγοραφοβια νομιζω ειναι μεγαλη πληγη και πολυσυνθετη. Προσπαθησ πολυ μονη μου να καταλαβω ποιο ειναι το αιτιο που την πυροδοτει. Κατεληξα σε καποια συμπερασματα αν δεν ειμαι σιγουρη αν ευσταθουν. Το ενα ειναι η ελλειψη αυθεντικου κινητρου για να εκτεθεις. Το αλλο ειναι η τυχον υπερφορτωση εαυτου απο απυθμενες σκεψεις και συναισθηματα με αποτελεσμα να μην υπαρχει χωρος για κανεναν αλλον. Αν μπορω να σε βοηθησω και να μιλησουμε ιδιωτικα με μεγαλη μου ευχαριστηση αλλα εχω καταλαβει πως πρεπει να φτασω εναν αριθμο ποστ για να υπαρξη συνομιλια με προσωπικα μηνυματα.


    αυτο ειναι παρα πολυ σωστο! το παρατηρω στον εαυτο μου.
    μπορει να αγχωθω να παω 5 βηματα μεχρι το περιπτερο, αλλα να κατσει μια καλη εξοδος στο κεντρο (που ειναι μιση ωρα απο το σπιτι μου) και να μην αισθανθω τιποτα ή εστω πολυ λιγο αγχος.
    οταν εχεις μεγαλο κινητρο να βγεις εξω η φοβια μοιαζει να υποχωρει.
    ενω αν απλως εχεις μια βαρετη υποχρεωση την σκεφτεσαι ολη την ωρα!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Ζηλευω ολους αυτους που κανουν με χαρα ολα αυτα που θεωρουνται νορμαλ. Εχω αρχισει να νιωθω εξωγηινη:p Αντε μικροτερη ειχε και πλακα πλεον ειναι σαν στιγμα... εκεινη που δεν βγαινει που δεν αυτο εκεινο το αλλο το παρα αλλο. Παλι καλα που αλληλο υποστηριζομαστε στο φορουμ μας.

  12. #12
    John προσπαθησα να στειλω αλλα δεν μπορω,οποτε θελεις στειλε μου [email protected] και 66psy.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΤΖΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΟ ΧΟΥΝΕ ΠΕΙ
    Υπάρχουν μηχανες αναζήτησης συλλογής διευθύνσεων email για spam. Καλό είναι να μην γράφουμε κανονικά τα email (αν και πιστεύω ότι θα τα έχουν προγραμματίσει και για τα ΑΤ, DOT).

    Με την ευκαιρία θέλω να πω ότι συνεχίζει να ισχύει η ανάγκη για να το κουβεντιάσω. Δέχτηκα και κάποια άσχετα μηνύματα από άτομα που δεν απάντησαν εδώ. Αυτό που θέλω είναι πραγματική προσωπική κουβέντα αρχικά μέσω μηνυμάτων και αν ταιριάξει και τηλεφωνικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΠΟΤ ΚΛΩΝΟΥΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ
    ΠΟΛΥ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΦΕΡΝΕΤΕ
    ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Καλησπερα!!
    Και εμενα με εχει πιασει αγοραφοβια το θεμα ειναι ομως οτι βγαινω εξω και λεω οτι αμα στο τελος πεσω κατω επεσα..(και βεβαια ποτε δεν εχω πεσει κατω ΠΟΤΕ!! ).
    Κοιτα να δεις αυτο που φοβομαστε ειναι οτι αμα πεσουμε κατω ειναι οτι θα γινουμε ρεζιλι και οτι θα μας νοιαξει τι θα πουν οι αλλοι για εμας αυτο λοιπον ειναι
    το μεγαλυτερο προβλημα με ατομα σαν εμας που εχουμε αγοραφοβια..να εχεις στο μυαλο σου κατι.οτι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν επαθε κατι απο κρισεις πανικου..
    και οι πιθανοτητες να λιποθυμησεις ειανι ελαχιστες..οποτε αμα εχεις αυτο στο μυαλο σου να ξερεις οτι θα αισθανεσε καλυτερα..και οτι να μενεις σπιτι κλεισμενος
    δεν κανεις καλο στον εαυτο σου παρα μονο κανεις την αγοραφοβια σου χειροτερη..

    https://www.youtube.com/watch?v=O4WFg8Ms39w

    https://www.youtube.com/watch?v=_DG8WkdIzSk

    αμα μπορεσεις να τα ανοιξεις αυτα τα βιντεακια θα σε βοηθησουν πολυ!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχω αγοραφοβία?
    By zwh_87 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-2011, 21:49
  2. Αγοραφοβια
    By mary.a in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 04-03-2011, 15:56
  3. Αγοραφοβία.. ;
    By Dexter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 24
    Last Post: 11-02-2008, 01:03
  4. Αγοραφοβια?
    By Σωτηρης1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 15-09-2007, 14:21
  5. Αγοραφοβία???
    By _CASA_ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2007, 16:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •