Είναι κανείς εδώ; - Page 100
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 100 of 270 FirstFirst ... 50909899100101102110150200 ... LastLast
Results 1,486 to 1,500 of 4045
  1. #1486
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τι να κάνω, μια απ' τα ίδια, επιβιώνω...να δούμε πότε θα ζήσω...έχω κουραστεί με το να νιώθω τόση λίγη χαρά και τον περισσότερο καιρό βάρος στην ψυχή μου...
    βαρος γιατι? εκανες κανενα εγκλημα?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #1487
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    βαρος γιατι? εκανες κανενα εγκλημα?
    Όχι απ' όσο ξέρω...βάρος δεν εννοώ τύψεις, εννοώ ότι νιώθω σαν κάτι να με πιέζει αφόρητα και μάλλον το νιώθω λόγω των δυσκολιών της ζωής...κάπου έχω κουραστεί...και δεν είναι μόνο δικές μου δυσκολίες αλλά και του οικογενειακού και στενού συγγενικού περιβάλλοντος που μοιραία μ' επηρεάζουν κι εμένα ως ένα βαθμό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #1488
    καλα τα λες κυκνακι... δεν ειναι μονο εαν το ατομο ειναι "καπως" ειναι και το αμεσο περιβαλλον και το ποσο το επηρεαζουν τα γεγονοτα.
    Δυσκολακι αλλά ... το μονο που εχω καταλαβει πανω σε αυτο ειναι πως ειναι ο προσωπικος αγωνας ποσο μεσα σου θα μπουν.

    Καποιες μερες μπορει να μην επηρεαστεις και αλλες να πεσεις πολυυυυ... μαλλον καθε οικογενεια εχει και ενα μελος σφουγγαρι που απορροφα ολες τις ενεργειες θετικες,αρνητικες,καλλυμεν ες κατω απο δηθεν χαμογελακια...
    το θεμα ειναι πως και να μην υπαρχουν πχ πολλοι ανθρωποι να σε επηρεαζουν καποια στιγμη στη ζωη μας μπορει να υπαρχει εστω ενας που να κανει για χιλλια ατομα.

    Παλι ειναι λοιπον σε εμας το παιχνιδι να μαθουμε να προστατευομαστε.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #1489
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    καλα τα λες κυκνακι... δεν ειναι μονο εαν το ατομο ειναι "καπως" ειναι και το αμεσο περιβαλλον και το ποσο το επηρεαζουν τα γεγονοτα.
    Δυσκολακι αλλά ... το μονο που εχω καταλαβει πανω σε αυτο ειναι πως ειναι ο προσωπικος αγωνας ποσο μεσα σου θα μπουν.

    Καποιες μερες μπορει να μην επηρεαστεις και αλλες να πεσεις πολυυυυ... μαλλον καθε οικογενεια εχει και ενα μελος σφουγγαρι που απορροφα ολες τις ενεργειες θετικες,αρνητικες,καλλυμεν ες κατω απο δηθεν χαμογελακια...
    το θεμα ειναι πως και να μην υπαρχουν πχ πολλοι ανθρωποι να σε επηρεαζουν καποια στιγμη στη ζωη μας μπορει να υπαρχει εστω ενας που να κανει για χιλλια ατομα.

    Παλι ειναι λοιπον σε εμας το παιχνιδι να μαθουμε να προστατευομαστε.
    Άσε cc, έχω κουραστεί πάρα πολύ πραγματικά, δεν αντέχω άλλο! Θέλω να κλάψω τώρα, μου έχουν σπάσει τα νεύρα, δεν μπορώ πραγματικά! Από το πρωί βαράν τα τηλέφωνα ασταμάτητα κι όλα είναι για προβλήματα κι όταν λέω ασταμάτητα δεν υπερβάλλω καθόλου, δεν προλαβαίνει να κλείσει το ένα και χτυπάει το άλλο...επίσης δεν μπορώ ν' αναπνεύσω τώρα, με βλέπω να ξαπλώνω πάλι μπας και συνέλθω, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...δεν ξέρω πως να με προστατέψω απ' αυτό το σκατοπεριβάλλον!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #1490
    Εαν αφορα την μητερα σου και συγγενεις με θεματα, αναρωτησου
    - Μπορω να κανω ή στη τελικη νιωθω πως θελω να κανω κατι για να βοηθησω ; περναει απο το χερι μου ;

    Ειναι τελικα δικα μου προβληματα πραγματι ολα αυτα ; ποιοι ηταν διπλα μου οταν ειχα τα προσωπικα μου πολυ δυσκολα μονοπατια ;


    Ελπιζω αυτες οι ερωτησεις να ξεθολωσουν το τοπιο. Δεν εισαι σωτηρας κανενος παρα μονον του εαυτου σου κυκνακι ...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #1491
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εαν αφορα την μητερα σου και συγγενεις με θεματα, αναρωτησου
    - Μπορω να κανω ή στη τελικη νιωθω πως θελω να κανω κατι για να βοηθησω ; περναει απο το χερι μου ;

    Ειναι τελικα δικα μου προβληματα πραγματι ολα αυτα ; ποιοι ηταν διπλα μου οταν ειχα τα προσωπικα μου πολυ δυσκολα μονοπατια ;


    Ελπιζω αυτες οι ερωτησεις να ξεθολωσουν το τοπιο. Δεν εισαι σωτηρας κανενος παρα μονον του εαυτου σου κυκνακι ...
    Όχι, δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί τα θέματα αυτά είναι ιατρικά και δεν είμαι γιατρός...
    Αλλά έχω κουραστεί και σιχαίνομαι κιόλας ν' ακούω μέχρι και τι έκανε στην τουαλέτα ο παππούς μου κι όλο για τέτοια προβλήματα υγείας ακούω, δεν μπορώ...έχω που έχω τα χάλια μου, ακούω συνέχεια και γι' αρρώστιες ε δεν αντέχω πια, χειροτερεύω!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #1492
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Αυτές τις μέρες το μόνο που θέλω είναι να κοιμάμαι, ξυπνάω εκ των πραγμάτων και θέλω να ξανακοιμηθώ όπως τώρα για παράδειγμα που κοιμόμουν από τις 11 και ξύπνησα πριν λίγο...και νιώθω πως αυτό είναι λόγω άσχημης ψυχολογικής κατάστασης; Εσείς πώς το αντιμετωπίζετε; Δεν θέλω να πηγαίνει χαμένη η μέρα μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #1493
    Κυκνακι καλημερα, τι εχεις ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #1494
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Κυκνακι καλημερα, τι εχεις ;
    Δεν ξέρω, νιώθω πολύ μελαγχολική...δεν ξέρω σίγουρα γιατί ίσως επειδή χθες μας βγήκε η πίστη για να μπορέσουμε να κανονίσουμε την σημερινή έξοδο και δεν ήξερα αν θα βρεθούμε ή όχι μέχρι σχετικά αργά για να κανονίσω την πορεία μου και τώρα νιώθω αποδιοργανωμένη...κάτι μου φταίει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #1495
    Μαλλον σου φταιει ακριβως αυτο που εγραψες, η ασυνενοησια και το συναισθηματικο αγχος που σου εφερε.
    Ειναι και αυτα στο προγραμμα, τα ατιμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #1496
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μαλλον σου φταιει ακριβως αυτο που εγραψες, η ασυνενοησια και το συναισθηματικο αγχος που σου εφερε.
    Ειναι και αυτα στο προγραμμα, τα ατιμα.
    Ναι, αλλά μου χαλάνε το δικό μου πρόγραμμα εσωτερικό κι εξωτερικό...γράψε μου εσύ σε παρακαλώ να το δω όταν σηκωθώ, θα ξαπλώσω για λίγο γιατί νιώθω χάλια σαν άρρωστη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #1497
    Περιμενα πως και πως να αλλαξει ο μηνας που λες, χαρηκα στιγμιαια αλλά εχω πληρη επιγνωση οτι ο δρομος εχει πολλα εμποδια για να κανω τη ζωη μου λιγο καλυτερη. Προσπαθω οσο μπορω μα οσο μπορω να μην πω - αυτο ηταν, καταδικαστηκες σε μιζερη ανυποφορη ζωη- αλλά να λεω οκ εχεις μια πεσμενη ψυχολογια, σε ολους μας συμβαινει, αραγε ποσοι αλλοι ανθρωποι ειναι στη θεση που εισαι και το παλευουν κτλ κτλ κτλ.

    Απο τη μια δηλαδη ο μισος εαυτος με σπρωχνει στην απογοητευση αλλά ενα τσακ μου το αυτο επιβαλλω να μην πεσω εντελως.

    Απλα λεω αυτα ειναι τα δεδομενα και δεν θα γινουν ολα οπως τα επιθυμεις επειδη εσυ το επιθυμεις την περιοδο που το επιθυμεις. Ετσι ειναι η ζωη. Και η ταινια συνεχιζεται, πανω κατω, κατω πανω,, ασανσερ διαθεσης ! Κυκνακι μου, η συμβιωση με οικογενειακα μελη εχει πολλες πλευρες , μια απο αυτες ειναι οτι εισαι υποχρεωμενη να δουλευεις με τον εαυτο σου τι κρατας απο αυτα που ακους και τι πετας. Ναι η δουλεια ειναι δικη σου. Οσοι ζουμε στη φωλια του κουκου πρεπει να κανουμε το ιδιο για να μην λαλησουμε εντελως. Ο καθενας εχει τις σκεψεις του, τις αναγκες του, την κουλτουρα του - μπαπ- αυτο εκφραζεται λες εσυ - πω πω... τι ακουω- ναι.

    Οταν ομως μπαινεις στην εναλλακτικη να βρω εργασια. που ; να μεινω μονη, πως ; να κανω το αλμα ; ναι αλλά... ε φαυλος κυκλος.

    Απλα να ξερεις με τετοιες συνθηκες ειμαστε παρα πολλοι που βιωνουμε μη λογικες καταστασεις και πρεπει παρολαυτα να μην πιασουμε βυθο.

    Καλη ξεκουραση κυκνακι μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #1498
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,453
    Καλησπέρα cc και σε όποιον άλλον διαβάζει...

    Δεν θα γράψω πολλά τώρα γιατί πάλι νιώθω χάλια σωματικά και δεν μπορώ αλλά έχω την ανάγκη να μοιραστώ κάτι: αυτές τις μέρες νιώθω τρομερή ζαλάδα κι εξάντληση και δεν καταλαβαίνω γιατί, τώρα περιμένω να γίνει το μεσημεριανό και μετά θα ξαπλώσω για να συνέλθω, δεν την παλεύω...Έχει κανένας καμιά πιθανή εξήγηση;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #1499
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι! οτι δε κοιμασαι το βραδυ.

  15. #1500
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Παρατηρείς κάποια βελτίωση στην ψυχολογία σου όλα αυτά τα χρόνια ;;;

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •