Φιλική σχέση μεταξύ άντρα και γυναίκας(και από τις 2 μεριές) υπάρχει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    23

    Φιλική σχέση μεταξύ άντρα και γυναίκας(και από τις 2 μεριές) υπάρχει?

    Δε σας έχει τύχει να κάνετε παρέα με έναν φίλο/η σας και μετά από κάποιο καιρό να αρχίσει να σας ελκύει?Μάλλον λόγο του χαρακτήρα του, ή του πως σας φέρεται?Καλά μπορεί να'νε και για άλλους λόγους.

    Εμένα πάντως οι περισσότερες σχέσεις που έχω κάνει ως τώρα,δημιουργήθηκαν μέσα από φιλία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by marily
    Δε σας έχει τύχει να κάνετε παρέα με έναν φίλο/η σας και μετά από κάποιο καιρό να αρχίσει να σας ελκύει?Μάλλον λόγο του χαρακτήρα του, ή του πως σας φέρεται?Καλά μπορεί να\'νε και για άλλους λόγους.

    Εμένα πάντως οι περισσότερες σχέσεις που έχω κάνει ως τώρα,δημιουργήθηκαν μέσα από φιλία.
    Σε μια φιλική σχέση με το αντίθετο φίλο, ενδεχόμενα να υπάρχει και έλξη . Παρόλαυτα μπορεί να θέλεις να παραμείνει η σχέση φιλική . Μπορεί και όχι .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    23
    χαχα Κλειώ πολύ διπλωματική απάντηση ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Στην δικιά μου διαδρομή, μέχρι στιγμής , οι σχέσεις που ξεκίνησαν ως φιλικές δεν εξελίχθηκαν σε ερωτικές . Και στην ερώτηση σου απαντώ : Ναι , υπάρχει , για όσους θέλουν να υπάρχει . :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχει και το αλλο...εγω θελω ερωτικη σχεση...η αλλη δεν θελει οποτε μενουμε στην φιλια:D
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by keep_walking
    Υπαρχει και το αλλο...εγω θελω ερωτικη σχεση...η αλλη δεν θελει οποτε μενουμε στην φιλια:D
    Αυτο ίσως και να είναι δύσκολο ........ αν η επιθυμία σου για τον άλλον είναι έντονη και τον βλέπεις συχνά .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ...αναλογως ποσο εχεις καψουρευτει...μπορει να γινει πολυ δυσκολο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Νομίζω πως φιλική σχέση μεταξύ των δυο φύλων δεν μπορεί να υπάρχει. Είναι πολύ δύσκολο. Συνήθως μια από τις δυο πλευρές υποκύπτει στη φύση της κι ερωτεύεται. Τι γίνεται όταν όμως νιώθουν και οι δυο ερωτευμένοι αλλά δεν το προχωράνε; Πως περνάς τα σύνορα της φιλίας για να μπεις στην άλλη \"φάση\"; Κι αυτό δύσκολο είναι,ειδικά όταν η φιλία που προηγείται είναι μακροχρόνια. Ακόμη δυσκολότερο όταν μόνο ένας απ\'τους δυο φίλους ερωτεύεται και δεν μπορεί πια να δει τον άλλον φιλικά. Για όλα τα παραπάνω, και για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, γενικά καλό είναι να μην γίνονται πολύ \"στενές\" οι φιλίες μεταξύ αντρών και γυναικών.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    23
    Νομίζω πως θα αρχίσω να συμφωνώ με την Μάγδα.έχω παρατηρήσει πολλές φιλίες μακροχρόνιες και μη,να καταλήγουν σε περίεργη ατμόσφαιρα,μιας και συνήθως ένας από τους 2(και οχι και οι 2) θα αρχίσουν να γουστάρουν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Δεν υπάρχει δηλαδή μέλλον σε τέτοιες φιλίες ? Η αλήθεια είναι οτι ο πρώην κολλητός μου με το που βρήκε τη γυναίκα του (που παντρευτηκε σε μικρό διάστημα) εξαφανίστηκε απο την φιλία μας .
    Αυτην την στιγμή έχω εναν αντρα φίλο (που υπάρχει καλή φιλική χημεία) αλλα δεν βρισκόμαστε συχνα (μενει αλλού) . Λες και αυτόν να τον χάσω ?

    Παντως προσέχω, ώστε να δίνω ξεκάθαρα μηνύματα στη σχέση . Μερικές φορές απο ασυνείδητα μηνύματα μπαίνουν οι ιδέες ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    όλα γινονται , γιατι οχι και αυτο? σιγουρα εχει συμβει στους πιο πολλους/πολλες για καποιο διαστημα, απλα περιμενουμε να διαρκέσει για παντα που σχεδον τπτ δεν εχει τοση διαρκεια
    ελπιζω να μην αναρωτιεσται για να παρετε καποια αποφαση :p γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη νομιζω.. 500.000 περιπτώσεις? 500.000 περιπτώσεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Κι εγώ νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο.Εξάλλου αν το καλοσκεφτείς, πώς μπορείς να μην υποκύψεις ερωτικά σε κάποιον άνθρωπο που μοιράζεστε κοινά ενδιαφέροντα και γενικότερα ταιριάζετε σαν φιλοσοφίες?Μπορεί στην αρχή να μην σε τραβάει,αλλά πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει σε ερωτική έλξη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    η ερωτική ελξη ομως δεν περναει απο λογικη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Όχι, δεν υπάρχει.
    Συνήθως τα στοιχεία που έφεραν μαζί τους 2 φίλους και μιλάνε την ίδια γλώσσα και επικοινωνούν είναι τα στοιχεία που φέρνουν μαζί ένα ζευγάρι με καλές προδιαγραφές.
    Αργά ή γρήγορα το συναίσθημα θα βγει στην επιφάνεια από τον έναν εκ των δύο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μπορει να βγει,οχι απαραιτητα. Εστω οτι εξωτερικευεται λοιπον ο ενας απο τους δυο. Το θεμα ειναι απο κει κ περα αν δεν ειναι αμοιβαιο πως θα το \"διαχειριστουν\" και οι 2 μαζι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •