ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΠΕΘΕΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    athens
    Posts
    10

    ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΠΕΘΕΡΑ

    Γεια σας,ειμαι η ευα 27 χρονων αρραβωνιασμενη με τον κωστα 32 χρονων. αρραβωνιαστηκαμε πριν ένα μιση χρονο και το καλοκαιρι ετοιμαζομαστε να παντρευτουμε. Το θεμα που με απασχολει είναι η πεθερα μου.ειναι εντελως αδιαφορη. δεν εχει ερθει ουτε μια φορα στο σπιτι μας να δει καποιες εργασιες που κανουμε. οταν της το προτειναμε μας ειπε ότι μας εχει εμπιστοσυνη και θα το δει στο τελος.για γιορτες ουτε λογος εχει πενθος(επιλεκτικο πενθος γιατι οποτε τη συμφερει το θυμαται). Δεν με ρωταει τιποτα για την προετοιμασια του γαμου μας ενώ της ειχα αναφερει καποια πραγματα που αφορουν το γαμο δεν εχει αποριες για το γαμο του παιδιου της. Είναι υπερβολικα τσιγκουνα αλλα δεν νομιζω να πιστευει ότι θα της ζητησουμε χρηματα γιατι δεν μου εχει παρει ουτε ένα βρακι(συγνωμη κιολας). να σημειωσω οτι καθε φορα που μας βλεπει ειναι γλυκια και χαμογελαστη. :confused: Στεναχωριεμαι για τον κωστα μονο γιατι εγω εχω διπλα μου την οικογενεια μου και τους συγγενεις μου που πραγματικα ενδιαφερονται και με στηριζουν και αυτος προσπαθει να κρυψει αυτη την αδικαιολογητη συμπεριφορα της μητερας του.τι μπορω να κανω? καποια στιγμη που προσπαθησα να του αναφερω κατι που εκανε τη δικαιολογησε και σταματησε τη συζητηση αλλα τον εχω ακουσει να της κανει παραπονα οτι δεν ερχεται ποτε στο σπιτι και αυτη να δικαιολογειται οτι δεν προλαβαινει(ειναι ανεργη).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλησπερα. Μηπως ειναι καλυτερα που δεν ασχολειται; O περισσοτερος κοσμος ειναι πεθεροπληκτος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προσωπικα δεν βλεπω καποιο προβλημα , ισα ισα θα επρεπε να χαιρεσαι που εχεις πεθερα που δεν θελει να ενοχλει.
    Οσο για το οτι δεν σου εχει παρει δωρο , δεν ξερω που μπορει να οφειλεται. Μπορει να ειναι τσιγκουνα , μπορει ομως να τα βγαζει περα ισα ισα και για αυτο να μην σου εχει χαρισει τιποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    .....δλδ τωρα μας λες οτι θα ηθελες την πεθερα σου μες στα ποδια σου? Απο ποιον πλανητη ηρθες λολ ? Η γυναικα μπορει να ειναι διακριτικη και μπραβο της!Ελα Χριστε και Παναγια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    ευα το δωρο ειναι οντως κατι που πρεπει να σε προβληματισει.οσο θεμα χρηματων κ αν ηταν, εστω ενα μπρελοκ με την καρδια της μπορουσε να στο προσφερει.παντως κ εμενα η μητερα μου απο μικρο με εχει ανεξαρτητο ισως κ λόγω του οτι εγινα απο ανηλικος ο αντρας του σπιτιου κ δε πολυασχολειται.οχι γιατι αδιαφορει για τη νυφη της.απλα ετσι λειτουργει η οικογενεια μας.αντιθετα της δικιας μου ειναι πιο προτυπο οικογενεια.με δου γονεις.δου παιδια κ μια γιαγια μεσα.αυτοι εμενα με πνιγουν απο αγαπη.χρυσοι ανθρωποι αλλα το σπιτι τους το βλεπω πολυβουο σαν καφετερια.ισως ειναι τοσο απλος ο λογος.εσυ το ξερεις ποσο ''μαμακιας'' (με τη καλη εννοια) ηταν ο αντρας σου.γιατι αν ελεγε τη γνωμη της κ παρεμβαινε σε καθε αποφαση στη ζωη του κ τωρα τον εχει εν λευκω μαζι σου ειναι ασχημο σημαδι.ομως παιζει κ το ενδεχομενο να τον ειχε κ πολυ πιεσμενο κ τωρα αυτος για να μη φανει μαμακιας σε σενα κ ξενερωσεις ισως της ζητησε ο ιδιος να ειναι ετσι οσον αφορα τη σχεση σας.το παρελθον του αντρα σου με τη μητερα του θα δειξει το μελλον σου μαζι της.αν παντως βγυον ασχημα σημαδια για σενα χαλαρωσε.πολλες σχεσεις αντεξαν χωρις την ευλογια των γονιων.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    athens
    Posts
    10
    Παιδια ενταξει είναι πολλα και συγνωμη αν τα γραφω ένα ένα αλλα τι να πρωτογραψω. δεν ξερω αν είναι τοσο διακριτικη οσο λετε γιατι την άλλη της νυφη την εχει σαν υπηρετρια ακομα και όταν ηταν εγγυος. Ειχε τυχει να μας καλεσει για φαγητο οικογενειακως και της μιλουσε πολύ αποτομα μπροστα σε ολους πραγμα το οποιο εκανε εντυπωση στην οικογενεια μου. Εγω δεν της εδωσα τα περιθωρια πιστευω ή επειδη εβλεπε ποσο με προσεχει η οικογενεια μου ή και τα δυο..δεν ξερω γιατι γλυτωσα. Και φυσικα χαιρομαι που δεν ερχεται και που είναι ετσι απομακρη κ όχι το αντιθετο, φυσικα και δεν με ενοχλει. Ο δικος μου δεν θελω να στεναχωριεται γιατι μια φορα προσφατα τον ακουσα να της λεει στο τηλεφωνο νευριασμενος ότι αν δεν ερθεις μην με ξαναπαρεις τηλ. Βεβαια μετα δεν μου ειπε κατι σχετικα με αυτό αλλα ουτε και εγω του ειπα εκανα ότι δεν το ακουσα. Με προβληματισε όμως γι’ αυτό και αποφασισα να μιλησω εδώ. Να συνεχισω να κανω οτι δεν καταλαβαινω ή να του πω κατι για να σταματησει να το σκεφτεται? Και οσον αφορα το δωρο περιμενα εστω και το μπρελοκ όπως ειπε ο soking αλλα όπως πολύ σωστα ειπατε αυτό είναι το τελευταιο, δεν ειναι θεμα χρηματων την αδιαφορια ηθελα να τονισω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σιγουρα και η ακραια αδιαφορια κανει εντυπωση. Μηπως δε σε θελει για νυφη κ το κανει για αντιδραση? συνηθως κατι τετοιο γινεται απο τις περιπτωσεις που εχω ακουσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by evalex View Post
    Παιδια ενταξει είναι πολλα και συγνωμη αν τα γραφω ένα ένα αλλα τι να πρωτογραψω. δεν ξερω αν είναι τοσο διακριτικη οσο λετε γιατι την άλλη της νυφη την εχει σαν υπηρετρια ακομα και όταν ηταν εγγυος...

    Γειά σου Εύα
    Μάλλον σκόπιμα είναι διακριτική... μέχρι να μπει η 'κουλούρα'.
    Μετά ίσως θα δει αν την παίρνει... για να κάνει τα ίδια και σε σένα
    που κάνει και στη συνυφάδα σου. Εξαρτάται βέβαια, αν θα το επιτρέψεις
    εσύ, αλλά κι από τη στάση, που θα κρατήσει ο μέλλων σύζυγός σου...
    Καλό θα ήταν να μην ασχολείσαι καθόλου με τη συμπεριφορά της
    από τη στιγμή που βλέπεις ότι κι ο αρραβωνιαστικός σου δυσανασχετεί.
    Μ' άλλα λόγια, άστους να τα βρούνε μάνα και γυιός και μην ανακατεύεσαι,
    αφού βλέπεις ότι παρά την όποια στάση της, αυτός την δικαιολογεί.
    Ο κουνιάδος σου τη στάση έχει απέναντί της;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Γειά σου Εύα
    Μάλλον σκόπιμα είναι διακριτική... μέχρι να μπει η 'κουλούρα'.
    Μετά ίσως θα δει αν την παίρνει... για να κάνει τα ίδια και σε σένα
    που κάνει και στη συνυφάδα σου. Εξαρτάται βέβαια, αν θα το επιτρέψεις
    εσύ, αλλά κι από τη στάση, που θα κρατήσει ο μέλλων σύζυγός σου...
    Καλό θα ήταν να μην ασχολείσαι καθόλου με τη συμπεριφορά της
    από τη στιγμή που βλέπεις ότι κι ο αρραβωνιαστικός σου δυσανασχετεί.
    Μ' άλλα λόγια, άστους να τα βρούνε μάνα και γυιός και μην ανακατεύεσαι,
    αφού βλέπεις ότι παρά την όποια στάση της, αυτός την δικαιολογεί.
    Ο κουνιάδος σου τη στάση έχει απέναντί της;
    ευτυχως για μενα δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα δεχτω αυτη τη συμπεριφορα οποια σταση και αν κρατησει ο μελλων συζυγος μου.
    το μονο που θα κανω ειναι να μην ασχολουμαι οπως τωρα.
    ο κουνιαδος μου δεν μιλαει, ισως το θεωρει και σωστο δεν ξερω, γιατι και αυτος την εχει λιγο στο τρεξιμο τη συνυφαδα μου.
    κατα τα αλλα μαζι μου ειναι καλος δεν εχω κανενα προβλημα μαζι του.και η συνυφαδα μου ειναι καλη γιαυτο και τα δεχεται.
    σε ευχαριστω για την συμβουλη και εγω αυτο πιστευω οτι πρεπει να κανω, να συνεχισω να μην ανακατευομαι.

    κερασι αν δε με θελει τι να κανουμε τωρα θα με ανεχτει.. :p

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by evalex View Post
    ευτυχως για μενα δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα δεχτω αυτη τη συμπεριφορα οποια σταση και αν κρατησει ο μελλων συζυγος μου.
    το μονο που θα κανω ειναι να μην ασχολουμαι οπως τωρα.
    ο κουνιαδος μου δεν μιλαει, ισως το θεωρει και σωστο δεν ξερω, γιατι και αυτος την εχει λιγο στο τρεξιμο τη συνυφαδα μου.
    κατα τα αλλα μαζι μου ειναι καλος δεν εχω κανενα προβλημα μαζι του.και η συνυφαδα μου ειναι καλη γιαυτο και τα δεχεται.
    σε ευχαριστω για την συμβουλη και εγω αυτο πιστευω οτι πρεπει να κανω, να συνεχισω να μην ανακατευομαι.

    κερασι αν δε με θελει τι να κανουμε τωρα θα με ανεχτει.. :p

    ελεοσ βρε παιδια μια χαρα ειναι η γυναικα...ισωσ καταλαβε πωσ με την πρωτη νυφη ηταν λαθοσ..και απομακρυνθηκε για να ειναι πιο σωστη...

    οσο για το δωρο...εχουμε 2015 ....κρισαρα τρελη..ανεργη ειναι η γυναικα....και μιλαμε για δωρα?ελεοσ...

    αφου χαμογελαει και δεν ενοχλει τοτε τελεια... εισαι πολυ τυχερη μοιαζει να ψαχνεσε για να δημιουργησεισ θεμα..αντι να φανταζεσαι διαφορα συζητησε με τον συντροφο στου για το πως νιωθει...εκεινοσ...αυτο ειναι δικη σου δουλεια και με ευτο πρεπει να ασχοληθεισ..και να σταθεισ...


    εμεισ αγαπιομαστε περιμενουμε παιδακι.. ειμαι 6μιση μηνων και η πεθερα μου δεν με εχει κοιταξει καν στα ματια,μια κουβεντα μαζι μου δεν εχςει ανταλαξει ποτε...επειδη λεει δεν ειμαι γιατροσ..η δεν εχω χρηματα..

    ..ημαστε λεει κακο δεχουμενοι και μονοσ του ο γιοσ της μπορει να την επισκευτει... οσο για το εγγονακι που ερχεται..του ειπε ενα ξερο...-κανε οτι νομιζεισ...

    και τερμα... και ηταν κανονικη οικογενεια...δεν ειχαν αποσταση...οποτε φαντασου πωσ θα νιωθω εγω... που δεν θελει καν να με ξερει... δεν περιμενουμε ουτε δωρο για το μωρακι μασ... κι εσυ μιλασ..για μπρελοκ...

    η σχεση που εχουμε με τον αλλον εχει σημασια..

    αλλα μπεσ και λιγο στην θεση τησ ισωσ ακομη περναει πενθοσ..και θελει τον χρονο τησ..παλι καλα που δεν καθετε να σου μοιρολογαει οποτε βρισκεται μαζι σασ..να νιωθεισ τυχερη.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    ελεοσ βρε παιδια μια χαρα ειναι η γυναικα...ισωσ καταλαβε πωσ με την πρωτη νυφη ηταν λαθοσ..και απομακρυνθηκε για να ειναι πιο σωστη...

    οσο για το δωρο...εχουμε 2015 ....κρισαρα τρελη..ανεργη ειναι η γυναικα....και μιλαμε για δωρα?ελεοσ...

    αφου χαμογελαει και δεν ενοχλει τοτε τελεια... εισαι πολυ τυχερη μοιαζει να ψαχνεσε για να δημιουργησεισ θεμα..αντι να φανταζεσαι διαφορα συζητησε με τον συντροφο στου για το πως νιωθει...εκεινοσ...αυτο ειναι δικη σου δουλεια και με ευτο πρεπει να ασχοληθεισ..και να σταθεισ...


    εμεισ αγαπιομαστε περιμενουμε παιδακι.. ειμαι 6μιση μηνων και η πεθερα μου δεν με εχει κοιταξει καν στα ματια,μια κουβεντα μαζι μου δεν εχςει ανταλαξει ποτε...επειδη λεει δεν ειμαι γιατροσ..η δεν εχω χρηματα..

    ..ημαστε λεει κακο δεχουμενοι και μονοσ του ο γιοσ της μπορει να την επισκευτει... οσο για το εγγονακι που ερχεται..του ειπε ενα ξερο...-κανε οτι νομιζεισ...

    και τερμα... και ηταν κανονικη οικογενεια...δεν ειχαν αποσταση...οποτε φαντασου πωσ θα νιωθω εγω... που δεν θελει καν να με ξερει... δεν περιμενουμε ουτε δωρο για το μωρακι μασ... κι εσυ μιλασ..για μπρελοκ...

    η σχεση που εχουμε με τον αλλον εχει σημασια..

    αλλα μπεσ και λιγο στην θεση τησ ισωσ ακομη περναει πενθοσ..και θελει τον χρονο τησ..παλι καλα που δεν καθετε να σου μοιρολογαει οποτε βρισκεται μαζι σασ..να νιωθεισ τυχερη.
    Υπαρχουν και χειροτερα δηλαδη...δεν αμφιβαλω!αφου δεν θελει να σε βλεπει παντως δεν εχεις προβλημα, φαντασου να την ειχες ολη μερα πανω απο το κεφαλι σου να σε βριζει τετ α τετ.καλυτερα πισω σου. :p και μην κολλας στα δωρα και τα μπρελοκ, το ειπα μαζι με τοσα αλλα για να εχετε μια εικονα της πεθερας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα πεθερικα δεν εχουν καμμια θεση στο ζευγαρι . Ασχολουνται υπερβολικα ? ενοχλουμεθα . Δεν ασχολουνται ? παλι ενοχλουμεθα ? Εεεεεεε μα .............!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Όσο για τα περί αδιαφορίας... μάλλον της συγκεκριμένης είναι περισσότερο
    αισθητή η παρουσία της δια της απουσίας, από τη στιγμή, που και στο νέο ζευγάρι
    καταφέρνει να προκαλεί κρίση κι εντάσεις και που θέλει ακόμα κι έτσι
    να γίνεται επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Ξέρει από τακτικισμούς...
    Κι αν, λέμε τώρα, η συμπεριφορά αυτή ήταν εν αγνοία της, τότε με το που ο γυιός της
    θα της ζήταγε τ' αυτονόητα... θα φερόταν ανάλογα τουλάχιστον για να ευχαριστήσει τον ίδιο,
    αλλά φαίνεται ότι η ταλαίπωρη, γενικά δεν θέλει ευτυχισμένους ανθρώπους γύρω της...
    Και δεν είναι ότι δεν σε γουστάρει για νύφη. Λες η τύπισσα αυτή να θέλει
    καμιά γυναίκα για νύφη;... Πολύ αμφιβάλλω...

    Από πού κρατάει η σκούφιά της; Πάντως είν' αμόρφωτη κι αστοιχείωτη.
    Παντελώς ανεπίτρεπτο αυτό που δυστυχώς κάνει στην άλλη! Να συμπεριφέρεται σαν
    σε σκουπίδι στη νύφη της και μπροστά σε ξένους!... Μωρέ φαντάσου τι θα κάνει όταν θα είναι μόνες τους...
    Και το αποτέλεσμα να υποθέσω θα είναι ότι στο τέλος η 'γιαγιά'
    τη βγάζει λάδι, ενώ γίνεται η αιτία το ζευγάρι να καταλήγει μαλλιά-κουβάρια... Πόσο κρίμα!

    Χρειάζεται Εύα, με τις πρώτες ενδείξεις να της βάλεις όρια, αλλά και με τον σύντροφό σου
    να τα ξεκαθαρίσεις/ξεχωρίσεις ΟΛΑ τώρα που είναι αρχή, για να μην έχεις τα ίδια παρατράγουδα,
    που έχει κι η άλλη η καημένη...


    Quote Originally Posted by evalex View Post
    ...ο κουνιαδος μου δεν μιλαει, ισως το θεωρει και σωστο δεν ξερω, γιατι και αυτος την εχει λιγο στο τρεξιμο τη συνυφαδα μου...
    Επόμενο!... Ακουλουθεί το "φωτεινό" παράδειγμα της μάδερ... :p
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θα συμφωνησω απολυτα με την adzik στο σημειο που σου λεει οτι πρεπει να επικεντρωθεις στον συντροφο σου και στο τι καταλαβαινει/νοιωθει αυτος οτι (στην πραγματικοτητα) γινεται.
    φαινομενικα, προς το παρον ειναι η τελεια πεθερα, ρε συ.
    για ποιο πραγμα συζηταμε?
    τα περι συνυφαδων και σταυροκουνιαδων ειναι κουτσομπολια για τις κατινες /γειτονισες....
    κανεις δεν ξερει τι γινεται στα ξενα σπιτια, ας ασχοληθουν εκεινοι που τους αφορα, εκτος αν καποιος σε εμπιστευθει και ζητησει την γνωμη σου.
    εσυ να κοιτας το σπιτι σου και την οικογενεια σου.

    μικροτητες επισης ειναι τα σχολια για τα δωρα, απο την στιγμη που η γυναικα ειναι ανεργη.

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν διαμαρτυρεσαι επειδη η γυναικα δεν ανακατευεται (μακαρι να ειχαμε ολες τετοια τυχη απο πεθερες:p).
    μαλλον διαμαρτυρεσαι γιατι ο γιος της κατι αλλο θεωρει οτι συμβαινει κι οχι αυτο που φαινεται, εξ ου και τα πνιχτα σχολια στα τηλεφωνηματα.
    μιλα μαζι του, δες τι τον στεναχωρει και συζητειστε το.

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  2. Προβλημα
    By skropi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-03-2014, 13:16
  3. Νυφη σκοτωσε την πεθερα της - Διαβαστε
    By Winston_man_2 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 08-07-2013, 12:37
  4. Προβλήματα μεταξύ συζύγων-παιδί & πεθερά
    By Natasa87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 05-04-2013, 12:27
  5. Πρόβλημα
    By eve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 06-01-2011, 19:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •