Μπήως πρέπει να πεθάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 125
  1. #1

    Μήπως πρέπει να πεθάνω;

    Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum και αποφάσισα να σας γράψω για να βρω παρηγοριά με άλλους ανθρώπους που έχουν ίδια προβλήματα.Είμαι 22 ετών φοιτώ στο ιστορικό αρχαιολογικό μπαίνοντας με δεύτερη φορά πανελλήνιες στα 20 και εδώ και έναν μήνα με έχουν πιάσει περίεργες εμμονές.Επειδή στη σχολή δεν διαδασκόμαστε πολλά αρχαία φοβάμαι πως θα ανταποκριθώ άμα κάποια στιγμή κανω ιδιαίτερα, αν θέλω να τα κάνω, αν θα είμαι καλή σε αυτό, τι θα κάνω άμα δεν κάνω αυτό από τη σχολή κτλ.Δεν δουλεύω κάπου και με έχει πιάσει πανικός ότι θα μείνω άστεγη ότι δεν θα μπορώ να δουλέψω πουθενά, ότι δεν έχω προσόντα κτλ.Πάω σε ψυχίατρο και μου έχει δώσει αντιψυχωτικά, αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά και ούτε με αυτά μπορώ να κοιμηθώ.Τώρα μου έδωσε το etiapin και με βοήθησε λίγο αλλά ι σκέψεις δεν φεύγουν.
    Αισθάνομαι γενικά φοβισμένη και ανίκανη για τα πάντα.Δεν έχω ούτε την εμφάνιση, ούτε άλλα προσόντα πχ δεν ξέρω ούτε καν καλά υπολογιστές και από την άλλη δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω.Όλοι μου λένε να ηρεμήσω πρώτα να τελειώσω τη σχολή με την οποία έχω εξίσσου πρόβλημα γιατί δεν μου πολυαρέσει και παρόλο που έκανα άπειρες φορές το 10% δεν την άλλαξα, και μετά να δω τι θα κάνω.Εγώ όμως αισθάνομαι άχρηστη ότι θα κάθομαι μέχρι τα 30 με τη μαμά μου , με την οποία έχω μεγάλο δέσιμο μιας και είμαι μοναχοπαίδι, και δεν θα κάνω τίποτε λόγω εμμονών και φοβιών.Γενικά έχω περάσει πολλά στη ζωή μου, και ο πατέρας μου έπασχε από βαριά μορφής κατάθλιψη πριν τέσσερα χρόνια και υπήρχε μια πολύ δύσκολη κατάσταση στο σπίτι και στο σχολείο.
    Δεν έχω ούτε φίλους, ούτε σχέση.Δεν ξέρω γενικά γιατί ζω.Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα τα αρχαία και όλη μέρα προσπαθώ να θυμηθώ ότι ήξερα στο σχολείο και δεν μπορώ.Έχω εξαντληθεί, δεν κοιμάμαι και χαίρομαι να διαβάζω σενάρια καταστροφολογίας για την Ελλάδα,μόνο έτσι μου γεννιούνται ελπίδες για το μέλλον.Ο γιατρός λέει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή εγώ λέω πως είμαι απλά τεμπέλα και ανίκανη να κάνω το οτιδήποτε και δεν έχω κουράγιο να αγωνιστώ.Ζω μόνο για να μην στεναχωρήσω τους γονείς μου που κάνουν τα πάντα για μένα αλλά ταλαιπωριούνται και αυτοί.Αισθάνομαι πως είμαι τελειωμένη υπόθεση και όλα είναι προδιαγεγραμμένα απλά εγώ καθυστερώ το αναπάντεχο.

    Υ.Γ Ξέxασα επίσης να πω πως έχω μια εμμονή με τις κληρώσεις, κάνω ερωτήσεις για τη ζωή μου και αναλόγως τι θα πει η κλήρωση.Το ξεκίνησα αυτό στο λύκειο και πλέον έχει γίνει έντνο το πρόβλημα μιας και συνεχώς πέφτουν μέσα.Δεν ξέρω ούτε και αυτο πως να το ξεπεράσω.

    Υ.Γ2 Βρήκα κάτι μαθήματα υπολογιστών δωρεάν για φοιτητές και λέω να τα ξεκινήσω αλλά φοβάμαι πως θα ανταποκριθώ με όλα αυτά τα ψυχαναγκαστικά μου.Η μαμά μου μου λέει να το κάνω αλλά εγώ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω και θα αγχωθώ περισσότερο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου rosemary, καλωσήρθες!
    Λοιπόν ξεκινώ από το τέλος λέγοντάς σου να πας να κάνεις τα μαθήματα των υπολογιστών, δες το και σαν ευκαιρία να γεμίσεις το χρόνο σου με κάτι αλλιώτικο, χρήσιμο και ίσως να γνωρίσεις άλλα παιδιά. Όσο μπορέσεις θα ανταποκριθείς.
    Έχεις φτιάξει πολλά σενάρια για τη ζωή σου για τουλάχιστον 10 χρόνια μπροστά, ξέρεις κάτι όμως? είναι απλά σενάρια όλα αυτά δεν ανταποκρίνονται σε κάτι πραγματικό, ζωντανό, χειροπιαστό. Σε καταλαβαίνω, ακούς και όλα τα στραβά της Ελλάδας και αυξάνονται όλες αυτές οι σκέψεις.
    Εγώ θα σου έλεγα επικεντρώσου στο τώρα και σε αυτά που κάνεις τώρα, η σχολή σίγουρα ως ένα βαθμό σε ενδιαφέρει πιστεύω, αφού προσπάθησες δύο φορές να μπεις, ασχολήσου με αυτή και τα μαθήματα που σου αρέσουν περισσότερο. Και εγώ όταν φοιτούσα ένα διάστημα δεν γνώριζα κανένα άλλο άτομο, μπορεί να αλλάξει αυτό. Θα πιάσεις ή θα σου πιάσουν κουβέντα, πάρε και μια πρωτοβουλία να καθήσετε κάπου έξω για λίγη ώρα, σε ένα κενό με συμφοιτητές που βλέπεις ότι έχετε κάποια κοινά.
    Δε μου φαίνεσαι ούτε ανίκανη, ούτε τεμπέλα, κάπου παγιδεύτηκες στις σκέψεις σου, σε κάποιες ίσως φοβίες, λίγο πείσμα, ένα σπρώξιμο θες να ξεφύγεις από αυτές... καλά κάνεις και πήγες και στο γιατρό απλά σκέφτομαι ότι θα βοηθούσε και η ψυχοθεραπεία, δεν ξέρω αν σου κάνει ο ψυχίατρος ή να το κοίταζες και με έναν ψυχολόγο. Να κουβεντιάσεις δηλαδή λίγο περισσότερο τις εμμονές και τις σκέψεις σου, αυτά που μας περιγράφεις εδώ, και να μάθεις πως θα τις διαχειρίζεσαι και να τις γειώνεις για να μη σε πνίγουν.
    Α και μια συμβουλή κόψε να διαβάζεις τα σενάρια καταστροφολογίας για την Ελλάδα, δε θα σου χρησιμεύσουν στη ζωή σου, μόνο θα σε μπλοκάρουν...
    Αν μπορείς ξεκίνα κάποια άσκηση, ή άλλη δραστηριότητα που θα σε αποφορτίζει, έστω και γρήγορο περπάτημα μισή ωρίτσα έξω ή κάτι άλλο που σου αρέσει. Γενικά όσο λιγότερο αδράνεια τόσο θα μειώνονται οι φάσεις με σκέψεις που σε ταλαιπωρούν.
    Αυτά από μένα, προχώρα και πες και ένα μπράβο στον εαυτό σου, που μπήκες στη σχολή, που θα μάθεις περισσότερα για τους υπολογιστές, ή ότι άλλο κάνεις, και που προχωράς παρά τα προβλήματα οικογενειακά και άλλα, δηλαδή δε χρειάζεται τόση αυστηρότητα στον εαυτό σου. 'Ασε λίγο και τη ζωή να ξετυλιχθεί μόνη της, μην προκαταβάλλεσαι για τα πάντα. Καλή τύχη, καλή δύναμη!

  3. #3
    Σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις και να ασχοληθείς μαζί μου.Έδωσα βασικά πανελλαδικές δεύτερη φορά γιατί ήθελα να μείνω στο σπίτι μου και να πηγαινοέρχομαι παρόλο που είχα περάσει σε καλή σχολή και όχι απαραίτητα για το αντικείμενο καθώς ήθελα κάτι που να μην έχει πολλά υποχρεωτικά μαθήματα.Δυστυχώς όλα τα έκανα με βάση το βόλεμα έτσι τουλάχιστον αισθάνομαι παρόλο που παιδεύτηκα πολυ.
    Είμαι όλη την μέρα σε συνεχή πανικό με το τι θα γίνει στο μέλλον.Όλοι μου λένε όπως εσύ να κοιτάξω το τώρα αλλά εγώ πιστεύω πως δεν μπορώ να ανταπεξέλθω σε τίποτα και δεν έχω προετοιμαστεί για κάτι.Είμαι μια τεμπέλα μαμόθρεφτη που θέλει να είναι συνέχεια με τη μαμά της και δεν ξέρει να παλεύει.Η μαμά μου να το ξεκαθαρίσω δεν είναι καθόλου καταπιεστική αντιθέτως είναι πολύ υποστηρικτική και με ενθαρρύνει σε ότι κάνω και είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω να μιλήσω.
    Μακάρι να τα δω μια μέρα όπως τα λες αν και δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.Δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτε, δεν μπορώ να σκεφτώ τι μου αρέσει, αισθάνομαι ότι από τη σχολή είμαι εγκλωβισμένη, δεν έχω καμία επαγελματική προοπτική και δεν θα καταφέρω τίποτα.Ήθελανα μπω στην ψυχολογία αλλά δεν τα κατάφερα όσο και αν προσπάθησα.Μπορεί να έχω κάποιες ικανότητες αλλά δεν έχω ούτε θάρρος ούτε αυτοπεποίθηση ούτε διάθεση για κάτι.Μου αξίζει ότι και να πάθω!
    Για όλα φταίω εγώ που δεν θέλω να παλέψω για τη ζωή μου και τα παρατάω με τη πρώτη δυσκολία.Δεν μπορώ να αντέξω το άγνωστο και αν αυτό είναι καλό ή κακό θέλω να το ξέρω με τρελαίνει η σκέψη του αναπάντεχου.
    Δυστυχώς τα σενάρια καταστροφής και οι προφητείες με βοηθούν να κοιμηθώ καθώς μόνο έτσι μερικές φορές μου γεννιέται η ελπίδα ότι ίσως ο κόσμος αλλάξει γίνει καλύτερος.Είμαι μάλλον απλά πολύ εγωκεντρική να πιστεύω κάτι τέτοιο όλοι προσπαθούν και αγωνίζονται εκτός από μένα.Έχω αρχίσει να παίρνω τηλέφωνα σε παλιούς γνωστούς αλλά συνεχώς τρομάζω όταν ακούω να έχουν βρει δουλειά έστω και περιστασιακή.Εγώ δεν θα μπορέσω να ανταξέλθω σε κανένα εγασιακό περιβάλλον με τον χαρακτήρα που έχω.Και για τα αρχαία που λέω δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ δεν θα μπορέσω ποτέ να δουλέψω μάλλον ως καθηγήτρια γιατί δεν θα είμαι καλή ή θα αγχώνομαι απίστευτα.
    Εκτιμώ την απάντηση σου και σίγουρα με θεωρείς τώρα που γράφω αυτά αγύριστο κεφάλι αλλά πατού βλέπω τοίχος και όχι άδικα στην κοινωνία στην οποία ζούμε.Όλοι έχουν τα δικά τους και κανείς δεν μπορεί να ασχοληθεί με τα προβλήματα του άλλου και όσα μου λένε συνήθως με αγχώνουν γιατί είναι σίγουροι πως θα τα καταφέρω αφού έχω τάχα μου δυνατότητες.Δεν θέλω να κάω κακό στον εαυτό μου αλλά μερικές φορές αισθάνομαι ότι αργά η γρήγορα δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτή τη σκέψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Τωρα δηλ ποσο μακρυα μενεις απ τη σχολη? Κανεις πηγαινελα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εισαι απλα κακομαθημενη δεν ειναι τιποτα αν δεν εχει συμβει κατι τραγικο στη ζωη σου
    εισαι κακομαθημενη κατα τα αλλα ολοι βαριομαστε που ζουμε αλλα ζουμε και δευτερον κι εγω ειμαι αχρηστοσ
    αλλα δεν κανω ετσι εγω λεω οσο ζησουμε κι οπωσ ζησουμε αρκει να ζησουμε εσυ δε μπορεισ να το πεισ αυτο;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    @kerasi Ναί κάνω μια φορά την εβδομάδα.Μένω μια ώρα μακρία από τη σχολή.

    @elis Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να έχεις και δίκιο είμαι κακομαθημένη αλλά αφού είμαι γιατί δεν μπορώ να ηρεμήσω και σκέφτομαι συνεχώς το μέλλον μου;Στη ζωή μου έχουν συμβεί διάφορα τραγικά όχι πολύ μεγάλα αλλά αρκετά ειδικά στην εφηβεία.Δυστυχώς μάλλον ή είμαι υπερβολικά εγωπαθής ή κακομαθημένη μέχρι αηδίας γιατί δεν μπορώ να αντέξω την ζωή απλά έτσι και να περιμένω τι θα μου φέρει.Προφανώς και δεν είμαι καλά στα μυαλά μου για να ψάχνομαι με αυτοκτονίες και αφού είμαι άχρηστη όπως λες γιατί να ζω;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Μήπως η μητέρα σου εξαιτίας του καλοπροαίρετου ενδιαφέροντος και υποστήριξής της σε έχει αγχώσει και λίγο? για το μέλλον και όλα αυτά? Αθελά τους το κάνουν κάποιοι γονείς αυτό. Λέω εγώ τώρα, μπορεί να κάνω και λάθος. Εγώ θα σου 'λεγα συνέχισε τη σχολή χωρίς να σκέφτεσαι την αποκατάσταση, μόνο για τη γνώση και ότι θα συναναστρέφεσαι με κόσμο και θα έχεις κάπου να πηγαίνεις κλπ. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο στο μέλλον και για κάτι άλλο, που ξέρεις, δηλαδή μόνο καθηγήτρια πρέπει να γίνεις?
    Κοίτα τα αγύριστα κεφάλια έχουν και ένα καλό, πολύ πείσμα, οπότε χρησιμοποίησε το υπερ εσού. Και επαναλαμβάνω αν μπορείς να βρεις έναν καλό ψυχολόγο, να τα μιλήσεις λίγο αυτά που σε απασχολούν κάνε το, μπορεί να σε ξεμπλοκάρει λίγο από όλες αυτές τις σκέψεις και τα άγχη για το μέλλον.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο με τα αρχαια κατι μου λεει μεν αλλα δε το εχω συσχετισει αρκετα με τα υπολυπα
    αλλα θα πω δυο λεξεις συνηθως μας μενει το μυαλο πρικα στο τελος ακομα κ χωρις εμφανιση .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως ηθελες καποιο αλλο αντικειμενο να ακολουθησεις? Δηλ αμα μπορουσες να πας οπουδηποτε που θα πηγαινες?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Quote Originally Posted by rosemary1993 View Post
    @kerasi Ναί κάνω μια φορά την εβδομάδα.Μένω μια ώρα μακρία από τη σχολή.

    @elis Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να έχεις και δίκιο είμαι κακομαθημένη αλλά αφού είμαι γιατί δεν μπορώ να ηρεμήσω και σκέφτομαι συνεχώς το μέλλον μου;Στη ζωή μου έχουν συμβεί διάφορα τραγικά όχι πολύ μεγάλα αλλά αρκετά ειδικά στην εφηβεία.Δυστυχώς μάλλον ή είμαι υπερβολικά εγωπαθής ή κακομαθημένη μέχρι αηδίας γιατί δεν μπορώ να αντέξω την ζωή απλά έτσι και να περιμένω τι θα μου φέρει.Προφανώς και δεν είμαι καλά στα μυαλά μου για να ψάχνομαι με αυτοκτονίες και αφού είμαι άχρηστη όπως λες γιατί να ζω;
    ακουσε με κουκλα ολοι ειμαστε αχρηστοι για τον εξησ απλο λογο οτι αμα ησουν καλα θα ειχεσ κολησει με το φμπ
    και θα εψαχνεσ αντρα με το τελειο πακετο κι ολεσ αυτεσ τισ παπαριεσ που παπαριεσ αποδυκνυονται αν ανοιξεισ λιγο τα ματια σου και δει τι γινεται γι αυτο λεμε καλα εισαι πηγαινεσ στη σχολη σου κανε παρεεσ και μη σε νοιαζουν αυτα μυαλο εχεισ μια χαρα ειναι το μυαλο σου
    κι απο δουλεια μην ανυσηχεισ ολοι παπαριεσ κανουμε στισ δουλειεσ μασ κανενασ δε δουλευει σωστα οτι κατεβαζει το κεφαλι του καθενοσ κανει και τελοσ ειπα οτι εγω ειμαι αχρηστοσ αλλα δεν κανω ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Μήπως η μητέρα σου εξαιτίας του καλοπροαίρετου ενδιαφέροντος και υποστήριξής της σε έχει αγχώσει και λίγο? για το μέλλον και όλα αυτά? Αθελά τους το κάνουν κάποιοι γονείς αυτό. Λέω εγώ τώρα, μπορεί να κάνω και λάθος. Εγώ θα σου 'λεγα συνέχισε τη σχολή χωρίς να σκέφτεσαι την αποκατάσταση, μόνο για τη γνώση και ότι θα συναναστρέφεσαι με κόσμο και θα έχεις κάπου να πηγαίνεις κλπ. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο στο μέλλον και για κάτι άλλο, που ξέρεις, δηλαδή μόνο καθηγήτρια πρέπει να γίνεις?
    Κοίτα τα αγύριστα κεφάλια έχουν και ένα καλό, πολύ πείσμα, οπότε χρησιμοποίησε το υπερ εσού. Και επαναλαμβάνω αν μπορείς να βρεις έναν καλό ψυχολόγο, να τα μιλήσεις λίγο αυτά που σε απασχολούν κάνε το, μπορεί να σε ξεμπλοκάρει λίγο από όλες αυτές τις σκέψεις και τα άγχη για το μέλλον.
    Όχι καθόλου και αυτή τα ίδια μου λέει για τη σχολή και ότι δεν μου ζήτησαν ποτέ εξηγήσεις για το τι θα κάνω στο μέλλον.Από την κατεύθυνση της ιστορίας που διάλεξα όλοι καθηγητές γίνονται ή ασχολούνται με κάτι άσχετο.Είχα πει να πάρω την άλλη κατύθυνση της αρχαιολογίας αλλά δεν ξέρω αν μου πολυαρέσει και αν θα ήθελα να ασχοληθώ με κείνο το αντικείμενο, γενικά μπαίνω συνέχεια σε διλήμματα.Ψυχολόγο έχω πάει δύο φορές δεν είδα όφελος γι αυτό απευθύνθηκα σε ψυχίατρο.Άλλο ένα πρόβλημα που έχω είναι η τελειομανία γι αυτό και αγχώνομαι αν θα μπορέσω να είμαι καλή σε κάτι να μην κάνω λάθος να μην πάρω κάποιον στον λαιμό μου.Θέλω να είμαι πλήρως υπέυθυνη και σωστή σε ότι και να κάνω.

  12. #12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μηπως ηθελες καποιο αλλο αντικειμενο να ακολουθησεις? Δηλ αμα μπορουσες να πας οπουδηποτε που θα πηγαινες?
    Ήθελα πολύ την ψυχολογία αλλά δυστυχώς δεν την έπιασα.Είχα σκοπό (δεν ξέρω με τι κουράγιο) να δώσω κατακτήριες κάποια στιγμή για να περάσω ή να πάω σε ιδιωτική σχολή αν και δεν ξέρω αν θα έχω τα ίδια δικαιώματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εισαι απλα κακομαθημενη δεν ειναι τιποτα αν δεν εχει συμβει κατι τραγικο στη ζωη σου
    εισαι κακομαθημενη κατα τα αλλα ολοι βαριομαστε που ζουμε αλλα ζουμε και δευτερον κι εγω ειμαι αχρηστοσ
    αλλα δεν κανω ετσι εγω λεω οσο ζησουμε κι οπωσ ζησουμε αρκει να ζησουμε εσυ δε μπορεισ να το πεισ αυτο;
    Έλις σ αγαπώ σε εκτιμώ αλλά ρε φίλε αλλά ωρες ωρες, αθελα σου καννιβαλίζεις γαμω το κέρατό μου.
    Προφανώς και δεν εχεις ιδεα απο ΙΔΨ και κάθεσαι και λές την άλλη κακομαθημένη φέρνοντας την άλλη πιο κοντά στην πραγματικότητα που την εξυπηρετεί.
    Και την εξυπηρετεί επειδή ακριβως ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη. Μόνο κακομαθημένη δεν ειναι. Εχει τη νόσο του αυτογκόλ και το να κάθεται να ακούει
    οτι να ναι, το μόνο που κάνει ειναι να προσθέτει ενοχές στις ήδη υπάρχουσες.

    ΥΓ Ρόζμαρυ, αυτά που σου έγραψε η breath ακου. Όλα αυτα που περιγράφεις ειναι εξαιτίας της ιδεοψυχαναγκαστικής και τιποτα παραπάνω.
    Μια χαρά εισαι! Απλώς να πεις στη μαμά σου να δείς το θέμα με των συνεδριών. Να κάνεις εντατικά ψυχοθεραπεία. Θα τα θυμάσαι ολα αυτα μετά απο
    χρόνια και θα γελάς.
    Last edited by 1984muzzy; 27-10-2015 at 18:39.

  14. #14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ακουσε με κουκλα ολοι ειμαστε αχρηστοι για τον εξησ απλο λογο οτι αμα ησουν καλα θα ειχεσ κολησει με το φμπ
    και θα εψαχνεσ αντρα με το τελειο πακετο κι ολεσ αυτεσ τισ παπαριεσ που παπαριεσ αποδυκνυονται αν ανοιξεισ λιγο τα ματια σου και δει τι γινεται γι αυτο λεμε καλα εισαι πηγαινεσ στη σχολη σου κανε παρεεσ και μη σε νοιαζουν αυτα μυαλο εχεισ μια χαρα ειναι το μυαλο σου
    κι απο δουλεια μην ανυσηχεισ ολοι παπαριεσ κανουμε στισ δουλειεσ μασ κανενασ δε δουλευει σωστα οτι κατεβαζει το κεφαλι του καθενοσ κανει και τελοσ ειπα οτι εγω ειμαι αχρηστοσ αλλα δεν κανω ετσι
    Συμφωνώ σε πολλά μαζί σου πράγματι αν ήμουν καλά και θα ασχολιόμουν με όλα αυτά που είπες.Απλά λίγοι παραδέχονται όπως εσύ πως κάνουν λάθη και δυσκολεύονται, όλους όσους ρωτάω λένε πως ασχολούνται πολύ με το αντικείμενο τους και ότι θέλει πολύ προσπάθεια, να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος και υπεύθυνος και ότι άμα έχεις έστω και ελάχιστες αμφιβολίες δεν θα τα καταφέρεις.Όταν μου απαντούν έτσι είναι δυνατόν να μην με αγχώσουν;Δεν φταίνε αυτοί βέβαια αλλά εγώ που ρωτάω παντού.Ξέρω ότι δεν είμαι καλά παρόλο που έτσι λες είμαι κάπως τελειομανής και ευθυνόφοβη θέλω όλα να τα κάνω καλά και δεν καταλαβαίνω ότι αυτό δεν γίνεται.

  15. #15
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Έλις σ αγαπώ σε εκτιμώ αλλά ρε φίλε αλλά ωρες ωρες, αθελα σου καννιβαλίζεις γαμω το χριστο μου.
    Προφανώς και δεν εχεις ιδεα απο ΙΔΨ και κάθεσαι και λές την άλλη κακομαθημένη φέρνοντας την άλλη πιο κοντά στην πραγματικότητα που την εξυπηρετεί.
    Και την εξυπηρετεί επειδή ακριβως ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη. Μόνο κακομαθημένη δεν ειναι. Εχει τη νόσο του αυτογκόλ και το να κάθεται να ακούει
    οτι να ναι, το μόνο που κάνει ειναι να προσθέτει ενοχές στις ήδη υπάρχουσες.

    ΥΓ Ρόζμαρυ, αυτά που σου έγραψε η breath ακου. Όλα αυτα που περιγράφεις ειναι εξαιτίας της ιδεοψυχαναγκαστικής και τιποτα παραπάνω.
    Μια χαρά εισαι! Απλώς να πεις στη μαμά σου να δείς το θέμα με των συνεδριών. Να κάνεις εντατικά ψυχοθεραπεία. Θα τα θυμάσαι ολα αυτα μετά απο
    χρόνια και θα γελάς.
    Θα το κοιτάξω με τις συνεδρίες αν και ο ψυχίατρος που έχω με βοηθά αρκετά και σε αυτό το τομέα.Πιστεύεις ότι πρέπει να απευθυνθώ σε ψυχολόγο;Μακάρι να γελάω μετά από χρόνια με όλα αυτά!

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρέπει να πεθάνω...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 30-04-2012, 06:46
  2. ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-02-2012, 13:38
  3. πρεπει να πεθανω
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 107
    Last Post: 17-11-2011, 21:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •