Σχιζοφρένεια Αποδιοργανωμένου τύπου/Disorganized schizophrenia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Σχιζοφρένεια Αποδιοργανωμένου τύπου/Disorganized schizophrenia

    Aυτή είναι και η διάγνωση του γιατρού μου την τελευταία φορά που τον επισκέφτηκα.

    Την αποδιοργανωμένη σχιζοφρένεια την χαρακτηρίζουν 3 κύρια συμπτώματα:
    1)Αποδιοργανωμένη σκέψη
    2)Αποδιοργανωμένη συμπεριφορά
    3)Επίπεδο ή αμβλύ συναίσθημα

    Χαρακτηριστικό της είναι επίσης πως άτομα με αυτού του είδους την διάγνωση δεν είναι λειτουργικά στην καθημερινότητά τους.

    Από ότι διάβασα η πρόγνωση για αυτού του είδους την σχιζοφρένεια δεν είναι και η καλύτερη όπως της παρανοϊκής πχ.Φυσικά υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα το άτομο.Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να κάνω ότι θελήσω και αυτό θα επιδιώξω.Πιστεύει πως θα είμαι στο 20% των ατόμων χωρίς κάποιας μορφής αναπηρία.

    Γνώμες-εμπειρίες από άτομα που έχουν την ίδια διάγνωση...Πως τα πάτε στην ζωή σας;;Συμβουλές;;
    Last edited by serios; 25-10-2015 at 22:58.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    εγω παντωσ μαλλον εχω την παρανοικη γτ κανω μαλακιεσ αβερτα τι σου ειπε γι αυτην
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    πεσ να σου πω την ιστορια μου να καταλαβεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @elis ίσως να έχεις και εσύ αποδιοργανωμένου τύπου γιατί επιδρά και στον προφορικό λόγο η αποδιοργάνωση καθώς και στον γραπτό.Εγώ ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα σε αυτούς τους τομείς. Αν αντιμετώπιζες προβλήματα στον λόγο όπως να είναι ''σαλάτα'' χωρίς νόημα,το πιο πιθανόν είναι να έχεις αποδιοργανωμένου τύπου.Από μαλακίες δεν μπορώ να πω ότι έκανα γιατί σε αυτόν τον τύπο είναι και η συμπεριφορά περίεργη.Ίσως επειδή το πρόλαβα σχετικά νωρίς να ήταν και η αιτία που η περίπτωσή μου έχει πιο ήπιας μορφής συμπτώματα.
    Δεν μου είπε πολλά πράγματα απλά πιστεύει πως μπορώ να τα πάω πολύ καλά στο μέλλον.Απλά θέλει πολύ προσπάθεια!!

    Για πες περιληπτικά την ιστορία σου...εσύ πως τα πας στην καθημερινότητα;;Πόσα χρόνια είσαι σε θεραπεία από την τελευταία σου υποτροπή;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    οτι δε μπορω να μιλησω ειναι γεγονοσ θα σου πω σε λιγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    εγω περα απο οτι δε μπορω να μιλησω εχω λειτουργικοτητα κανονικα
    δλδ και τη γυμναστικουλα μου κανω και τισ βολτεσ μου παω και δουλεια αμα τυχει
    δλδ κανονικα γι αυτο φοβαμαι μην εχει γινει παρανοικη γτ οταν ξεκινησα δεν ημουνα ετσι
    δε μπορουσα να κανω τοσα πολλα γι αυτο ανυσηχω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    για την παρανοικη τι σου ειπε;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαλά ρε elis ανησυχείς επειδή μπορείς να κάνεις τόσα πολλά πράγματα;;Θα έπρεπε να σε χαροποιεί αυτό.
    Με τους παρανοϊκούς δηλαδή έχεις κάτι μαζί τους;;χαχα Έτσι και αλλιώς είτε αποδιοργανωμένου τύπου είτε παρανοϊκού σημαίνει το ίδιο πράγμα,είμαστε τρελιάρηδες!!!
    Πάντως χαίρομαι που τα πας καλύτερα..νομίζω και ο γραπτός σου λόγος δείχνει βελτίωση.Μην ανησυχείς που βελτιώνεσαι χαχα!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    α εγω λεω σε ολουσ οτι ειμαι τρελλοσ δεν εχω θεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για την παρανοϊκή δεν μου είπε κάτι.Απλά εχω διαβάσει πως έχει την καλύτερη πρόγνωση από τους άλλους τύπους γιατί ο πάσχων παραμένει αρκετά λειτουργικός.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Για την παρανοϊκή δεν μου είπε κάτι.Απλά εχω διαβάσει πως έχει την καλύτερη πρόγνωση από τους άλλους τύπους γιατί ο πάσχων παραμένει αρκετά λειτουργικός.
    Παιδιά δεν έχω κάποιον γνωστό ή δικό μου- τουλάχιστον απ'οσο ξέρω- με σχιζοφρένεια. Μου φαίνεστε εντελώς νορμάλ πάντως, δεν τους είχα ετσι τους σχιζοφρενείς στο μυαλό μου. Πέραν της πλάκας, το φόρουμ παίζει σημαντικό ρόλο στο να καταλάβει ο κόσμος ότι οι άνθρωποι με ψυχικές διαταραχές δεν είναι όπως τους έχουμε στο μυαλό μας. Βλέπω και από χιουμοράκι μια χαρά είστε! ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω περα απο οτι δε μπορω να μιλησω εχω λειτουργικοτητα κανονικα
    δλδ και τη γυμναστικουλα μου κανω και τισ βολτεσ μου παω και δουλεια αμα τυχει
    δλδ κανονικα γι αυτο φοβαμαι μην εχει γινει παρανοικη γτ οταν ξεκινησα δεν ημουνα ετσι
    δε μπορουσα να κανω τοσα πολλα γι αυτο ανυσηχω
    Χωρις φαρμακα είχες αυτές τις δραστηριότητες;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Aυτή είναι και η διάγνωση του γιατρού μου την τελευταία φορά που τον επισκέφτηκα.

    Την αποδιοργανωμένη σχιζοφρένεια την χαρακτηρίζουν 3 κύρια συμπτώματα:
    1)Αποδιοργανωμένη σκέψη
    2)Αποδιοργανωμένη συμπεριφορά
    3)Επίπεδο ή αμβλύ συναίσθημα

    Χαρακτηριστικό της είναι επίσης πως άτομα με αυτού του είδους την διάγνωση δεν είναι λειτουργικά στην καθημερινότητά τους.

    Από ότι διάβασα η πρόγνωση για αυτού του είδους την σχιζοφρένεια δεν είναι και η καλύτερη όπως της παρανοϊκής πχ.Φυσικά υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα το άτομο.Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να κάνω ότι θελήσω και αυτό θα επιδιώξω.Πιστεύει πως θα είμαι στο 20% των ατόμων χωρίς κάποιας μορφής αναπηρία.

    Γνώμες-εμπειρίες από άτομα που έχουν την ίδια διάγνωση...Πως τα πάτε στην ζωή σας;;Συμβουλές;;
    Ποια ειναι η διάφορα απο την ηβηφρενεια;ποσο χρόνων εισαι;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ποια ειναι η διάφορα απο την ηβηφρενεια;ποσο χρόνων εισαι;
    Hβηφρένεια και αποδιοργανωμένου τύπου σχιζοφρένεια είναι το ίδιο από όσο γνωρίζω,ονομάζεται κ έτσι δηλαδή.

    Είμαι 29 χρονών.Είχα οξύ ψυχωσικό επεισόδιο στα 26 μου μετά από υποτροπή.Ήταν το πρώτο φουλ ψυχωσικό αλλά συνολικά έχω κάνει 2 υποτροπές.Παλιότερα είχα μικρότερης έντασης συμπτώματα αν κ επηρεαζόταν η λειτουργικότητα μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Παιδιά δεν έχω κάποιον γνωστό ή δικό μου- τουλάχιστον απ'οσο ξέρω- με σχιζοφρένεια. Μου φαίνεστε εντελώς νορμάλ πάντως, δεν τους είχα ετσι τους σχιζοφρενείς στο μυαλό μου. Πέραν της πλάκας, το φόρουμ παίζει σημαντικό ρόλο στο να καταλάβει ο κόσμος ότι οι άνθρωποι με ψυχικές διαταραχές δεν είναι όπως τους έχουμε στο μυαλό μας. Βλέπω και από χιουμοράκι μια χαρά είστε! ;)
    Ένα άτομο που είναι κάποια χρόνια σε αγωγή και τον πιάνει και είναι ασυμπτωματικός δεν διαφέρει από ένα ''νορμάλ'' άτομο.Σίγουρα όμως όταν αντιμετωπίζει οξύ ψυχωσικό επεισόδιο η συμπεριφορά έχει ένα φάσμα διακυμάνσεων από το εκκεντρικό μέχρι το πιο γιούχου.Είναι μια δύσκολη πάθηση και ο πάσχων υποφέρει τρομερά. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος μη πάσχων να καταλάβει πόσο υποφέρουν αυτοί οι άνθρωποι. Εγώ όταν δεν είχα πρόβλημα η άποψη μου για τους τρελούς ήταν ότι απλά είναι στον κόσμο τους,ότι έχουν ξεφύγει αλλά η πραγματικότητα είναι ότι υποφέρουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 21:15
  2. Replies: 13
    Last Post: 26-04-2013, 18:50
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ Κ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΜΗ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 29-11-2011, 20:35
  4. εμμονες ιδεες απλου τυπου
    By Lou! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-01-2011, 17:50
  5. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 22:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •