Αλλαγή Ψυχιάτρου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ευχαριστω πολύ καθρέπτη για τη συμβουλη. Με το σπίτι που φτιάχνω δεν μου έχει μείνει φράγκο δυστυχώς. Δεν με πειράζει να κάνω φαρμακοθεραπεία μόνο, αλλά να μπορώ να συζητήσω και τι να περιμένω από το φάρμακο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #17
    Γάτε και γω συμφωνώ με τον καθρέφτη. Κάντο και γρήγορα μάλιστα, μην χάνεις χρόνο. Έχασα πολλά χρόνια μέχρι να βρω την κατάλληλη γιατρό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    παντως βλεπω οτι οι περισσότεροι συμφωνειτε οτι πρεπει να ειναι ψυχιατρος και οχι ψυχολογος ε;...εγω δεν ξερω εχω αρχισει και εχω λιγο αμφιβολλιες σχετικα με τον δικο μου αλλα θα σας πω παρακατω γιατι μπορει να κανω λαθος...θελω να αισθανομαι στηριξη οποιαδήποτε στιγμή...και αυτο δεν νομιζω οτι θα το εχω απο εκει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Έχω κλείσει ήδη ραντεβού και την Τρίτη θα έχω μια πρώτη εικόνα. Θα σας ενημερώσω!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    παντως βλεπω οτι οι περισσότεροι συμφωνειτε οτι πρεπει να ειναι ψυχιατρος και οχι ψυχολογος ε;...εγω δεν ξερω εχω αρχισει και εχω λιγο αμφιβολλιες σχετικα με τον δικο μου αλλα θα σας πω παρακατω γιατι μπορει να κανω λαθος...θελω να αισθανομαι στηριξη οποιαδήποτε στιγμή...και αυτο δεν νομιζω οτι θα το εχω απο εκει.
    Αν μιλάμε για ιδψ, συγκριτικά μεταξύ των δυο, εγω προσωπικά θα επέλεγα ψυχίατρο. Αλλά και αυτόν να απέλεγα, αν δεν είχε ειδίκευση στη γνωσ.- συμπερ. (ψυχοθεραπευτής) δε θα ασχολιόμουν καν. Στίς δύσκολες μέρες μου, θα επιθυμούσα αντι να μεταλαμπαδεύω γνώσεις για το τι ειναι η ιΔΨ, εναν νεο ψυχολόγο που άρχισε να ιδιωτεύει αφού μόλις τέλειωσε το πανεπιστήμιο, καλύτερα να συμβαίνει το αντίιστροφο.
    Αυτο βέβαια δε σημαίνει οτι επ' ουδενί σε ψυχολόγο. Αν πληρεί τις παραπάνω προυποθέσεις, φυσικά και θα τον επισκεφτώ να δοκιμάσω ψυχοθεραπεία.
    Σε κάθε περίπτωση π'αντως, αν οποιος κ αν ειναι αυτός, δεν βάζει εργασία για το σπίτι, δεν θα τον εμπιστευ'ομουν στο βαθμό που θα ένιωθα ασφαλής.
    Το να του αποκαλύψω τον βαθύτερο εαυτό μου δεν έγκειται μόνο σε αναφορές για το πώς πέρασε η βδομάδα μου, με βάση το συνειδητό μου. Προφανώς.
    Πρέπει να έχει και ο άλλος τρόπους να "βγάζει" πράγματα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Αν μιλάμε για ιδψ, συγκριτικά μεταξύ των δυο, εγω προσωπικά θα επέλεγα ψυχίατρο. Αλλά και αυτόν να απέλεγα, αν δεν είχε ειδίκευση στη γνωσ.- συμπερ. (ψυχοθεραπευτής) δε θα ασχολιόμουν καν. Στίς δύσκολες μέρες μου, θα επιθυμούσα αντι να μεταλαμπαδεύω γνώσεις για το τι ειναι η ιΔΨ, εναν νεο ψυχολόγο που άρχισε να ιδιωτεύει αφού μόλις τέλειωσε το πανεπιστήμιο, καλύτερα να συμβαίνει το αντίιστροφο.
    Αυτο βέβαια δε σημαίνει οτι επ' ουδενί σε ψυχολόγο. Αν πληρεί τις παραπάνω προυποθέσεις, φυσικά και θα τον επισκεφτώ να δοκιμάσω ψυχοθεραπεία.
    Σε κάθε περίπτωση π'αντως, αν οποιος κ αν ειναι αυτός, δεν βάζει εργασία για το σπίτι, δεν θα τον εμπιστευ'ομουν στο βαθμό που θα ένιωθα ασφαλής.
    Το να του αποκαλύψω τον βαθύτερο εαυτό μου δεν έγκειται μόνο σε αναφορές για το πώς πέρασε η βδομάδα μου, με βάση το συνειδητό μου. Προφανώς.
    Πρέπει να έχει και ο άλλος τρόπους να "βγάζει" πράγματα.
    Πρέπει να έχεις δίκιο..θα δω και εγω γιατι εξεταζω και μια ακομα εναλλακτική ψυχιατρου.

  7. #22
    Γάτε μου τι κάνεις; Έχουμε καιρό να τα πούμε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Προσπάθησα να σου στείλω π.μ., αλλά τα έχεις σβήσει.
    Προσπαθώ Δάφνη μου, είμαι στην 13η βδομάδα του αντικαταθλιπτικού και ελπίζω να με πιάσει γιατί ακόμα δεν έχω συνέλθει. Ελπίζω να είσαι καλά εσύ και να έχεις συνέλθει.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Προσπάθησα να σου στείλω π.μ., αλλά τα έχεις σβήσει.
    Προσπαθώ Δάφνη μου, είμαι στην 13η βδομάδα του αντικαταθλιπτικού και ελπίζω να με πιάσει γιατί ακόμα δεν έχω συνέλθει. Ελπίζω να είσαι καλά εσύ και να έχεις συνέλθει.
    δεν ησουν λίγο καλύτερα;;; τιποτα;; λαντοζ παιρνεις ακομα ε;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εχω μείνει στάσιμος στο λίγο καλύτερα. Δηλαδή αισθάνομαι πως έχω κάνει ένα βήμα και κόλλησα εκεί.
    Παίρνω εσκιταλοπράμη 20μγ και ολανζαπίνη 5μγ πλέον.
    Εσύ Fleur είσαι καλύτερα;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #26
    Γάτε μου τι είναι το πμ; Είμαι καινούργια εδώ μέσα και δεν τα ξέρω καλά αυτά. Και γω καλύτερα είμαι, ξεκίνησα ΓΣΘ και ελπίζω να με βοηθήσει. Δεν έχει φτιάξει εντελώς η διάθεση μου, αλλά το προσπαθώ. Δεν πρέπει να τα παρατήσουμε Γάτε μου, δεν μας αξίζει όλο αυτό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Εχω μείνει στάσιμος στο λίγο καλύτερα. Δηλαδή αισθάνομαι πως έχω κάνει ένα βήμα και κόλλησα εκεί.
    Παίρνω εσκιταλοπράμη 20μγ και ολανζαπίνη 5μγ πλέον.
    Εσύ Fleur είσαι καλύτερα;
    εγω αν δεν με ειχε πιασει ενας βήχας απο την παρασκευη θα ελεγα καλυτερα αλλα ως γνωστον ανησυχω

  13. #28
    Που είσαι Γάτε μου;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Βοήθεια για εύρεση ψυχιάτρου
    By Beta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-10-2013, 02:05
  2. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 00:52
  3. Αλλαγη ψυχιατρου - ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2008, 20:26
  4. ΕΡΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
    By ΧΡΥΣΟΥΛΑ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2008, 17:28
  5. επιλογή ψυχίατρου
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •