αγαπες γενικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878

    αγαπες γενικα

    γιατι στιριζεστε σε ανθρωπους που βλεπετε να μην λειτουργει το ολο το θεμα και το ονομαζετε και σχεση και μετα λετε οτι τον/την αγαπουσα,αμα σας χωριζε ο αλλος ή η αλλη πρωτα,τα ιδια θα ελεγε ο αλλος και το αντιστροφο.φοβαστε να πειτε δεν περναω καλα πια,δεν υπαρχει κατι πια ενδιαφερον μεταξυ μας,"αντιο"...ή μηπως δεν αγαπατε αρκετα τον εαυτο σας και ψαχνετε μια επιβεβεωση απο αλλους?υπαρχει μια ερωτηση που λεει αμα ησασταν σε μια βαρκα και μπορουσατε να σωσετε μονο εναν ανθρωπο,και οι επιλογες ηταν δυο,εναν ανθρωπο που αγαπας και εναν ανθρωπο που σε αγαπαει,ποιον θα εσωζες?εννοειτε καποιον που με αγαπαει.γενικα ποσο αδυναμο κοσμο εχω δει που εχει σχεση μονο και μονο για να νιωθει οτι αξιζει,γιατι δεν θα μπορουσε να παρει αποφασεις μονος/η,γιατι δεν ξερει πως αλλιως να γεμισει την μερα,δεν εχει σιγκεκριμενα ενδιαφεροντα...και τους διχνω με το δαχτυλο και γελαω.γενικα δεν καταλαβαινω τι σκεφτεστε με αυτα που λετε,αληθεια απορω μερικες φορες με τον κοσμο αμα τα λεει στα σοβαρα
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  2. #2
    favvel
    Guest
    να μη γελάς γιατί θα μπορούσες να το πάθεις κι εσύ αυτό που παθαίνουν οι άλλοι άνθρωποι..
    είσαι πολύ αυστηρός με τον κόσμο..και αν κάτι πρέπει πάντα να'χουμε στο νου μας αυτό είναι να μην κρίνουμε τους άλλους αυστηρά ή να μην τους κρίνουμε και καθόλου γιατί θα μπορούσαμε κι εμείς να είμαστε σαν κι αυτούς..
    δλδ είμαστε άνθρωποι!είναι φυσικό να είμαστε αδύναμοι..και αν δεν είμαστε πάντα αδύναμοι τουλάχιστον περνάμε φάσεις αδυναμίας..δεν μπορείς να κρίνεις τον άλλον επειδή πχ δεν έχει ενδιαφέροντα και ψάχνει να δει πώς θα γεμίσει το χρόνο του και κάνει μια σχέση..και είναι πολύ φυσικό όταν είμαστε αδύναμοι να ζητάμε από κάπου να πάρουμε επιβεβαίωση..
    και βρισκόμαστε εδώ για να μάθουμε κάτι..πχ να μάθουμε τον εαυτό μας μέσα απ'τους άλλους,να μάθουμε να συμπεριφερόμαστε..
    δλδ δεν είμαστε παντογνώστες..ψαχνόμαστε όλοι μη νομίζεις..
    εγώ έχω περάσει και τις 2 φάσεις και της αδυναμίας και της δύναμης..
    αλλά δε θεωρώ ότι οι αδύναμοι άνθρωποι είναι κατώτεροι ή ότι δεν αξίζουν..
    θεωρώ απλά ότι είναι μπερδεμένοι και περνάνε μια φάση η οποία μπορεί να κρατήσει μια ζωή αν δεν συνειδητοποιήσουν κάποια πράγματα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    γελαω οχι με τον αδυναμο,γελαω με αυτον που ενω ξερει το τελος,ρωταει το γιατι...δηλαδη καποιος ανθρωπος που δεν εχει ενδιαφεροντα και δεν ξερει τον εαυτο του και βρισκει μια σχεση ετσι για να γεμισει το κενο,που αμα κανεις κατι τετοιο ειναι καταδικασμενο,τοτε τι,τι να του πω,πως να μην γελασω?
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  4. #4
    favvel
    Guest
    μα κι αυτό εμπίπτει στην φάση της αδυναμίας του και της ανασφάλειάς του..
    δλδ οι άνθρωποι όταν ξέρουμε τον εαυτό μας δλδ αν ξέρουμε ότι είμαστε αδύναμοι θέλουμε επιπλέον να κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας..μας αρέσει να τρώμε παραμύθια και να αυταπατώμαστε..
    είναι κι αυτό στα πλαίσια του ότι είμαστε αδύναμοι..
    και είναι ότι το κάνουν αυτό οι άνθρωποι επειδή πιστεύουν και ελπίζουν ότι ο άλλος δεν θα καταλάβει το κενό τους..και ότι δεν θα τους εγκαταλείψει..
    τον περνάνε για χαζό..
    αλλά οι σχέσεις των ανθρώπων λειτουργούν υποσυνείδητα..δλδ το ότι ο λόγος που χώρισε κάποιος κάποιον είναι το ότι ήταν αδύναμος σαν χαρακτήρας δεν το λέει κανένας μέσα στη σχέση..και αφήνεται να αιωρείται σαν υπονοούμενο..

    όμως πολλές φορές δεν το καταλαβαίνει ο αδύναμος ότι ο λόγος που τον χώρισε ο άλλος είναι η ανασφάλειά του..δλδ δεν το καταλαβαίνει..
    μάλλον είτε δεν το καταλαβαίνει είτε το ψιλιάζεται αλλά δεν το παραδέχεται..κι αυτό επειδή δεν ξέρει καλά τον εαυτό του..

    τέλος πάντων για να μη μακρυγορούμε το ότι ρωτάνε το γιατί τους χώρισε ο άλλος είναι επειδή δεν έχουν ειλικρινή σχέση με τον εαυτό τους και θέλουν να αυταπατώνται και να λένε ψέματα στον εαυτό τους είτε δεν γνωρίζουν πραγματικά τον εαυτό τους οπότε πράγματι δεν καταλαβαίνουν το γιατί..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    τέλος πάντων για να μη μακρυγορούμε το ότι ρωτάνε το γιατί τους χώρισε ο άλλος είναι επειδή δεν έχουν ειλικρινή σχέση με τον εαυτό τους και θέλουν να αυταπατώνται και να λένε ψέματα στον εαυτό τους είτε δεν γνωρίζουν πραγματικά τον εαυτό τους οπότε πράγματι δεν καταλαβαίνουν το γιατί..
    συμφωνω...
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εγω πιστευω πως μας αρεσει να ζουνε το "δραμμα" του ερωτα, υπάρχει μεσα στην ρομαντική μας φυση.. και υπάρχει μια υδονη σε ολον αυτον τον πόνο... αυτο συνεβαινε απο την αρχη της εκπολίτισμένης ανθρωπότητας.. το θεμα της καθε τεχνης ...ο ερωτας και ο θανατος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    ρεα το οτι υπαρχει υδονη στο δραμα υσχιει!!αλλα ποσο απιστευετο πραγμα ειναι να κανεις κατι ρομαντικο,οχι μονο για τον αλλον αλλα και για σενα,παιζει να μην υπαρχει μεγαλυτερη ευχαριστιση
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ε οταν σε εχει παρατησει ο αλλος ετσι και αλλιως για σενα το κανεις..θες δεν θες..

  9. #9
    favvel
    Guest
    συμφωνώ και με τους δύο..όντως ο ρομαντισμός και ο έρωτας είναι η μεγαλύτερη ευχαρίστηση..κι αυτό συμβαίνει επειδή πλάθουμε ωραίες εικόνες με το μυαλό μας προσπαθώντας να πάμε κόντρα στον άδικο και άσχημο κόσμο που ζούμε..
    προσπαθούμε με το μυαλό να ξεφύγουμε απ'την πραγματικότητα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    χωρις πλακα γραψτε ενα ρομαντικο πραγμα που εχετε κανει και ενα που σας εχουν κανει
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  11. #11
    favvel
    Guest
    εγώ δεν έχω να πω τίποτα..ούτε έχω κάνει ούτε μου έχουν κάνει..
    παρ'όλα αυτά σκέφτομαι ρομαντικά όποτε έχω διάθεση για να κρατηθώ στη ζωή..
    ααα άσχετο..έχετε πολύ ωραίες υπογραφές και οι δύο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    (favel θα απαντησω με το υφος της υποφραφης μου."εγω εχω καλυτερη απο την ρεα!!")
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  13. #13
    favvel
    Guest
    χαχααααα!ναι αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε φάει δλδ να σε πλακώσει..
    συμφωνώ απόλυτα με την υπογραφή σου!
    οι λέξεις υπάρχουν για να δηλώσουν κάτι που υπάρχει..
    αν είναι κακό αυτό που υπάρχει δε φταίμε εμείς για 'αυτό..φταίει αυτός που δημιούργησε το κακό..

    εε έβαλα κι εγώ μια υπογραφή τώρα γιατί το είχα αμελήσει αλλά δεν εμφανίζεται..τι μπορεί να φταίει?

  14. #14
    favvel
    Guest
    αα να'τη!!εμφανίστηκε τώρα που έγραψα μήνυμα..οκ!άκυρη η ερώτηση..
    οπότε στα παλιά μου μηνύματα δεν θα υπάρχει υπογραφή..θα υπάρχει όμως στα μελλούμενα..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ο πρωτος μου ερωτας μου αφησε μια καρδια με κοχυλια που πισω εγραφε "σαγαπω" στο παραθυρό μου... α! κ ενας αλλος ειχε ερθει απένατι απο το σπίτι μου και καθισε μια ωρα χωρις να μπορει να με δει...μονο κ μονο για να νιωσω καλύτερα επειδη ήμουν αρρωστη με πυρετο!
    και εγω κανω ρομαντικα..αλλα πιο αισθησιακης φυσεως... ιφ γιου νοου γουατ αι μιν

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γενικά.
    By | Γιώργος | in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2014, 13:55
  2. γενικα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2014, 00:01
  3. Ζήλια, γενικά.
    By Gothly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-2011, 23:26
  4. Η αγαπες χανονται ? (σβηνουν σαν τα αστερια)
    By Black in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2007, 19:37
  5. Οι αγάπες χάνονται..
    By a_friend in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 04-10-2006, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •