Αδυναμια διαγνωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22

    Αδυναμια διαγνωσης

    Εχω τα εξης συμπτωματα και θα ηθελα να μου πειτε τι μπορει να εχω....
    1.Ταχυκαρδια(ραγδαια αυξηση του καρδιακου ρυθμου μετα απο καθε κινηση-δραση ακομα και ομιλια,υπερβολικα εντονοι καρδιακοι παλμοι ορατοι ακομα και με γυμνο ματι)
    2.Ακραια εξαντληση επειτα απο οποιαδηποτε μορφη κουρασης η προσπαθειας
    3.Ελειψη ενεργειας-Αδυναμια δραστηριοποιησης
    4.Αδυναμια συγκεντρωσης
    5.Τρεμουλο στα χερια σε πολυ μικρο βαθμο
    6.Μυικη αδυναμια,κουραση,ευκολη εξαντληση
    7.Ιδρωτας,δυσανεξια στη ζεστη
    8.Αισθηση οτι δεν υπαρχει αρκετο οξυγονο
    Επισης μετα απο αλκοολ τσιγαρο η φαγητο τα συμπτωματα γινονται ακομα πιο εντονα
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι ψυχολογικο ???Γιατι εχω παει σε καρδιολογους που με καθυσηχασαν οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα και 2 παθολογουσ/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να εξηγούνται απο πολλές ασθένειες...
    Το πρώτο που θα έκανα στην θέση σου μιας που πολλά συμπτώματα ταιριάζουν είναι έλεγχο θυροειδούς τόσο με αιματολογικές όσο και με υπέρηχο για να δω για πιθανούς όζους.

    Εν ολίγης ενδοκρινολόγο και όχι παθολόγο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Kentavros3 View Post
    Εχω τα εξης συμπτωματα και θα ηθελα να μου πειτε τι μπορει να εχω....
    1.Ταχυκαρδια(ραγδαια αυξηση του καρδιακου ρυθμου μετα απο καθε κινηση-δραση ακομα και ομιλια,υπερβολικα εντονοι καρδιακοι παλμοι ορατοι ακομα και με γυμνο ματι)
    2.Ακραια εξαντληση επειτα απο οποιαδηποτε μορφη κουρασης η προσπαθειας
    3.Ελειψη ενεργειας-Αδυναμια δραστηριοποιησης
    4.Αδυναμια συγκεντρωσης
    5.Τρεμουλο στα χερια σε πολυ μικρο βαθμο
    6.Μυικη αδυναμια,κουραση,ευκολη εξαντληση
    7.Ιδρωτας,δυσανεξια στη ζεστη
    8.Αισθηση οτι δεν υπαρχει αρκετο οξυγονο
    Επισης μετα απο αλκοολ τσιγαρο η φαγητο τα συμπτωματα γινονται ακομα πιο εντονα
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι ψυχολογικο ???Γιατι εχω παει σε καρδιολογους που με καθυσηχασαν οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα και 2 παθολογουσ/
    Γεια σου,
    ειχα ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις πριν απο 20 χρονια ,οταν αντιμετωπιζα υπερβολικο αγχος στην δουλεια μου λογω ιδιοσυγκρασιας.
    μετα απο πολλες επισκεψεις σε γιατρους και εξετασεις ,διαγνωστικα απο ψυχιατρο με εργασιακο burn out ,και πηρα φαρμακευτικη αγωγη με ssri, ενω συγχρονως σε συνεννοηση με τους εγοδοτες μου στους οποιους ακομη εργαζομαι μεχρι σημερα ,περιορισα τον χρονο εργασιας μου και τις υπερβολικες ευθυνες που επωμιζομουν.

    αρχισα να συνερχομε μετα απο τρεις μηνες , ακολουθησα την φαρμακευτικη αγωγη συνεχως για 10περιπου χρονια με σταδιακη ελαττωση απο τον πεμπτο χρονο,και τωρα ειμαι χωρις φαρμακα και ευχαριστημενος αποτην ζωη μου.

    Καλη τυχη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Kentavros3 View Post
    Εχω τα εξης συμπτωματα και θα ηθελα να μου πειτε τι μπορει να εχω....
    1.Ταχυκαρδια(ραγδαια αυξηση του καρδιακου ρυθμου μετα απο καθε κινηση-δραση ακομα και ομιλια,υπερβολικα εντονοι καρδιακοι παλμοι ορατοι ακομα και με γυμνο ματι)
    2.Ακραια εξαντληση επειτα απο οποιαδηποτε μορφη κουρασης η προσπαθειας
    3.Ελειψη ενεργειας-Αδυναμια δραστηριοποιησης
    4.Αδυναμια συγκεντρωσης
    5.Τρεμουλο στα χερια σε πολυ μικρο βαθμο
    6.Μυικη αδυναμια,κουραση,ευκολη εξαντληση
    7.Ιδρωτας,δυσανεξια στη ζεστη
    8.Αισθηση οτι δεν υπαρχει αρκετο οξυγονο
    Επισης μετα απο αλκοολ τσιγαρο η φαγητο τα συμπτωματα γινονται ακομα πιο εντονα
    Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι ψυχολογικο ???Γιατι εχω παει σε καρδιολογους που με καθυσηχασαν οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα και 2 παθολογουσ/
    Γεια σου,
    ειχα ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις πριν απο 20 χρονια ,οταν αντιμετωπιζα υπερβολικο αγχος στην δουλεια μου λογω ιδιοσυγκρασιας.
    μετα απο πολλες επισκεψεις σε γιατρους και εξετασεις ,διαγνωστικα απο ψυχιατρο με εργασιακο burn out ,και πηρα φαρμακευτικη αγωγη με ssri, ενω συγχρονως σε συνεννοηση με τους εγοδοτες μου στους οποιους ακομη εργαζομαι μεχρι σημερα ,περιορισα τον χρονο εργασιας μου και τις υπερβολικες ευθυνες που επωμιζομουν.

    αρχισα να συνερχομε μετα απο τρεις μηνες , ακολουθησα την φαρμακευτικη αγωγη συνεχως για 10περιπου χρονια με σταδιακη ελαττωση απο τον πεμπτο χρονο,και τωρα ειμαι χωρις φαρμακα και ευχαριστημενος αποτην ζωη μου.

    Καλη τυχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Γεια σου....πολυ πιθανό έπαθες κατάρρευση/ κλονισμό....
    Πιεστηκες πολυ το τελευταίο διάστημα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    αυτο που περιγραφεισ το ειδα κι εγω οτι οι δραστηριοτητεσ με φαρμακα ζεισ καλυτερα απο ενα που παιρνει απλοσ τα φαρμακα και καθεται
    και πιστευω οτι σε βαθοσ χρονου οπωσ εγινε σε σενα μπορει να επελθει μεχρι και θεραπεια αλλα μιλαμε για βαθοσ χρονου μεγαλυτερο τησ πενταετιασ σιγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Eδω δεν επιτρέπεται καταρχας να κάνει κάποιος διάγνωση.
    Να πας αμέσως σε έναν ψυχίατρο η γνώμη μου!
    Καλη τύχη!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Καλά εγώ το έχω 2 χρόνια και αισθάνομαι φυλακισμένος...ειναι κάτι το οποίο δεν συνδέεται με κανένα συναίσθημα.Ειναι κάτι το οποίο σε κρατάει με δεμένα τα χέρια.Ειμαι 20 χρόνων και θέλω να κάνω χιλιάδες πράγματα αλλά όσο έχω αυτο το πράγμα δυστυχώς ειναι ανούσιο να επιχείρησω το οτιδήποτε.Η αθλητική μου καριέρα καταστράφηκε!!!Πολοι άνθρωποι ακόμα αναρωτιούνται τι έγινε...Τι ψυχολογικο μπορεί να ειναι δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω.Μπορει να φανεί υπερβολικό αλλά θα προτιμούσα να μου κόψουν το χέρι...όταν σηκώνες κάποιο βάρος τι ακριβώς αισθανόσουν;;Οταν μιλούσες αισθανόσουν ότι δεν είχες αρκετό οξυγόνο ;;;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Όταν επινες αλκοόλ έκανες τσιγάρο η έτρωγες βαριά είχες αυτο το αίσθημα σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό ;;Οταν φταιρνιζοσουν αισθανοσουν μια ανακούφιση και μια υποχώρηση των έντονων παλμων ;;;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Το έχω δυο χρόνια και δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο περίμενα να περάσει απο μόνο του αλλά δεν...πρέπει κάτι να γίνει γιατί έτσι θα περάσουν τα χρόνια και ειναι κρίμα να ζήσω στο περιθώριο μην μπορώντας να κάνω το οτιδήποτε

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Άμα ειναι να περιμένω 5 χρόνια για να περάσει αυτο το πράγμα καήκαμε....καλά έν έτη 2015 ειναι δυνατόν να μην υπάρχει λύση για κάτι τόσο σοβαρό ;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Κατ' αρχάς διάγνωση online δεν μπορεί να γίνει. Δεν είναι ούτε δυνατόν, ούτε ασφαλές.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις και άλλες ειδικότητες ιατρών, όπως προτάθηκε παραπάνω. Και φυσικά να συζητάς για τα συμπτώματά σου και τα συναισθήματά σου εδώ και να δεις αν υπάρχουν και άλλα άτομα με τα ίδια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    οι γιατροι εχουν και γνωση και εμπειρια που δεν την εχει κανενασ αλλοσ οτι και να κανει ειναι ετσι η δουλεια τουσ οπυ και γνωσεισ εχουνε και εμπειρια αυτο ειναι σιγουρο τωρα εμεισ απο εδω μονο σχολια μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οι γιατροι εχουν και γνωση και εμπειρια που δεν την εχει κανενασ αλλοσ οτι και να κανει ειναι ετσι η δουλεια τουσ οπυ και γνωσεισ εχουνε και εμπειρια αυτο ειναι σιγουρο τωρα εμεισ απο εδω μονο σχολια μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο
    Δυστυχώς οι περισσότεροι ειναι για λιθοβολισμό...Είχα χρόνια πρόβλημα με τα γόνατα πήγα σε 30 διαφορετικούς γιατρούς και ο καθένας έλεγε το δικό του μέχρι που βρέθηκε ένας σωστός γιατρός που με έκανε καλά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ελπιζω να καταλαβαινεισ ομωσ οτι απο το ιντερνετ δε θα βρεισ γιατρεια απλα θα ενημερωθεισ εγω πιστευω να κανεισ μια καλη συζητηση με το γιατρο μπασ και σε βοηθησει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχετικά με κόστος διάγνωσης και χαπιών
    By pameoloi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2014, 17:02
  2. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 22:24
  3. Αδυναμία
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-10-2010, 23:54
  4. Αδυναμία συγκέντρωσης
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-05-2007, 03:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •