Πως ήμουν "φυσιολογική";
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    Πως ήμουν "φυσιολογική";

    Υπάρχουν μέρες που το αναρωτιέμαι τοσο πολύ. Ηταν μερες τις ζωης μου δυσκολες με τρεχοντα πολλα προβληματα, που ζουσα μόνη κλπ και δεν είχα τιποτα απο αυτά. και ξαφνικα με χτυπησε η νοσοφοβια και το αγχος...και οσο τελικα σκεφτομαι προς τα πισω διαπιστωνω ότι παντα ηταν εκει το αγχος, ή καποιες εμμονες απλα ισως με αλλο αντικειμενο ή ανθρωπο....τι ταξιδι ειναι και αυτο που πρεπει να κανουμε μεσα μας μήπως και βρουμε τον εαυτό μας...
    Παντως μου λειπει η "ανεμελια " και το κεφι μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κι εγώ θα ήθελα να επιστρέψω στο 2004-2008, που δεν αντιμετώπιζα τέτοιου είδους προβλήματα. Η ζωή μου άλλαξε το 2009.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Fleur , ξαναρχεται η αναμελια , τωρα που συνερχομαι απ την 10ετη κτθλψη , αισθανομαι παλι ανεμελος , με διαφορετικο τροπο ομως απο τα 20s , αυτα δεν ξαναρχονται , αλλαζεις με τα χρονια , δεν μπορεις να μεινεις ιδια . Η σταση ζωης σου μετραει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Δεν είσαι μόνη . Είμαστε πολλοί! Δυστυχώς. Σκέψου όμως κι αυτό , για αυτό το λόγο συμβαίνει απ την αλλη..για να βρούμε τον πραγματικό μας εαυτό και να απελευθερωθουμε κ παλι μια μερα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Θυμαμαι πως οταν ημουν στα χαλια μου σκεφτομουν ακριβως το ιδιο , μαλιστα πολλες φορες καθομουν στο μπαλκονι και κοιτουσα περαστικους και αναρωτιομουν πως ειναι δυνατον να ειναι φυσιολογικοι και γιατι δεν φρικαρουν...
    Παντως Fleur , πιστευω πως ολα μπορουν να ανατραπουν , απλα θελει χρονο. Εγω εχω εδω και 13 χρονια προβληματα με αγχος ιψδ καταθλιψεις κλπ. Τα 3 πρωτα ημουν σε μια σχετικα καλη κατασταση , τα επομενα 5 ημουν τελειως διαλυμενη και τα τελευταια 5 προσπαθουσα να μαζεψω τα κομματια μου και να φτιαξω τη ζωη μου. Τους τελευταιους μηνες ολα εχουν παρει μια στροφη προς το καλυτερο.
    Ολα αυτο το διαστημα ηθελα να ξαναβρω τον παλιο μου εαυτο , ισως αυτο να ηταν και το λαθος μου και για αυτο να εχασα τοσα χρονια. Το θεμα ειναι να βρεις τον νεο εαυτο σου...
    Το παρελθον αστο πισω , στο κατω κατω αυτο σε οδηγησε σε αυτο που εισαι σημερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Fleur μιας που γνωριζόμαστε διαδικτυακά αρκετά καιρό κι έχω καταλάβει κάποια πράγματα για σένα,θα έλεγα πως το πρόβλημα σου είναι κάπως πολυσύνθετο.
    Τα ίδια φάρμακα που έπαιρνες κάποτε,τώρα πια δεν σε πιάνουν.Σωστά?
    Δυστυχώς στην πορεία της ζωής μας και αναλόγως τις εμειρίες που βιώνουμε μπορεί να προστίθενται ψυχικές επιβαρύνσεις.Ακόμα και να θεωρείς πως παλιά περνούσες χειρότερα επειδή μπορεί να μην είχες λεφτά ή να ήσουν μόνη,δεν συμβαίνει πάντα το προφανές!
    Έχεις την ίδια όρεξη που είχες παλιά για να κάνεις πράγματα?Είσαι πολυ ικανοποιημένη από την ζωή σου γενικότερα?
    Οι παλιότερες θεωρίες ξέρεις τι έλεγαν?Πως η Υποχονδρίαση είναι δευτερογενής πάθηση.Η Κύρια ήταν η Κατάθλιψη.Μπορεί με τα χρόνια αυτή η άποψη να έχασε έδαφος αλλά υπάρχει ένα σεβαστό ποσοστό ανθρώπων που την βιώνουν σαν αποτέλεσμα της Κατάθλιψης.
    Συνεπώς λοιπόν θα πρέπει με τον γιατρό σου να κάνετε μια συζήτηση σε βάθος για να ανακαλύψετε πράγματα και να ξετυλίξετε το κουβάρι σωστά...

    Στα δικά μου τώρα...!

    Εγώ πήγα να κάνω τον Μάγκα σήμερα με την Παροξετίνη!Ενώ η αρχική δοσολογία είναι 10mg ή 20mg,είπα να το ξεκινήσω σήμερα κετευθείαν από τα 30mg!
    Και μου έκανε ελαφρύ πονόκοιλο και ήπια διάρροια!Κατά τα άλλα,τα μάτια μου δεν τα έχει επηρεάσει(οι κόρες μου δεν είναι διεσταλμένες αναίτια),ούτε ορατή εμφάνιση τρόμου στα χέρια παρατηρείται.Με την Βενλαφαξίνη τρόμος και μικροπροβλήματα στην όραση ήταν με την πρώτη δόση ορατά.Η δε κόρη των ματιών μου ήταν γιγαντιαία(μυδρίαση)!
    Από αύριο όμως θα το κάνω 15mg για 7 μέρες για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να προσαρμοστεί στην ουσία.Καλή η μαγκιά αλλά δεν γίνεται να έχω διάρροιες την ώρα που δουλεύω!Χα χα!
    Τώρα το μεγάλο θέμα με την μείωση της Libido! Όπως γνωρίζεται η Παροξετίνη είναι το N.1 φάρμακο που σου σκοτώνει την Libido!Γι'άυτό λοιπόν και κάνω Test συνέχεια!Χειρονακτική εργασία στο Full!!!Τα αποτελέσματα?

    Η Στύση είναι αρκετά καλή αλλά παρατηρείται καθυστέρηση εκσπερμάτωσης και μειωμένη ηδονή κατά την διάρκεια αυτής.Δεν είναι και τραγικά τα πράγματα δηλαδή!Δουλεύουμε κανονικά...!
    Αλλά γιατί όμως συμβαίνει αυτό?Διοτί η Μιρταζαπίνη λειτουργεί αναταγωνιστικά και μειώνει κάποιες ανεπιθύμητες ενέργειες της Παροξετίνης!Αν αυξήσω την Μιρταζαπίνη στα 45mg νομίζω πως η Libido μου θα αγγίξει ακόμα και το 70% της κανονικής.Αλλά θα τα δούμε στην πράξη αυτά!Πάντα η Θεωρία διαφέρει από την Πράξη!Τα Tests θα συνεχιστούν...!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    και πωσ τα ξερεισ ολα αυτα μπορεισ να μου πεισ αυτα ειναι ανθρωπινεσ λειτουργιεσ δεν μπορεισ να τα καταλαβεισ φανταζομαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Ευχαριστώ ολους για το κουράγιο και για τις απαντήσεις σας. Η αληθεια ειναι οτι όταν βρίσκεσαι στη μεση του κυκλωνα βρισκεις ανεφικτο να είσαι οπως πρωτα. φυσικα και δεν περιμενω αυτο. με τα χρόνια απεκτησα αλλες ευαισθησιες και αλλα θελω αλλά θα ήθελα να μπορω να χαρω και τη ζωη πραγμα που ακομα δεν το καταφερνω.
    Σταυρο εν μερει εχεις ισως δικιο. θα συζητηθουν ολα αυτα τα ζητηματα. αλλωστε οταν πρωτοπηρα την αγωγη ημουν ενας οργανισμος "παρθενος¨απο ψυχοφαρμακα οποτε ακόμα και αυτό μπορει να παιζει το ρολο του ή ακόμα και τα 30 mg να μην κανουν δουλεια και να θελει αυξηση η δοση ....χιλια δυο.
    Μην ξεκινας αποτομα τα φαρμακα, ξερεις καλυτερα απο μενα οτι δεν δουλευει ετσι το πραγμα. εγκεφαλος και νευρικο συστημα ειναι δωστου λιγο χρονο να προσαρμοστεί εστω 10 ημερες. ο γιατρος τι σου ειπε; σχετικα με την δικη μου περιπτωση δεν θελω να "ξεβολευτω" απο τα φαρμακα που ξερω γιατι την οποιαδήποτε παρενεργεια του νεου φαρμακου θα την αναλογιζομαι σαν ασθενεια οποτε καταλαβαινεις οτι μου πολλαπλασιαζει το αγχος αυτη τη προοπτικη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Θυμαμαι πως οταν ημουν στα χαλια μου σκεφτομουν ακριβως το ιδιο , μαλιστα πολλες φορες καθομουν στο μπαλκονι και κοιτουσα περαστικους και αναρωτιομουν πως ειναι δυνατον να ειναι φυσιολογικοι και γιατι δεν φρικαρουν...
    Παντως Fleur , πιστευω πως ολα μπορουν να ανατραπουν , απλα θελει χρονο. Εγω εχω εδω και 13 χρονια προβληματα με αγχος ιψδ καταθλιψεις κλπ. Τα 3 πρωτα ημουν σε μια σχετικα καλη κατασταση , τα επομενα 5 ημουν τελειως διαλυμενη και τα τελευταια 5 προσπαθουσα να μαζεψω τα κομματια μου και να φτιαξω τη ζωη μου. Τους τελευταιους μηνες ολα εχουν παρει μια στροφη προς το καλυτερο.
    Ολα αυτο το διαστημα ηθελα να ξαναβρω τον παλιο μου εαυτο , ισως αυτο να ηταν και το λαθος μου και για αυτο να εχασα τοσα χρονια. Το θεμα ειναι να βρεις τον νεο εαυτο σου...
    Το παρελθον αστο πισω , στο κατω κατω αυτο σε οδηγησε σε αυτο που εισαι σημερα.
    Ναι η αληθεια ειναι οτι το παρελθον διαμορφωνει μερος των πραγματων που ζω τωρα αλλα προσπαθω να κοιταξω μπροστα...ξερεις και οι καιροι δεν ευνοουν για αισιοδοξια και ειμαι ενα ατομο που επηρρεαζεται επισης βαθια απο κοινωνικα ζητήματα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Δεν είσαι μόνη . Είμαστε πολλοί! Δυστυχώς. Σκέψου όμως κι αυτό , για αυτό το λόγο συμβαίνει απ την αλλη..για να βρούμε τον πραγματικό μας εαυτό και να απελευθερωθουμε κ παλι μια μερα!
    Αυτό ειναι το μόνο που σκεφτομαι και με παρηγορεί. οτι τουλαχιστον εμεις αναγνωρισαμε το προβλημα. υπαρχουν τοσοι εκει εξω που ποτε δεν θα κατανοησουν τι τους συμβαινει. εχω και παραδειγμα στην οικογενεια μου, είτε απο αγνοια ειτε απο εγωισμο. θα ηθελα πολυ να ξετυλιξω το κουβαρι που λεει και ο Σταύρος....και το "προβλημα δεσμευσης " που μου διεγνωσε ο πρωτος ψυχιατρος που πηγα μονο γελια δεν μου εφερε να ξερεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Fleur , ξαναρχεται η αναμελια , τωρα που συνερχομαι απ την 10ετη κτθλψη , αισθανομαι παλι ανεμελος , με διαφορετικο τροπο ομως απο τα 20s , αυτα δεν ξαναρχονται , αλλαζεις με τα χρονια , δεν μπορεις να μεινεις ιδια . Η σταση ζωης σου μετραει .
    Χαίρομαι για σένα Μακ που βγαίνεις στην επιφάνεια σιγα σιγα. φυσικα και τροπος ειναι διαφορετικός. τώρα εχουμε την περισσεια γνώση του κοσμου και της κοινωνιας γυρω μας και αυτο δεν μπορουμε ευκολα να το αλλαξουμε. φυσικα και προσπαθουσα παντα σαν αμυνα να ειμαι ενας ανθρωπος γελαστος με χιουμορ αλλα το χανω και αυτο και δεν μαρεσει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Κι εγώ θα ήθελα να επιστρέψω στο 2004-2008, που δεν αντιμετώπιζα τέτοιου είδους προβλήματα. Η ζωή μου άλλαξε το 2009.
    εμενα το 2010.αλλα (φαινομενικα αναιτια) θελω να πω δεν συνεβη τοτε κατι. ισως να ειχαν ομως συσσωρευτει πραγματα....ποιος ξερει

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    σε εμενα πάντα υπήρχε η "τάση"...απο εκεί και πέρα απο καποιο σημειο και επειτα, ήταν σαν να συνωμοτούσε όλο το σύμπαν για να φτάσω εδώ που είμαι τώρα...ήταν με μαθηματική ακρίβεια αναπόφευκτο...εξαντλήθηκα σαν να πάλευα με ενα τρένο για χρόνια.και απο αυτο το σημείο αντιλαμβανομαι πλέον ξεκάθαρα οτι όσο και αν το πάλευα, δεν υπήρξα ποτε πραγματικά φυδιολογική

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by rea View Post
    σε εμενα πάντα υπήρχε η "τάση"...απο εκεί και πέρα απο καποιο σημειο και επειτα, ήταν σαν να συνωμοτούσε όλο το σύμπαν για να φτάσω εδώ που είμαι τώρα...ήταν με μαθηματική ακρίβεια αναπόφευκτο...εξαντλήθηκα σαν να πάλευα με ενα τρένο για χρόνια.και απο αυτο το σημείο αντιλαμβανομαι πλέον ξεκάθαρα οτι όσο και αν το πάλευα, δεν υπήρξα ποτε πραγματικά φυδιολογική
    ναι αυτο ειναι κατι που και εγω αργότερα οταν αρχισα να ψαχνομαι με "χτύπησε" απότομα. δηλαδη οτι παντα ειχα αγχος. με διαφορετικα πραγματα και προσωπα αλλα παντα αγχος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Χαίρομαι για σένα Μακ που βγαίνεις στην επιφάνεια σιγα σιγα. φυσικα και τροπος ειναι διαφορετικός. τώρα εχουμε την περισσεια γνώση του κοσμου και της κοινωνιας γυρω μας και αυτο δεν μπορουμε ευκολα να το αλλαξουμε. φυσικα και προσπαθουσα παντα σαν αμυνα να ειμαι ενας ανθρωπος γελαστος με χιουμορ αλλα το χανω και αυτο και δεν μαρεσει

    Σευχαριστω , Fleur , νομιζω οτι οσο και ξεγνοιαστος νασαι σε μεγαλυτερη ηλικια , αυτο που αλλαζει απο τα 20s , ειναι οτι η ψυχη ' τραυματιζεται ' απο διαφορες δυσαρεστες εμπειριες , και δεν μπορεις ναχεις την αγνη ψυχη των 20s . Aυτη ειναι η θεωρια μου . Οσο για το χαμογελο και το χιουμορ , ποτε δεν τοχασα κατα την διαρκεια της κτθλψης μου , ειναι για μενα σταση ζωης , παντα ειμαι ευδιαθετος , σχεδον , δεν αφηνω αρνητικες σκεψεις να εισελθουν στο μυαλο μου , τις διωχνω κατευθειαν , μεχρι που σου γινεται δευτερη φυση .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 00:20
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •