Είναι κανείς εδώ; - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 259 FirstFirst ... 343515253545563103153 ... LastLast
Results 781 to 795 of 3878
  1. #781
    Εισαι σε μια φαση λοιπον, που σου λειπει πολυ εντονα καποιος που υπηρξε στην ζωη σου και εχεις εσωτερικες συγκρουσεις. Φυσιολογικοτατο. Εγω ρωτησα με τη συνεδρια τι εγινε ? αν σε ανακουφισε λιγο ? Εξεφρασε οτι θες, δικο σου το νημα, δικη σου η ψυχη, οτι σε καιει θα συζητας, εγω θα σου πω ?
    Απλα ενδιαφερομαι να ξερω οτι εισαι καλα οσο γινεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #782
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εισαι σε μια φαση λοιπον, που σου λειπει πολυ εντονα καποιος που υπηρξε στην ζωη σου και εχεις εσωτερικες συγκρουσεις. Φυσιολογικοτατο. Εγω ρωτησα με τη συνεδρια τι εγινε ? αν σε ανακουφισε λιγο ? Εξεφρασε οτι θες, δικο σου το νημα, δικη σου η ψυχη, οτι σε καιει θα συζητας, εγω θα σου πω ?
    Απλα ενδιαφερομαι να ξερω οτι εισαι καλα οσο γινεται.
    Να ΄σαι καλά βρε cc για το ενδιαφέρον σου! ♥ Η συνεδρία με ανακούφισε λίγο αλλά νιώθω πως δεν μπορεί να βρεθεί κάποια λύση ώστε όταν είμαι μόνη μου να μην φοβάμαι...εκείνη την ώρα δηλαδή ηρεμώ κάπως αλλά όταν μένω μόνη άντε πάλι...πρότεινα εγώ μια λύση στην ψυχολόγο και μου είπε ότι θα τη σκεφτεί, αν συμφωνήσει θα σου πω περισσότερα...

    Τώρα έχω ένταση γιατί προσπάθησα να βάλω την γάτα στο κλουβί μεταφοράς αλλά αγρίεψε πολύ και μας έκανε τρία παρά δυο κι εμένα και τη μαμά μου, είμαστε κι οι δυο πασαλειμμένες με ιώδιο...την μαμά μου την είχε δαγκάσει και χθες που την πήγε εκείνη στη γιατρό και τώρα την αποτελείωσε...αλλά πιστεύω ότι αν όπως έχω προβλέψει μείνω στο σπίτι το Σαββατοκύριακο όπως έχω ανάγκη θα νιώσω λίγο καλύτερα, κουράστηκα με τα πήγαινε έλα κάθε πρωί...και πιστεύω ότι αν φτιάξω καφέ να τον πιω με την παρέα σου θα με βοηθήσει κι αυτό...θα μείνεις λίγο ή έχεις δουλειές;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #783
    Εδω θα ειμαι ...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #784
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εδω θα ειμαι ...
    Θα έρθω σε λίγο γιατί ήρθε μια θεία μου απροσδόκητα...συγγνώμη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #785
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα έρθω σε λίγο γιατί ήρθε μια θεία μου απροσδόκητα...συγγνώμη...
    Μην απολογεισαι κυκνακι <3
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #786
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μην απολογεισαι κυκνακι <3
    Έφυγε...και τώρα μ' έπιασε πάλι άγχος αλλά και κούραση και θέλω να κοιμηθώ αλλά φοβάμαι πάλι...ίσως πάρω κανένα ηρεμιστικό μήπως και βοηθηθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #787
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    χαιρομαι που ακοθω οτι κοιμηθηκες καλυτερα

    δεν θεωρω σωστη την σωματικη βια και λογω νευρων και λογω προσωπικοτητας.Πιστευω προσωπικα πως δεν πρεπει να ξεσπαμε σε καποιον που δεν φταιει.
    Εγω προσωπικα δεν δικαιολογώ την σωματικη βια.ουτε λογω νευρων
    Μονο οταν την χρησιμοποιουνε οι μπατσοι απεναντι στους αντιεξουσιαστες μονο τοτε την δικαιολογω
    Γεια σου nick...

    Τελικά ο ύπνος το μεσημέρι είναι όντως δύσκολος, ειδικά τώρα που έπιασε και ζέστη...μόλις σηκώθηκα από μια αποτυχημένη προσπάθεια...

    Την βία δεν την δικαιολογείς ούτε αν ασκείται προς το πρόσωπο που μας νευρίασε; Για να μην παρεξηγηθώ εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #788
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γεια σου nick...

    Τελικά ο ύπνος το μεσημέρι είναι όντως δύσκολος, ειδικά τώρα που έπιασε και ζέστη...μόλις σηκώθηκα από μια αποτυχημένη προσπάθεια...

    Την βία δεν την δικαιολογείς ούτε αν ασκείται προς το πρόσωπο που μας νευρίασε; Για να μην παρεξηγηθώ εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ...
    Γεια σ κυκνε
    ΝΑι μεσημερι εγω εχω να κοιμηθω χρονια φαντασου.

    Και βεβαια δεν την δικαιολογω ,μεσα απο την συζητηση ξεπερνας τα νευρα.
    ΓΤ κυκνε εχεις δεχθει σωματικη βια?

  9. #789
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Γεια σ κυκνε
    ΝΑι μεσημερι εγω εχω να κοιμηθω χρονια φαντασου.

    Και βεβαια δεν την δικαιολογω ,μεσα απο την συζητηση ξεπερνας τα νευρα.
    ΓΤ κυκνε εχεις δεχθει σωματικη βια?
    Ναι και ταράζομαι όποτε το θυμάμαι γι' αυτό δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τώρα, θα πω μόνο ότι την τελευταία φορά ήταν το πιο άσχημο χτύπημα από όλες τις προηγούμενες και γενικά αυτή η κατάσταση ακόμα κι όταν ήταν πιο ήπια συνέβαλλε στον φόβο που έχω για το άλλο φύλο...γι' αυτό και στις προηγούμενες ερωτήσεις μου εν μέρει διαχώριζα τη βία σε σωματική και σεξουαλική...

    Δεν αντέχω ούτε να μου φωνάζουν, νομίζω ότι θ' ακολουθήσει ξύλο και τρομάζω πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #790
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι και ταράζομαι όποτε το θυμάμαι γι' αυτό δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τώρα, θα πω μόνο ότι την τελευταία φορά ήταν το πιο άσχημο χτύπημα από όλες τις προηγούμενες και γενικά αυτή η κατάσταση ακόμα κι όταν ήταν πιο ήπια συνέβαλλε στον φόβο που έχω για το άλλο φύλο...γι' αυτό και στις προηγούμενες ερωτήσεις μου εν μέρει διαχώριζα τη βία σε σωματική και σεξουαλική...

    Δεν αντέχω ούτε να μου φωνάζουν, νομίζω ότι θ' ακολουθήσει ξύλο και τρομάζω πολύ...
    Παντως πρεπει να ξεχασεις τον φοβο σου.Στο ξαναλεω δεν ειναι ετσι ολοι οι ανθρωποι,απλα ατυχησες εσυ κυκνε.
    Σε εχουν πιασει φοβιες και λογικο ειναι αν εχεις περασει πολλα.Αλλα πρεπει να τις αντιμετωπισεις.Θα δεις αμα γνωρισεις ανθρωπους οτι δεν ειναι ετσι κυκνε

  11. #791
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Παντως πρεπει να ξεχασεις τον φοβο σου.Στο ξαναλεω δεν ειναι ετσι ολοι οι ανθρωποι,απλα ατυχησες εσυ κυκνε.
    Σε εχουν πιασει φοβιες και λογικο ειναι αν εχεις περασει πολλα.Αλλα πρεπει να τις αντιμετωπισεις.Θα δεις αμα γνωρισεις ανθρωπους οτι δεν ειναι ετσι κυκνε
    Προσπαθώ να τις αντιμετωπίσω αλλά όταν είμαι μόνη δεν τα καταφέρνω, δεν μ' αφήνουν να κοιμηθώ οι καταραμένες...
    Πώς στο καλό να τις αντιμετωπίσω μέχρι να γνωρίσω το άτομο που θα μου τις πάρει μακριά; (αν βέβαια τον βρω ποτέ)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #792
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Προσπαθώ να τις αντιμετωπίσω αλλά όταν είμαι μόνη δεν τα καταφέρνω, δεν μ' αφήνουν να κοιμηθώ οι καταραμένες...
    Πώς στο καλό να τις αντιμετωπίσω μέχρι να γνωρίσω το άτομο που θα μου τις πάρει μακριά; (αν βέβαια τον βρω ποτέ)...
    Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να αντιμετωπισεις τις φοβιες σ.
    Εμ γι αυτο πρεπει να προσπαθησεις να ανοιχτεις με το αλλο φυλο ,οταν βρεις ευκαιρια.Θα το βρεις κυκνε μην ανησυχεις.Εσυ το μονο που σου λειπει πιστευω για να παρεις τα πανω σου ειναι ο ερωτας.Απλα πρεπει να προσπαθησεις να γνωρισεις καποιον

  13. #793
    Η αληθεια ειναι πως οταν βιωνεις κατι σαν κατακερματισμο προσωπικοτητας και φουντωνει ο Φοβος και οχι η Αγαπη, θελει καθε μερα δουλεια με τον εαυτο να μην υποκυπτει στον φοβο. Ειδικα εαν σε περιστοιχιζουν ατομα που σε κακοποιησαν στο παρελθον. Η σωματικη, η λεκτικη, η ψυχολογικη κακοποιηση σε κρισιμες ηλικειες προκαλει χασματα σε μια προσωπικοτητα.

    Ενστικτωδως ας πουμε παει να σε αγκαλειασει ενα ατομο και εσυ τραβιεσαι γιατι φοβασαι οτι ερχεται επιθετικα.

    Κυκνε μου, μεχρι να κλεισει το τραυμα της κακοποιησης και να νιωσεις Δυνατη για Εσενα, θα παρεις τον χρονο σου.Το ξερεις αυτο. Μπορει να αργησες πολυ να μιλησεις για την κατασταση για αυτο και να εχεις τοσο εντονη ενοχικοτητα και αγωγη.

    Εγω ομως θελω να σε εμψυχωσω και να σου πω πως υπαρχουν εκατομμυρια γυναικες, παιδια θυματα και αντρες κακοποιησης, που με αγωγη, με κουβεντα, με καθημερινη δεσμευση πως θα τα καταφερουν καποια στιγμη εγιναν και πολυ καλοι γονεις !!! Δεν υπαρχουν μονον βιολογικοι γονεις, υπαρχει η υιοθεσια ή το να γινεις νονά και να εισαι πνευματικη μητερα... υπαρχουν δρομοι...

    Εαν εχεις συνδεσει την στοργη παρεα με τη βια, οφειλεις να το συζητησεις. Δεν γεννιομαστε αρρωστοι. Λαμβανουμε καποια ερεθισματα, προτυπα συμπεριφορας, συναισθηματικα τεχνασματα και καταληγουμε ενηλικοι με θεματα.

    Εγω καταλαβα πως αν δεν αγαπησω εμενα... δεν θα νιωσω και αγαπη ποτέ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #794
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η αληθεια ειναι πως οταν βιωνεις κατι σαν κατακερματισμο προσωπικοτητας και φουντωνει ο Φοβος και οχι η Αγαπη, θελει καθε μερα δουλεια με τον εαυτο να μην υποκυπτει στον φοβο. Ειδικα εαν σε περιστοιχιζουν ατομα που σε κακοποιησαν στο παρελθον. Η σωματικη, η λεκτικη, η ψυχολογικη κακοποιηση σε κρισιμες ηλικειες προκαλει χασματα σε μια προσωπικοτητα.

    Ενστικτωδως ας πουμε παει να σε αγκαλειασει ενα ατομο και εσυ τραβιεσαι γιατι φοβασαι οτι ερχεται επιθετικα.

    Κυκνε μου, μεχρι να κλεισει το τραυμα της κακοποιησης και να νιωσεις Δυνατη για Εσενα, θα παρεις τον χρονο σου.Το ξερεις αυτο. Μπορει να αργησες πολυ να μιλησεις για την κατασταση για αυτο και να εχεις τοσο εντονη ενοχικοτητα και αγωγη.

    Εγω ομως θελω να σε εμψυχωσω και να σου πω πως υπαρχουν εκατομμυρια γυναικες, παιδια θυματα και αντρες κακοποιησης, που με αγωγη, με κουβεντα, με καθημερινη δεσμευση πως θα τα καταφερουν καποια στιγμη εγιναν και πολυ καλοι γονεις !!! Δεν υπαρχουν μονον βιολογικοι γονεις, υπαρχει η υιοθεσια ή το να γινεις νονά και να εισαι πνευματικη μητερα... υπαρχουν δρομοι...

    Εαν εχεις συνδεσει την στοργη παρεα με τη βια, οφειλεις να το συζητησεις. Δεν γεννιομαστε αρρωστοι. Λαμβανουμε καποια ερεθισματα, προτυπα συμπεριφορας, συναισθηματικα τεχνασματα και καταληγουμε ενηλικοι με θεματα.

    Εγω καταλαβα πως αν δεν αγαπησω εμενα... δεν θα νιωσω και αγαπη ποτέ.
    Αχ cc, είναι λες κι είσαι μες το μυαλό μου σε όλα...όντως σε όσους δεν ξέρω καλά φοβάμαι ακόμα και την αγκαλιά...κι όντως άργησα να μιλήσω για τα γεγονότα και σίγουρα λόγω αυτού γιγαντώθηκαν μέσα μου...

    Όμως πραγματικά εκεί που πελαγώνω είναι στο πως ν' αντέξω το φόβο...εκεί τα χάνω πραγματικά, δεν ξέρω πως να την δώσω αυτή τη μάχη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #795
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αχ cc, είναι λες κι είσαι μες το μυαλό μου σε όλα...όντως σε όσους δεν ξέρω καλά φοβάμαι ακόμα και την αγκαλιά...κι όντως άργησα να μιλήσω για τα γεγονότα και σίγουρα λόγω αυτού γιγαντώθηκαν μέσα μου...

    Όμως πραγματικά εκεί που πελαγώνω είναι στο πως ν' αντέξω το φόβο...εκεί τα χάνω πραγματικά, δεν ξέρω πως να την δώσω αυτή τη μάχη...
    Κοιτα, οταν υπερισχυει ο φοβος δεν μπορεις παρα να τον αφησεις να κανει τον κυκλο του, σαν το πονοκεφαλο, η ψυχολογα οφειλει να σου βρει τροπους να σου εξηγησει πως να μην σε ρουφαει ο φοβος αλλά να τον αντιμετωπιζεις. Οσο μπορεις. Εαν πινεις μια φορα την εβδομαδα σχεδον καθε μερα γινονται καυγαδες σπιτι λογικο ειναι να νιωθεις, μοναξια, φοβο και αυτο ενοχικοτητα.
    Για αυτο λοιπον παμε απο την αρχη. Σωστη αγωγη. Υπομονη με την ψυχολογο μεχρι να φτασετε σε αυτα τα βουνα. Τεχνικες χαλαρωσης δικες σου.

    Και οχι...κυκνακι μου... το να γυρισεις εκει που σε πληγωνουν ειναι μια επαναληψη. Δηλαδη πας για να φυγεις μετα παλι πιστευοντας πως δεν σου αξιζει κατι καλυτερο. Σχεδον ολοι οι ανθρωποι το τρωμε αυτο το παλουκι.

    Θεωρω οτι εαν η αγωγη και η ψυχοθεραπεια πανε ρολοι σε λιγο καιρο θα μπορεις να ξεχωριζεις μονη σου, πότε εχεις φοβο αυτο προστασιας, πότε εχεις φοβο λογω κακων αναμνησεων και ενστικτου.

    Εγω σου λεω πως αν κοιταξεις λιγο καλυτερα θα δεις οτι δεν εχεις 100% την ευθυνη στο τοτε που συνεβησαν. Στο σημερα ομως πρεπει να υποσχεσαι στον εαυτο σου καθε μερα να τον αγαπας λιγουλακι περισσοτερο.

    Θα καταφερεις να μαθεις να το ελεγχεις. Εχω Πιστη σε εσενα.
    Σκεψου...λιγο σοβαρα... ολη αυτη η αγαπη, η τρυφεροτητα, η καλοσυνη που βγαζεις στα μικρακια σου εκει ( τα γατουλινια ) γιατι να μην δεν δωσεις και λιγη σε εσενα ? Δηλαδη μονο οτι ειναι εξω απο εσενα δικαιουται στοργη ?

    Σιγα,σιγα, ενα ενα, αλλά σε παρακαλω να εισαι υπευθυνη για την εξελιξη της πορειας σου. Δλδ αν αυτο τραυματιζ. μη το πεις εδω, πες το ομως στην ψυχολογο και στον ψυχιατρο, αν θελεις πιο συχνα πχ μπυρα επισης να το πεις... οφειλουν να σου δωσουν σωστες κατευθυνσεις !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •