Είναι κανείς εδώ; - Page 204
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 204 of 261 FirstFirst ... 104154194202203204205206214254 ... LastLast
Results 3,046 to 3,060 of 3913
  1. #3046
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ναι είμαι εγώ
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση... Νιώθω μόνη και μελαγχολική αυτές τις μέρες αλλά σήμερα ακόμα χειρότερα γιατί βρέχει κι ο καιρός είναι μουντός... Πάντα με μελαγχολεί και με ρίχνει η βροχή...
    Σκέφτηκα πως ίσως αν εκφράσω το τι νιώθω θα βοηθηθώ...

    Εσύ τι κάνεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #3047
    kopela93
    Guest
    Έλα κυκνε συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν με ειδοποιεί κάπως το site και εγώ δεν είμαι καλά και εγώ νιώθω μόνη ο καιρός όντως δεν είναι καλός χάλασε από το πρωί δεν έχει καθόλου ήλιο η διάθεση είναι πεσμένη και νιώθω τα ίδια θέλω και εγώ κάπου να μιλήσω αν και δεν είμαι σίγουρη ...τελικά αν μιλάς σε κάποιον γίνεσαι καλύτερα ή όχι ή απλά το πρόβλημα μεγαλώνει;

  3. #3048
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Νομιζω οτι η πολλη σκεψη κανει κακο. Ο σκοπος επισης βοηθαει. Να εχεις κατι να σε εμπνεει. Δεν γινεται καθε μερα να ξυπνας και να λες ολα ειναιχαλια, τι θα κανω; Και να περιμενεις να περασει η μερα.
    Όταν εχασα τον πατερα μου, εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Έπρεπε να βρω δουλεια. Το μεγαλυτερο μου ονειρο, το να σπουδασω ιατρικη πεταξε, πως θα μπω, πως θα διαβασω πως θα τη βγαλω κτλ. Το ειδα αλλιως ομως. Ειπα δεν θαπερασω τη ζωη μου να κλαιγομαι. Επιασα δευτερη δουλεια, δουλευα ξημερωματα, διαβαζα 2 το πρωι και τα καταφερα. Η μονη μου σκεψη ηταν εκεινος ο σκοπος. Και με βοηθησε. Λειτουργησε σαν ενα μακρινο φως που μου εδειχνε το δρομο.

  4. #3049
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εμένα δεν με βοηθάει το να μιλάω με άτομα γιατί περιτριγυρίζομαι από πολύ "λαό".Με βοηθάει όμως να είμαι έξω γιατί σπίτι μου σκέφτομαι διάφορα και το μυαλό μου δεν σταματάει πουθενά.Αλλά θεωρώ ότι ο καθένας μας λειτουργεί τελείως διαφορετικά.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #3050
    kopela93
    Guest
    Εμένα δε με βοηθάει να έχω κόσμο δίπλα μου όταν δεν είμαι καλά. Ίσως μόνο ένα άτομο που εμπιστεύομαι όχι παραπάνω. και γενικά όταν δεν είμαι καλά όλοι μου φταίνε οπότε κλείνονται στον εαυτό μου δεν φταίνε οι άλλοι δε θέλω να ξεσπάσω πάνω τους ηιαηγι απομακρύνομαι.
    Πολλά χρόνια τώρα μιλάω για τα προβλήματά μου. Δεν ξέρω αν τελικά βοηθάει. Ίσως αν δίνεις σημασία σε κάποιες σκέψεις να τις κάνεις μεγαλύτερες. Εγώ πάντως νιώθω τώρα τελευταία ότι κανείς δενπορει να βοηθήσει. Ο,τι κι αν πει κάποιος είναι απλά μια προσπάθεια να βοηθήσει κι όχι η λύση.

  6. #3051
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Εμένα δε με βοηθάει να έχω κόσμο δίπλα μου όταν δεν είμαι καλά. Ίσως μόνο ένα άτομο που εμπιστεύομαι όχι παραπάνω. και γενικά όταν δεν είμαι καλά όλοι μου φταίνε οπότε κλείνονται στον εαυτό μου δεν φταίνε οι άλλοι δε θέλω να ξεσπάσω πάνω τους ηιαηγι απομακρύνομαι.
    Πολλά χρόνια τώρα μιλάω για τα προβλήματά μου. Δεν ξέρω αν τελικά βοηθάει. Ίσως αν δίνεις σημασία σε κάποιες σκέψεις να τις κάνεις μεγαλύτερες. Εγώ πάντως νιώθω τώρα τελευταία ότι κανείς δενπορει να βοηθήσει. Ο,τι κι αν πει κάποιος είναι απλά μια προσπάθεια να βοηθήσει κι όχι η λύση.
    Συγγνώμη αν το έχεις αναφέρει ειδικά που εγώ δεν το γνωρίζω.. πηγαίνεις σε κάποιον ειδικό;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #3052
    kopela93
    Guest
    Ναι ισχύει ότι αν σκέφτεσαι πολύ γίνονται όλα μεγαλύτερα και χειρότερα το καλό είναι να απασχολείς το μυαλό σου να έχεις μία δουλειά ή δύο όπως λες. Με την προϋπόθεση όμως ότι σε βοηθάει αυτό το πράγμα μερικούς τους βοηθάει απλά να κάθονται και να σκέφτονται μέχρι να κάψουν το μυαλό τους εγώ για παράδειγμα κάθομαι και σκέφτομαι τόσο πολύ που το καίω το μυαλό μου και μόλις το κάψω τότε νιώθω ότι ξέφυγα και έχω λυτρωθεί από άπειρο χρόνο στη σκέψη σε σημείο αηδιας. Και όταν δεν είμαι καλά και κάποιος μου λέει πάμε μία βόλτα εκνευρίζομαι άπειρα δεν θέλω να πάω πουθενά και είναι σαν να θέλω να αυτομαστιγώνομαι και να περνάω απαίσια ενώ ξέρω ότι αν βγω θα ξεχαστώ αλλά δεν θέλω να βγω

  8. #3053
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Έλα κυκνε συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν με ειδοποιεί κάπως το site και εγώ δεν είμαι καλά και εγώ νιώθω μόνη ο καιρός όντως δεν είναι καλός χάλασε από το πρωί δεν έχει καθόλου ήλιο η διάθεση είναι πεσμένη και νιώθω τα ίδια θέλω και εγώ κάπου να μιλήσω αν και δεν είμαι σίγουρη ...τελικά αν μιλάς σε κάποιον γίνεσαι καλύτερα ή όχι ή απλά το πρόβλημα μεγαλώνει;
    Δεν πειράζει, το ξέρω ότι δεν ειδοποιεί...

    Κοίτα, εμένα προσωπικά συνήθως με βοηθάει αυτό αλλά όπως λέει και η Νοσηρή φαντασία είναι ανάλογα τον άνθρωπο, δεν λειτουργούμε όλοι το ίδιο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #3054
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν πειράζει, το ξέρω ότι δεν ειδοποιεί...

    Κοίτα, εμένα προσωπικά συνήθως με βοηθάει αυτό αλλά όπως λέει και η Νοσηρή φαντασία είναι ανάλογα τον άνθρωπο, δεν λειτουργούμε όλοι το ίδιο...
    Κυκνάκι κατέβασα σκαιπ,αν θες τα λέμε από εκεί.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #3055
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Συγγνώμη αν το έχεις αναφέρει ειδικά που εγώ δεν το γνωρίζω.. πηγαίνεις σε κάποιον ειδικό;
    Δεν πηγαίνω λόγω οικονομικών .δεν έχω βρει κάτι δωρεάν

  11. #3056
    kopela93
    Guest
    Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιον ανώτερο σκοπό πέρα από οικονομική ανεξαρτησία τα βασικά διαπροσωπικές σχέσεις και να περνάω καλά με τον τρόπο που το προσωρινό καθένας.
    είμαι όμως πολύ ανήσυχη σκέφτομαι υπαρξιακά ζητήματα ζητήματα ψυχολογίας πώς αντιδρά ο κόσμος τη σχέση μου με τον κόσμο και πρέπει να αλλάξεις τις συμπεριφορές των άλλων και στη δική μου τι πάει λάθος με τα παιδικά τραύματα πώς μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι και διάφορα τέτοια. με απασχολεί και το οικονομικό κομμάτι γιατί με περιορίζει πάρα πολύ σε πολλά πράγματα που θέλω να κάνω και νιώθω ότι λόγω οικονομικής δυσχέρειας δεν βοηθάει καθόλου στην αυτοπεποίθηση που εγώ προσωπικά έχω θέμα. Επίσης ένα άλλο μεγάλο κομμάτι που με απασχολεί είναι ο χαμένος χρόνος ενδεχομένως κάποιες επιλογές που δεν ήτανε και πολύ σοφές και τέτοια γενικά.

  12. #3057
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δεν πηγαίνω λόγω οικονομικών .δεν έχω βρει κάτι δωρεάν
    Για κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονίας υπάρχει ένα κέντρο που είναι δωρεάν εννοώ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #3058
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Για κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονίας υπάρχει ένα κέντρο που είναι δωρεάν εννοώ
    Θα το ψάξω τότε .δεν ξέρω.ειχα ψάξει ονλαιν υποστήριξη δωρεάν είχα κλεισει ραντεβού αλλά ποτέ δεν εμφανίστηκε διαδικτυακά.

  14. #3059
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Θα το ψάξω τότε .δεν ξέρω.ειχα ψάξει ονλαιν υποστήριξη δωρεάν είχα κλεισει ραντεβού αλλά ποτέ δεν εμφανίστηκε διαδικτυακά.
    Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα μπορείς να κοιτάξεις στην κλίμακα είναι στο Γκάζι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #3060
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ θέλω να είμαι με άτομα ανάλογα τα άτομα, αυτά που μου φέρνουν ευχάριστη παρουσία, δεν μπορώ μόνος τουλάχιστον για μεγάλο διάστημα νιώθω μοναξιά, σε σχέση με παλαιότερα που ήμουν τολμώ να πω το αντίθετο!

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •