Είναι κανείς εδώ; - Page 272
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 272 of 286 FirstFirst ... 172222262270271272273274282 ... LastLast
Results 4,066 to 4,080 of 4279
  1. #4066
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Οι: Πορφύριος, Παντελεήμονας, Αντώνιος βοηθούν για την υγεία σε ψυχολογικά πρόβλημα, ίσως να σου έκανε καλό να διαβάζεις για Αγίους όταν είσαι χάλια. Λένε πως το διάβασμα κάνει καλό τώρα για βίους αγίων όσοι πιστεύουν σίγουρα είναι μια καλύτερη επιλογή από άλλα βιβλία.
    Θα συμφωνήσω ειναι ωραία να διαβάζεις και να ηρεμεί η ψυχή σου απο το οτιδήποτε σε ταλαιπωρεί.
    Έχουν μια ηρεμία αυτά τα βιβλία !

  2. #4067
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Γεια σου Κύκνε! Πως εισαι σήμερα ?
    Καλημέρα Σπουργίτι...

    Δεν νιώθω καθόλου καλά... Εσύ;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #4068
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Σπουργίτι...

    Δεν νιώθω καθόλου καλά... Εσύ;
    Καλά είμαι εγώ

    Εσύ? Τα γνωστά με τη κατάθλιψη ή έγινε και κάτι άλλο? Κατάφερες να βγεις καθόλου από το σπίτι , να πας καμια βόλτα? Τωρα έφτιαξε και ο καιρος επιτέλους

  4. #4069
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Καλά είμαι εγώ

    Εσύ? Τα γνωστά με τη κατάθλιψη ή έγινε και κάτι άλλο? Κατάφερες να βγεις καθόλου από το σπίτι , να πας καμια βόλτα? Τωρα έφτιαξε και ο καιρος επιτέλους
    Τα γνωστά... Το έριξα στον ύπνο σήμερα λόγω πεσμένης διάθεσης... Τις τελευταίες μέρες δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, μόνο εδώ στη γειτονιά που βγαίνω για κάτι μικροψώνια...

    Αν έχεις όρεξη, άκου αυτό το τραγούδι γιατί με εκφράζει πολύ τώρα ειδικά εκεί που λέει "μοιάζουν οι ώρες να 'ναι αφιλόξενες σαν χώρες όπου δεν βρίσκω το καταφύγιο που ζητώ"

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #4070
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Θα συμφωνήσω ειναι ωραία να διαβάζεις και να ηρεμεί η ψυχή σου απο το οτιδήποτε σε ταλαιπωρεί.
    Έχουν μια ηρεμία αυτά τα βιβλία !
    Πού τη βρίσκετε την ηρεμία ήθελα να'ξερα. Εμένα μόνο νεύρα με πιάνουν οποτεδήποτε κάτι τόσο γραφικό πέσει στα χέρια μου. Καλά ΑΧΒΑΧ, εσύ δεν έγραφες ποστ εναντίον της θρησκείας, τι σε έπιασε τώρα με τους παντελεήμονες, χα χα, κόλλησες κι εσύ, πάει.

  6. #4071
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    439
    Όχι, δεν κόλλησα, δεν το γύρισα στη θρησκεία. Όμως οι ιστορίες με ανθρώπους σαν τον Κωνσταντίνο που σκότωνε κόσμο και τελικά αγιάζει είναι πιασαρικες. Γενικά η φαντασία του κόσμου οργιάζει με βασανιστήρια για μια πίστη και γενικά αν κάνεις ταξίδια σαν την Ελένη και βρίσκεις σταυρούς δίνει ελπίδα μήπως βρεις κάνα πολύτιμο θησαυρό.
    Ένα μέλος στο φόρουμ είναι κοντά στη θρησκεία, έγραψα το μύνημα γιατί είναι μια λύση να διαβάζεις οποιοδήποτε βιβλίο, αν κάποιος θέλει να τα πιστέψει είναι δικαίωμα του.
    Για τους υπόλοιπους μπορούν να το δουν σαν μυθιστόρημα αν και σε πολλές περιπτώσεις ήταν υπαρκτά πρόσωπα, αυτοί που τα έγραψαν μπορεί να είχαν φαντασία και να έγραψαν κάτι παραπάνω...
    Σε θέματα υγείας όμως όταν δεν υπάρχει εκμετάλλευση το να διαβάσει κάτι θρησκευτικό δίνει μια δύναμη αυτόίασης , έχεις να ελπίζεις σε μια υπερδύναμη να σε βοηθήσει...

  7. #4072
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Πού τη βρίσκετε την ηρεμία ήθελα να'ξερα. Εμένα μόνο νεύρα με πιάνουν οποτεδήποτε κάτι τόσο γραφικό πέσει στα χέρια μου. Καλά ΑΧΒΑΧ, εσύ δεν έγραφες ποστ εναντίον της θρησκείας, τι σε έπιασε τώρα με τους παντελεήμονες, χα χα, κόλλησες κι εσύ, πάει.
    Την ηρεμία την βρισεις πρώτα στον εαυτό σου ,με εσένα και μετά με το οτιδήποτε ασχολείσαι .
    Τα νεύρα σου δυστυχώς πηγάζουν απο εσένα και τον τρόπο που τα βλέπεις οχι απο αυτα που διαβάζεις ,ειτε ειναι κατι θρησκευτικο ειτε πολιτικο ειτε κοινωνικο .

  8. #4073
    Banned
    Join Date
    May 2024
    Posts
    283
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τα γνωστά... Το έριξα στον ύπνο σήμερα λόγω πεσμένης διάθεσης... Τις τελευταίες μέρες δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, μόνο εδώ στη γειτονιά που βγαίνω για κάτι μικροψώνια...

    Αν έχεις όρεξη, άκου αυτό το τραγούδι γιατί με εκφράζει πολύ τώρα ειδικά εκεί που λέει "μοιάζουν οι ώρες να 'ναι αφιλόξενες σαν χώρες όπου δεν βρίσκω το καταφύγιο που ζητώ"

    Τι ωραίο τραγούδι να σαι καλά που μας το θυμίσεις

  9. #4074
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Όχι, δεν κόλλησα, δεν το γύρισα στη θρησκεία. Όμως οι ιστορίες με ανθρώπους σαν τον Κωνσταντίνο που σκότωνε κόσμο και τελικά αγιάζει είναι πιασαρικες. Γενικά η φαντασία του κόσμου οργιάζει με βασανιστήρια για μια πίστη και γενικά αν κάνεις ταξίδια σαν την Ελένη και βρίσκεις σταυρούς δίνει ελπίδα μήπως βρεις κάνα πολύτιμο θησαυρό.
    Ένα μέλος στο φόρουμ είναι κοντά στη θρησκεία, έγραψα το μύνημα γιατί είναι μια λύση να διαβάζεις οποιοδήποτε βιβλίο, αν κάποιος θέλει να τα πιστέψει είναι δικαίωμα του.
    Για τους υπόλοιπους μπορούν να το δουν σαν μυθιστόρημα αν και σε πολλές περιπτώσεις ήταν υπαρκτά πρόσωπα, αυτοί που τα έγραψαν μπορεί να είχαν φαντασία και να έγραψαν κάτι παραπάνω...
    Σε θέματα υγείας όμως όταν δεν υπάρχει εκμετάλλευση το να διαβάσει κάτι θρησκευτικό δίνει μια δύναμη αυτόίασης , έχεις να ελπίζεις σε μια υπερδύναμη να σε βοηθήσει...
    Καλημέρα...

    Νομίζω πως με έχετε παρεξηγήσει λίγο... Το ότι πιστεύω στο Θεό δεν σημαίνει ότι εγκρίνω άσχημα πράγματα που έχουν κάνει ΑΝΘΡΩΠΟΙ στο όνομα του (τονίζω το άνθρωποι γιατί ο Θεός δεν είναι υπεύθυνος για τον φανατισμό του καθένα) πόσο μάλλον να βρίσκω ευχαρίστηση διαβάζοντας για βασανιστήρια σε άλλους ανθρώπους... Παλιότερα είχα πάει σ' ένα μουσείο στην Ιταλία, μουσείο βασανιστηρίων του Μεσαίωνα κι έφριξα με όσα είδα, δεν ήταν καλή ιδέα τελικά, δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα έβλεπα τόσο ανώμαλα πράγματα, πείτε με αφελή αν θέλετε... Θυμάμαι ότι τότε σκέφτηκα ότι αν ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε την φαιά του ουσία για το καλό αντί για να σκεφτεί διεστραμμένα όργανα βασανιστηρίων θα είχαμε μεγαλουργήσει σαν είδος κι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος...

    Από αυτά που διάβασα, μόνο το ότι με βοηθάει να ελπίζω για την υγεία μου ως ένα βαθμό είναι σωστό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #4075
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Την ηρεμία την βρισεις πρώτα στον εαυτό σου ,με εσένα και μετά με το οτιδήποτε ασχολείσαι .
    Τα νεύρα σου δυστυχώς πηγάζουν απο εσένα και τον τρόπο που τα βλέπεις οχι απο αυτα που διαβάζεις ,ειτε ειναι κατι θρησκευτικο ειτε πολιτικο ειτε κοινωνικο .
    Τα νεύρα είναι το απόλυτα φυσικό αποτέλεσμα και αντίδραση απέναντι στην διαστρέβλωση της αλήθειας και πηγάζουν από την καθαρή μου ματιά πάνω στο τι εστί αδικία, ψέμα, εκμετάλλευση, προπαγάνδα, προσηλυτισμός, κτλ. Btw, μου θυμίζεις κάποια γνωστή εν χριστώ αδελφή, χα χαα, άντε πάλι.

  11. #4076
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Όχι, δεν κόλλησα, δεν το γύρισα στη θρησκεία. Όμως οι ιστορίες με ανθρώπους σαν τον Κωνσταντίνο που σκότωνε κόσμο και τελικά αγιάζει είναι πιασαρικες. Γενικά η φαντασία του κόσμου οργιάζει με βασανιστήρια για μια πίστη και γενικά αν κάνεις ταξίδια σαν την Ελένη και βρίσκεις σταυρούς δίνει ελπίδα μήπως βρεις κάνα πολύτιμο θησαυρό.
    Ένα μέλος στο φόρουμ είναι κοντά στη θρησκεία, έγραψα το μύνημα γιατί είναι μια λύση να διαβάζεις οποιοδήποτε βιβλίο, αν κάποιος θέλει να τα πιστέψει είναι δικαίωμα του.
    Για τους υπόλοιπους μπορούν να το δουν σαν μυθιστόρημα αν και σε πολλές περιπτώσεις ήταν υπαρκτά πρόσωπα, αυτοί που τα έγραψαν μπορεί να είχαν φαντασία και να έγραψαν κάτι παραπάνω...
    Σε θέματα υγείας όμως όταν δεν υπάρχει εκμετάλλευση το να διαβάσει κάτι θρησκευτικό δίνει μια δύναμη αυτόίασης , έχεις να ελπίζεις σε μια υπερδύναμη να σε βοηθήσει...
    Ναι, υπάρχει εκμετάλλευση, όταν κάποιοι αντί να πάνε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο πάνε και διαβάζουν Παίσιο, ΝΑΙ, σαφώς και είναι εκμετάλλευση ανθρώπων σε πανικό, φόβο και αδυναμία. Μην το ξεπλένεις κι εσύ, με απογοητεύει να το βλέπω.

  12. #4077
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Τι ωραίο τραγούδι να σαι καλά που μας το θυμίσεις
    Καλημέρα...

    Χαίρομαι που σου άρεσε Ένα άλλο αγαπημένο μου του ίδιου καλλιτέχνη είναι αυτό αν θέλεις να το ακούσεις:



    "Ποιος δρόμος να πηγαίνει στην καρδιά;" το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές...

    Το ψευδώνυμο σου το πήρες από το ψαράκι στην ταινία;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #4078
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ναι, υπάρχει εκμετάλλευση, όταν κάποιοι αντί να πάνε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο πάνε και διαβάζουν Παίσιο, ΝΑΙ, σαφώς και είναι εκμετάλλευση ανθρώπων σε πανικό, φόβο και αδυναμία. Μην το ξεπλένεις κι εσύ, με απογοητεύει να το βλέπω.
    Εγώ πάντως πάω σε ψυχίατρο... Όσο για την ανάγνωση θρησκευτικών βιβλίων όσοι διαβάζουν είναι επιλογή τους, δεν τους αναγκάζει κανείς όταν μιλάμε για ενήλικες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #4079
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Κύκνε, θα σου πω δυο πράγματα γιατί σε βλέπω να βασανίζεσαι. Και οι σκέψεις που σου έχουνε χώσει για κόλαση και παράδεισο, δε βοηθάνε. Άκου λίγο αν θες. Δε μπορούμε να μιλάμε για ελεύθερη βούληση όταν ο άλλος είναι σκλάβος των πραγμάτων που φτιάχτηκαν από εξουσίες για να τον κατευθύνουν. Τι σημασία έχει αν νομίζει πως είναι ενήλικας. Παιδί είναι. Παιδί που φοβάται το σκοτάδι. Και δε νοείται με τη λογική ζωή που θεωρούμε πως είναι δική μας, όταν την φυλάμε στο καλάθι για να τη ζήσουμε στο επεκεινα. Αυτό δεν είναι ζωή, είναι θάνατος με ένα σεντονάκι από πάνω για το λέμε αλλιώς. Τη ζωή που δε σκορπίζεις, δεν είναι δική σου. Όχι ακόμη. Πεθαίνουν άνθρωποι πριν ζήσουν μια δική τους ζωή. Δεν τους ανήκει η ίδια τους η μέρα, ανήκει στο φόβο, στην ελπίδα, στο ένα και στο άλλο, αλλά στους ίδιους, όχι. Ελευθέρωσε τον εαυτό σου από ό,τι μπορείς. Μπορούμε να ελευθερωθούμε απ' όλα; Φυσικά και όχι. Δεν ορίζουμε πάρα πολλά πράγματα, αλλά αυτά που μπορούμε να πετάξουμε και δεν τα πετάμε και τα αφήνουμε στο σβέρκο μας να μας βαραίνουν, το θεωρώ ασχήμια και πέταμα χρόνου, πέταμα δυνατοτήτων. Τώρα, αν θες να παρεξηγήσεις, παρεξήγα με, εγώ τα'πα.

  15. #4080
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Κύκνε, θα σου πω δυο πράγματα γιατί σε βλέπω να βασανίζεσαι. Και οι σκέψεις που σου έχουνε χώσει για κόλαση και παράδεισο, δε βοηθάνε. Άκου λίγο αν θες. Δε μπορούμε να μιλάμε για ελεύθερη βούληση όταν ο άλλος είναι σκλάβος των πραγμάτων που φτιάχτηκαν από εξουσίες για να τον κατευθύνουν. Τι σημασία έχει αν νομίζει πως είναι ενήλικας. Παιδί είναι. Παιδί που φοβάται το σκοτάδι. Και δε νοείται με τη λογική ζωή που θεωρούμε πως είναι δική μας, όταν την φυλάμε στο καλάθι για να τη ζήσουμε στο επεκεινα. Αυτό δεν είναι ζωή, είναι θάνατος με ένα σεντονάκι από πάνω για το λέμε αλλιώς. Τη ζωή που δε σκορπίζεις, δεν είναι δική σου. Όχι ακόμη. Πεθαίνουν άνθρωποι πριν ζήσουν μια δική τους ζωή. Δεν τους ανήκει η ίδια τους η μέρα, ανήκει στο φόβο, στην ελπίδα, στο ένα και στο άλλο, αλλά στους ίδιους, όχι. Ελευθέρωσε τον εαυτό σου από ό,τι μπορείς. Μπορούμε να ελευθερωθούμε απ' όλα; Φυσικά και όχι. Δεν ορίζουμε πάρα πολλά πράγματα, αλλά αυτά που μπορούμε να πετάξουμε και δεν τα πετάμε και τα αφήνουμε στο σβέρκο μας να μας βαραίνουν, το θεωρώ ασχήμια και πέταμα χρόνου, πέταμα δυνατοτήτων. Τώρα, αν θες να παρεξηγήσεις, παρεξήγα με, εγώ τα'πα.
    Έτσι όπως τα λες τώρα δεν σε παρεξηγώ...
    Κι έχεις δίκιο για τις σκέψεις περί παραδείσου και κόλασης, όντως με φοβίζουν... Όμως νομίζω ότι είναι το μόνο κομμάτι της θρησκείας που με βασανίζει, για τα υπόλοιπα χάλια μου δεν φταίει η θρησκεία και το λέω απλά για να είμαι δίκαιη... Με το χέρι στην καρδιά, δεν με ενδιαφέρει να προσηλυτίσω κανέναν... Η καταραμένη η κατάθλιψη φταίει που βασανίζομαι και κάποια πολύ άσχημα γεγονότα της ζωής μου από τα οποία όσο κι αν προσπάθησα μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να ελευθερωθώ... Αυτά με πνίγουν και με τρομοκρατούν... Αν θέλεις να τα συζητήσουμε, δεν έχω κανένα πρόβλημα...
    Κι εκτιμώ την πρόθεση σου να βοηθήσεις, σ' ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •