Φάρμακα και αδυνάτισμα. Είναι εφικτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Φάρμακα και αδυνάτισμα. Είναι εφικτό;

    Έχει καταφέρει κανείς (ή γνωρίζει κάποιον που να έχει καταφέρει) να αδυνατίσει, ενώ κάνει χρήση αντιψυχωσικών φαρμάκων; Κι αν ναι μετά από πόσο διάστημα;

    Γενικά παρατηρώ σε εμένα πως ενώ ήμουν πολύ αδύνατη με πολύ καλό μεταβολισμό, εδώ και δύο χρόνια βάζω κιλά πολύ εύκολα και δεν μπορώ να κρατήσω κάποια δίαιτα ούτως ώστε να αδυνατίσω. Όταν είχα κόψει τα φάρμακα, πάντα με προτροπή γιατρού, είχα χάσει δύο κιλά σε 6 μήνες, τα οποία δυστυχώς ξαναπήρα και με το παραπάνω...
    Καμία εμπειρία αδυνατίσματος που να δίνει ελπίδα; Είμαι πεπεισμένη πλέον, ότι είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο εγχείρημα και απελπίζομαι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tρομερα δυσκολο , αν και εχω καταθλιψη , οτι αντιψυχωτικο κι αν πηρα ως επικουρικο , το σταματησα λογω προσληψης κιλων . Εστω και 25 mg .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εγω ειχα παρει συνολικα 17 κιλα αλλα ετρωγα πολύ οποτε εφταιγε το φαι και όχι τα φαρμακα

    τωρα εχασα τα 7 και συνεχιζω να χανω... εκοψα το βραδυνο τρωω μετρημένα και λιγο γυμναστηριο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    egv exasa eikosi kila με φουλ αντιψυχωτικο αλλα πολυ γυμναστικη και καπνισμα και καφε
    και πεινα οποτε θελω αδυνατιζω αλλα πεφτει πεινα να ξερεισ κανω γυμναστικη
    για να ειναι ο μεταβολισμοσ στα κανονικα του και καπνιζω πολυ και καφε για να μη τρωω καφε σκετο
    και επισησ η δουλεια μου ειναι τετοια που θελω δε θελω κουνιεμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Και εγω με μεγαλη ορεξη απο χαπια εβαλα συνολο 15 κιλα, με πολυ πεινα υπομονη και μετρια ασκηση εχασα τα 8 και συνεχιζω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    PAIDIA egv ebala 42 απο τα αντιψυχωσικα συγκεκριμενα απο το μαπιλιφαυ που εμενα στα κιλα δεν με ταιριαξε καθολου μα καθολου ομως με ταιριαξε πολυ στα ψυχικα...τα ειχα χασει τα 37 με πολυ διαιτα ομως τα ξαναεβαλα τρογωντας σαν ανθρωπος αφου δεν επαψε να υφισταται ο λογος(τα αντιψυχωσικα) που τα εβαλα.ανησυχω καργα...οποιαδηποτε συμβουλη να γραφτει αλλα εγφω προσωπικα θα προτιμουσα να μην ειναι γενικη αλλα προσαρμοζμενη για ατομο οπως ειμεις που παιρνει αντιψυχωσικα... ΥΓ βοηθεια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Eγώ έβαλα 20 κιλά και συνεχίζουν να μπαίνουν!!! Φοβάμαι μη γίνω υπέρβαρη.. Ευτυχώς είμαι ακόμη κάτω από τα 80 κιλά.. Αλλά αυξάνονται διαρκως!! Παίρνω κι εγώ αμπιλιφάι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτα τα αντιψυχωτικα , παλιοφαρμακα , πολυ βαρια με παρενεργειες , τυπου ' γινομαι παχυς ' . Δεν γνωριζω ποσο απαραιτητα ειναι . Ειμαι απο αλλη ασθενεια !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Μακάρι να μην ήταν απαραίτητα...!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    και εγω abilify παιρνω των 30... αλλα εδώ και ένα χρονο παιρνω μερα παρα μερα... ισως για αυτό να αρχισα να χανω κιλα

    τα παιρνω μερα παρα μερα γιατι όπως ειπε και ενας σοφος από συκωτι μπορει να πεθανεις από τρελλα όχι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Σου το είπε ο γιατρός να τα παίρνεις έτσι;

  12. #12
    δεν εχει σχεση η ποσοτητα αρκει που τρεχει στο αιμα η δραστικη ουσια εστω κ ελαχιστη

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Σου το είπε ο γιατρός να τα παίρνεις έτσι;
    όχι μονος... το δοκιμασα ειδα ότι είμαι οκ και συνεχισα ετσι...

    όταν τα ειχα κοψει την πρωτη φορα με προτροπή γιατρου μου πηρε 3 μηνες να υποτροπιασω οποτε και μερα παρα μερα καλα είναι... σκεφτομαι να το κανω μια να παιρνω δυο να μην παιρνω.. όπως ειπαμε από συκωτι πεθαίνεις από τρελλα όχι :)

  14. #14
    δεν μπαινω στην λογικη να συμβουλεψω για φαρμακα αλλωστε δεν επιτρεπεται'' απο το φορουμ αλλα να ρωτησω αφου καλως ή κακως το παιρνεις το 30 αρι μερα παρα μερα γτ δεν παιρνει 15 καθε μερα?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δεν μιλησαμε ακομα με την γιατρο να τα ελλατωσουμε.... ηταν και στο νοσοκομειο για κατι δικα της θεματα.. μου τα εγραφε ενας άλλος γιατρος εκει που δεν ξερει την υποθεση! ειρθε ο καιρος να τα ελλατωσουμε περασε ο καιρος που είχαμε πει να είμαι στο 30αρι. αλλα και στο 15αρι παλι μερα παρα μερα θα παιρνω :), είναι και πανακριβο το ατιμο 50 ευρω θελει η κάθε συνταγη

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα.
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 53
    Last Post: 02-09-2015, 23:24
  2. Χρησιμη σελιδα για αδυνατισμα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-07-2015, 05:14
  3. Αδυνάτισμα!
    By kallia13 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 77
    Last Post: 07-03-2015, 00:12
  4. Αδυνατισμα και κομπλεξ.
    By crazyelena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 28-06-2014, 06:50
  5. αδυνατισμα
    By ΜΑΡΙΑ97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2010, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •