Η επιστροφή της άσωτης …
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27

    Angry Η επιστροφή της άσωτης …

    Πριν από 1,5 μήνα είχα ποστάρει αυτό : ( http://www.e-psychology.gr/forum/sho...1%CF%8C)/page1 ) ήταν τότε που άρχιζε δειλά δειλά να ξεθωριάζουν οι αναμνήσεις μου από την μεγάλη μου σχέση διάρκειας 5 ετών , ήταν τότε που όπως δείχνει και το ποστ είχα ξεχάσει πως είναι να βγαίνεις ραντεβού ….
    Ενημερωτικά με την καινούργια κοπέλα τα κατάφερα μέχρι ενός σημείου.. Μέσα λοιπόν στον Σεπτέμβριο και ενώ έβγαινα συχνά με την καινούργια κοπέλα , ένα βράδυ που περίμενα αγωνιωδώς τον ήχο του κινητού εμφανίστηκε μήνυμα στο viber από την πρώην! Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να μου μιλήσει μετα από 1 χρόνο χωρισμού και απόλυτης σιωπής …. Από πλευράς μου ταπεινώθηκα πολύ όταν χωρίσαμε και τράβηξα πολλά εξαιτίας της αλλα αυτά τα είχα συγχωρέσει για πάω επιτέλους μπροστά.
    Έτσι λοιπόν άρχισε η τυπική κουβέντα για τα νέα μας κτλ. που κατέληξε να μου την πέφτει και να μου κάνει αδιάκριτες ερωτήσεις όπως για παράδειγμα αν έχω κάποια άλλη(δεν της απάντησα σ’αυτό) . Προσπάθησα να μην γίνω επιθετικός μαζί της ,λόγω το ότι πλέον δεν αναζητούσα κάποια εκδίκηση όπως στο παρελθόν, αλλά η αλήθεια είναι ότι χάρηκα που μου την έπεσε γιατί είχα πολύ ανάγκη αυτήν την «αναγνώριση» ,έτσι πήρα την αυτοπεποίθηση μου και από εκεί και πέρα δεν της έδωσα πατήματα στο πέσιμο . Η κουβέντα έκλεισε από δική της επιλογή βλέποντας ότι αυτό που κάνει δεν βγαίνει .
    Μετα από αυτό το περιστατικό τα πράγματα με την καινούργια άρχισαν να μην πηγαίνουν και τόσο καλά και εν τέλει να με βάζει σε «αναμονή» λέγοντας ότι δεν ξέρει αν είναι σε θέση να μπει σε σχέση (ακόμη και σήμερα δεν έχω πάρει σαφή απάντηση ) .
    Πριν όμως τα πράγματα πάρουν αυτή την τροπή εγω άρχισα ήδη να μπερδεύομαι για την πρώην και να αναρωτιέμαι αν έκανα καλά που αντέδρασα έτσι . Μέσα σε 3 βδομάδες άρχισα να την σκέφτομαι όχι όμως έντονα όπως παλιά, είχα αυτή την έμμονη ιδέα ότι θέλω να την δω όχι για να τα ξανα βρούμε απλά και μόνο επειδή περάσαμε 5 χρόνια μαζί .
    Έτσι λοιπόν πήρα την πρωτοβουλία να της στείλω στο viber ένα inside joke από τα παλιά για να ξεκινήσω συζήτηση ώστε να πω ότι θα ήθελα να την δω . Το θέμα μου λοιπόν είναι ότι δεν μου απάντησε ποτέ στο μήνυμα μου παρόλο που λεεί ότι παραδόθηκε(αλλα δεν διαβάστηκε!) . Έτσι λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω ΓΙΑΤΙ φέρθηκε τόσο μαλακισμένα ;;;; Γιατί ενώ πριν από 3 βδομάδες μου την έπεσε τώρα δεν μου μιλάει ; ; Έπεσα στην παγίδα ;; Πόσο άκαρδος πρέπει να είσαι να παίζεις με τα συναισθήματα του άλλου ; Γιατί δεν βγάζει κανένα νόημα αυτή η συμπεριφορά ; και

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Κοιτα μαλλον σε παιζει η πρωην σου εχοντας διαβασει το πρωτο θεμα σου προτεινω να μην ενδωσεις.....αφοσιωσου στην τωρινη σχεση σου και οσο και οπως τραβηξει....επισεις καλο θα ηταν να μην μιλας με την πρωην μιας και σου φερνει αναμνήσεις που σε μπερδευουν οπως θα μπερδευαν και τον καθενα μας
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Δεν θα ενδώσω αλλα είμαι οργισμένος απο αυτή την συμπεριφορά ! Γιατί να το κάνει αυτό ? Τα συναισθήματα μου δεν είναι παιδική χαρά , μπόρει να συγχώρεσα τις μαλακίες του παρελθόντος και είχα όλη την καλή διάθεση να κρατήσω μια καλή επικοινωνία αλλα οχι και έτσι ! Μάλιστα θα παραδεχτώ οτι πέρασε απο το μυαλό μου οτι με αγαπάει ακόμα αλλα μάλλον ζω σε διαφορετικό κόσμο .... τι να πω!....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    αμα δεν σου κανει μαλακιεσ δεν ειναι γυναικα ετσι ειναι οι γυναικεσ κανουν μαλακιεσ συνεχεια
    αμα σε αρεσει αγαπα τεσ αλλα τισ μαλακιεσ θα τισ εχεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Μια λογική εξήγηση θέλω..........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    η λογικη εξηγηση ειναι οτι σου κανε μια μαλακια ακομα ηθελε να δει τι επιδραση εχει πανω σου κι εχει επιδραση
    το ειδε ευχαριστηθηκε τελοσ γυναικα ειναι τι ψαχνεισ να βρεισ αγαπα και μη ερευνα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    αρρωστημένο....αλλα επειδή την ξέρω λίγο καλύτερα δεν είμαι σε θέση να το πιστέψω . Αν ήθελε να δει την επίδραση ας συνέχιζε την συζήτηση γιατι εγώ ενα μήνα μετα της έστειλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ε δε ξερω τοτε τι να σου πω υποθεσεισ κανω κι εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    κουλαρε καπετανιε...εφοσον ήθελες απλα να την δεις μην χαλιεσαι.. τωρα πια δεν ειστε μαζι οποτε μην το βλέπεις εγωιστικά το θεμα ... πάρτην ενα τηλέφωνο, στο χαλαρο, να δεις τι εγινε ..αν ειναι καλα πρωτα απο ολα και αν σου πει...ναι ξερεις το ειδα αλλα το μετανιωσα και ιστορίες ...πες της να χαλαρωσει γιατι ετσι και αλλιως εσυ δεν το βλέπεις ετσι το θεμα και απλα ήθελες να βρεθητε σαν "φιλοι".. οπως και να χει χαρηκες που τα είπατε και να χει καλη ζωη κτλ κτλ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    @rea Καλά τα λές αλλα δεν ξέρω αν θα το κάνω....ριψοκίνδυνο να χαλαστώ ακομα πιο πολυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Μήπως δεν το διάβασε? Τα μνματα από το viber εγώ πολλές φορές τα ξεχνώ και δεν τα διαβάζω.

    Άλλο ενδεχόμενο, να είχε ανάγκη να της τονώσεις την αυτοπεποίθηση που είχε τσαλακωθεί από κάτι/ κάποιον άλλο, χωρίς να επιδιώκει συνέχεια. Απορροφημένη από τα δικά της, δεν σκέφτηκε τα δικά σου συναισθήματα.

    Τρίτο ενδεχόμενο, να ένιωθε μοναξιά και να την είχε πιάσει μια βραδιά νοσταλγία... που της πέρασε.


    Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τπτ, εφόσον σε χαλάει κ δεν έχεις σκοπό να προσπαθήσεις να τα ξανα βρεις μαζί της. Αν πάλι σε τρώει και ενδόμυχα εξετάζεις την περίπτωση επανασύνδεσης, κάνε όπως λέει η rea, χωρίς όμως πολλή άνεση και προσποίηση ε? Πες της αυτό που ένιωσες, πως ήθελες απλώς να δεις τι κάνει, τπτ περισσότερο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Ευχαριστώ για την απάντηση , το ενδεχόμενο να μην το διάβασε πέρασε απο το μυαλό μου(επειδή λέει οτι παραδόθηκε και οχι διαβάστηκε) αλλα είδα οτι άλλαξε φωτογραφία στο viber μετα . Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι κατα την διάρκεια της εβδομάδας μου έστειλε μήνυμα μια φίλη της με την οποία κάνουμε αραιά και που παρέα και μου είπε να βγούμε για κανένα ποτό . Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλα η συγκεκριμένη παλιότερα υποπτεύομαι οτι έπαιζε τον ρόλο του "κατασκόπου" ώστε η πρώην να μαθαίνει τα νέα μου.
    Δεν ξέρω θα σκεφτώ τις επιλογές μου , πάντως πολλοί μου λένε να μην κάνω τίποτα .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    τι ακριβως εννοεις πολλλοι σου λενε να μη κανεις τιποτα?ποιοι ειναι αυτοι οι πολλοι κ τι ρολο εχουν στη ζωη σου?ο μονο που θα σου πει τι να κανεις ειναι η καρδια σου.τους αλλους ακου τους (ειδικα οσους εχουν αποδειξει την αγαπη τους για σενα στο παρελθον κ δ ειναι τιποτα φιλοι που πισω απο τη παλτη σου χαιρονται με τη δυστυχια σου) αλλα ως εκει.στο τελος κανε οτι θελει η καρδια σου.εγω προσωπικα συμφωνω με τον Imagine κ οχι με καποιο απο τα ενδεχομενα αλλα κ με τα 3 ενδεχομενα.κ το μηνυμα σου να μην ειδε,κ να ηταν σε φαση χαμηλης αυτοπεποιθησης απο φτυσιμο κ ενα βραδυ κατι αν της θυμισε εσενα κ να ειπε να στειλει μηνυματα.νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι πως σκεφτεσαι πολυ κ οχι καθαρα.εχει θολωσει το μυαλο σου.ζησε οσα σκεφτεσαι κ σταματα να τα αναλυεις αν θες τη γνωμη μου.ας πουμε το οτι εμφανιστηκε η φιλη κακως το συζητας.βγες μαζι της κ ψαρεψε την εσυ.η περνα την εικονα που θες να εχει πλεον η πρωην σου για σενα.πες πχ οτι εισαι μονος κ τη θες πισω η πες πως ηδη εισαι σε σοβαρη σχεση με μια υπεροχη κοπελα.μια συμβουλη αν θες να μαθεις αν καποιος ειναι ''ρουφιανος'' ειναι η εξης.1ον η λες κατι φρικτο περιμενοντας να δεις μεταφορα της ειδησης κ αντιδρασεις πχ οτι εισαι πλεον αρραβωνιασμενος κ εκει να δεις αν θα μεινει αμετοχη η πρωην η 2ον λες αυτο που οπως ειπα θες να βγαλεις κ ανακοινωνεις στην ''φιλη'' πως ειναι μυστικο κ ξερουν μονο αυτη κ καποια αλλη (που φροντισε ομως να εχει επαφες με την πρωην σου).πχ θελω ακομη την πρωην μου αλλα στο λεω εμπιστευτικα.το ξερεις μονο εσυ κ η ....αυτη ανετα θα σε ρουφιανεψει γιατι δε θα ειναι μονο ενα δικο σας μυστικο κ αντε βρες εσυ ποια απο τις δυο το ειπε.κ τωρα μιας κ μιλαμε ανοιχτα θεωρω πως αυτα που λες δε γουσταρω κτλ κτλ πως ειναι μπουρδες.ηδη μπηκε στο μυαλο σου κ οχι σαν φιλη.δε σε κατηγορω.απλα θεωρω πως λες ψεμματα στον εαυτο σου κ κανεις πολυ ασχημα.πες την αληθεια στον εαυτο σου (οχι σε εμας,δε μας χρωστας κατι),βρες τα μαζι του κ μετα πραξε ετσι ωστε να επιτυχεις αυτο που θες.οταν ξερεις τι θες χαρα μου να σε βοηθησω αν θελησεις τη βοηθεια μου.καλη τυχη οτι κ αν επιλεξεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Παντως σε ποναει το δοντακι ακομα, οποτε βγες με τη φιλη αν ειναι να ναι κ η πρωην μαζι. Αυτο που εστειλες με το ινσαιντ τζοουκ παντως βλακεια. Bασικα και να μην ειναι βγες κ θα σου πω τι να πεις να αναθερμανθει το πραγμα, γτ σιγουρα θα τα μεταφερει η φιλη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    27
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις , ναι θα συμφωνήσω "πονάει το δοντάκι" οχι γιατι είμαι ερωτευμένος ακόμα μαζί της , γιατι είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό το άτομο,αυτό το άτομο το αγάπησα και το αγαπάω ακόμα παρ όλες τις μαλακίες που έγιναν ωστόσο δεν είμαι σε θέση να επιστρέψω σ'αυτή την σχέση , δεν είμαι διατεθειμένος να την ξανά εμπιστευτώ για την ώρα και ίσως υπάρχει ακόμα εκείνος ο κρυμμένος εγωισμός που μου λέει να κρατήσω μια αξιοπρεπή στάση απέναντι της, έχουν αλλάξει πολλά πάνω μου απο τότε που χώρισα . Ίσως η καλή μου πρόθεση να κρατήσω μια καλή επαφή έχει να κάνει με το ενδεχόμενο να αφήσω ένα μικρό "παράθυρο" ανοιχτό για το μέλλον , όταν δηλαδή θα είμαστε και οι δυο συναισθηματικά ώριμοι να εμπιστευτούμε ο ένας τον άλλον. Με λίγα λόγια δεν πιστεύω οτι ήρθε η ώρα .

    Πάντως υπάρχει update στην υπόθεση..... Καταρχάς δεν βγήκα με την φίλη της (ακόμη!) γιατι ξαφνικά δεν μπορούσε και το αφήσαμε για το ερχόμενο ΣΚ .
    Το δεύτερο update της υπόθεσης είναι οτι μου έστειλε τελικά ! Αλλα ο διάλογος ήταν αρκετά περίεργος και σύντομος . Αρχικά μου είπε :
    -"To ξέρεις οτι εμείς οι δυο θα περάσουμε πολλή μοναξιά ε? Πολλές φόλες και ώρες δύσκολες"
    Την ρώτησα "τι εννοείς μικρή? " και εκεί αντί να μου απαντήσει σοβαρά , στάθηκε στην λέξη μικρή και γύρισε στην πλάκα ο διάλογος μένοντας αναπάντητο τι εννοούσε, τελός πάντων της είπα οτι δεν ήθελα να την αναστατώσω και οτι απλά νόμιζα οτι είχαμε ξεπεράσει την σιωπή και μου είπε οτι δεν την αναστάτωσα , έτσι πριν "κλείσουμε" της έιπα οτι δεν έχω πρόβλημα να τα λέμε . Αυτά με την πρώην ! Το καινούργιο φλέρτ που είχα ξανα εμφανίστηκε και μάλλον θα ξανα βγούμε σύντομα .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επιστροφη στη Φυση
    By kalikantzaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2014, 04:00
  2. επιστροφή???
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 01-11-2012, 10:55
  3. ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2012, 18:23
  4. Η επιστροφή
    By Emptyness in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-10-2008, 07:04
  5. ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ
    By ico in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2008, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •