Δίνω....!!!!!?!?!?!?!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Δίνω....!!!!!?!?!?!?!

    Είναι κάποιοι άνθρωποι (πολλοί ανθρωποι) που σου δίνουν πράγματα η σε υποστηρίζουν σε κάποιες καταστάσεις. Εκείνοι λοιπόν θεωρούν ότι είσαι υποχρεωμένος να δώσεις πίσω πράγματα η να τους υποστηρίξεις σε κάποιες περιπτώσεις έστω κι αν δεν συμφωνείς, κι ας είναι εκείνοι λάθος. Γίνεσαι κακός πολύ κακός στα μάτια τους οτιδήποτε διαφορετικό κι αν τους δώσεις. Έτσι είναι η κάνω λάθος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Υπάρχει αυτό που λες. Καλό θα ήταν να περιγράψεις τι σου συνέβη όμως, ώστε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    εγω νομιζω οτι οταν δινεισ περιμενεισ και να παρεισ κι αμα δε δινεισ πισω εισαι αχαριστοσ
    και αυτοσ που σου εδωσε σε βριζει οχι γιατι εισαι κακοσ αλλα γτ οταν ζητησε αυτοσ εσυ δεν εδωσεσ
    τωρα θα μου πεισ γι αυτο δινουμε μπασ και παρουμε αλλα αλλο καπελο αυτο
    μη τα ψαχνεισ ανθρωπινεσ σχεσεισ ολοι ειμαστε αχαριστοι σε καποιον και καποιοσ ειναι αχαριστοσ σε μασ
    κι ετσι συνολικα υπαρχει ισσοροπια ετσι νομιζω εγω οτι ειναι τα πραγματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εγώ κατάλαβα πως εννοεί δώσιμο σαν επένδυση*.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Εγώ είμαι άνθρωπος που δίνει, πολλά πάρα πολλά. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν μου δώσουν και τι θα μου δώσουν. Το κάνω καθημερινά. Αλλά δε μπορείς να είσαι αχάριστος. Αυτό που λέει ο elis. Δε μπορεί ο άλλος να με κοροϊδεύει. Αυτό εννοώ. Μη μου δώσεις τίποτα, δε θέλω. Αλλά μη γίνεσαι εγωιστης, υπερόπτης και μη με κοροϊδεύεις πίσω από τη πλάτη μου. Υπάρχει όμως και μια κατηγορία ανθρώπων που σου λέει, εγώ δίνω και δε μου δίνουν τίποτα. Η γιατί δε με υποστηρίζουν στο τάδε θέμα ενώ εγώ τους δίνω τόσα Κάθε μέρα. ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Φυσικά και υπάρχει. Είναι δώσιμο σε στυλ επένδυσης αυτή η κατηγορία. Δηλαδή δίνω για να μου δώσουν αυτό που θέλω! Μακριά από τέτοιους τοξικούς ανθρώπους!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    κι εγω δινω νομιζω καθημερινα για χρονια αλλα τωρα δεν εχω κατι αλλο στερεψα που λενε και στο χωριο μου
    κατα τα αλλα ειπαμε ανθρωπινεσ σχεσεισ ειναι αυτα οταν δινεισ δε ξερεισ που θα πεσεισ και πωσ το σκεφτεται ο αλλοσ
    κι ετσι βλεπεισ διαφορεσ συμπεριφορεσ αλλα κανεισ την επιλογη σου μετα απο εκει και περα πωσ νιωθεισ εσυ καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    οπωσ τα λεσ ειναι υπαρχουν αυτεσ οι κατηγοριεσ δε ξερεισ που θα πεσεισ και πωσ το σκεφτεται ο αλλοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Σωστα Γατε, όπως το είπες. Μακριά από τέτοιους τοξικους ανθρώπους. Elis συμφωνώ, το θέμα είναι από εκεί και πέρα να νιώθεις εσύ καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου και απο εμενα. Οταν δινεις κατι επειδη θελεις να δωσεις τοτε δινεις πραγματικα οταν ομως συμβαινει αυτο που λες ο αλλος δεν σου εχει δωσει επειδη το θελει αλλα για να σε υποχρεη. Αυτο οχι μονο δεν ειναι κατι που πρεπει να σε στεναχωρει μηπως σε πει καποιος αχαριστη αλλα το αντιθετο γιατι ουσιαστικα σε παγιδευει. Δινω με ανταποδοτικοτητα υπαρχει μονο σε εμπορικη συναλλαγη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Φυσικα εξαιρειται μια κατασταση κατα την οποια οντως θα επρεπε να δωσεις γιατι αν αρρωστησεις και σε φροντισει καποιος λογικο ειναι να περιμενει και απο εσενα. Αν δεν περιμενεις απο ενα ατομο που εχεις ηδη βοηθησει απο ποιον θα περιμενεις? Αν σου εχει δωσει δανεικα οταν χρειαστηκες και ενω εχει ζορι εσυ εχεις και δεν του δινεις οταν εχεει αυτος αναγκη το ιδιο. Αλλο ανταποδιδω το καλο και αλλο μου το ζηταει ο αλλος επιτακτικα σε καθε περιπτωση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Καλό είναι να δίνουμε από αυτά που μας περισσεύουν. Όχι από αυτά που δεν έχουμε. Γιατί τότε θα μας κοστίσει πολύ η αχαριστία.
    Αν μας κοστίζει τόσο αυτό που δίνουμε, καλύτερα να μην το δώσουμε.
    Και δε μιλάω μόνο σε υλικό επίπεδο.
    Από κει και πέρα, ο καθένας βάζει τα όριά του.
    Πάντως, το να δίνουμε κάτι για να περιμένουμε να πάρουμε στο μέλλον, δεν μας βγαίνει σε καλό.
    Στη δουλειά δε, μπορεί να είναι καταστροφικό!

Similar Threads

  1. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 15:48
  2. Replies: 9
    Last Post: 21-02-2013, 07:50
  3. Τα φαρμακα ειναι ακακα, τα δινω σε μικρα παιδια...
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2012, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •